8_ecuatii_de_grad_1.docx

7
Liceul Tehnologic nr. 1 Dobresti Scoala Gimnaziala nr. 1 Hidisel PROIECT DIDACTIC Clasa: a VIII-a Data: 17.03.2013 Profesor: Nagy Maria Disciplina : Matematică - algebra Unitatea de învăţare: Ecuatii si inecuatii Subiectul : Exercitii Tipul lecţiei : Lecţie de consolidare, de formarea priceperilor şi deprinderilor Locul de desfăşurare : Sala de clasă Competenţe generale: 1. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora 2. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete 3. Analiza şi prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă Competenţe specifice: 1. Determinarea soluţiilor unor ecuaţii, inecuaţii sau sisteme de ecuaţii.

Transcript of 8_ecuatii_de_grad_1.docx

Liceul Tehnologic nr. 1 DobrestiScoala Gimnaziala nr. 1 HidiselPROIECT DIDACTIC

Clasa: a VIII-a Data: 17.03.2013Profesor: Nagy MariaDisciplina : Matematic - algebraUnitatea de nvare: Ecuatii si inecuatiiSubiectul : Exercitii Tipul leciei : Lecie de consolidare, de formarea priceperilor i deprinderilorLocul de desfurare : Sala de clasCompetene generale: 1. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a acestora2. Utilizarea algoritmilor i conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete3. Analiza i prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem

Competene specifice:

1. Determinarea soluiilor unor ecuaii, inecuaii sau sisteme de ecuaii.2. Identificarea unor probleme care se rezolv cu ajutorul ecuaiilor, inecuaiilor sau a sistemelor de ecuaii, rezolvarea acestora i interpretarea rezultatului obinut.

Obiectivele operaionale ale leciei:La sfritul leciei, elevii trebuie: O1. S enune forma general a ecuaiei de gradul I O2. S identifice coeficienii unei ecuaii date O3. S rezolve ecuaii reductibile la o ecuaie de gradul I

Mijloace i strategii didactice1. Materiale suport: tabla, caiete, fie de lucru, culegere2. Metode: conversaia, nvarea prin descoperire, exerciiul, explicatia3. Forme de evaluare: conversatia oral , observarea sistematica, tema de lucru in clasa4. Forme de organizare a activitii: frontal, individual5. Bibliografie: Matematica editura VALERIU 2008, Virgiliu Schneider Clubul matematicienilor clasa a VIII-a, Partea a II-a-Marius Perianu, catalin Stanica, Dumitru Savulescu, 2013 Mate 2000 - Sorin Peligrad, Dan Zaharia, Maria Zaharia-Editura Paralela 45, 2008 www.didactic.ro .

Etapele leciei1. Momentul organizatoric2. Captarea ateniei3. Reactualizarea cunostintelor4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor5. Fixarea cunostintelor 6. Asigurarea feedback-ului7. Incheierea leciei

DESFURAREA LECIEIETAPAOB.CONINUTULMETODEFORME DE ORGANIZARE

Momentul organizatoric (2 min) Se pun absenele, elevii i pregtesc materialeleConversaiaFrontal

Captarea atentiei (5 min)O1Tema se verific cantitativ i calitativ (prin citirea rezultatelor)Sunt efectuate la tabl exerciiile i problemele la care elevii au ntmpinat dificulti.Elevii sunt ateni i rein explicaiile oferite n vederea soluionrii exerciiilor i problemelor

Conversaia

FrontalIndividual

Reactualizareacunostintelor(5 min)

O1O2Elevii vor rspunde la ntrebri de tipul: 1. Care este forma general a ecuaiei de gradul I? Dai exemple de astfel de ecuii.? 2. Ce este coeficientul, necunoscuta si termenul liber? 3. Cum se determina multimea solutiilor unei ecuatii? 4. Care este conditia ca doua ecuatii sa fie echivalente?

Conversaia Frontal

Anuntarea subiectului si a obiectivelor(1 min)Scriu titlul pe tabl: ExerciiiAnun obiectivele leciei

Conversaia Frontal

Fixarea cunostintelor (32 min)

O1

O2

O3Se propune spre rezolvare frontal o serie de exerciii cu ecuaii de gradul I.Pentru fiecare exerciiu va iei la tabl cte un elev care va redacta rezolvarea, n timp ce colegii vor verifica mpreun cu profesorul corectitudinea rezultatelor i i vor nota n caiete.

ExercitiulConversatiaIndividual

Asigurarea feedback-ului(2 min)Profesorul pune intrebari legate de exercitiile rezolvate anterior.Elevii raspund la intrebarile puse si sunt atenti la explicatiile date.Conversatia

Frontal

Incheierea lectiei (3 min)Profesorul evalueaz elevii care au rspuns la lecie i au participat ct mai activ.Se anun tema pentru ora viitoare: fia de lucru ex. ramase nerezolvate.Elevii sunt ateni la aprecierile fcute de ctre profesor si noteaz tema pentru ora viitoare.ConversaiaFrontal

Fisa de lucru. Ecuatii de gradul I1. Rezolvati in R:a) 2x=8d) 7x=0b) 4x=e) -2x=c) 3x-15=0f) 4x+8=02. Aflati solutiile reale ale urmatoarelor ecuatii:a) 2x+7=3x-2 e) 2x-5+8x=10x+8b) 7x+3-3x=4x+3f) 5-3x=8x+2c) 2+6(4x-2)=9-5(2x+3)g) 5+3(10x+5)=4-3(8x-2)d) 25-4(2x-3)=16+(5x-4)2h)3(x+2)-2(1-x)=4x+53. Rezolvati in R ecuatiile:

a) 2x-=b) c) d) e) f)

4. Aflati solutiile reale ale ecuatiilor: a) h) b) i) c) j) d) k) e) (3x+5)(x-6)=0l) (6y-7)(y+19)=0f) m)