0 10 Abilitati Practice

12
PROIECT DIDACTIC Data: 25.03.2014 Clasa/Elev: Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” Diagnostic: Aria curriculară: Tehnologii Disciplina: Abilitǎţi practice Subiectul lecţiei: Tablou de primăvară Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi Profesor itinerant şi de sprijin: Obiective cadru: 1. Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile; 2. Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple; 4. Dezvoltarea simţului practic – gospodăresc şi estetic. Obiective de referinţă: 1.2. să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice; 2.2. să descopere etapele realizării unor produse simple din diferite materiale; 4.1. să identifice modalităţi de folosire a produselor executate. Obiective operaţionale: O1 – să decupeze după contur cercurile şi dreptunghiul; O2 – sǎ plieze cercurile de hârtie decupate după indicaţiile primite; O3 – sǎ lipească fiecare piesă obţinută prin împăturirea hârtiei, formând astfel o floare; Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic. ~ 1 ~

description

fise

Transcript of 0 10 Abilitati Practice

PROIECT DIDACTICData: 25.03.2014

Clasa/Elev: coala Gimnazial Mihai Viteazul

Diagnostic: Aria curricular: TehnologiiDisciplina: Abiliti practiceSubiectul leciei: Tablou de primvarTipul leciei: Formare de priceperi i deprinderiProfesor itinerant i de sprijin:

Obiective cadru:1. Cunoaterea i utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale i ustensile;2. Proiectarea, confecionarea i evaluarea unor produse simple;4. Dezvoltarea simului practic gospodresc i estetic.

Obiective de referin:

1.2. s recunoasc i s utilizeze operaii simple de lucru cu materiale din natur i sintetice;

2.2. s descopere etapele realizrii unor produse simple din diferite materiale;

4.1. s identifice modaliti de folosire a produselor executate.

Obiective operaionale:

O1 s decupeze dup contur cercurile i dreptunghiul;O2 s plieze cercurile de hrtie decupate dup indicaiile primite;O3 s lipeasc fiecare pies obinut prin mpturirea hrtiei, formnd astfel o floare;

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul didactic. Mijloace de nvmnt: hrtie colorat, carton, lipici, foarfece, perlu.

Timp de lucru: 30 minute

Modaliti de evaluare: continu i oral prin aprecieri verbale.Bibliografie: Programa colar Abiliti practice. Clasele I - a II-a. Bucureti: 2003; Barff, U. , Burkhardt, I. , Maier, J. (1998). Carte de construit pentru copii. Bucureti: Vox.DESFURAREA ACTIVITIIEtapele lecieiObiective operaionaleConinutul lecieiMetode i mijloaceObservaii

Activitatea profesoruluiActivitatea elevului

I. Moment organizatoric

1 minutPregtirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii. Familiarizarea elevului cu mediul cabinetului i crearea unui climat psiho-afectiv optim.Elevul ajut la aezarea materialului pe masa de lucru.Conversaia

II. Captarea ateniei

3 minuteOfer elevului spre rezolvare rebusul din Anexa 1 i l instruiete cum s dezlege rebusul.Elevul ascult cu atenie indicaiile profesorului i dezleag rebusul primit.ConversaiaJocul didactic

III. Anunarea temei i a obiectivelor 1 minutAnun subiectul leciei Tablou de primvar- i obiectivele nvrii, solicitndu-i elevului mobilizarea.Ascult cu atenie i se mobilizeaz pentru realizarea obiectivelor.Conversaia

IV. Reactualizarea sau nsuirea unor cunotine necesare desfurrii activitii

2 minute

Prezint materialele necesare realizrii lucrrii. Face cu elevul exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii:

( nchiderea i deschiderea pumnilor:

( spargerea nucilor;

( cntatul al pian;

( stoarcerea rufelor;

( prinderea rufelor pe frnghie.Rspunde la ntrebri. Descrie materialele de lucru.Realizeaz exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii.Conversaia

V. Explicarea i demonstrarea modului de lucru 2 minuteO1, O2, O3

Furnizeaz elevului materialele necesare (Anexa 2).

Prezint elevului etapele de realizare a lucrrii:

( Decuparea dup conturul desenat al cercurilor; ( Decuparea dup conturul desenat al tulpinii;( Plierea cercurilor de hrtie n jumtate;

( ndoirea celor trei sferturi din cercul plisat pe jumtate peste sfertul rmas;( Lipirea tulpinii decupate pe carton;( Lipirea petalelor i a frunzelor astfel obinute pe carton, formnd floarea;

( Lipirea peluei n mijlocul florii.Urmrete demonstraia i explicaiile profesorului de sprijin.Explicaia

Demonstraia

Conversaia

VI. Obinerea performanei 20 minuteO1, O2, O3Supravegheaz modul n care lucreaz elevul i ofer informaii suplimentare acolo unde este nevoie. Lucreaz i respect succesiunea etapelor de lucru. Lucreaz ordonat, ngrijit, corect.

ExerciiulConversaia

VII. ncheierea activitii

1 minutFace aprecieri asupra modului de desfurare a activitii. Se

recompenseaz copilul cu lucrarea realizat i ceva dulce..i ia lucrarea i recompensa, apoi merge la clas.Conversaia

ANEXA NR. 1

REBUSCompletnd corect vei descoperi anotimpul n care nfloresc pomii i florile ___________

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

ANEXA 2

1.

9.

2.

4.

7.

6.

5.

3.

8.

Ram pentru tablou

~ 8 ~