activitate integrata 3

11
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ NIVELUL I GRUPA: MIJLOCIE “C” DATA: 17.05.2013 EDUCATOARE: PIȚOV ANDREEA DELIA TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?” PROIECTUL TEMATIC: În timpul liber” TEMA ZILEI: ”Șotronul” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (DȘ+DOS) MIJLOACE DE REALIZARE: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE: Domeniul Știință, Domeniul Om și societate Activitate matematică (Joc logic)+ Activitate practică (Lipire) “Șotronul” 1

description

proiect activitate integrata

Transcript of activitate integrata 3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

NIVELUL IGRUPA: MIJLOCIE CDATA: 17.05.2013EDUCATOARE: PIOV ANDREEA DELIATEMA ANUAL DE STUDIU: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?PROIECTUL TEMATIC: n timpul liberTEMA ZILEI: otronulFORMA DE REALIZARE: Activitate integrat (D+DOS)MIJLOACE DE REALIZARE: ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE: Domeniul tiin, Domeniul Om i societate Activitate matematic (Joc logic)+ Activitate practic (Lipire) otronul

Scopul activitii: Consolidarea cunotinelor privind denumirile formelor geometrice i a atributelor acestora, exersarea deprinderilor de lipire.

Obiective operaionale: s recunoasc formele geometrice: cerc, ptrat, triunghi, dreptunghi; s compare figurile geometrice dup criteriul formei, mrimii, grosimii i al culorii; s formeze mulimi cu figuri geometrice dupa acelai criteriu: form, culoare, mrime s ntind corect lipiciul pe o suprafa dat; s recunoasc materialele necesare activitilor practice; s organizeze n mod original spaiul plastic; s realizeze evaluri i autoevaluarea pe baza criteriilor cerute.

Strategii didactice: Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, munca pe echipe. Materiale didactice: trusa Logi, figuri geometrice decupate din hrtie colorat, cartoane A3, lipici, un clopoel, balon. Forma de organizare a colectivului : frontal, individual.

Sarcina didactic: Sortarea figurilor geometrice din trusa Logi dup anumite criterii . Aplicarea formelor geometrice dup modelul dat.

Reguli de joc: Copii aleg din trus figurile geometrice i formeaz mulimi n funcie de cerina formulat de educatoare: dup form, dup culoare etc.

Elemente de joc: plimbarea balonului, mnuirea materialului, micarea, aplauzele.

Durata: 40-45

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

EvenimentuldidacticConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare(instrumente iindicatori)

Forma de organizareMetode i procedeeMaterial didactic

1.Moment organizatoric Se asigur condiiile unei bune desfurri a activitii prin pregtirea materialelor didactice.

Frontal

2.Captarea ateniei Copiii sunt aezai n semicerc. n faa lor, pe covor, este trasat un otron care cuprinde toate cele patru forme geometrice, n cele trei culori i mrimi care se gsesc n trusa Logi. Se cere copiilor s identifice jocul pe care l desfoar, de obicei, n parc.

FrontalConversaia

Explicaiaotronul marcat pe covorIP: S identifice figurile geometrice i atributele lor

Ev. Oral

3.Anunarea temei i a obiectivelorAstzi ne vom juca un joc logic care se numete otronul, apoi vei lipi figurile geometrice pe care le cunoatei, astfel nct s obinei i voi un otron.

Frontal

Explicaia

4.Reactualizarea cunotinelorEnumerarea culorilor i a formelor geometrice cunoscute.FrontalConversaiaIP: S enumere culori i forme geometrice.

E:oral

5.Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

ACTIVITATE MATEMATIC Explicarea joculuiPornind de la otronul desenat se prezint jocul cu aceeai denumire.Vei primi un balon, care va fi dat din mn n mn, la fiecare copil. Cnd voi suna din clopoel, copilul care are balonul n mn va veni s aleag o figur geometric din trusa Logi dup criteriul spus de mine. Apoi o va aeza n locul corespunztor, pe otronul nostru. Jocul va continua pn se termin piesele din trus, obinndu-se la final mai multe mulimi. Se va realiza apoi un joc de prob pentru a se asigura c toi precolarii au neles modul de desfurare. Prezentarea regulilor jocului Jocul nostru are cteva reguli care trebuie respectate: se pstreaz linitea n timpul jocului; balonul se d din mn n mn ct mai repede; va veni s aleag o figur geometric doar copilul la care s-a oprit balonul.. Jocul de prob:Ca s nelegei mai bine cum trebuie s ne jucm, haidei s ne jucm o dat, iar eu v voi ajuta s respectai paii jocului nostru.Se va realiza apoi un joc de prob pentru a se asigura c toi copiii au neles modul de desfurare. Jocul propriu-zis:Se va desfura jocul propriu-zis, urmrindu-se antrenarea tuturor copiilor. Fiecare rspuns corect este aplaudat. Jocul se va continua pn cnd vor fi aezate toate formele geometrice dup criteriul solicitat de educatoare.

TRANZIIE Am sortat, am aranjat, Un omule am format. Continum i s lipim otronul s-l construim!

Copiii se aeaz la msue.

ACTIVITATE PRACTIC Intuirea materialelorSe va intui materialul didactic de pe msue. Pe fiecare msu se afl coulee cu figuri geometrice, cartoane i lipici. Analiza modeluluiSe analizeaz plana-model: ce reprezint, cum a fost realizat, ce culori i forme geometrice s-au folosit. Explicarea i demonstrarea modului de lucruSe explic i se demonstreaz modul de realizare a lucrrilor: Prima dat lipii ptratul mare, n partea de joc a paginii, pentru a avea loc i celelalte pri ale otronului. Lipiciul de aplic pe o parte a hrtiei, iar apoi se preseaz uor n locul potrivit. Astfel se aeaz toate piesele care alctuiesc otronul. Exerciii pentru nclzirea musculaturiiSe execut exerciii pentru nclzirea minilor: ne splm pe mini, cntm la pian, plou, tun i fulger, rsare soarele. Se ureaz Spor la lucru!

Realizarea lucrrilor de ctre copiiPe un fond muzical plcut, copiii ncep s lucreze n linite. Acolo unde este nevoie se ofer indicaii i ajutor.

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Individual

Observaia

Conversaia

Explicaia

Explicaia

Demonstraia

Exerciiul

Observaia

Explicaia

Demonstraia

Exerciiul

Munca independent

BalonClopoelTrusa Logi

Coli A3LipiciCoulee cu figuri geometrice

Plana-model

CD-playerCD cu muzic

IP: s recunoac figurile geometrice - cerc, ptrat, triunghi, dreptunghi.

IP: s respecte criteriul dat

E: oral

IP: s denumeasc materialele necesare lipirii

Ev: oral

IP: s identifice elementele modelului

Ev: oral

IP: s execute corect exerciiile

IP: s lipeasc, respectnd indicaiile oferite

Ev: practic-aplicativ

6.Atingerea performanei TRANZIIELucrrile le-am ncheiat,Dar jocul nu l-am finalizat.Cel ce va fi rapidVa primi un mic pupic!

Copiii revin n semicerc, cu faa la otron.

ACTIVITATE MATEMATIC Complicarea joculuiHaidei s relum jocul, dar acum sub alt form. Va trebui s fii ateni i s descoperii greelile pe care eu le voi strecura n jocul otronul. Cel care observa primul, ridic mna i ateapt s-l numesc eu.Se cere copiilor s nchid ochii, iar educatoarea schimb locul unei piese. Sun clopoelul, iar cel care tie primul rspunsul, va fi solicitat. Se aplaud rspunsurile corecte.TRANZIIECu figurile noi ne-am jucatHaidei acum la analizat!

ACTIVITATE PRACTIC Analiza lucrrilorDoi copii i vor prezenta lucrrile, i ali 2-3 copii vor analiza lucrrile altor colegi care le-a plcut mai mult.

Frontal

Frontal

ObservaiaExplicaia

ObservaiaExplicaia

ClopoelTrusa Logi

Panou

IP: s identifice greaeala strecurat n model

Ev: oral

IP: s analizeze critic i autocritic lucrrileEv: oral

7. Obinerea feed-back-uluiSe reiau temele activitilor desfurate adresnd ntrebri care s sintetizeze aciunile:-Care a fost tema zilei de astzi?-Ce activiti am desfurat?-Ce materiale didactice am folosit?-Care a fost rezultatul muncii noastre?

Frontal Conversaia

IP: s enumere materialele folosite i sarcinile didactice.

Ev: oral

8. ncheierea activitiiSe ofer recompensele bomboane.n finalul activitii copiii vor fi apreciai i felicitai pentru felul n care au participat la aceast activitate.

Frontal ConversaiaBomboane

8