matematica

10
PROIECT DE ACTIVITATE DATA : 16. XI. 2006 EDUCATOARE : MANCIU MARIANA CORINA GRĂDINIŢA : NR. 168 GRUPA : PREGĂTITOARE II SECTOR : 5 BUCUREŞTI

description

pozitii-spatiale-proiect didactic

Transcript of matematica

DENUMIREA ACTIVITII: activitate matematic

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 16. XI. 2006

EDUCATOARE: MANCIU MARIANA CORINA

GRDINIA: NR. 168GRUPA : PREGTITOARE IISECTOR: 5

BUCURETI

PROIECT DE ACTIVITATE

DENUMIREA ACTIVITII : activitate matematic

TEMA : poziii spaiale

TIPUL ACTIVITII : formare i consolidare de deprinderi i priceperiFORMA DE ORGANIZARE: activitate pe baz de exerciii

OBIECTIVE GENERALE:

O1 formarea cunotinelor i deprinderilor de a aeza in spaiu diferite obiecte;

O2 consolidarea deprinderii de a folosi corect limbajul matematic;

O3 dezvoltarea ateniei voluntare i a operaiilor gandirii;

O4 dezvoltarea spiritului de competiie.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

OO1 s recunoasc poziii spaiale ale obiectelor aezate de educatoare;

I 1 copilul recunoate poziia in care a fost aezat obiectul;

OO2 s aeze obiectele in diferite poziii spaiale indicate de educatoare;

I 2 copilul aeaz obiectele in poziii spaiale indicate de educatoare;

OO3 s corecteze poziii spaiale ale obiectelor in cazul aezrii intenionat greit de ctre educatoare;

I 3 copilul corecteaz poziii spaiale ale obiectelor.CONDIII DE REALIZARE : folosind materialul didactic;

METODE I PROCEDEE : conversaia, explicaia, exerciiul, corectarea;

MIJLOACE DE INVMANT :

a) Material didactic : - distributiv: jetoane, fi de evaluare; - demonstrativ: diferite jucrii (iepura, ppu, cel, elefant, maimu), panoul cu buzunare;

b) Material bibliografic : Pregtirea pentru coal in grdinia de copii M. Inv., Editat de S.C. Tribuna Invmantului, pg.112-123; Activiti matematice in grdini , M. Neagu i G. Beraru, pg.44-45.

SECVENELE ACTIVITIITIMPOB.CONINUTULINVRIIDESFURAREA ACTIVITIIEVALUARE

123456

I.Captarea ateniei3 min.Folosind metoda conversaiei, educatoarea capteaz atenia printr-o discuie despre aezarea in spaiu.

Cine imi spune unde ne aflm? (in clas). In faa clasei avem ....( o mas )

Dar in spatele clasei ?

II. Anunarea temeiII.Enunarea scopului i a obiectivelor1 min.1 min.

- anunarea temei activitii In concluzie clasa noastr este un spaiu, voi avei o poziie la mas, masa in faa clasei, paturile in spate, deci fiecare ocupm un loc in spaiu.Folosind metoda expunerii , educatoarea anun scopul si obiectivele activitii:

Astzi la activitatea de matematic vom juca un joc pentru a vedea cat de bine cunoatei voi poziiile spaiale.

III. Prezentarea coninutului5 min.O1O2

O3

O4

OO1- recunoaterea poziiilor spaiale: pe, sub (dedesupt), in dreapta,in stanga,deasupraSe evalueaz cunostinele copiilor prin mai multe tipuri de exerciii cu privire la poziiile spaiale. Educatoarea va adresa intrebri legate de poziia spaial a mai multor jucarii fa de mas. ( iepura, caelu, ppu, etc.)

Unde se afl ppua ? (pe mas).- Dar iepuraul? (sub mas).- Cum mai putem spune? (dedesuptul mesei ). Avem maua. In ce parte se afla scaunul acesta fa de mas ? (in stanga). Dar acesta? (in dreapta mesei ).

- Celuul fa de mas unde se afl? (deasupra mesei). I 1

IV. Obinerea performanei i a conexiunii inverse15 min.OO2OO1

OO3

OO2

OO2

OO2- aezarea obiectelor de ctre copii in poziiile spaiale indicate de educatoare;- recunoaterea poziiilor spaiale artate de educatoare;- recunoaterea poziiilor spaiale ;- aezarea corect a jetoanelor in poziiile spaiale indicate la panoul cu buzunare

- aezarea corect a jetoanelor in poziiile spaiale indicate, la msu

- aezarea fiei de evaluare in poziiile indicate de educatoare

Alte tipuri de exerciii: 1. Se va proceda asemntor primului exercitiu cu deosebirea c jucriile vor fi asezate in poziiile indicate de educatoare, de ctre cei mai cumini copii.

(elefantul sub scaun, caietul in fata mesei-inaintea mesei, caietul in spatele mesei-inapoia mesei). 2. Educatoarea ine o ruc in mana dreapt, ridicat sus, iar in mana stang o alt ruc, pe lang corp.

- Unde sunt aezate rutele ? (sus i jos).3. Educatoarea aeaz ppua in diferite poziii spaiale, copiii fiind solicitai s spun dac este aezat corect.

(in faa, in spate, deasupra capului, pe lang corp: in mana dreapt i in mana stng).

4. Folosind panoul cu buzunare copiii vor fi solicitai s aeze jetoane in partea stang, dreapt, intre, sus, jos, pe.

Fiind expus la panou iepuraul, copilul va fi solicitat s aeze in partea dreapt a acestuia veveria. Un alt copil va aeza o alta veveri in partea stang.Se poarta o discuie legat de poziia iepuraului fa de cele dou veverie.

5. Se va distribui material individual fiecrui copil, acetia fiind solicitai s aeze diferite jetoane fa de un alt jeton in poziiile spaiale indicate de educatoare.

6. Se vor realiza cateva exerciii in legtur cu poziiile spaiale folosind fia de evaluare.

(in mana stang, sub mas, in mana dreapt, la spate, sub mas, pe mas, deasupra mesei, inaintea noastr, pe cap, dedesuptul scaunului, pe mas). I 2

I 1

I 3

I 2

I 2

I 2

V. Evaluarea performanelor8 min.OO1- evaluarea cunotielor despre poziiile spaiale prin rezolvarea fiei de evaluareEvaluarea se va face prin rezolvarea unei fie.I 1

VI. Incheierea activitatii2 min.Se fac aprecieri generale i individuale asupra activitii.

Metode: conversaia.

PAGE 7