0 Proiect de Lectie Matematica

17
PROIECT DE LECŢIE Data: Propunător : Unitatea de învăţământ: Clasa: a II-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Obiectul: Matematica Unitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 100 TITLUL LECŢIEI: Adunări şi scăderi cu numere de la 0 la 100 – exerciţii şi probleme TIPUL: Lecţie de consolidare SCOPUL: Consolidarea operaţiilor de adunare şi de scădere a numerelor naturale în concentrul 0-100; Formarea deprinderilor de calcul mintal , oral şi scris. OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: O 1 : – să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere naturale de la 0 la 100 O 2 : – să afle numărul necunoscut dintr-o operaţie de adunare/scădere cu numere naturale de la 0 la 100;

description

bun proiect nota 10

Transcript of 0 Proiect de Lectie Matematica

Page 1: 0 Proiect de Lectie Matematica

PROIECT DE LECŢIE

Data:

Propunător :

Unitatea de învăţământ:

Clasa: a II-a

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe

Obiectul: Matematica

Unitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 100

TITLUL LECŢIEI: Adunări şi scăderi cu numere de la 0 la 100 – exerciţii şi problemeTIPUL: Lecţie de consolidare

SCOPUL:

Consolidarea operaţiilor de adunare şi de scădere a numerelor naturale în

concentrul 0-100;

Formarea deprinderilor de calcul mintal , oral şi scris.

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:

O1: – să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere naturale de la 0 la 100

O2: – să afle numărul necunoscut dintr-o operaţie de adunare/scădere cu numere

naturale de la 0 la 100;

O3: – să rezolve probleme cu două şi mai multe operaţii;

O4: – să compună probleme după formule numerice;

O5: – să prelucreze informaţii după criterii date, colaborând cu partenerul în

realizarea sarcinii de lucru în perechi;

O6: – să utilizeze corect limbajul specific matematicii în prezentarea demersurilor de

rezolvare a exerciţiilor şi/sau problemelor.

Page 2: 0 Proiect de Lectie Matematica

Metode şi procedee:

exerciţiul,

conversaţia,

algoritmizarea,

problematizarea,

jocul diadactic.

Mijloace de învăţământ:

Fişe de lucru şi de evaluare;

planşă pentru captarea atenţiei;

Ghetuţa lui Moş Nicolae

Inimioare;

planşe: cu probleme, pentru evaluarea activităţii în perechi;

markere;

Forme de organizare:

frontală;

individuală;

pe grupe;

în perechi.

BIBLIOGRAFIE:

Consiliul Naţional pentru Curriculum – Ghid metodic pentru aplicarea

programelor de matematică, Editura Aramis, Bucureşti, 2001

Ioan Neacşu (coordonator) - Metodica predării matematicii la clasele I –IV,

Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1998;

Veronica Păduraru, Ana Platon, Maria Doiniţa Bălan - Matematica pentru

perfecţionarea învăţătorilor, Editura Spiru Haret, Iaşi, 1998.

Page 3: 0 Proiect de Lectie Matematica

SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

MOMENTELELECŢIEI

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIIDIDACTICE

MOMENT ORGANIZATORIC

*Asigură condiţiile organizatorice şi psihologice pentru desfăşurarea lecţiei în condiţii optime:pregătirea elevilor şi a materialului necesar. Elevii sunt organizaţi pe patru grupe.

● Calculând şi punând, în căsuţele goale, literele corespunzătoare, conform „cheii” ,veţi afla urarea pe care v-o fac eu la lecţia de matematică. Prezintă planşa pe care vor lucra elevii.

95-83

88-46

37+ 22

96- 46

23+ 14

C ! U S E

50 59 12 12 37 50 42S U C C E S !

* Se pregătesc, organizatoric şi psihologic , pentru lecţie.

Efectuează operaţiile de adunare şi scădere din tabel.

Realizează legătura dintre rezultat şi litera corespunzătoare.

Completează al doilea tabel cu literele potrivite, descoperind mesajul

Exerciţiul organizatoric/frontal

exerciţiulalgoritmiza rea/frontal

Page 4: 0 Proiect de Lectie Matematica

VERIFICAREA TEMEI

Verifică frontal, cantitativ şi calitativ, realizarea temei. Face aprecieri frontale şi individuale asupra corectitudinii temei şi a aspectului caietelor.

Citesc tema şi se corectează eventualele greşeli. Dacă se semnalează greşeli tipice, acestea vor fi corectate, la tablă, frontal.

exerciţiulconversaţia/frontal

CAPTAREA ŞI ORIENTAREAATENŢIEI

Se va realiza prin prezentarea unei scurte istorioare despre Moş Nicolae şi a cizmuliţei în care acest Sfânt darnic pune daruri copiilor cuminţi şi silitori, printr-un joc didactic. „ Toţi copiii au auzit şi ştiu despre Moş Nicolae. Bătrân, cu barbă albă, călătoreşte prin toate casele cu copii, pe căi nevăzute şi aduce tuturor celor buni şi cuminţi daruri, fiind prietenul, ocrotitorul şi binefăcătorul copiilor. Astăzi, el a trimis în clasa noastră această cizmuliţă şi vom vedea de ce. Deschide plicul de pe cizmuliţă şi invită un elev să citească mesajul din plic transmis de Moş Nicolae.

Privesc cizmuliţa şi ascultă, atenţi, povestioara.

Un elev citeşte mesajul, ceilalţi ascultă cu atenţie „ În gheata mea veţi găsi două cartoane. Dacă veţi „descoperi” ce înseamnă ele şi veţi fi foarte harnici la lecţia de matematică, vă aşteaptă surprize plăcute. Caută în cizmă şi descoperă cartoanele pe care scrie:”plus”, „minus”, descoperind astfel titlul lecţiei.

Jocul didactic

ANUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR

*Anunţă subiectul şi prezintă obiectivele lecţiei:”Adunarea si scaderea numerelor naturale 0 – 100 – exerciţii şi probleme” – scriu titlul pe tablă.

Iau cunoştinţă de subiectul şi obiectivele lecţiei creându-şi motivaţia învăţării. Scriu titlul în caiete

conversaţia/frontal

Page 5: 0 Proiect de Lectie Matematica

DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

Exerciţii de calcul mintal, de tipul: 25 + 3 = 89– 9 = 73= 20 + …. 5= 95 - …

- exerciţii în lanţ;- aflaţi suma numerelor ……- aflaţi diferenţa numerelor …..- adăugaţi ……..la …………..- luaţi …….. din………………- aflaţi suma/diferenţa vecinilor lui ......- la suma numerelor…… şi ……., adunaţi………..- la diferenţa numerelor ….. şi ….adăugaţi…….

Prezintă o planşă cu un ciorchine – pornind de la “Operaţii matematice”( anexa 1 ).

Solicită fiecărei grupe să compună un exerciţiu în care să utilizeze operaţiile matematice învăţate.

Completează ciorchinele cu cuvintele potrivite: termeni, sumă, descăzut, scăzător, diferenţă, probă, adunare, scădere , plus, minus etc.

Compun exerciţiul conform cerinţei Un reprezentant de la fiecare grupă prezintă , în faţa clasei, exerciţiul compus. Ceilalţi urmăresc cu atenţie şi corectează eventualele greşeli - prin rezolvarea exerciţiului la tablă.

Ciorchinele,Exerciţiul/frontal

conversaţia,exerciţiul,problematizarea/act. pe grupe

Page 6: 0 Proiect de Lectie Matematica

Cere grupelor să schimbe între ele planşele pe care au compus şi rezolvat exerciţiul şi să compună, oral, o problemă după exerciţiul primit. Face precizarea că cea mai interesantă problemă va fi rezolvată la tablă şi în caiete.

FIŞĂ DE LUCRU ( în perechi) – anexa 2 Adăugaţi numerele care lipsesc astfel încât suma lor să fie 99

15 + 2 1 + = 99

+ 30 + 42 = 99

26 + 53 + = 99

+ 42 + 15 = 99

16 + 44 + = 99

50 + 3 5 + = 99

Sarcină de lucru suplimentară (pentru perechile care lucreaza rapid) – să compună o problemă după unul din exerciţiile de pe

Schimbă planşele, cooperează şi compun probleme după exerciţiul primit. Rezolvă la tablă şi pe caiete problema cea mai interesantă.

Colaboreaza in perechi, efectuează şi completeaza casutele cu numere potrivite.

Compun probleme conform cerinţelor formulate

Completeaza pe plansa de la tablă.

conversaţia, problematizarea,exerciţiulalgoritmizarea

Exerciţiul, problematizarea/act. În perechi

Page 7: 0 Proiect de Lectie Matematica

fişă. Prezint o planşă cu exerciţiile de pe fişa în perechi şi invit câte un reprezentant să completeze câte o căsuţă, corectând astfel activitatea perechilor.

Ştafeta matematică:JOC DIDACTIC Pe tablă vor fi două coloane de exerciţii cu adunări şi scăderi. Activitatea se va desfăşura sub forma unei ştafete. Câştigă echipa care termină exerciţiile fără greşeală. (anexa 3)

Rezolvare de probleme

Compunere de probleme după formule numerice

Corectează, pe fişă, eventualele greşeli.

Efectuează exerciţiile propuse, la tablă şi în caiet, respectând regulile lucrului în echipă; Corectează greşelile grupei din care fac parte; Compară rezultatele de la tablă cu cele din caiet.

Citesc conţinutul problemei; Formulează, oral, întrebările, conform cerinţelor; Scriu operaţia corespunzătoare fiecărei întrebări. Compun, oral, probleme, apoi le rezolvă.

Exerciţiul, problematizarea/act.frontală

Exerciţiul,algoritmizareaproblematizarea/pe grupe, jocul didactic

conversaţiaexplicaţiaexerciţiulproblemati-zarea/frontal

Page 8: 0 Proiect de Lectie Matematica

OBŢINEREA PERFORMANŢEI

Scriu pe tablă numere şisemne: +; - ; 25; 30; 4. Solicită elevii să compună, pe caiete, exerciţii folosind toate numerele şi semnele scrise. Precizează că într-un exerciţiu trebuie folosite toate numerele şi toate semnele operaţiilor, doar o singură dată. După rezolvarea sarcinii de către elevi, prezintă o planşă cu rezolvările corecte.

Ascultă cu atenţie precizările făcute; Rezolvă sarcinile de lucru; Prezintă soluţiile găsite şi pe cele corecte le bifează pe planşa cu rezolvările.

conversaţia,exerciţiul, problematizarea/ act. individuală

EVALUAREA Fişă de evaluare (ANEXA 4) Evaluarea fişei se va face prin prezentarea unei planşe cu rezolvarea corectă. Aprecieri frontale şi individuale asupra activităţii independente şi asupra participării elevilor la întreaga lecţie.

Citesc şi rezolvă sarcinile de pe fişă; Compară rezultatele obţinute de ei, cu cele de pe planşă;

exerciţiulproblemati-zarea/activitate independen-tă individu-ală

INCHEIEREA

ACTIVITATII

Solicită elevilor să scrie , pe inimioare ce doresc de la Moş Nicolae sau ce-i doresc ei Moşului. Aprecieri finale, frontale şi individuale .Compuneţi şi rezolvaţi exerciţii asemanatoare cu cele de pe fisa.

Scriu pe inimioare şi le pun în ghetuţă

Notează tema

Conversatiaexerciţiul /frontal

Page 9: 0 Proiect de Lectie Matematica

ANEXA 4

25 + 4 = 68 – 3 = 72 + 24 = 54 - 23= 100 - 60 = 36 - 6 =

Page 10: 0 Proiect de Lectie Matematica

FIŞĂ DE LUCRU ( în perechi) – anexa 2

Adăugaţi numerele care lipsesc astfel încât suma lor să fie 99

15 + 2 1 + = 99

+ 30 + 42 = 99

26 + 53 + = 99

+ 42 + 15 = 99

16 + 44 + = 99

50 + 3 5 + = 99

Page 11: 0 Proiect de Lectie Matematica

Anexa 3

Echipa nr. 1 Echipa nr. 2

Efectuaţi: Efectuaţi:

12 + 47 46 + 13 =

27 + 51 = 23 + 42 =

26 - 14 = 28 - 15 =

67 - 6 = 52 - 2 =

17 + 42 = 17 + 61 =

99 - 8 = 85 - 4 =