Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

23
Proiect de activitate integrată ,,O lume fermecatăUnitatea de învăţământ: Grădiniţa P.P. Nr. 4 Caransebeş Prof. înv.preșcolar: Socineanțu Maria Grupa: Mare ,,Voiniceii isteți” Tema anuală: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?” Tema proiectului: ,,În lumea magică a poveștilor” Subtema: ,,A fost odată ca niciodată...” Forma de realizare: Activitate integrată ADP + ALA1 + ADE (DLC, DOS, DEC) Tipul de activitate: Mixt Mijloc de realizare: Joc didactic, aplicaţie, învățare joc muzical, repetare cântec Durata: o zi SCOP: - Consolidarea cunoştinţelor copiilor cu privire la personajele şi poveştile învăţate , dezvoltarea creativităţii/ expre- sivităţii verbale, a fluenţei şi originalităţii în vorbire şi gândire prin redarea unor conţinuturi repreze ntative din cadrul acestora, consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică .

description

n

Transcript of Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

Page 1: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

Proiect de activitate integrată

,,O lume fermecată”

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.P. Nr. 4 – Caransebeş

Prof. înv.preșcolar: Socineanțu Maria

Grupa: Mare ,,Voiniceii isteți”

Tema anuală: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

Tema proiectului: ,,În lumea magică a poveștilor”

Subtema: ,,A fost odată ca niciodată...”

Forma de realizare: Activitate integrată ADP + ALA1 + ADE (DLC, DOS, DEC)

Tipul de activitate: Mixt

Mijloc de realizare: Joc didactic, aplicaţie, învățare joc muzical, repetare cântec

Durata: o zi

SCOP:

- Consolidarea cunoştinţelor copiilor cu privire la personajele şi poveştile învăţate, dezvoltarea creativităţii/ expre-

sivităţii verbale, a fluenţei şi originalităţii în vorbire şi gândire prin redarea unor conţinuturi reprezentative din

cadrul acestora, consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Page 2: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

- Întâlnirea de dimineață: ,,Povestea preferată”

II. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (ALA1):

- Știință: „Voiniceii isteţi în lumea poveştilor” – fișă de lucru interdisciplinară;

- Artă: ,,Ne pregătim de carnaval” – decorare măști ale personajelor din povești;

- Joc de masă: ,,Ne jucăm cu poveștile” – sortare jetoane.

III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE (ADE):

- ,,În lumea poveștilor” – joc didactic (DLC);

- ,,Prinți și prințese” – confecție (DOS);

- ,,Ursul păcălit de vulpe” - învățare joc muzical, repetare cântec (DEC).

OBIECTIVE URMĂRITE:

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES:

Știință: „Voiniceii isteţi în lumea poveştilor” ” – fișă de lucru interdisciplinară;

Obiective operaționale:

- Să deseneze un cerculeț roșu lângă cel mai viclean personaj;

- Să scrie în casetă numărul piticilor care lipsesc din imagine;

- Să încercuiască personajul care a înghițit foarte multă apă;

- Să deseneze obiectul pierdut de Cenușăreasa.

Materiale: fișe de lucru, creioane negre, creioane colorate.

Page 3: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

Artă: ,,Ne pregătim de carnaval” – decorare măști ale personajelor din povești;

Obiective operaționale:

- Să coloreze măștile;

- Să decoreze măștile personajelor din povești;

- Să utilizeze corect instrumentele de lucru.

Materiale: măști din carton, creioane colorate, carioci.

Joc de masă: ,,Ne jucăm cu poveștile” – sortare jetoane.

Obiective operaționale:

- Să sorteze jetoanele cu personaje după povestea din care fac parte;

- Să denumească povestea reprezentată pe jetoane.

Materiale: jetoane cu personaje și scene din povești, coșulețe.

DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE (DLC):

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Subiectul activităţii: ,,În lumea poveștilor”

Tipul activităţii: Consolidare de cunoștințe

Mijloc de realizare: Joc didactic

Obiective de referinţă:

R1: Să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât și în calitate de

auditor;

R2: Să-și îmbogățească vocabularul activ și pasiv pe baza experienței, activității personale și/sau a relațiilor cu ceilalți și

simultan să utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical.

Obiective operaţionale:

O1 – să răspundă corect la ghicitorile despre povești;

O2 – să ordoneze imaginile conform desfășurării evenimentelor din poveste;

O3 – să așeze personajele pe planșa corespunzătoare poveștii;

O4 – să denumească personajul după replica auzită;

Page 4: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

O5 – să corecteze afirmațiile incorecte despre povești;

O6 – să realizeze un diamant, răspunzând corect la întrebări.

SARCINA DIDACTICĂ: Recunoașterea și denumirea poveștii, ordonarea imaginilor din povești, plasarea personajelor

pe planșele corespunzătoare poveștilor, recunoașterea unor replici din povești, corectarea unor afirmații referitoare la

povești cunoscute.

REGULILE JOCULUI: Copiii împărţiţi în două echipe vor trebui să parcurgă mai multe probe. Probele vor consta în

rezolvarea unor ghicitori despre povești, ordonarea corectă a unor imagini din povești, așezarea personajelor pe planșa

poveștii din care aparțin, recunoașterea unor replici ale unor personaje din povești, corectarea afirmațiilor greșite

referitoare la povești. Pentru fiecare răspuns corect, echipa primește o bulinuță zâmbitoare. Pentru fiecare răspuns greșit,

echipa primește o poruncă hazlie de la echipa adversă.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze, manipularea materialelor, utilizarea

bulinelor zâmbitoare.

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (DOS):

Categoria de activitate: Activitate practică

Subiectul activităţii: ,,Prinți și prințese”

Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi

Mijloc de realizare: Confecție (lipire)

Obiective de referinţă:

R1 – să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;

R2 – să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice.

Obiective operaţionale:

O7 – să denumească materialul de lucru;

O8 – să utilizeze corect materialele puse la dispoziție pentru realizarea lucrării practice;

O9 – să aplice prin lipire elementele lucrării practice;

Page 5: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

O10 – să asambleze corect elementele;

O11 – să respecte ordinea etapelor de lucru în vederea realizării temei;

O12 – să aprecieze corect lucrările realizate;

O13 – să adopte o poziție corporală corectă în timpul desfășurării lucrării.

DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (DEC):

Categoria de activitate: Educație muzicală

Subiectul activităţii: ,,Ursul păcălit de vulpe” – predare; ,,Scufița Roșie” – repetare

Tipul activităţii: Mixt

Mijloc de realizare: predare joc muzical, repetare cântec

Obiective de referinţă:

R1 – să intoneze cântece pentru copii;

R2 – să asocieze mișcările sugerate de textul cântecului cu ritmul acestuia.

Obiective operaţionale:

O14 – să intoneze exerciții de încălzire a vocii;

O15 – să intoneze, după auz, fragmente melodice din jocul muzical ,,Ursul păcălit de vulpe” cu silaba ,,la”;

O16 – să intoneze jocul muzical,,Ursul păcălit de vulpe”;

O17 – să respecte linia melodică a jocului muzical;

O18 – să asocieze mișcările cu ritmul jocului muzical;

O19 – să intoneze cântecul ,,Scufița Roșie”.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observația, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă, întrecerea, turul

galeriei, diamantul.

Mijloace de învăţământ: ecusoane, măști din carton, jetoane cu povești, fișe de lucru, creioane negre, creioane colorate,

carioci, panou, flip-chart, planșe cu povești, ghicitori, siluete ale personajelor din povești, planșe tematice, buline

Page 6: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

zâmbitoare, jetoane cu personaje și simboluri din ,,Scufița Roșie”, cărticele cu povești de colorat (stimulente), coșulețe,

scrisoare, calendarul naturii, jetoane, hârtie colorată (părțile componente ale corpului – prinți și prințese), lipici, role de

carton, recompense – bomboane, ghicitori, cutie de carton.

Forma de realizare: frontal, individual, pe grupe.

Rutine:

-Sosirea copiilor, Întâlnirea de dimineață, plecarea copiilor.

-Deprinderi de autonomie și igienice, spălatul, servirea mesei.

-Exersarea deprinderii de lucru în echipă.

Tranziții:

- ,,Mergem ca piticii” - joc de mișcare realizat la trecerea de la Întâlnirea de dimineață activităţile desfăşurate la

centrele de interes;

- ,,Scufița Roșie” – joc cu text și cânt realizat la trecerea dintre de la activitățile pe centre de interes la activitatea de

educare a limbajului;

- ,,Noi suntem piticii” – cântec intonat la trecerea de la activitatea de educare a limbajului la activitatea practică;

- ,,Scufița Roșie” – joc de mișcare realizat la trecerea de la activitatea practică la activitatea muzicală.

Bibliografie:

- Curriculum pentru învăţământ preprimar (3-6/7 ani) 2008;

- Cucoș C., Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 1996;

- Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M., Metode interactive de grup-Ghid metodic, Editura Arves, 2002;

- Preda V., Dumitrana M., Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii, Editura V&I Integral,

Bucuresti, 2000;

- Revista Învățământul Preșcolar , Nr. ¾, Număr tematic – proiectare integrată, București, 2009.

Page 7: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

Scenariul zilei:

La sosirea în sala de grupă, copiii scot din cutiuța fermecată câte un jeton cu un personaj din povești (pitic sau

purceluș) pe care le vom pune în piept.

Activitatea debutează cu salutul de dimineață, care se realizează prin tehnica comunicării rotative. Copiii stau pe

scăunele în semicerc. Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei, fiecare salutându-și colegul

din partea dreaptă, adresându-i drept apelativ numele personajului din piept, de pe ecuson: ,,Bună dimineața,

purcelușule!” etc.

Atenţia copiilor se indreaptă spre Calendarul naturii. Sunt adresate următoarele întrebări:

În ce zi a săptămânii suntem ?

Cum este vremea astăzi? (dupa obţinerea raspunsului se aşează jetonul care indică vremea din ziua respectivă)

Prezenţa. O fetiță și un băiat vor enumera copiii absenți. Vom stabili numărul fetelor și băieților de prezenți în

sala de grupă.

Întâlnirea de dimineaţă - în cadrul acesteia fiecare copil își va expune părerea cu privire la povestea preferată.

Noutățile zilei: În sala de grupă vom primi o scrisoare de la Zâna cea Bună.În această scrisoare, ea ne spune că

pentru că știe că toți copiii iubesc foarte mult poveștile, a facut o vrajă și a lăsat în clasa noastră diverse materiale despre

povești cu care noi să ne jucăm, dar și surprize.

Educatoarea menționează tema activității, mijlocul de realizare și obiectivele urmărite, într-un limbaj accesibil

vârstei preșcolare.

Tranziţia către activităţile desfăşurate la centrele de interes se va realiza prin interpretarea jocului de mișcare

,,Mergem ca piticii”.

Sunt prezentate apoi centrele la care urmează să-şi desfăşoare activităţile. Le voi spune că astăzi am găsit în clasă

foarte multe materiale cu ajutorul cărora vom realiza activităţi interesante în legatură cu poveștile cunoscute de ei.

Împreună cu copiii vom trece pe la centrele de interes şi vom identifica materialele care le vom utiliza.

- La centrul de interes Știință vom rezolva o fișă de lucru interdisciplinară.

Page 8: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

- La centrul de interes Joc de masă vom sorta jetoane cu povești.

- La centrul de interes Artă vom decora măști ale personajelor din povești.

- Înainte de începerea lucrului se vor executa exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor (cântecul ,,Ne

jucăm”.)

Odată finalizate, lucrările realizate vor fi aşezate de către copii la locurile stabilite.

Voi face aprecieri generale și individuale referitoare la modul de realizare a lucrărilor, precum și la

comportamentul din timpul activităților.

După desfăşurarea activităţilor pe centre, unde copiii îşi reactualizează cunoştiinţele despre personaje din povești,

copiii vor părăsi sala de grupă pentru a putea gusta din ,,Apa magică”.

La întoarcerea în sală, pe cântecul ,,Scufița Roșie”, copiii se vor așeza pe scăunelele în semicerc, pregătiţi pentru

începerea jocului didactic.

Apare Zâna cea Bună, care dorește să vadă cum se desfășoară activitățile. Aceasta aduce copiilor drept

recompensă pentru munca lor un album cu povești, pe care îl vor răsfoi la sfârșitul zilei, precum și alte surprize pe care

le vom descoperi pe parcursul activităților. Zâna le spune copiilor că ea își dorește tare mult să ne jucăm un joc ,,În

lumea poveștilor”, iar apoi să îi confecționăm prieteni și să învățăm un cântecel.

După ce Zâna cea Bună îi lasă educatoarei bagheta sa fermecată și surprizele pentru copii, ea va pleca spre alți

copii care o așteaptă, lăsând promisiunea de a se întoarce la sfârșitul zilei, pentru a vedea ce au lucrat.

Copiii sunt împărțiți în două echipe: echipa ,,Purcelușilor” și echipa ,,Piticilor”, conform ecusoanelor. În fața

copiilor, pe flipchart, vor fi așezati un pitic și un purceluș din carton. Pe o măsuță, în fața panoului, va fi așezat un

coșuleț cu bulinuțe zâmbitoare și lipici.

Se explică tuturor copiilor regulile jocului didactic: ,,În lumea poveștilor”: pe rând, copiii vor rezolva diverse

probe. Probele vor consta în rezolvarea unor ghicitori despre povești, ordonarea corectă a unor imagini din povești,

așezarea personajelor pe planșa poveștii din care aparțin, recunoașterea unor replici ale unor personaje din povești,

corectarea afirmațiilor greșite referitoare la povești.

Page 9: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

Complicarea jocului:

Copiii vor forma un diamant utilizând jetoane cu personaje și simboluri din povestea ,,Scufița Roșie”, răspunzând

corect la întrebările adresate.

Vom ordona jetoanele de pe măsuță, răspunzând corect la întrebări, apoi vom așeza jetoanele pe panou, mai întâi

în ordine crescătoare, apoi în ordine descrescătoare, astfel formându-se un diamant, ,,Diamantul Scufiței Roșii”.

Voi numi câte un copil pentru fiecare întrebare, iar acesta va răspunde cu ajutorul jetoanelor, apoi le va așeza la

panou conform indicațiilor mele.

Întrebările sunt:

- Care sunt cele patru personaje din poveste? (Scufița Roșie, lupul, pădurarul, bunicuța). Jetoanele sunt așezate în

ordine crescătoare.

- Care sunt cele trei cuvinte care ne arată cum este comportamentul Scufiței Roșii? (iubitoare, naivă,

neascultătoare)

- Denumiți două merinde pe care le avea Scufița Roșie în coș. (lapte și cozonac).

- Unde se petrece povestea? (în pădure).

Jetoanele sunt așezate în ordine descrescătoare.

- Care sunt elementele care au încântat-o pe Scufița Roșie? (fluturași, flori, păsărele).

- Care sunt cele două personaje scoase din burta lupului? (Scufița Roșie și bunica).

- Ce personaj apare foarte putin timp în poveste? (mama)

Educatoarea va numi câte un copil din fiecare echipă să răspundă, pentru fiecare sarcină. Aceasta va rosti versurile

,,Bagheta magică plutește…. și la tine se oprește!”, indicând cu bagheta sa copilul care va da răspunsul.

Pentru fiecare copil care a dat un răspuns corect, echipa va primi o bulină zâmbitoare. Pentru fiecare răspuns

greșit, echipa va primi de la Zână o poruncă hazlie (să sară într-un picior, să imite diverse animale etc.). Va căștiga

echipa care adună cele mai multe buline zâmbitoare.

Copiii primesc drept recompense cărticele cu povești de colorat (lăsate de Zâna cea Bună).

Copiii vor ieși afară. Tranziţia către activitatea practică la măsuțe se va face prin realizarea jocului muzical ,,Noi

suntem piticii”.

Copiii se vor grupa la măsuțele așezate în careu deschis în funcție de culorile coșulețelor: roz pentru fetițe și verde

pentru băieți. În coșulețele roz se vor regăsi materialele pentru realizarea prințeselor, iar în coșulețele verzi vor fi

materialele necesare pentru a realiza prinții.

Page 10: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

Se realizează intuirea materialului.

Prezint copiilor o scenă din poveste pe care noi vom așeza lucrările.

Voi prezenta modelul.

Voi explica, în același timp demonstrând modul de realizare al lucrării:

-Prințese: se aplică pe rola de carton dreptunghiul din hârtie colorată, apoi părțile componente ale corpului: capul,

brațele, picioarele, apoi pelerina.

Prinți: se aplică pe rola de carton dreptunghiul din hârtie colorată, apoi părțile componente ale corpului: capul, brațele,

picioarele.

- Înainte de începerea lucrări propriu- zisă vom face câteva exercitii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor: spălăm

rufele, stoarcem rufele, scuturăm rufele, întindem rufele, batem palmele, plouă, morișca.

Activitatea se va desfășura pe fundal sonor – Vivaldi – Spring.

- Realizarea propriu-zisă a lucrărilor de către copii, urmărind modelul dat.

- Îi voi îndruma, stimulându- le încrederea în forţele proprii, încurajându-i dar şi ajutându-i acolo unde au nevoie.

După expirarea timpului de lucru, se vor expune lucrările pe scenă şi se vor aprecia lucrările copiilor, prin metoda

Turul galeriei (toți copiii vor merge și vor vizualiza lucrările așezate pe machetă și își vor expune părerile, motivând).

Copiii ies din sală imitând mersul Scufiței Roșii spre bunicuța, urmărind fluturi, culegând flori, speriindu-se de

lup etc.

După ce se întorc copiii, se vor așeza pe covor în semicerc pe scăunele.

Se intonează exerciții de încălzire a vocii, cu silabele ,,ni”, ,,ti”, ,,me”, apoi se intonează fragmente melodice din

jocul muzical cu silaba ,,la”.

Spun copiilor o ghicitoare:

Pe un ger foarte cumplit Vulpea mi l-a păcălit

Fără coadă a rămas

Şi îi rade-acum în nas?

(Ursul păcălit de vulpe) Se discută cu copiii despre povestea ,,Ursul păcălit de vulpe”. Le spun copiilor că astăzi vom învăța un cântecel

care se numește ,,Ursul păcălit de vulpe”, iar apoi vom repeta cântecul ,,Scufița Roșie”.

Voi intona cântecul în întregime, ca model pentru copii. Prezint copiilor o ghicitoare despre povestea ,,Ursul

păcălit de vulpe”. Vom purta o scurtă discuție referitoare la personajele poveștii.

Page 11: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

După ce vom învăța stofele, vom intona întregul cântec, pe negativ, executând și mișcorile sugerate de textul

cântecului. Vom intona cântecul pe grupe.

Le voi cânta copiilor un fragment din cântecul ,,Scufița Roșie cu silaba ,,la”, iar copiii vor ghici despre ce cântec

este vorba. Îl vom intona.

După ce învățăm jocul muzical, copiii își iau măștile și dansează.

Zâna cea bună se întoarce în sala de grupă. Aceasta va împărți copiilor, drept recompense, surprize dulci din cutiuța

magică.

În încheiere, se va desfășura jocul distractiv: ,,Carnavalul personajelor din povești”, în care vom utiliza măștile decorate

în cadrul centrului Artă.

Voi face aprecieri finale, generale și individuale.

Page 12: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

Etapele

lecţiei

OB.

OP. Conţinut Intersubiectivitatea

Strategii didactice Evalua

re Met.şi

procedee

Mij.de

înv.

Tipul

înv.

Org.înv.

C G I

1.Organizarea

grupei pentru

activitate

- pregătirea

grupei pentru

activitate;

- ecusoane cu

personaje din

povești

- Aerisesc sala de grupă;

- Aranjez scăunelele în semicerc și

măsuțele conform centrelor de interes propuse;

- Pregătirea materialului didactic;

- Stabilirea liniştii şi ordinii necesare

bunei desfăşurări a lecţiei; Copiii primesc ecusoane cu personaje din

povești (purceluș și pitic)

Co

nv

ersa

ția

Ecu

soan

e

2.Captarea

atenţiei

ADP:

-Salutul

-Calendarul

naturii

- Prezența

-Întâlnirea de dimineață:

,,Povestea

mea

preferată”

ADP:

-Salutul se realizează prin tehnica

comunicării rotative. -Se îndreaptă atenția către Calendarul

naturii.

O fetiță și un băiat vor enumera

copiii absenți. Vom stabili numărul

fetelor și băieților de prezenți în sala de

grupă.

Copiii își vor exprima părerea cu

privire la povestea preferată de ei.

C

on

ver

sați

a

Ca

len

da

rul

na

turi

i

jeto

an

e

D

I

R

I

J

A

T

Page 13: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

- Noutățile

zilei

În sala de grupă vom primi o

scrisoare de la Zâna cea Bună.În această scrisoare, ea ne spune că pentru că știe că

toți copiii iubesc foarte mult poveștile, a

facut o vrajă și a lăsat în clasa noastră diverse materiale despre povești cu care

noi să ne jucăm, dar și surprize.

Co

nv

ersa

ția

Ex

pli

cați

a

SC

RIS

OA

RE

D

I

I

J

A

T

Fro

nta

3.Anunţarea temei și

enunțarea

obiectivelor

-enunțarea temei

activității,

mijlocul de realizare și

obiectivele

urmărite

Educatoarea menționează tema activității, mijlocul de realizare și obiectivele

urmărite, într-un limbaj accesibil vârstei

preșcolare. Tranziție: ,,Mergem ca piticii” – joc de

mișcare

Co

nv

ersa

ția

D

I

R

I

J

A

T

Page 14: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

4.Reactualiza-

rea cunoştinţelor

ALA1

-Intuirea materialelor

-Știință: ,,Prichindeii

isteți în lumea

poveștilor” –

fișă de lucru interdisciplina

ră;

-Joc de masă: ,,Ne jucăm cu

poveștile” –

sortare de jetoane;

-Artă: ,,Ne

pregătim de carnaval” –

colorare

măști.

Se intuiesc materialele primite și se

prezintă activitatea de la fiecare centru de interes:

- La centrul de interes Știință vom

rezolva o fișă de lucru interdisciplinară (Anexa 1)

- La centrul de interes Joc de masă vom

sorta jetoane cu povești.

- La centrul de interes Artă vom decora

măști ale personajelor din povești.

Copiii se grupează și lucrează la fiecare

sector în funcție de preferințe. - Înainte de începerea lucrului se vor

executa exerciţiile de încălzire a

muşchilor mici ai mâinilor (cântecul ,,Ne

jucăm”.)

Odată finalizate, lucrările realizate

vor fi aşezate de către copii la locurile

stabilite.

Voi face aprecieri generale și

individuale referitoare la modul de

realizare a lucrărilor, precum și la

comportamentul din timpul activităților.

Tranziție: joc muzical: ,,Scufița Roșie”

Ob

serv

ați

a

Co

nv

ersa

ția

Ex

pli

cați

a

E

xer

ciți

ul

Jet

oan

e cu

pov

ești

ști

ale

per

son

aje

lor

din

pov

ești

, ca

rio

ci,

crei

oa

ne

Fiș

e d

e lu

cru

D

I

R

I

J

A

T

Ev

alu

are

a p

rod

use

lor

act

ivit

ăți

i

Ev

alu

are

ora

Page 15: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

5.Dirijarea învăţării

DLC:

-explicarea regulilor

jocului;

Proba 1:

Ghicitori

Proba 2:

ordinea

imaginilor Proba 3:

Siluete

Proba 4: Cui

aparține

replica

Copiii sunt așezați pe scăunele, în

semicerc. Se explică tuturor copiilor regulile jocului

didactic: ,,În lumea poveștilor”.

Pe rând, copiii, împărțiți în două echipe, vor veni la panou și vor rezolva diverse

probe.

Copiii vor răspunde la ghicitori despre

povești. „Eu de muncă nu mă sperii,

Curăţ , perii şi gătesc,

Doar mămuca mea şi sora,

Tot mereu mă necăjesc.” (Fata moşului)

„Pe fata vitregă nu o iubea,

Şi mereu îşi întreba oglinda despre

frumuseţea sa!”

( mama vitregă a Albei ca Zăpada) „- Pe mama capră o ascult

Uşa eu nu o deschid;

Ghiciţi, oare, cine sunt?” (iedul cel mic) Câte un copil din fiecare grupă va ordona

imagini din povești. (Scufița Roșie, Ursul

păcălit de vulpe)

Câte un copil din fiecare grupă va așeza personajele din povești pe planșele

corespunzătoare.

Voi citi copiilor fragmente din povești, iar ei vor încerca să recunoască a cui este

replica.

-„Văleu cumătră, talpele mele! Mă rog

scoate-mă că-mi arde inima-n mine!...Cumătră, mă pârlesc,ard de

tot,mor,nu mă lăsa!” (lupul)

Dem

on

stra

ția

Co

nv

ersa

tia

Ex

pli

cati

a

Gh

icit

ori

imag

ini

din

pov

ești

Pa

no

u

Pla

nșe

cu

po

veș

ti

D

I

R

I

J

A

T

Ev

alu

are

a c

om

po

rta

men

tulu

i co

pii

lor

Page 16: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

Proba 5:

Am spus bine,

n-am spus

bine?

Complicarea jocului:

,,Diamantul”

-„Da’ cum să nu!...Dacă ai poftă de ouă,

bate și tu cocoșul tău, să facă ouă, și-i mâncă; căci eu așa am bătut găina, și

iacătă-o cum ouă.” (baba din „Punguța cu

doi bani”). Copiii vor corecta afirmațiile incorecte.

-Cenuşăreasa(surorile vitrege) le zise

surorilor ei:Veniţi de mă pieptănați! Şi

treceţi să îmi lustruiţi pantofiorii…

-„Fata moșului era urâtă, leneşă, ţâfnoasă

şi rea la inimă”

Copiii vor forma un diamant

utilizând jetoane cu personaje și

simboluri din povestea ,,Scufița Roșie”,

răspunzând corect la întrebările adresate.

Educatoarea va numi câte un copil

din fiecare echipă să răspundă, pentru

fiecare sarcină. Aceasta va rosti versurile

,,Bagheta magică plutește…. și la tine se

oprește!”, indicând cu bagheta sa copilul

care va da răspunsul.

Pentru fiecare copil care a dat un

răspuns corect, echipa va primi o bulină

zâmbitoare. Pentru fiecare răspuns greșit,

echipa va primi de la Zână o poruncă

hazlie (să sară într-un picior, să imite

diverse animale etc.). Va căștiga echipa

care adună cele mai multe buline

zâmbitoare.

Dem

on

stra

ția

Co

nv

ersa

tia

D

iam

an

tul

Ex

pli

cati

a

Jet

on

e cu

per

son

aje

și

sim

bo

luri

din

,,S

cufi

ța R

oși

e”

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

Ev

alu

are

ora

Ev

alu

are

a c

om

po

rta

men

tulu

i co

pii

lor

Page 17: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

6.

Conexiunea

inversă

-executarea

jocului demonstrativ;

-executarea

jocului de probă;

-executarea

jocului propriu-zis;

DOS:

- anunţarea

temei: ,,Prinți

și prințese”

-prezentarea

unei machete

Se execută jocul demonstrativ.

Se execută jocul de probă.

Educatoarea urmărește ca jocul didactic

să fie executat de către toți copiii.

Copiii primesc drept recompense

cărticele cu povești de colorat (lăsate de

Zâna cea Bună).

Tranziție: joc cu text și cânt: ,,Noi

suntem piticii”.

Copiii se vor grupa la măsuțe în

funcție de culorile coșulețelor: roz pentru

fetițe și verde pentru băieți. În coșulețele

roz se vor regăsi materialele pentru

realizarea prințeselor, iar în coșulețele

verzi vor fi materialele necesare pentru a

realiza prinții.

Se anunță tema activității practice:

- Copii, pentru că Zâna cea Bună ne-a rugat să-i confecționăm prieteni,ea a

pregătit pentru voi materiale din care noi

vom confecționa prinți și prințese. Prezint copiilor o scenă din poveste pe

care noi vom așeza lucrările.

C

on

ver

sați

a

E

xp

lica

ția

În

trec

erea

Ex

erci

țiu

l

Ob

serv

ați

a

Ma

chet

ă -

ca

stel

rtic

ele

de

colo

rat

- re

com

pen

se

Co

șule

țe

rtie

colo

rată

lip

ici

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

Ev

alu

are

cu

ren

tă c

on

tin

Ap

reci

eri

ver

ba

le

Page 18: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

-intuirea

materialului

-prezentarea

modelului

-explicarea și

demonstrarea

modului de

lucru

-exerciții de

încălzire a

muşchilor mici ai

mâinilor

Se realizează intuirea materialului

- Ce aveţi pe măsuţe? - Cu ajutorul lor vom realiza lucrările.

-Voi prezenta modelul.

Voi explica, în același timp demonstrând modul de realizare al lucrării:

-Prințese: se aplică pe rola de carton

dreptunghiul din hârtie colorată, apoi

părțile componente ale corpului: capul,

brațele, picioarele, apoi pelerina.

Prinți: se aplică pe rola de carton

dreptunghiul din hârtie colorată, apoi

părțile componente ale corpului: capul,

brațele, picioarele.

- Înainte de începerea lucrări propriu- zisă

vom face câteva exercitii de încălzire a

muşchilor mici ai mâinilor: spălăm rufele,

stoarcem rufele, scuturăm rufele,

întindem rufele, batem palmele, plouă,

morișca.

Activitatea se va desfășura pe

fundal sonor – Vivaldi – Spring.

Dem

on

stra

ția

E

xp

lica

ția

Lu

cră

ri m

od

el

L

ipic

i

rtie

co

lora

D

I

R

I

J

A

T

Ev

alu

are

a p

rod

use

lor

act

ivit

ăți

i

Page 19: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

-realizarea

lucrărilor de către copii

-expunerea și

aprecierea lucrărilor

- Se realizează lucrările de către copii,

urmărind modelul dat. Copiii vor lucra pe fundalul sonor

Vivaldi, Spring.

- Îi voi îndruma, stimulându- le încrederea în forţele proprii, încurajându-i

dar şi ajutându-i

acolo unde au nevoie. Voi atrage atenția

copiilor asupra poziției corpului în timpul activității.

Îi voi îndruma, stimulându- le încrederea

în forţele proprii, încurajându-i dar şi

ajutându-i acolo unde au nevoie.

După expirarea timpului de lucru, se vor

expune lucrările pe scenă şi se vor aprecia

lucrările copiilor, prin metoda Turul

galeriei (toți copiii vor merge și vor

vizualiza lucrările așezate pe machetă și

își vor expune părerile, motivând).

Copiii ies din sală imitând mersul

Scufiței Roșii spre bunicuța, urmărind

fluturi, culegând flori, speriindu-se de lup

etc.

Ex

erci

țiu

l

Mu

nca

in

dep

end

entă

Tu

rul

ga

leri

ei

Ma

chet

ă –

sce

din

pov

este

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

Ev

alu

are

a p

rosu

selo

r a

ctiv

ită

ții

Page 20: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

7. Asigurarea

retenției și a transferului

DEC

- intonarea unor exerciții

de încălzire a

vocii

Intonarea unor

fragmente

melodice din

jocul muzical

- captarea atenției

-anunțarea

temei: ,,Ursul păcălit

de vulpe”-

învățare ,,Scufița

Roșie” –

repetare

După ce se întorc copiii, se vor așeza pe

covor în semicerc pe scăunele.

Se intonează exerciții de încălzire a

vocii, cu silabele ,,ni”, ,,ti”, ,,me”.

Apoi se intonează fragmente

melodice din jocul muzical cu silaba ,,la”.

Spun copiilor o ghicitoare:

Pe un ger foarte cumplit

Vulpea mi l-a păcălit

Fără coadă a rămas Şi îi rade-acum în nas?

(Ursul păcălit de vulpe)

Se discută cu copiii despre povestea ,,Ursul păcălit de vulpe”. Le

spun copiilor că astăzi vom învăța un

cântecel care se numește ,,Ursul păcălit

de vulpe”, iar apoi vom repeta cântecul ,,Scufița Roșie”.

Co

nv

ersa

ția

E

xp

lica

ția

Dem

on

stra

ția

Co

nv

ersa

ția

E

xer

ciți

ul

Gh

icit

oa

re

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

Ap

reci

eri

ver

ba

le

Rec

om

pen

se

Page 21: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

- intonarea

model

-învățarea cântecului

- intonarea

cântecului

- verificarea

cântecului anterior

Voi intona cântecul în întregime, ca

model pentru copii (Anexa 2)

După ce vom învăța stofele, vom intona

întregul cântec, pe negativ, executând și

mișcările sugerate de textul cântecului.

Vom intona cântecul pe grupe.

Le voi cânta copiilor un fragment din

cântecul ,,Scufița Roșie” (Anexa 3) cu

silaba ,,la”, iar copiii vor ghici despre ce

cântec este vorba. Îl vom intona.

Co

nv

ersa

ția

E

xp

lica

ția

Dem

on

stra

ția

Co

nv

ersa

ția

E

xer

ciți

ul

Ca

rte

de

cân

tece

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

Page 22: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

8.Evaluarea

și încheierea

activităţii

-Întoarcerea

Zânei

-oferirea de

recompense.

-Aprecieri

finale,

generale și individuale

Zâna cea bună se întoarce în sala de

grupă. Aceasta va împărți copiilor, drept

recompense, surprize dulci din cutiuța

magică.

Voi face aprecieri finale, generale și

individuale.

În încheiere, scopiii vor dansa, utilizând

măștile decorate în cadrul centrului de

interes Artă.

Co

nv

ersa

ția

Su

rpri

ze d

ulc

i

D

I

R

I

J

A

T

Ev

alu

are

fin

ală

fro

nta

Ap

reci

eri

ver

ba

le

Rec

om

pen

se

Page 23: Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

Ghicitori

„Pe fata vitregă nu o iubea,

Şi mereu îşi întreba oglinda despre frumuseţea sa!”

( mama vitregă a Albei ca Zăpada) „- Pe mama capră o ascult

Uşa eu nu o deschid;

Ghiciţi, oare, cine sunt?” (iedul cel mic)

REPLICI ALE PERSONAJELOR:

-„Văleu cumătră, talpele mele! Mă rog scoate-mă că-mi arde inima-n mine!...Cumătră, mă pârlesc,ard de tot,mor,nu mă

lăsa!” (lupul)

-„Da’ cum să nu!...Dacă ai poftă de ouă, bate și tu cocoșul tău, să facă ouă, și mâncă; căci eu așa am bătut găina, și iacătă-o cum ouă.” (baba din „Punguța cu doi bani”).

De corectat:

-Cenuşăreasa (surorile vitrege) le zise surorilor ei:Veniţi de mă pieptănați! Şi treceţi să îmi lustruiţi pantofiorii…

-„Fata moșului (fata babei) era urâtă, leneşă, ţâfnoasă şi rea la inimă”