0 22 Proiect de Activitate Integrata

12
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ PROFESOR: Rus Flavia GRĂDINIŢA:Veseliei,Gherla DATA: 1 Martie 2013 NIVELUL II (grupa mare ,,Voiniceilor’’) TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CU CE SI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM? TEMA PROIECTULUI:EMOŢII DE PRIMĂVARĂ TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,GHIOCEI ȘI MĂRŢIȘOARE PENTRU CEI DRAGI “ TEMA ZILEI: ,,MARŢIȘORUL, UN SIMBOL!” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată:ADP+ALA1+ADE(DLC+DOS) +ALA2 TIPUL ACTIVITĂŢII:dobândire de cunoștințe FORMA DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri mici, individual ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE INTEGRATE ADP:Întâlnirea de dimineață:,,1Martie călător, mi-a adus un mărțișor!’’ Salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea cu ceilalți, noutatea zilei. Rutine și tranziții. ALA I: Jocuri și activități alese (centre de interes): * Bibliotecă: Citim imagini/ povești/ poezii adecvate temei Grafisme:,,Codița ghiocelului(bastonașe)’’ *Joc de rol: ,,De-a vânzătorii de mărțișoare’’ ,,De-a florăresele” *Știință:,,Ajută-l pe băiețel ajungă la ghiocei!”(labirint); ,,Câți ghiocei sunt în buchet?’’(numerația 1-8) ADE:* DLC:,,Legenda mărțișorului”-lectura educatoarei * DOS:,,Mărțișoare”-confecție ALA II: Joc cu text și cânt ,,În poiana din vâlcele’’ SCOPUL ACTIVITĂŢII: *Formarea deprinderii de a audia cu atenție un text pentru a înțelege mesajul; *Îmbogățirea și activizarea vocabularului prin utilizarea unor cuvinte și expresii noi;

description

proiect

Transcript of 0 22 Proiect de Activitate Integrata

Page 1: 0 22 Proiect de Activitate Integrata

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

PROFESOR: Rus FlaviaGRĂDINIŢA:Veseliei,Gherla DATA: 1 Martie 2013NIVELUL II (grupa mare ,,Voiniceilor’’)TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CU CE SI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?TEMA PROIECTULUI:EMOȚII DE PRIMĂVARĂ TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,GHIOCEI ȘI MĂRȚIȘOARE PENTRU CEI DRAGI “TEMA ZILEI: ,,MARȚIȘORUL, UN SIMBOL!”FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată:ADP+ALA1+ADE(DLC+DOS)+ALA2 TIPUL ACTIVITĂȚII:dobândire de cunoștințeFORMA DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri mici, individual

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE INTEGRATEADP:Întâlnirea de dimineață:,,1Martie călător, mi-a adus un mărțișor!’’ Salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea cu ceilalți, noutatea zilei. Rutine și tranziții.ALA I: Jocuri și activități alese (centre de interes): * Bibliotecă:Citim imagini/ povești/ poezii adecvate temei Grafisme:,,Codița ghiocelului(bastonașe)’’

*Joc de rol: ,,De-a vânzătorii de mărțișoare’’ ,,De-a florăresele”

*Știință:,,Ajută-l pe băiețel să ajungă la ghiocei!”(labirint); ,,Câți ghiocei sunt în buchet?’’(numerația 1-8)ADE:* DLC:,,Legenda mărțișorului”-lectura educatoarei * DOS:,,Mărțișoare”-confecțieALA II: Joc cu text și cânt ,,În poiana din vâlcele’’SCOPUL ACTIVITĂȚII:

*Formarea deprinderii de a audia cu atenție un text pentru a înțelege mesajul; *Îmbogățirea și activizarea vocabularului prin utilizarea unor cuvinte și expresii noi; *Stimularea imaginației creatoare și consolidarea deprinderilor practice. OBIECTIVE OPERAȚIONALE:ADE:DLC: *Să audieze cu atenție textul prezentat de educatoare; *Să-ți exprime propriile opinii, atitudini si sentimente cu privire la cele vizionate; *Să se exprime clar, logic, fluent și expresiv; *Să alcătuiască propoziții simple și dezvoltate cu cuvintele noi din text; DOS: *Să utilizeze tehnicile de lucru specifice activităților practice, însusite anterior, (decupare asamblare și lipire, înșirare, împletire) *Să mânuiască cu atenție materialele și ustensilele puse la dispoziție; *Să combine elementele primite pentru realizarea temei propuse; *Să adopte o pozitie corecta a corpului în timpul lucrului; *Să lucreze corect și îngrijit; *Să aprecieze verbal propria lucrare cât și pe cea a colegilor.

Page 2: 0 22 Proiect de Activitate Integrata

ALA I :BIBLIOTECĂ: *să utilizeze corect cărţile, fără a le deteriora; *să descrie imaginile, exprimându-se în propoziţii corect formulate; *sa alcatuiască propozitii simple și dezvoltate ; *să traseze semne grafice pe spațiul dat.ȘTIINȚĂ: *să găsească drumul corect, trasându-l cu creionul; *să coloreze ceea ce-i place; *să numere corect în limitele 1-8.JOC DE ROL: *să facă buchețele de ghiocei; *să-i împacheteze cu hârtie specială; *să comunice în cadrul grupului.ALA II : *Să cânte cântecul cu dezinvoltură și să execute mișcări pe cântec; *Să-și coordoneze miscările cu melodia și textul cântecului; *Să se destindă și să se recreeze.

STRATEGII DIDACTICE: a)METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia,demonstrația, exerciţiul, jocul, surpriza, metoda ,,Mâna oarbă’’, metoda ,,Turul galeriei”,lucrul în grup și individual. b)RESURSE MATERIALE: Scrisoare de la ,,Zâna primăvara”,mărțișoare, calculator, CD cu povestea,,Legena ghiocelului’’, hârtie colorată, floricele, mărgele, ață roșie și albă, cărți de povești/reviste și imagini, carioca, fișe, creioane colorate, șorțulețe, vaze cu ghiocei și alte flori , hârtie de împachetat florile;DURATA: o ziEVALUARE: continuă (prin aprecierea răspunsurilor, analiza produselor activităţii)BIBLIOGRAFIE: Activitatea integrată din gradiniță- ghid pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar, D.P.H. 2008 Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani) MECI, 2008; Metode interactive de grup - ghid metodic - metode si aplicații practice pentru învățământul preșcolar, Editura ARVES 2008;

www.didactic.ro

Page 3: 0 22 Proiect de Activitate Integrata

SCENARIUL ZILEI

Întâlnirea de dimineaţă: Salutul : ,,Dimineaţa a sosit,

Toţi copiii au venit. A-nceput o noua zi!

- Bună dimineaţa, dragi voinici! - Bună dimineața, doamna educatoare!’’. Prezența:,, După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am salutat / Colegii ne-am întâlnit / Cine oare n-a venit?”(Copilul zilei va face prezenţa și va închide gemulețul cu poza fiecărui copil absent, va număra fetiţele și băieţii prezenți.)Calendarul naturii: Se lucrează la panou, se poartă discuții referitoare la vreme, anotimp, luna, ziua, data în care ne aflăm și se așază jetoanele corespunzătoare.Se pune accent pe data zilei, luna, semnificația acesteia. Împărtășirea cu ceilalți: Se fac câteva schimburi de păreri cu privire la mărțișoarele primite. Noutatea zilei : ,,Azi e o zi specială pentru noi toți.. Stiți de ce? A venit primăvara cu mii de mărțișoare, cu ghiocei, cu soarele auriu ce ne face sa fim veseli și plini de viață’’. -Uite, avem și noi aici o surpriza! –Voi scoate din buzunărel materialele aflate:Un plic /o scrisoare având pe ea desenat un mărțișor,(probabil lăsată de poștaș). De la cine să fie oare? Știți cumva despre cine este vorba? Să deschidem plicul, să vedem ce-avem aici?. In plic se află o scrisoare, mărțișoare și un CD. Se citește scrisoarea: Dragi copii, “Vă trimit astăzi ,,mesagerul’’meu.Vă las pe voi să-l descoperiți.(Voi scoate din plic mărțișarele și le voi arăta copiilor). Pentru a afla semnificația acestui ,,mesager”, vă trimit și o frumoasa povestioară.(Voi scoate CD-ul). Ascultând cu atenție povesta mea și răspunzând la întrebări veți afla lucruri noi despre frumoasa tradiție specifică lunii Martie. Vă propun astăzi să lucrați și voi acest simbol al primăverii și să-l dăruiți cu dragoste celor dragi, așa cum și eu vi l-am dăruit vouă. Abia aștept să ne întâlnim!

Zâna Primăvara. Prin metoda ,,Mâna oarbă’’copiii vor exrage din plic câte un mărțișor care le va fi prins în piept. Potrivit ,,mesajului zilei”, descoperit în plic ,,Mărțișorul, un simbol’’, se anunță tema zilei și activitățile ce urmează să se desfășoare în continuare: ,,-Vom asculta povestea:,,Legenda mărțișorului”,aflând astfel mai multe despre semnificația mărțișorului, iar apoi vom confecționa și noi mărțișoare pe care le vom oferei celor dragi, împartășind sentimente specifice, generate de ziua de 1 Martie’’.Tranziție:Pe prima strofă a cântecului,,Mărțișoare, mărțisoare’’, copiii se deplasează la calculator unde vor audia și viziona povestea ,,Legenda mărțisorului.Educatoarea propune apoi copiilor să se grupeze după forma medalionului mărțișorului primit.Se formează astfel patru grupuri.Se stabilesc locurile unde îşi vor desfăşura activitatea pe arii de stimulare.Centrele deschise sunt: artă, bibliotecă, știință, joc de rol.( ALA I)

Page 4: 0 22 Proiect de Activitate Integrata

Prin tranziția:,,1,2,1,2, Medalionul studiem, După formă, ne grupăm Și spre centre ne-ndreptăm. Hai, să-ncepem lucrul!

Și s-avem mult spor, Azi lucrează fiecare, Cu ce are la sector.’’,voi dirija copiii spre centrele de interes.

La fiecare sector/centru se află pregătit materialul necesar. După ce şi-au ocupat locurile se prezintă sarcina pentru fiecare grup în parte Copiii se vor roti și vor trece pe la toate centrele deschise. Se intonează cântecul:,,Mărțișoare, mărțișoare’’, timp în care se organizează o expoziție cu lucrările realizate.Prin metoda,, turul galeriei’’ se va face aprecierea lucrărilor realizate.În final copiii cântă și joacă,,În poiana din vâlcele’’(ALA II).

FINALITATEA ZILEI: Dăruim mărțișoarele confecționate și buchețelele de ghiocei, mamicilor.

Page 5: 0 22 Proiect de Activitate Integrata

EVENIMENTULDIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE ŞI PROCEDEE

EVALUARE

MOMENTUL ORGANIZATORIC

Se va organiza spaţiul şi climatul educaţional într-un mod optim desfăşurării activităţii propuse: aerisirea sălii, pregătirea materialului didactic, aranjarea mobilierului. Copiii vor intra în mod ordonat în sala de grupă şi se vor aşeza în semicerc pe covor. Se va realiza astfel întâlnirea de dimineață(salutul,prezența,calendarul naturii, împărtășirea cu ceilalți).

ExerciţiulConversația

Evaluareacomportamentului copiilor

CAPTAREA ATENŢIEI

Copilul zilei descopera surpriza din buzunărelul - noutatea zilei – respectiv scrisoarea de la Zâna Primăvara. Se citește scrisoarea. Dragi copii, “Vă trimit astăzi ,,mesagerul’’meu.Vă las pe voi să-l descoperiți.(Voi scoate din plic mărțișarele și le voi arăta copiilor). Pentru a afla semnificația acestui ,,mesager”, vă trimit și o frumoasa povestioară.(Voi scoate CD-ul). Ascultând cu atenție povesta mea și răspunzând la întrebări veți afla lucruri noi despre frumoasa tradiție specifică lunii Martie. Vă propun astăzi să lucrați și voi acest simbol al primăverii și să-l dăruiți cu dragoste celor dragi, așa cum și eu vi l-am dăruit vouă. Abia aștept să ne întâlnim!

Zâna Primăvara. Prin metoda ,,Mâna oarbă’’copiii vor exrage din plic câte un mărțișor care le va fi prins în piept..

ConversaţiaAudiţiaExplicația

Aprecieri verbale

ANUNŢAREATEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

Potrivit ,,mesajului zilei”, descoperit în plic ,,Mărțișorul, un simbol’’, se anunță tema zilei și activitățile ce urmează să se desfășoare în continuare: ,,-Vom asculta povestea:,,Legenda mărțișorului”,aflând astfel mai multe despre semnificația mărțișorului, iar apoi vom confecționa și noi mărțișoare pe care le vom oferei celor dragi,

ExplicaţiaConversatia

Evaluareacomportamentului copiilor

Page 6: 0 22 Proiect de Activitate Integrata

împartășind sentimente specifice, generate de ziua de 1 Martie’’.Apoi ne vom juca și lucra la centrele: bibliotecă, știință, joc de rol, artă.Tranziție : Pe prima strofă a cântecului ,,Mărțișoare, mărțisoare’’, copiii se deplasează la calculator unde vor audia și viziona povestea: ,,Legenda mărțișorului’’.

DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

Voi prezenta conținutul povestirii,,Legenda mărțișorului(DLC). Pe parcursul povestirii, vom viziona si imaginile ce se vor derula la calculator.Tranziție: :,,1,2,1,2, Medalionul studiem, După formă, ne grupăm Și spre centre ne-ndreptăm. Hai, să-ncepem lucrul!

Și s-avem mult spor, Azi lucrează fiecare,

Cu ce are la sector.’ La fiecare sector/centru se află pregătit materialul necesar. Voi anunța activitățile ce urmează să se desfășoare și anume: La sectorul ,,ARTĂ”se va desfășura activitatea practică-DOS. Copiii vor confecționa mărțișoare pentru a le dărui celor dragi, folosind diferite tehnici de lucru și diferite materiale. Se prezintă copiilor materialele și tehnicile de lucru. Se fac exerciții de încalzire a mușchilor mici ai mâinii. Pe parcursul activității copiii sunt indrumati in realizarea sarcinilor de lucru, păstrarea pozitiei corecte a corpului la masa de lucru, păstrarea acurateței lucrării. La sectorul,,BIBLIOTECĂ” vom citi imagini cu scene din poveste și astfel se va fixa conținutul povestirii. Se vor citi și alte povestiri/ poezii adecvate temei, din cărți și reviste pentru copii.

PovestireaObservația

Conversația

Exercițíul

ExplicațiaDemonstrațiaExercițiul

Observaţia

ExercițiulConversația ObservaţiaÎnvăţarea reciprocăPovestirea

Evaluareacomportamentului copiilor în timpul povestirii și relaţionarea în timpul formării echipelor

Evaluareacomportamentului copiilor

Evaluarea activitățiicopiilorîn cadrul grupurilor,implicarea lor,colaborarea.

Page 7: 0 22 Proiect de Activitate Integrata

La sectorul,,JOC DE ROL”copiii vor face buchețele de ghiocei și-i vor impacheta cu hârtie specială pentru a-i oferi mamei la sfârșitul zilei. La sectorul ,,ȘTIINȚĂ” copiii vor primi o fișă individuală în care trebuie să găsească drumul băiatului până la ghiocei (labirint) și vor colora imaginile. Dupa terminarea lucrului la fișă vor Număra câți ghiocei sunt în buchet.Copiii se vor roti și vor trece pe la toate centrele deschise.

ExplicațiaDemonstrațíaExercițiul

ExplicațiaExercițiul

Aprecierea modului de lucru

Aprecierea modului de lucru

OBŢINEREA PERFORMANŢEI

Voi adresa copiilor câteva întrebări referitoare la activitatea desfașurată:-In ce anotimp suntem?-Ce daruri ne aduce?-Cât sta la noi?-Ce zi este astăzi?-Ce poveste am ascultat?-Cine a răpit soarele? -Cine a salvat soarele ?-Cine poartă astăzi mărțișorul?-Cui oferim noi mărțișoare?-Ce reprezintă mărțișorul?

Conversația Aprecierea răspunsurilor

ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI

Se intonează cântecul:,,Mărțișoare, mărțișoare’’, timp în care se organizează o expoziție cu lucrările realizate.Prin metoda,, turul galeriei’’ se va face aprecierea lucrărilor realizate.În final se cântă și joacă,,În poiana din vâlcele’’(ALA II).

ExercițiulTurul galerieiConversația

Apecierea lucrărilor realizate

ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

Educatoarea face aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţilor. Prin concluzia:,,Marțișorul rămâne peste timp simbolul soarelui atotputernic, care trezește natura la viata.Așa că a dărui un mărțișor înseamnă a dărui o fărâmă de soare.’’Educatoarea îndeamnă copiii să ofere mărțișoarele realizate și buchețelele de flori celor dragi.

Conversația Aprecieri verbale

Recompense