Abilitati Practice

download Abilitati Practice

of 6

Transcript of Abilitati Practice

ACTIVITI DESFURATE N CADRUL INSPECIEI SPECIALE PENTRU DEFINITIVAT

PROPUNATOR: SOLOMON ELENA CRISTINAPROFESOR NVMNT PRIMAR

2014

UNITATEA SCOLARA: SCOALA GIMNAZIALA GEORGE TOPARCEANUDATA: 20.02.2014CLASA I B

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: ARTE VIZUALE SI ABILITATI PRACTICE UNITATEA TEMATIC: Carticica meaSUBIECTUL LECIEI: Nufarul- indoire- machetaFORMA DE REALIZARE: activitate integratSCOPUL LECIEI: Formarea deprinderilor de a realiza o lucrare dupa o tema data; Dezvoltarea capacitatii de a manui corect instrumentele si materialele adecvate, dezvoltarea atentiei voluntare; Educarea interesului pentru frumos, a gustului estetic si a simtului civic.COMPETENE SPECIFICE:A.V.A.P2.1 Observarea unor caracteristici simple ale materialelor intalnite in mediul familial;

2.2 Manifestarea libera a ideilor si trairilor personale, apeland la forme simple de exprimare specifice artelor.C.L.R.1.1. Sesizarea semnificatiei globale a unui mesaj scurt pe teme familiare, rostite clar si rar;1.5. Manifestarea curiozitatii fata de receptarea semnificatiei mesajelor orale, in contexte de comunicare cunoscute.

OBIECTIVE OPERATIONALE:O1- Sa denumeasca toate materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse,pe baza observarii materialului individual primit.O2- Sa realizeze un nufar respectand tehnica de lucru si instructiunile primite;O3- Sa analizeze in spirit critic si autocritic atat lucrarea proprie cat si 2-3 din lucrarile colegilor,pe baza criteriilor de evaluare date de invatatoare.O4- sa stranga resturile si sa stearga bancile dupa finalizarea lucrarii sub atenta supraveghere a invatatoarei.

STRATEGIA DIDACTICA:1. METODE SI PROCEDEE: explicatia, exercitiul, conversatia, demonstratia, instructajul, turul galeriei2. MIJLOACE DE INVATAMANT: macheta, foarfeca, lipici, bete de frigarui, hartie creponata, CD cu muzica 3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual4. RESURSE TEMPORALE: 50 minute5. FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: Observarea comportamentului elevilor si analiza produselor activitatii BIBLIOGRAFIE: M.E.C.T.S.-programa pentru disciplina Arte vizuale si Abilitati practice aprobata prin ordin al ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucuresti , 2012 Curs formare: Organizarea interdisciplinara a ofertelor de invatare pentru formarea competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV- Program de formare continua de tip blended learning pentru cadrele didactice din invatamantul primar

Nr. crt.EVENIMENT DIDACTICCOMP. SPEC. OB.OPCONTINUT STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICE

METODE SI MIJLOACEFORME DE ORGANIZAREEVALUARE

1.Moment organizatoric Crearea climatului optim pentru buna desfasurare a activitatii: aerisirea clasei, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului didacticFrontal

2.Captarea atentiei C.L.R1.1.1.5.

O4Discutii pe baza plansei cu Degetica ce sta pe o frunza de nufar. Si plansa color cu un nufar pentru observarea acestuia.Conversatia

FrontalAprecierea raspunsurilor

3.Anuntarea temei si a competentelor vizate M-am gandit sa ii facem o surpriza si sa construim si noi cate un nufar pentru Degetica in care sa se joace alaturi de prietenii ei.Tehnica pe care o vom folosi astazi este tehnica indoirii servetelului.Pentru realizarea lucrarilor va trebui sa respectati tehnica de lucru, sa pastrati lucrarea curata si ingrijita.La final va trebui sa va exprimati parerea despre lucrarea voastra si a colegilor si sa va faceti curatenie la mese.ConversatiaExplicatia

4.Dirijarea invatarii

A.V.A.P2.12.2O1O2

Prezentarea macheteiSe vor prezenta macheta si modelele.Se va realiza descrierea acesteia cu ajutorul elevilor.Identificarea materialului necesarSe va cere elevilor sa precizeze orientandu-se dupa model, materialele necesare pentru realizarea lucrarii.Demonstrarea modului de lucruTehnica de lucru folosita este tehnica indoirii servetelului.Se va demonstra frontal modul de indoire a servetelului. Indoim doar un colt apoi si celelalte. Copii vor incepe si ei sa decupeze hartia si sa o coloreze. Se continua cu decorarea acesteia, lipirea servetelului pe hartie si a celorlalte materiale:ata de mohair pusa in mijlocul nufarului. La final se lipesc pe macheta. Vom aseza la final in lacul nostru nuferii obtinuti.Exercitii pentru incalzirea muschilor mainiiInainte de a trece la realizarea propriu-zisa a lucrarii se vor efectua exercitii pentru incalzirea musculaturii mici a mainilor: morisca, cantam la pian, evantaiul, plouaActivitatea independentaSe va cere elevilor sa realizeze lucrarea tinind cont de explicatiile primite.Pe parcursul efecturaii lucrarilor elevii care intampina dificultati vor fi ajutati si incurajati.Pentru o ambianta placuta in timpul lucrului se va folosi un fundal sonor.Conversatia

Insecte si flori modelConversatia

ExplicatiaDemonstratiaInstructajul

Exercitiul

Exercitiul

Frontal

IndividualObservarea sistematica

5.Obtinerea performantei C.L.R1.1O3O4Lucrarile vor fi asezate pe macheta in fata clasei.Se va realiza turul galeriei pe rand si vor fi analizate lucrarile critic si autocritic dupa urmatoarele criterii:-corectitudinea executiei-aspectul estetic-gradul de finalitate-ordinea si disciplina in timpul lucrului

ConversatiaTurul galerieFrontalObservare curenta

6.Evaluarea si obtinerea si incheiera activitatii C.L.R1.1O5Se realizeaza igienizarea spatiului de lucru.Se vor face aprecieri asupra intregii activitati si asupra esteticii lucrarilor.Pentru ca au lucrat corect, frumos, au fost atenti elevii vor primi frunze pe care le vor lipi in copac. Aprecierea colectivaStimulente

1