proiect activitate integrata" Eroii din Casuta Povestilor"

34
GRĂDINIŢA CU P.P NR. 5 „CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI „ Prin joc şi voie bună Să fim eroi în lumea poveştilor împreună!” Profesor Înv. Preşc. Miron Nina-Diana „Eroii din Căsuţa poveştilorI” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

description

Este un proiect de activitate integrata DLC+DS

Transcript of proiect activitate integrata" Eroii din Casuta Povestilor"

GRĂDINIŢA CU P.P NR. 5 „CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

„ Prin joc şi voie bunăSă fim eroi în lumea poveştilor împreună!”

Profesor Înv. Preşc. Miron Nina-Diana

23 mai 2012

„Eroii din Căsuţa poveştilorI” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

DATA: 23 mai 2012

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P.Nr.5 "Căsuţa Fermecată", Vaslui

EDUCATOARE: Miron Nina-Diana

GRUPA: Mijlocie nr.1 ,, Voiniceii”

TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

TEMA PROIECTULUI: „Călătorie în lumea poveştilor”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „ Magia poveştilor”

TEMA ZILEI: „Eroii din Căsuţa poveştilor”

MESAJUL ZILEI: „ Prin joc şi voie bună

Să fim eroi în lumea poveştilor împreună!”

I.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

1.ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

- Salutul

- Calendarul naturii

- Noutatea zilei

2. TRANZIŢII: cântecele „Ursul păcălit de vulpe”, „Culorile se ceartă”, „Carnaval, carnaval”.

3. RUTINE: “Prietenul la nevoie se cunoaşte” – deprinderea de a se ajuta in rezolvarea sarcinilor.

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

2

II.ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA)

1.ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES:

1. Artă:

Tema activităţii:„Micii artişti”

Mijloc de realizare: pictură

Obiective operaţionale:

Să picteze în contur imagini cu personaje din poveşti;

Metode şi procedee: observaţia, conversatia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

Material didactic: imagini din poveşti, acuarela, pensoane, pahare suport pentru apă, şerveţele;

Forma de organizare:individual

2. Joc de masă:

Tema activităţii: „Din bucăţi – întreg”

Mijloc de realizare: reconstituire imagini

Obiective operaţionale:

Să aleagă piesele corespunzătoare poveştilor precizate;

Să reconstituie din cuburi ilustrate scenele din poveştile precizate ;

Metode şi procedee: observaţia, conversatia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

Material didactic: puzzle cu imagini din poveşti, cuburi scene din poveşti;

Forma de organizare: individual

3. Construcţii:

Tema activităţii:„Căsuţa din pădure”

Mijloc de realizare: joc de construcţii(asamblare)

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

3

Obiective operaţionale:

Să îmbine piese Lego pentru a obţine tema dată;

Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia,demonstraţia, exerciţiul

Material didactic: truse de construcţii , carton;

Forma de organizare: individual

4. Ştiinţă:

Tema activităţii:„Rezolvă corect fişa”

Mijloc de realizare: lucru pe fişe – metoda activă „Schimbă perechea”

Obiective operaţionale:

Să formeze prin încercuire mulţimi cu 1-5 elemente;

Să asocieze cifra corespunzătoare numărului de elemente;

Metode şi procedee:observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul

Material didactic:fişe de lucru, carioca;

Forma de organizare: în perechi

5. Bibliotecă:

Tema activităţii:„Povestea preferată”

Mijloc de realizare: citire de imagini

Obiective operaţionale:

Să „citească” imaginile;

Să aşeze imaginile în ordinea cronologică a desfăşurării evenimentelor.

Metode şi procedee:observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul

Material didactic: imagini din poveştile cunoscute de copii ( Scufiţa Roşie, Fata babei şi fata moşului, Capra cu trei iezi, Ursul păcalit de vulpe, Punguţa cu doi bani), panou.

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

4

Forma de organizare: pe grupe

2. ACTIVITĂŢI DE RELAXARE, RECUPERARE ŞI RECREERE

,,Ştafeta eroilor din poveşti’’ –joc sportiv

Să respecte regulile jocului manifestând spirit de echipă şi fair play

„Carnavalul din pădure”- dans tematic

Să execute mişcări ritmice specifice dansului;

Să coordoneze mişcările cu muzica.

III. ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENŢIALE

TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Eroii din Căsuţa poveştilor”

DOMENII EXPERIENŢIALE INTEGRATE: Domeniul ştiinţă + Domeniul limbă şi comunicare

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: Activitate matematică

Educarea limbajului

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare de cunoştinţe

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Verificarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute şi a număratului în limitele 1-5;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

DLC- Educarea limbajului„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP

NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI5

Să selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;

Să plaseze silueta la povestea potrivită;

Să recunoască personajul după descrierea făcută de educatoare;

Să ordoneze planşele cu imagini din poveşti în ordinea cronologică a desfăşurării evenimentelor;

Să identifice personajele pozitive şi negative din poveştile învăţate;

DŞ – Activitate matematică

Să formeze mulţimi de obiecte în lim. 1-5;

Să numere constient în limitele 1-5;

Să raporteze numărul la cantitate şi invers asociind cifra corespunzătoare ;

Să sesizeze vecinii numerelor;

Să formeze şirul numeric crescător/descrescător (lim. 1-5).

SARCINA DIDACTICĂ: Identificarea personajelor şi a poveştilor pe baza imaginilor, replicilor personajelor şi ghicitorilor; rezolvarea sarcinilor matematice.

REGULA JOCULUI: Copilul care a fost atins cu mătura fermecată va rezolva o sarcină, fiind astfel recompensat cu descoperirea unei piese dintr-un puzzle surpriză.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicirea, mânuirea materialelor, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze, mişcarea, versuri, mătura fermecată, ,,Zâmbărici”, ,,Supărici”.

STRATEGII DIDACTICE :

a)metode şi procedee: expunerea, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul pe grupe, jocul, problematizarea, „Diagrama Venn”, „Piramida”, „Bingo”, „Eticheta martor”.

b)material didactic: scrisoare de la Zâna Poveştilor, siluete cu personaje din poveştile învăţate, 5 tablouri cu imagini din povestea „Capra cu trei iezi” – numerotate cu cifre de la 1 la 5, pioneze colorate, ghicitori, mătura fermecată, brăţări colorate(roşii, galbene, albastre, verzi, albe), siluete – peşti, coşuleţ, flori, siluetă Scufiţa Roşie,

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

6

panou pentru Diagrama Venn, panou pentru Piramida personajelor din poveşti, medalioane cu personaje din poveşti, decor cu Căsuţa poveştilor.

c)forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

RESURSE:

umane: educatoarea şi grupa de copii; temporale : 45 min. bibliografice:“Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ” - 2008

Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela – “Metode interactive de grup” – ghid metodic, editura Arves

Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă (Ghid

pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica Publishing

House, Bucureşti, 2008

Florica Mitu, Stefania Antonovici - „Jocuri didactice integrate pentru învăţământul preşcolar”- material auxiliar, Editura Humanitas Educational,2005.

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

7

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

I. SALUTUL

Copiii se aşează în semicerc. Educatoarea salută copiii :”Bună dimineaţa, Voinicei!”. Toţi copiii răspund la salut, după care se iau de mâini şi formează Cercul Magic. Voinicelul şi Voinicuţa zilei dau startul salutului între copii: se iau de mână şi se privesc în ochi în timp ce se salută; ceilalţi copii continuă salutul.

PREZENŢA:

Voinicelul zilei numără fetele absente, iar Voinicuţa numără băieţii absenţi. Se verifică la panoul cu prezenţa dacă toate fotografiile copiilor prezenţi sunt întoarse.

CALENDARUL NATURII:

Meteorologul de serviciu prezintă la « televizor » datele zilei de azi (ziua, luna, anul), anotimpul şi starea vremii în timp ce un alt copil actualizează calendarul naturii prin aşezarea jetoanelor potrivite la panou.

II. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE GRUP:

„Dacă ai fi un personaj din poveşti, cine ai fi?” – copiii îşi aleg un personaj din poveştile cunoscute, argumentând alegerea făcută.

III. NOUTĂŢI/EVENIMENTE/ŞTIREA ZILEI:

Se va realiza prin primirea unei scrisori din partea Zânei Poveştilor.

Deoarece copiii sunt nerăbdători să afle ce conţine scrisoarea, educatoarea le va citi mesajul Zânei:

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

8

Mesajul zilei : „ Prin joc şi voie bună

Să fim eroi în lumea poveştilor împreună!”

Educatoarea se costumează în Vrăjitoare – personaj negativ şi le explică copiilor că vor

avea de trecut peste obstacolele pe care le-a pregătit pentru a putea intra în Căsuţa Poveştilor.

RUTINE : “Prietenul la nevoie se cunoaşte” – deprinderea de a se ajuta în realizarea sarcinilor.

Tranziţie: „Culorile se ceartă” - cântec;

Reactualizarea cunoştinţelor se realizează prin activitatea pe centre de interes( copiii primesc brăţări colorate – roşu, galben, albastru, verde, alb – fiecare copil se îndreaptă spre centrul de interes care este marcat cu aceeaşi culoare ca cea a brăţării sale). Se prezintă sarcinile la fiecare centru. Copiii vor lucra independent sau pe grupe; vor picta imagini din poveşti, vor realiza puzzle, vor construi căsuţa bunicii din povestea „Scufiţa Roşie” şi vor rezolva cât mai corect sarcinile de pe fişa de lucru prin metoda activă „Schimbă perechea”. Prin metoda ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!” se realizează evaluarea activităţilor pe centre.

Tranziţie: „Ursul păcălit de vulpe” – cântec

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

9

Dragi copii,

Am aflat foarte multe lucruri bune despre voi. De aceea vă provoc la o activitate plină de surprize, joc şi voie bună. Am aflat că vouă vă plac poveştile aşa că, astăzi, aveţi ocazia să deveniţi eroi din poveşti şi să intraţi în „Căsuţa poveştilor”, unde vă aşteaptă o surpriză. Sunt sigură că veţi reuşi! Mult succes!

D-na educatoare vă va explica regulile jocului, să fiţi atenţi şi să o ascultaţi.

Cu mult drag,

Zâna Poveştilor

În cadrul activităţilor pe domenii experienţiale (ADE) copiii vor juca jocul ,,Eroii din Căsuţa poveştilor” unde vor trebui să numească povestea din care face parte tabloul, să recunoască personajele din poveşti după siluete, să plaseze silueta la povestea corectă, să identifice personajele după replicile prezentate, să ordoneze imaginile în ordinea crescătoare a cifrelor, să numere peştii din sacul vulpii şi să aşeze tot atâtea flori în coşuleţul Scufiţei Roşii cât indică cifra, să realizeze Diagrama Venn pentru poveştile „Punguţa cu doi bani” şi „Fata babei şi fata moşului”, să realizeze Piramida poveştilor, să se grupeze în funcţie de însemnul primit pentru desfăşurarea metodei „Eticheta martor”.

Se desfăşoară jocul sportiv „Ştafeta eroilor din poveşti”.

Prin tranziţia : „Carnaval, carnaval” – cântec, copiii intră în „Căsuţa poveştilor" unde vor primi în dar de la Zâna poveştilor măşti cu personaje din poveşti cu ajutorul cărora se vor costuma şi vor dansa în cadrul „Carnavalului din pădure”-dans tematic.

La sfârşitul zilei se fac aprecieri generale asupra desfăşurării activităţii

concluzionând: Zâna este foarte bucuroasă că ați reuşit să intrați în Căsuța Poveştilor. I-am

demonstrat prin activitatea de astăzi că recunoaştem personajele din poveştile învăţate, ştim

să numărăm în lim. 1-5, aşa că într-adevăr...

„ Prin joc şi voie bună

Am devenit eroi în lumea poveştilor împreună!”

Copiii primesc stimulente cu personaje din poveşti.

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

10

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

11

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

DLC, DŞ: „EROII DIN CĂSUŢA POVEŞTILOR”

Joc didactic

HARTA ZILEI

„Eroii din Căsuţa poveştilorI” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

Activităţi de dezvoltare personală:

Întâlnirea de dimineaţă:

,,Dacă ai fi un personaj din poveste cine ai dori să fii?”

Rutine:

“Prietenul la nevoie se cunoaşte” – deprinderea de a se ajuta în realizarea sarcinilor

Tranziţii:„Culorile se ceartă”- cântec„Ursul păcălit de vulpe” – cântec„Carnaval, carnaval” – cântec.

Activităţi recreative

„Ştafeta eroilor din poveşti”

Joc sportiv

„Carnavalul din pădure”

Dans tematic

Ştiinţă:

„Rezolvă corect fişa!”

Ştiinţă:

„Rezolvă corect fişa!”

Artă:

„Micii artişti”

Artă:

„Micii artişti”Joc de masă:

„Din bucăţi – întreg”

Joc de masă:

„Din bucăţi – întreg”

Construcţii:

„Căsuţa din pădure”

Construcţii:

„Căsuţa din pădure”

Bibliotecă:

„Povestea preferată”

Bibliotecă:

„Povestea preferată”

SECVENŢELE

DIDACTICECONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forma de organizare

Moment

organizatoric

Se asigură condiţiile necesare pentru desfăşurarea

optimă a activităţii:

- se aeriseşte sala de grupă;

- mijloacele de învăţământ sunt distribuite în fiecare

sector.

Întâlnirea de dimineaţă: .

I. SALUTUL

Copiii se aşează în semicerc. Educatoarea salută copiii :”Bună dimineaţa, Voinicei!”. Toţi copiii răspund la salut, după care se iau de mâini şi formează Cercul Magic. Voinicelul şi Voinicuţa zilei dau startul salutului între copii: se iau de mână şi se privesc în ochi în timp ce se salută; ceilalţi copii continuă salutul.

PREZENŢA:

Voinicelul zilei numără fetele absente, iar Voinicuţa numără băieţii absenţi. Se verifică la panoul cu prezenţa dacă toate fotografiile copiilor prezenţi sunt întoarse.

Conversaţia

Expunerea

Exerciţiul

Panoul

„Calendarul

Frontal, în perechi

Frontal

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 13

CALENDARUL NATURII:

Meteorologul de serviciu prezintă la « televizor » datele zilei de azi(ziua, luna, anul), anotimpul şi starea vremii în timp ce un alt copil actualizează calendarul naturii prin aşezarea jetoanelor potrivite la panou.

II. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE GRUP:

„Dacă ai fi un personaj din poveşti, cine ai fi?” – copiii îşi aleg un personaj din poveştile cunoscute, argumentând alegerea făcută.

Educatoarea alege să fie astăzi vrăjitoare, un personaj negativ.

III.NOUTĂŢI/EVENIMENTE/ŞTIREA ZILEI:

Se va realiza prin primirea unei scrisori din partea Zânei Poveştilor.

Deoarece copiii sunt nerăbdători să afle ce conţine scrisoarea, educatoarea le va citi mesajul acesteia:

Dragi copii,

Am aflat foarte multe lucruri bune despre voi. De aceea vă provoc la o activitate plină de surprize, joc şi voie bună. Am aflat că vouă vă plac poveştile aşa că, astăzi, aveţi ocazia

Exerciţiul

Conversaţia

Explicaţia

Expunerea

Explicaţia

naturii”

„Televizor”

Costumaţie de vrăjitoare

Scrisoare de la Zâna Poveştilor

Fundal cu Căsuţa

Frontal

Frontal, în perechi

Frontal

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 14

să deveniţi eroi din poveşti şi să intraţi în „Căsuţa poveştilor”, unde vă aşteaptă o surpriză. Sunt sigură că veţi reuşi! Mult succes!

D-na educatoare vă va explica regulile jocului, să fiţi atenţi şi să o ascultaţi.

Cu mult drag,

Zâna Poveştilor

Poveştilor

Captarea şi orientarea atenţiei copiilor

Mesajul zilei :

„ Prin joc şi voie bună

Să fim eroi în lumea poveştilor împreună!”

Surpriza

Conversaţia

Banner cu mesajul zilei

Frontal

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Copiii sunt anunţaţi că astăzi vor deveni eroi din poveşti. Se vor pregăti la centrele de interes pentru obstacolele pe care le vor avea de depăşit pe parcursul zilei.

Se prezintă centrele de interes deschise şi sunt explicate sarcinile de lucru.

Copiii primesc brăţări colorate – roşu, galben, albastru, verde, alb – fiecare copil se îndreaptă spre centrul de interes care este marcat cu aceeaşi culoare

ca cea a brăţării sale, intonând cântecul „Culorile se

Explicaţia

Conversaţiabrăţări colorate – roşu, galben, albastru, verde, alb

imagini din

Frontal

Pe grupe

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 15

ceartă”(tranziţie)

Artă: „Micii artişti”

- să picteze imagini cu personaje din poveşti;

Bibliotecă: „Povestea preferată”

- să „citească” imagini din poveştile preferate şi să le ordoneze respectând succesiunea evenimentelor;

Joc de masă: „Din bucăţi – întreg”

-să reconstituie scene din poveşti ;

Construcţii: „Căsuţa din pădure”

-să îmbine piesele pentru a realiza „Căsuţa din pădure”

Ştiinţă: „Rezolvă corect fişa!”

- să rezolve cât mai corect fişa.

Sarcina: Formează prin încercuire mulţimi cu 1-5

Explicaţia

Exerciţiul

Explicaţia

Exerciţiul

Explicaţia

Exerciţiul

Explicaţia

Exerciţiul

Observaţia

Explicaţia

poveşti, acuarela, pensoane, pahare suport pentru apă, şerveţele;

imagini din poveştile „Scufiţa Roşie”, „Fata babei şi fata moşului”, „Capra cu trei iezi”, „Ursul păcalit de vulpe”, „Punguţa cu doi bani”, panou.

puzzle cu imagini din poveşti, cuburi scene din poveşti;

truse de construcţii , carton;

fişe de lucru, carioca

Individual

Pe grupe

Individual

Individual

Pe grupe

Individual

În perechi

Observarea

comportamentului

copiilor

Chestionare orală

Observarea comportamentului copiilor

Colaborarea dintre copii

în timpul lucrului,

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 16

elemente şi asociază cifra corespunzătoare. Exerciţiul

Metoda activă „Schimbă perechea”

aprecieri verbale.

Obţinerea

performanţei

Copiii vor lucra pe centre şi vor primi ajutor în caz de

nevoie.

Se va urmări ca toţi copiii să lucreze corect. Se acordă

sprijin celor care au nevoie.

Exerciţiul

Explicaţia

Demonstraţia

Pe grupe,IndividualÎn perechi

Observarea comportamentului copiilor. Aprecieri pozitive asupra răspunsurilor copiilor şi asupra modului cum au lucrat fişele.

Încheierea activităţii

Copiii au rezolvat corect toate sarcinile pe parcursul întregii zile. La final vrăjitoarea recunoaşte victoria eroilor Voinicei şi îi invită în Căsuţa poveştilor. Ei sărbătoresc reuşita prin dansul tematic „Carnavalul din pădure” şi jocul distractiv „Ştafeta eroilor din poveşti”. Se urmăreşte executarea mişcărilor ritmice specifice dansului, cu respectarea ritmului melodiei şi manifestarea spiritului de echipă şi fair –play.

Explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul

Măşti cu personaje din poveşti, fundal Căsuţa Poveştilor, mătura vrăjitoarei, CD-player

Frontal

Pe grupe

Observarea respectării

de către copii a

mişcărilor de dans,

aprecieri pozitive pentru

copiii care respectă

regulile jocului şi

manifestă spirit de

echipă.

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 17

EVENIMENTUL DIDACTIC CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forma de organizare

0. 1. 2. 3. 4. 5.

1. Moment organizatoric

Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar pentru buna desfăşurare a activităţii.

2.Captarea

atenţiei

Se realizează printr-o scurtă convorbire în cadrul întâlnirii de dimineaţă la momentul Noutatea zilei când este prezentată scrisoarea din partea Zânei Poveştilor.

Conversaţie

Surpriza

Lectura educatoarei

Explicaţia

Scrisoarea Zânei poveştilor

Frontal

Stimularea interesului pentru activitate

3. Anunţarea temei şi enunţarea

obiectivelor activităţii

Se propune desfăşurarea jocului ,,Eroii din Căsuţa Poveştilor”.

Pe parcursul desfăşurării jocului copiii vor descoperi multe surprize,vor trebui însă să rezolve corect sarcinile primite de la vrăjitoare:

- numesc povestea din care face parte tabloul;

- recunosc personajele din poveşti după siluete, ghicitori,

expunerea

explicaţia

baner Frontal Stimularea interesului pentru activitate

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 18

replici;

- plasează silueta la povestea corectă;

- ordonează imaginile în ordinea crescătoare a cifrelor;

- aşează tot atâtea flori în coşuleţul Scufiţei Roşii cât indică cifra şi numără peştii din sacul vulpii;

- denumeşte vecinii cifrei...

5. Dirijarea învăţării

a) Explicarea regulilor de joc:

- copilul care va fi ales de mătura fermecată cu ajutorul versurilor:”Cu mătura fermecată/ Eu te voi numi îndată” va rezolva sarcina.

- răspunsurile corecte sunt recompensate cu o piesă din puzzle-ul surpriză, ,,Zâmbărici”.

b) Jocul de probă:

Copiii recunosc personajul căruia îi aparţine replica şi povestea din care face parte:

„Văleu cumătră, talpele mele! Mă rog scoate-mă că-mi arde inima-n mine!...Cumătră, mă pârlesc, ard de tot, mor, nu mă lăsa!” (lupul)

c) Desfăşurarea jocului

După ce copii au înţeles regulile se trece la executarea jocului propriu-zis. Pe tot parcursul jocului sunt antrenaţi să răspundă toţi copiii.

Varianta I

„Da’ cum să nu!...Dacă ai poftă de ouă, bate şi tu

explicaţia

demonstraţia

Expunerea

Mătura fermecată

,,Zâmbărici”.

,,Supărici”

Piesă din puzzle-ul surpriză

Mătura fermecată

Frontal

Frontal

Frontal

Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date;

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 19

cocoşul tău, să facă ouă, şi-i mânca; căci eu aşa am bătut găina, şi iacătă-o cum ouă.” (baba din „Punguţa cu doi bani”)

“ Mămucă, mămucă, uite ce am păţit noi. Mare foc şi potop au căzut pe capul nostru!” (Ied mic)

Replici încurcate:

„ ... apoi iese teafăr şi de acolo, fuga la fereastra boierului şi începe a trânti cu ciocul în geam şi a zice:

- Trei iezi cucuieţi/ Mamei uşa descuieţi/ Că mama v-aduce vouă/ Drob de sare în spinare...”;

„Moşul: - Dă-mi şi mie. măi babă, nişte ouă că tare mi-i poftă!

Baba: - Ia mai pune-ţi pofta-n cui! Dacă vrei ouă...du-te şi-ţi moaie coada-n baltă şi ai să vezi ce de peşte ai să prinzi!”

„ Ursul: - Bună masa, cumătră? Tiii, da’ ce mai de peşte! Dă-mi şi mie că tare mi-e poftă!

Vulpea: - Dacă ţi-e aşa poftă de peşte...ia poftim cumetre –luând scăunelul şi punându-l deasupra groapei cu pricina – şezi colea să te ospătezi oleacă din ce ne-a dat Dumnezeu!”

Varianta II

Copiii au de rezolvat cinci sarcini care se află ascunse după copacii de pe marginea drumului spre Căsuţa

Explicaţia

Exerciţiul

Problematizarea

Copaci decor cu sarcini

Piese din puzzle-ul surpriză

Piese din puzzle-ul surpriză

,,Zâmbărici”.

,,Supărici”

Frontal

Aprecierea răspunsurilor date.

Aprecieri

verbale;

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 20

poveştilor.

-numără peştii din sacul vulpii şi asociază cifra corespunzătoare;

-aşează tot atâtea floricele în coşuleţul Scufiţei Roşii cât îţi indică cifra.

-ordonează imaginile din povestea „Capra cu trei iezi” în ordinea crescătoare a cifrelor.

- aşează la panou personajele cu care s-a întâlnit Fata moşului în drumul său şi precizează ordinea acestora utilizând numeralul ordinal.

- aşează vecinii cifrei...

Varianta III

Pe panou sunt desenate două cercuri de culori diferite(roşu şi albastru) care se intersectează. Copiii trebuie să aşeze într-un cerc personajele din povestea „Punguţa cu doi bani”, iar în celălalt, personajele din povestea”Fata babei şi fata moşneagului”. După ce vor aşeza imaginile le voi adresa următoarea întrebare: „Ce observaţi atunci când priviţi personajele din ambele poveşti? Ce credeţi că ar trebui să aşezăm în intersecţia celor două cercuri?”. Copilul care răspunde corect va fi recompensat cu o piesă din puzzle-ul surpriză. („În intersecţia celor două cercuri se aşează personajele

Explicaţia

Exerciţiul

Problematizarea

Explicaţia

Exerciţiul

Problematizarea

„Diagrama Venn”

Explicaţia

Copaci decor cu sarcini

Jetoane cu cifre 1-5

Coşuleţul Scufiţei Roşii, flori

Siluete peşti, săculeţ pânză, imagini povestea „Capra cu trei iezi”(numerotate pe spate cu cifre 1-5),siluete cu personaje - ”Fata babei şi fata moşului”

Panou cu Diagrama Venn, siluete personaje din poveşti

Piesă din puzzle-ul surpriză

Frontal

Aprecierea respectării sarcinii date

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 21

comune: baba, moşul”).

Varianta IV

Pe baza răspunsurilor la ghicitori, copiii realizează Piramida poveştilor:

1.Pe cărare tot mergând/ A-ntâlnit lupul flămând./ De sfatul mamei a uitat/ Şi greşeala a costat!/ Ghici, ghici cine este? (Scufiţa Roşie)

Şi pe iezi şi pe Scufiţă/ Imediat i-a înghiţit./ Dar i-a venit de hac cumătra/ Şi vânătorul iscusit!/ Ghici, ghici cine este? (Lup)

Lupul rău m-a păcălit./ Crezând că-i nepoata mea/ Înăuntru l-am poftit/ Şi pe loc m-a şi-nghiţit!/ Ghici, ghici cine este? (Bunica)

2. A avut o coadă lungă,/ Lungă, mare şi stufoasă/ Şi o mai avea şi astăzi/ Dacă nu se lăcomea/ Să prindă peşte mult din baltă/ Precum vulpea l-a-nvăţat!/ Ghici, ghici cine este? (Ursul)

Tare-i greu să fii ca ea/ Că toţi o vorbesc de rău:/ Spun că-i hoaţă, că-i vicleană/ Ori că minte…şi-i pare rău!/ Ghici, ghici cine este? (Vulpea)

3. Cucurigu! Cucurigu!/Hai, deschide iute poarta, / Moşule, că am venit/ Cu doi bani găsiţi în pungă/Şi cu ce-am agonisit./Cucurigu ! Cucurigu!/Strig de zor să m-auziţi,/În ograda moşului/Rog cu toţii să poftiţi! (Cocoşul)

Varianta V

Se aşează pe covor cinci tablouri specifice poveştilor

Exerciţiul

„Piramida Poveştilor”

Explicația

,,Eticheta

Ghicitori

Panou cu Piramida poveştilor

Siluete personaje din poveşti

Piesă din puzzle-ul surpriză

Siluete cu personaje

Tablouri specifice poveştilor: ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capr

Frontal

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 22

„Fata babei şi fata moşneagului”, „Punguţa cu doi bani”, „Scufiţa Roşie”, „Ursul păcălit de vulpe”, „Capra cu trei iezi”. Se formează grupele de lucru după insemnul primit.(brăţări - 5culori). Copiii selectează doar personajele care fac parte din poveste şi le amplasează pe tablou.

martor” a cu trei iezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”, „Fata babei şi fata moşului”, „Punguţa cu doi bani”

Piesă din puzzle-ul surpriză

Pe grupe

6. Asigurarea retenţiei, a

transferului de cunoştinţe şi

obţinerea performanţei

Se cere copiilor ca la semnalul dat să plece în căutarea altui copil care are pe foaie acelaşi personaj din poveste ca el. În momentul în care l-a găsit îl ia de mână şi ies în faţă strigând: ,,Bingo!”

TRANZIŢIE: „Carnaval, carnaval”

Explicaţia

,,Bingo”

Exerciţiul

Medalioane cu personaje din cele cinci poveşti

Frontal Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date;

7. Încheierea activităţii

Copiii sunt invitaţi să intre în Căsuţa Poveştilor. Acolo ei găsesc măşti de carnaval- personaje din poveşti, cu ajutorul cărora vor participa la „Carnavalul din pădure” – dans tematic.

Se revine la mesajul zilei pentru concluzii finale şi sublinierea acestuia:

„ Prin joc şi voie bună

Am fost eroi în lumea poveştilor împreună!”

Copiii primesc stimulente cu personaje din poveşti.

Exerciţiul

Dansul

Decor Căsuţa Poveştilor

Măşti personaje din poveşti

CD – player, CD, puzzle

Stimulente cu personaje din poveşti

Pe grupe

Perechi

Frontal Apreciri stimulative,

aplauze.

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 23

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 24

„Eroii din Căsuţa poveştilorI” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI

„Eroii din Căsuţa Poveştilor”” – Prof. Înv. Preşc. Miron Nina-Diana, GRĂDINIŢA CU PP NR.5 ,,CĂSUŢA FERMECATĂ” VASLUI 26