Proiect de Activitate Integrata de Inspectiezoe
-
Upload
georgiana-avram -
Category
Documents
-
view
148 -
download
8
Transcript of Proiect de Activitate Integrata de Inspectiezoe
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
,, Necazul lui Moş Crăciun !,,
Educatoare:Radu ZoicaGrupa:Mare
Grădiniţa: Burduca/ Dragodana
12 Decembrie 2012
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA : 12 - XII – 2012 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădiniţa cu PN Burduca-Dragodana EDUCATOARE: Radu Zoica GRUPĂ: mare ‘’Piticii Isteţi’’ TEMA ANUALĂ : „Cum este/ a fost şi va fi aici pe pământ?” TEMA PROIECT : “Iarna şi bucuriile ei” SUBTEMA: ‘’Vine, vine Moş Crăciun! ’’ TEMA ZILEI: “Necazul lui Moş Crăciun” TIPUL DE ACTIVITĂŢII : mixtă FORMĂ DE REALIZARE: activitate integrată FORMĂ DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual;
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: ADP: Întâlnirea de dimineaţă: - Salutul :’’Bună dimineaţa, copil cuminte...’’ - Prezenţa : ’’Cate fete, câţi băieţi?’’ - Calendarul naturii - Ce ştii despre tradiţiile şi obiceiurile de Crăciun?
Rutine: „Ce-i promis, e promis”!(deprinderea de a-şi respecta cuvântul dat) Tranziţii:”Renii lui Moş Crăciun”-mers cadenţat în perechi ”Moş Crăciun cu plete dalbe”-cântec ’’Ninge, ninge-ncetisor’’ (joc muzical) ADE: DS - AM: „Mâncare pentru reni” (domino)-raportarea numărului la cantitate şi invers-( se realizează la centrul Ştiinţă şi în toate centrele ALA1) DEC - EAP:”Chipul lui Moş Crăciun”- modelaj- -( se realizează frontal şi individual) ALA I :
CONSTRUCŢII: „Săniuţa lui Moş Crăciun”- construire prin alăturare, îmbinare şi suprapunere de piese; JOC DE ROL: „De-a gospodinele!”-(pregătim tartine şi tort pentru Moş Crăciun) –activitate practic - gospodărească;
BIBLIOTECA :”Scrisoare către Moş Crăciun”-despărţire în silabe, reprezentarea grafică a silabei şi recunoaşterea numărului de silabe.
ALA II: Joc de mişcare: Renii la săniuţă Joc liniştitor: Învârte spiriduşul Sceneta: „Vine Moş Crăciun!”- recitare expresivă SCOP: -Consolidarea şi utilizarea cunoştinţelor dobândite de copii despre obiceiurile şi tradiţiile specifice sărbătorii Crăciunului; -Formarea ,exersarea şi consolidarea unor deprinderi tehnice specifice modelajului; educarea dragostei de muncă şi a respectului faţă de produsele acesteia; educarea capacităţii de a aprecia şi a crea frumosul artistic.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE:· DŞ - AM: „Mâncare pentru reni” (domino)
- să recunoască cifrele de pe demicarton; - să lipească pe demicarton tot atâtea imagini câte indică cifra ; -să găsească drumul corect către căsuţa care se îndreaptă Moş Crăciun; -să coloreze imaginile dorite, respectând conturul.
· DEC - EAP:”Chipul lui Moş Crăciun”- modelaj
-să pregătească materialul de modelat (coca) prin frământare, rupere; -să utilizeze tehnici variate de modelaj în realizarea lucrării; -să coopereze în realizarea unor lucrări plastice complexe.
ALA I:· BIBLIOTECA: ,, Scrisoare către Moş Crăciun”- fişa de lucru
-să denumească fiecare imagine care reprezintă cadourile pe care le doresc copiii de la Moş Crăciun; -să despartă cuvintele în silabe, reprezentându-le grafic; - să încercuiască cifra corespunzătoare numărului de silabe; - să coloreze/deseneze cadoul dorit de la Moş Crăciun;
· CONSTRUCŢII: ,, Săniuţa lui Moş Crăciun”- construcţii din cuburi de burete - să construiască în grup sania lui Moş Crăciun cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie -să-şi exerseze deprinderea de utilizare a materialelor de construcţie prin exerciţii de transportare, alăturare,îmbinare, alternare şi suprapunere de piese; -să respecte regulile de bază ale unei construcţii pentru ca aceasta să aibă stabilitate;
· JOC DE ROL: ,, De-a gospodinele”- activitate gospodărească - să identifice materialele şi uneltele de lucru; - să realizeze tartine, jucând rolul de „bucătari”- conform formei şi cantităţi cerute de Moş Crăciun; - să pregătească tortul, decorându-l cu chipul lui Moş Crăciun; - să aplice reguli de securitate personală(folosirea cuţitului de plastic).
ALA II : - să respecte regulile de joc; - să aştepte cu răbdare rolul care i se cuvine în joc; - să interpreteze cântecul ’’El e renul lui Moş Crăciun!’’; - să recite cu intonaţie poeziile primite pentru serbarea de Crăciun;
ADP: -să salute colegii de grupă şi educatoarea; -să participe efectiv şi afectiv la „Întâlnirea de dimineaţă” -să identifice imaginile care reprezintă obiceiuri şi tradiţii de Crăciun; -să descrie corect obiceiurile şi tradiţiile specifice sărbătorii Crăciunului;
STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee: acvariul,conversaţia, explicaţia,observaţia,exerciţiul,posterul publicitar. jocul de rol, ciorchinele, demonstraţia, turul galeriei. Material didactic: -Zona Ştiinţă : imagini cu mâncarea renilor, creioane colorate, demicarton cu cifre , lipici,fişe de lucru; -Zona Bibliotecă: fişe de lucru, creioane colorate, plicuri, fotografiile copiilor, lipici,cutia poştală a lui Moş Crăciun; -Zona Construcţii: cuburi din burete, trusa de scule; -Zona Joc de rol: meniul în imagini, platouri, şorţuri, prosoape de hârtie, cuţite de plastic,pâine, diverse paste( de brânză, ficat, icre),legume divers colorate, clătite, crema de cacao, nucă de cocos colorată.
-Zona Artă : o figurină Moş Crăciun, un tablou cu Moş Crăciun, jetoane cu imagini legate de Moş Crăciun( sanie, reni, cadouri, brad, etc.),crenguţa de brad, plastilina ecologică ( coca colorată cu colorant alimentar), planşete, farfurii de unică folosinţă,cuţite de plastic, şerveţele umede şi uscate. Activităţile de grup : imagini cu mâncărurile tradiţionale , cu obiceiuri şi tradiţii de Crăciun, casetofon, calculator, corniţe de ren, spiriduş. Alte materiale folosite pe parcurcursul activităţii: CD, calendarul naturii, calendarul de Advent, fotografiile copiilor. Resurse umane: 15 preşcolari Forma de organizare: frontal, în grupuri mici, individual; Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor, probe practice, fişe de lucru ,analiza produselor. Material bibliografic: -“ Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani” - 2009; -Caietul Profesional al Educatoarei, Editura Omfal Esenţial, Bucureşti 2006; -Tinica Dăscălescu, Elena Fulger, Victoria Tomescu-"Metodica educaţiei plastice pentru învăţământul preprimar, Editura Bibliotheca Târgovişte, 2006;
-Revistele Pipo nr.12, anul 2007 şi anul 2011; -www.didactic.ro
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Activitatea începe cu Întâlnirea de dimineaţă( ADP). Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. Copiii spun rugăciunea ”Înger, îngeraşul meu’’, şi se salută utilizând formula ’’Buna dimineaţa, copil cuminte...!’’ . Prezenţa: o fată număra băieţii, un băiat numără fetele. După această etapă copiii vor fi direcţionaţi spre locul unde vor completa Calendarul naturii ajutaţi de întrebările: „Cum este vremea astăzi?",”În ce zi a săptămânii suntem?”,”În ce lună ne aflăm?” ,”În ce anotimp suntem?” ,"În ce an suntem?”. Apoi vor completa Calendarul de Advent prin eliminarea steluţei care reprezintă ziua şi data în care ne aflăm, număram steluţele rămase calculând numărul de zile rămase până la sosirea lui Moş Crăciun.
Mesajul zilei: ” Să ne bucurăm împreună, dragi copii! , Fiţi cuminţi, harnici şi buni!”
Noutatea zilei: Moş Crăciun........ ne-a trimis o surpriză, un săculeţ fermecat în care am găsit (le arăt ce se afla în săculeţ)scrisoare în care ne scrie că că moşul are nevoie de ajutor (el este foarte supărat, deoarece întâmpină o mulţime de probleme: renii nu mai au mâncare, săniuţa este ruptă, spiriduşii şi-au pierdut ochelarii şi nu mai pot citi scrisorile copiilor,gospodinele sunt bolnave şi nu are cine să-i pregătească merinde pentru drum, ba mai mult portretul lui din sufragerie s-a stricat şi Craciunea-
sa nu mai are cu ce să-şi aline dorul, cât timp el este plecat să împartă cadourile copiilor din toată lumea şi pentru a putea ajunge cu darule atât de mult aşteptate de cei mici are nevoie de ajutor. Renul şef, Rudolph.ia povestit că la grădiniţă din satul Burduca există o grupă numită: ,, Piticii Isteţi”, care-s tare pricepuţi în rezolvarea sarcinilor de lucru şi pentru aceasta le solicită ajutorul în rezolvarea problemelor pe care le întâmpină), precum şi materialele de lucru. După aceste momente de introducere într-o nouă zi de grădiniţă, atenţia copiilor este orientată spre săculeţul fermecat, unde se află scrisoarea de la Moş Crăciun dar şi cinci plicuri. Se deschide plicul cu nr.1 care reprezintă reactualizarea cunoştinţelor - se va realiza cu ajutorul jocului ‘’Ce ştii despre tradiţiile şi obiceiurile de Crăciun?’’ (metoda acvariului). Împart copiii în două grupuri (peştişori şi observatori) şi le explic regulile jocului. Încurajez copiii să se ajute reciproc şi să studieze cu atenţie jetoanele (peştişorii). Pe observatori îi voi îndruma în formularea întrebărilor.După epuizarea lor, rolurile se vor inversează. Reactualizarea cunoştinţelor o realizez prin activitatea de grup din ADP. Tranziţie: ”Renii lui Moş Crăciun”-mers cadenţat în perechi Se deschide plicul cu nr.2 în care se afla jetoanele pentru împărţirea la centre „Isteţ de vei fi sarcinile din centre le vei îndeplini!” Cu ajutorul baghetei: „Bagheta la drum porneşte şi în centrul....se opreşte!” se prezintă copiilor sarcinile din fiecare centru de interes. Copiii îşi aleg centrele în urma extagerii unor jetoane prin metoda”mana oarbă”, astfel realizându-se împărţirea pe grupe de lucru La centrul Stiinţă- ADE: DŞ- AM: vor pregăti mâncare pentru renii Moşului: vor lipi pe demicartin atâtea alimente ( mere, morcovi, acadele) cât le indica cifra, după care vor introduce demicartonul în cutia cu chipul renului. Apoi vor rezolva sarcinile de pe fişa de lucru: vor afla către ce căsuţă se îndreaptă Moş Crăciun( numărul căsuţei) , vor indentifica semnul particular ale renului Rudolph şi vor colora ce le place mai mult din imaginile date. La centrul Bibilotecă, preşcolarii vor rezolva sarcinile de pe fişa de lucru: vor despărţi cuvintele în silabe, reprezentându- le grafic şi încercuind cifra corespunzatoatre numărului de silabe,vor colora/desena cadourile pe care şi le doresc de la Moş Crăciun, după care le vor aşeza în plicul corespunzător numărului aflat pe fişa de lucru, dar şi culorii adecvate(roşu pentru fete, albastru pentru băieţi).Apoi îşi vor lipi poza pe plic, ducând plicul în cutia poştală pe care se află chipul Moşului. La centrul Joc de Rol, gospodinele pregătesc merindele pentru Moşul cel pofticios, după formele şi cantităţile cerute de el. La centrul Construcţii, meseriaşii vor construi cu ajutorul cuburilor de burete o săniuţă nouă , dar vor încerca cu ajutorul sculelor să repare şi săniuţa ruptă. Copiii sunt anunţaţi că vor putea lucra în orice sector doresc, dar toţi vor trece prin centrul Ştiinţă, pentru a da mâncare renilor ceea ce îl va bucura mult pe Moşul supărat. La sfârşitul activităţii se analizează produsele din fiecare sector. Educatoarea se declară mulţumită de modul în care au participat copiii la activitate şi îi asigură pe copii că acum Moş Crăciun aşteptă îndeplinirea ultimei sarcinii de lucru. Trecerea la desfăşurarea la activitatea ADE- DEC( Educaţie artistico-plastică)-,,Chipul lui Moş Crăciun”-modelaj- se face prin interpretarea cântecului „Moş Crăciun cu plete dalbe”(tranziţie). Se deschide plicul cu nr.3 care reprezintă reactualizarea cunoştinţelor(prin metoda ciorchinelui copiii trebuie să spună tot
ce le trece prin minte atunci când văd imaginea lui Moş Crăciun).Astfel cei mici sunt conduşi spre anunţarea temei :”Chipul lui Moş Crăciun”- în care vor răspunde la întrebări şi vor spune tot ceea ce ştiu despre obiceiuri şi despre Moş Crăciun, după care vor reda prin modelaj chipul îndrăgitului Moş Crăciun .Toate lucrările vor fi aşezate într-un colet şi trimise lui Moş Crăciun, astfel el va putea aduce cadourile la timp şi Craciuneasa va avea cu ce să-şi aline dorul când Moş Crăciun cutreieră lumea. Trecerea la activitatea ALA2 se face prin jocul muzical ’’Ninge, ninge-ncetisor”(tranziţie). Se deschide plicul cu nr.4, în care renul Rudolph le aduce copiilor un îndem:
,, Haideţi, dragii mei voiniciCare sunteţi pe aici
Să cântăm şi să dansămŞi pe Moş’ să-l bucurăm!
Atmosfera se destinde prin jocul de mişcare ,,Renii la săniuţă”- desfăşurat cu ajutorul cântecului”Eu sunt renul lui Moş Crăciun” şi jocul distactiv ,, Învârte spiriduşul”. Preşcolarii vor interpreta rolurile primite pentru serbare. Reamintesc copiilor mesajul zilei: ” Să ne bucurăm împreună, dragi copii!/Fiţi cuminţi, harnici şi buni!” Se deschide ultimul plic( nr.5) în care este scris un indiciu:”Caută după uşă”-acolo este surpriza trimisă de Moş Crăciun drept mulţumire pentru că au reuşit să rezolve problemele întâmpinate de acesta.
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente didactice Conţinutul ştiinţific
Strategii didactice Evaluare(instrumente şi
indicatori)Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Moment organizatoric
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:- se va aerisi sala de grupă;- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în fiecare sector.Întâlnirea de dimineaţă: Salutul: ’’Bună dimineaţa, copil cuminte...!
· Prezentă: „Cine nu este prezent astăzi?”- completarea brăduţului cu steluţe
· Calendarul Naturii: ”În ce anotimp suntem?" ,,Cum e vremea?”.
· Calendarul de Advent:” Câte zile au mai rămas până la venirea lui………………?”
Tranziţie: ”Renii lui Moş Crăciun”-mers cadenţat în perechi, ”Moş Crăciun cu plete dalbe”-cantec şi ’’Ninge, ninge-ncetisor’’ (joc muzical)
ConversaţiaJocul Calendarul
naturii;Catalog
Observarea comportamentului
iniţial-interesul
Răspunsurile copiilor
Captarea şi orientarea
atenţiei copiilorLe prezint conţinutul săculeţului” fermecat” şi le citesc copiilor scrisoarea primită de la Moş Crăciun în care sunt rugaţi să rezolve câteva sarcini în scopul de a-l ajuta pe „Moş Crăciun”, care întâmpină multe probleme, ceea ce îl poate împiedica să nu mai poată aduce daruri.
Povestirea
Explicaţia
conversaţia
Săculeţul,,fermecat” şi
scrisoarea de la Moş Crăciun
Observarea comportamentului
verbal şi nonverbal al
copiilor
Reactualizarea cunoştinţelor
Plicul nr.1 Li se cere copiilor să realizeze jocul Acvariul :Copiii sunt împărţiţi în două echipe: peştişori şi observatori. Peştişorii trebuie să selecteze dintre imaginile puse la dispoziţie pe cele care conţin mâncăruri tradiţionale pentru masa de Crăciun. Între timp, observatorii îşi aleg câte un peştişor pe care să-l observe. Apoi, observatorii vor numi, atunci când sunt solicitaţi, peştişorul pe care l-au observat şi îi vor adresa întrebări. Observatorul specifică dacă peştişorul a avut un comportament adecvat în timpul jocului. După aceea, rolurile se inversează : observatorii devin peştişori şi invers. Peştişorii vor selecta imaginile care conţin obiceiuri şi tradiţii de Crăciun.
Educatoarea îi întreabă pe copii depre obiceiurile care se ţin în familia lor.
Conversaţia
ExplicaţiaAcvariul
Imagini care reprezintă obiceiuri şi tradiţii de Crăciun
Evidentierea de catre copii a
aspectelor legate de sărbătoarea
Crăciunului
Anunţarea temei şi obiectivelor
Prezentarea optimă a
conţinutului
Se prezintă copiilor tema zilei " Necazul lui Moş Crăciun”. Se vor anunţa : tema, obiectivele şi modul de desfăşurare a activităţii.
Plicul nr.2Se prezintă zonele de activitate şi sarcinile specifice, prin citirea indiciilor lăsate de Moş Crăciun :
Explicaţia
Conversaţia
ADE(DŞ-AM)
ALA I
ADE( DŞ - AM)- se desfăşoară la centrul:ŞTIINŢE: ’’Dacă nu mănâncă suficient, renii mei nu vor ajunge la timp să putem lăsa cadourile copiilor din toată lumea.Voi trebuie să stabiliţi câtă mâncare îi trebuie fiecăruia dintre renii mei. Apoi vă rog, să mă conduceţi pe drumurile înzăpezite pentru a găsi numărul corect al căsuţei voastre.”
BIBLIOTECA : ’’ Spiriduşii şi-au pierdut ochelarii şi nu mai pot citi scrisorile primite de la copii. Eu cum voi şti ce cadouri trebuie să duc şi cui? Vă rog să citiţi voi scrisorile copiilor şi să le separaţi, conform cerinţelor!’’
JOC DE ROL: ’’Gospodinele s-au îmbolnăvit şi anul acesta nu are cine să-mi pregătească merinde pentru drum. Am să vă rog pe voi să le faceţi respectând forma şi cantităţile pentru tartine, să asamblaţi şi ornaţi tortul după indicaţiile lăsate de mine’’
Explicaţia
Conversaţia
Frontal
Individual
Explicaţia
ObservaţiaExplicaţia
Frontal
Individual
ObservaţiaExplicaţia
demonstraţiaLucrul în
grupuri mici
-imagini cu mâncarea
renilor, creioane colorate,
demicarton cu cifre,
lipici, fişe de lucru
fişe de lucru,creioane colorate, plicuri,lipici,
fotografiile copiilor
meniul în imagini,platouri,şorţuri,
prosoape de hârtie, cuţite
de plastic,pâine
Itemi:-lipește atatea
alimente( mere, morcovi,
acadele), cat indica cifra de pe
demicarton-gaseste drumul
corect catre casuta
-colorează corespunzător
imagineaceruta
Individuală
Itemi:-reprezinta grafic
silabele-indica numarul
de silabe-coloreaza/ deseneaza cadoul dorit
Observareacomportamentelor
copiilor
CONSTRUCŢII :’’Renii mei s-au dus să deszăpezească drumul, fiindcă aici, la Polul Nord, a nins fără încetare.Ei au uitat să repare săniuţa mea, care este cam veche.Credeţi că o puteţi repara voi sau îmi puteţi construi una nouă?’’
Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă cerinţele educatoarei, după care îşi aleg locul preferat. Copiii sunt anunțați că vor putea lucra în ce sector doresc, dar toți vor trece prin centrul „Ştiinţa” pentru a da mâncare renilor şi a indica numărul căsuţei lor în vederea primirii cadoului.
Spor la lucru!
Observaţia
Explicaţia
Lucrul în grupuri mici
diverse paste( de
brânză, ficat, icre),legume
divers colorate, clătite,
crema de cacao, nucă
de cocos colorată.
cuburi din burete, trusa
de scule
Probă practică
Colaborează cu partenerii de joc
Obţinerea performanţei
ADE(DŞ-AM)
Zona Ştiinţe:Preşcolarii realizează domino-uri: lipesc pe demicarton atâtea imagini câte le indica cifra, iar
Lucrul individual
Observarea comportamentului
copiilor
ALA I
apoi le colorează
Zona Biblioteca :Copiii colorează scrisorile primite de Moş Crăciun, le separa pe cele scrise de fete de cele scrise de băieţi şi le pun în plicuri.
Zona Joc de Rol:Copiii realizează tartinele cu ajutorul formelor din plastic, le ung cu pastă( de brânză, ficat, icre).Le aşează pe platou şi le decorează cu legume divers colorate.Asamblează tortul pentru Moş Crăciun, prin alternare: clătită, crema de cacao şi îl decorează cu chipul lui Moş Crăciun.
Zona Construcţii:Copiii construiesc din cuburi sania lui Moş Crăciun.
Exerciţiul
Lucrul individual
Exerciţiul
Lucrulîn echipă
Posterul publicitar
Lucrulîn echipă
Aprecieri verbale
Evaluarea performanţei
ADE(DS-AM)
Se realizează rotirea copiilor la centre.Se urmăreşte ca toţi copiii să treacă prin centrul „Ştiinţa”. După ce toţi copiii au participat la activitatea matematică şi au finalizat sarcinile de la celelalte
FrontalPe grupeIndividual
Turul galeriei
Produsele activităţii
Aprecieri verbale
ALA I centre, educatoarea şi copiii merg la fiecare centru unde se discută rezultatele obţinute.Se vor analiza fişele de la sectorul „Ştiinţa”şi „Biblioteca”,conform itemilor stabiliţi şi se vor afişa pe panou.Se va admira construcţia şi produsele alimentare realizate de copii.
Se va aprecia contribuţia copiilor la pregătirea hranei pentru renii Moşului şi modul în care s-au comportat.
Analiza produselor activităţii
Evaluarea şi autoevaluarea
activitaţii derulate de copii.
Încheierea activităţii
Educatoarea se declară mulţumită de modul în care au participat copiii la activitate şi îi asigură pe copii că acum Moş Crăciun aşteptă îndeplinirea ultimei sarcinii de lucru.Activitatea se încheie prin interpretarea cântecului: „Moş Crăciun cu plete dalbe” – tranzitie- către al doilea ADE al zilei: DEC( Educaţie artistico- plastică).
FrontalObservarea
comportamentului copiilor
ACTIVITATEA: Artistico-plastică
TEMĂ: CHIPUL LUI MOŞ CRĂCIUN
TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă
FORMA DE REALIZARE: modelaj
SCOPUL:formarea, exersarea şi consolidarea unor deprinderi tehnice specifice modelajului; educarea dragostei de muncă şi
a respectului faţă de produsele acesteia; educarea capacităţii de a aprecia şi a crea frumosul artistic
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
O1-sa intuiască materialele folosite pentru realizarea lucrării(imaginea lui Moş Crăciun, crenguţa de brad, plastilina- cocă,
plansete,farfurii de unică folosinţă, şerveţele umede şi uscate);
O2-sa pregătească materialul de modelat (coca) prin frământare, rupere;
O3-sa indice modul de realizare a chipului solicitat având ca bază un model;
PSIHOMOTORII:
O4-sa modeleze prin mişcarea translatorie a palmelor faţă de planşeta, prin mişcări circulare, aplatizare, apăsare;
O5-sa redea forme de dimensiuni diferite prin aplicarea unor tehnici alternative ale modelajului;
O6- să modeleze după tehnica prezentată, chipul lui Moş Crăciun (din părţi componente), ducând lucrarea la bun sfârşit;
AFECTIVE:
O7-sa coopereze în realizarea unor lucrări plastice complexe;
O8-sa aprecieze obiectiv lucrarea proprie şi pe cele ale colegilor, după criteriile date;
STRTEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, ciorchinele, conversaţia, exlicatia, observaţia, demonsratia, problematizarea
MIJLOACE DIDACTICE: o figurină Moş Crăciun, un tablou cu Moş Crăciun, crenguţa de brad, plastilina ecologică( coca colorată
cu colorant alimentar), plânsete, farfurii de unică folosinţă,cuţite de plastic, şerveţele umede şi uscate.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal / individual DURATA: 30 de minute
Evenimente didactice Conţinutul ştiinţific
Strategii didactice Evaluare(instrumente şi
indicatori)Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Moment organizatoric
Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii.
Copiii pentru a se apuca de treabă,trebuie să facă puţină gimnastică de înviorare:
Ca să fiu copil voinicEu fac sport încă de mic,
Merg în pas alergător,Sar apoi într-un picior,Mă opresc,respir uşor,Asta-i doar un început!Ia priviţi cât am crescut!
conversaţia
aprecieri verbale
Captarea şi orientarea
atenţiei copiilor
Captarea atenţiei se va face cu ajutorul unui Moş Crăciun artificial , care aduce cu el o ghicitoare:
Se zvoneşte că pe seară
Cineva o să apară,
Pe furiş vine la pom,
Pe fereastră sau... pe horn,
Să ureze un an bun,
Cine vine?...
Conversaţia
problematizarea
observaţia
explicaţia
Ghicitoare
Observarea comportamentului
verbal si nonverbal
Reactualizarea cunoştinţelor
Se face prin metoda Ciorchinelui.Copiii sunt puşi să spună tot ce le vine în minte când aud cuvântul ,,Moş Crăciun ,,.(Plicul nr.3).
ExplicaţiaConversaţia
Imagine Moş Crăciun
Jetoane cu elemente de
Crăciun
Observarea comportamentului
nonverbalRăspunsurile
copiilor
sanie
Expunerea Ciorchinele
Frontală
Individuală
Anunţarea temei şi
enunţarea obiectivelor
Desfăşurarea activităţii
Astăzi vom modela din plastilina( coca) –« Chipul lui Moş Crăciun »- astfel Crăciuneasa, soţia Moşului va avea cu ce să-şi aline dorul cât timp acesta împarte daruri copiilor cuminţi.
Intuirea materialului didactic
Se va intui materialul didactic aflat pe măsuţe: o figurină Moş Crăciun, un tablou cu Moş Crăciun, crenguţa de brad, plastilina ecologică( coca colorată cu colorant alimentar), plansete, farfurii de unică folosinţă,cuţite de plastic, şerveţele umede şi uscate.
Demonstrarea tehnicii de lucru
Le demonstrez copiilor modul de lucru, modelând portretul lui Moş Crăciun. Precizez împreună cu copiii tehnicile de lucru care contribuie la obţinerea detaliilor: mişcarea circulară şi aplatizarea pentru obţinerea feţei, a ochilor, a nasului, a scufiei, etc.., mişcarea
Explicaţia
observatia
Explicaţia
Demonstraţia
imaginea lui Moş Crăciun, crenguţa de
brad, plastilina-
cocă, plânsete,farfur
ii de unică folosinţă, şerveţele umede şi
uscate
Observarea comportamentului
copiilor
cadouri
saciarna
brad
reni
translatorie pentru barba moşului, mustaţa, etc...
Apoi le comunic copiilor care sunt criteriile după care vor fi evaluate lucrările:
1-folosirea culorilor corespunzătoare realităţii;
2-respectarea etapelor de lucru;
3-decorarea tabloului în mod personal şi creativ;
4-finalizarea lucrărilor.
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor fini ai mâinii
Se vor executa câteva exerciţii pentru încălzirea muşchilor fini ai mâinii:
„Suntem fulgi de nea şi zburăm prin aer…”
„Ne imaginăm că în clasă este frig şi ne încălzim mâinile”
„Facem bulgări de zăpadă”
„Cântăm la pian”
„Scuturam mânuţele”
Realizarea lucrărilor de către copii
Copiii selectează culorile plastilinei necesare şi le frământă cu degetele.
Copiii realizează elementele portretului după analiza unor imagini şi a portretului oferit de educatoare realizat din plastilină. Se repetă împreună cu copiii tehnicile de lucru care
Lucrul individual
Observarea comportamentului
copiilor
Aprecieri verbale
contribuie la obţinerea detaliilor: mişcarea circulară şi aplatizarea pentru obţinerea feţei, a ochilor, a nasului, a scufiei, etc.., mişcarea translatorie pentru barba moşului, mustaţa, etc...
Copiii sunt îndemnaţi să creeze elemente care să completeze spaţiul rămas după realizarea portretului misteriosului Moş Crăciun prin modelarea crenguţei de brad şi decorarea marginilor farfuriei asemenei unei rame.
Voi oferi sprijin acolo unde mi se va solicita sau unde voi considera necesar.
Pornesc casetofonul - Colinde.Fac aprecieri pozitive pe tot parcursul desfăşurării activităţii.
Obţinerea performanţei
ADE(DEC)
Copiii lucrează, respectând sarcinile cerute.Voi supraveghea activitatea şi îi va ajuta pe copii acolo unde este cazul.
Lucrul individual
Observarea comportamentului
copiilor
Aprecieri verbale
Evaluarea performanţei
ADE(DEC)
Se realizează prin analiza lucrărilor realizate. Se vor face aprecieri şi autoaprecieri care vor viza respectarea sarcinilor de lucru, finalizarea lucrărilor şi gradul de implicare în activitate.
Explicaţia
Conversaţia
Analiza produselor activităţii
Produsele activităţii Aprecieri verbale
Interpretarea lucrărilor;
Aprecierea modului de lucru,
a respectării cerinţelor, a
calităţii estetice şi acurateţea
lucrărilor copiilor;Aprecierea creativităţii
Preşcolarii vor servi masaCopiii cântă şi execută mişcările jocului muzical: „ Ninge, ninge-ncetisor!”
ALA II
Captarea şi orientarea
atenţiei copiilor
Se deschide plicul cu nr.4 în care renul Rudolph le aduce copiilor un indem:
,, Haideţi, dragii mei voiniciCare sunteţi pe aici
Să cântăm şi să dansămŞi pe Moş’ să-l bucurăm!”
Explicaţia
Anunţarea temei şi a
obiectivelor
Voi anunţa jocurile pe care le voi desfăşura:,,Renii la săniuţă”- joc de mişcare,,Învârte spiriduşul”- joc distractiv
ExplicaţiaConversaţia
Prezentarea optimă a
conţinutului
Prezentarea jocurilor şi regulile de joc ale acestora.
1. Renii la săniuţăExplicarea jocului: Noi am mai jucat acest joc, dar sub altă denumire. Pentru că astăzi l-am ajutat pe Moş Crăciun m-am gândit să fiţi voi renii Moşului şi scăunele să reprezinte săniuţele. Se face un cerc din atâtea scaune cât numărul participanţilor, mai puţin cu unu.Copiii dansează în jurul scaunelor pe muzică până când aceasta este oprită. În momentul în care muzica se opreşte fiecare dansator trebuie să-şi găsească un scaun.
1. Cel care rămâne fără loc, va dansa în mijlocul cercului sau în alt loc amenajat pentru asta dar aproape de cercul de dansatori;
2. Cel care rămâne fără loc, iasă afară din joc;
Explicaţia
ScauneCorniţe de ren
CasetofonCD- cu melodia
,,Eu sunt renul lui Moş
Crăciun”
Observareacomportamentului
copiilor
Antrenarea copiilor în joc;
Individuală
3. Cel care rămâne fără loc stă alături de ceilaţi dansatori până la finalul jocului, dansând îimpreună, poate data viitoare are şansa să gă sească un loc.
La fiecare sfârşit de rundă se scoate câte un scaun din joc. Dansul continuă până când rămâne un singur scaun, câştigător fiind copilul care reuşeşte să se aşeze primul pe ultimul scaun.
2. ,,Învârte Spiriduşul ” Copiii se aşează în cerc pe covoraş, alternând fetele cu băieţii .Spiriduşul(confecţionat dintr-o sticlă de plastic) se pune în mijlocul cercului şi fiecare jucător îl învârte pe rând. Copilul în dreptul căruia se opreşte spiriduşul spune tare ce ar dori să-i aducă Moş Crăciun.Elemente de joc sunt: mișcarea, semnalul muzical, întrecerea,cooperarea.Jocurile de probă se realizează după explicarea regulilor şi sarcinilor jocurilor.
Demonstraţia
Spiriduşul
Obţinerea performanţei În desfăşurarea jocurilor de către copii, se pune
accent permanent pe respectarea regulilor de joc şi îndeplinirea sarcinilor jocurilor. Educatoarea îi antrenează pe copii în desfăşurarea jocurilor, urmărind implicarea acestora. Preşcolarii vor interpreta programul primit pentru serbare.
Demonstraţia
Jocul
Încurajări,Aprecieri verbale
EvaluareaPerformanţei
Încheierea activităţii
Sunt emise aprecieri asupra desfăşurării activităţii şi asupra respectării regulilor jocului, asupra comportamentului individual şi colectiv al preşcolarilor.
Educatoarea apreciază modul în care au participat copiii la activitate şi îi asigură pe aceştia că acum Moş Crăciun va putea să le aducă cadourile mult aşteptate .Reamintesc copiilor mesajul zilei:” Să ne bucurăm împreună, dragi copii! Fiţi cuminţi, harnici şi buni!”Se deschide ultimul plic( nr.5) în care este scris un indiciu:”Caută după uşă”-acolo este surpriza trimisă de Moş Crăciun drept mulţumire pentru că aţi reuşit să rezolvaţi problemele cu care se confrunta acesta.Se oferă recompense copiilor (diplome de salvatori ai Crăciunului, figurine din ciocolată).
Conversaţia
Conversaţia
surpriza recompense
Figurine Moş Crăciun din
ciocolatăDiplome
Aprecierea verbală
Aprecierea comportamentului
copiilor
Acordarea recompenselor