06.01.2015 optional

3
PROIECT DIDACTIC Data: 06. 01. 2015 Grupa: mica - mijlocie Educatoare: Silaghi Rozica Activitatea: Educarea limbajului (Activitate optionala) Tema: „Turtita” Tipul de activitate: predare Forma de realizare: povestire / (vizionare TV) Scopul activitatii: - formarea deprinderii de a asculta o poveste accesibila - consolidarea deprinderii de a formula raspunsuri corecte la intrebarile educatoarei - dezvoltarea unor emotii si sentimente pozitive de bunatate, curaj Obiective operationale: O1 -sa asculte cu atentie continutul povestii O2 -sa raspunda la intrebarile adresate de educatoare utilizand propozitii clare, corecte din punct de vedere gramatical O3 -sa aseze plansele amestecate anterior in ordinea desfasurarii actiunii povestii O4 -sa exprime prin cuvinte stari emotionale provocate de intamplarile din poveste Metode si procedee: conversatia, expunerea, explicatia, povestirea, problematizarea Material didactic folosit: planse, masti, jucarii de plus Forma de organizare: frontal,individual Material bibliografic: „Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de

description

opt

Transcript of 06.01.2015 optional

Page 1: 06.01.2015 optional

PROIECT DIDACTIC

Data: 06. 01. 2015

Grupa: mica - mijlocie

Educatoare: Silaghi Rozica

Activitatea: Educarea limbajului (Activitate optionala)

Tema: „Turtita”

Tipul de activitate: predare

Forma de realizare: povestire / (vizionare TV)

Scopul activitatii: - formarea deprinderii de a asculta o poveste accesibila - consolidarea deprinderii de a formula raspunsuri corecte la

intrebarile educatoarei - dezvoltarea unor emotii si sentimente pozitive de bunatate, curaj

Obiective operationale:

O1 -sa asculte cu atentie continutul povestii O2 -sa raspunda la intrebarile adresate de educatoare utilizand propozitii clare, corecte din

punct de vedere gramatical O3 -sa aseze plansele amestecate anterior in ordinea desfasurarii actiunii povestii O4 -sa exprime prin cuvinte stari emotionale provocate de intamplarile din poveste

Metode si procedee: conversatia, expunerea, explicatia, povestirea, problematizarea

Material didactic folosit: planse, masti, jucarii de plus

Forma de organizare: frontal,individual

Material bibliografic: „Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii” -Bucuresti 2005

Durata: 15 minute

Page 2: 06.01.2015 optional

Desfasurarea activitatii:

NR CRT

EVENIMENTULDIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1

Moment organizatoric

Se asigura conditiile optime pentru realizarea activitatii: aerisirea salii de grupa, aranjarea scaunelelor in semicerc, pregatirea mate-rialelor didactice necesare desfasurarii activitatii

2

Captarea atentiei Se va face prin folosirea unei masti de vulpe, educatoarea spunand versurile:”Sunt vulpita cea sireata/Si-am venit la voi indata/C-o poveste minunata!/In care am pacalit/Pe turtita...am fugit!”

explicatia

expunerea

3

Anuntarea temei Se anunta ca astazi la educarea limbajului vor urmari povestea „Turtita”

explicatia

4

Desfasurarea activitatii

Povestea va fi prezentata cu ajutorul laptopului.Se vor explica cuvintele si expresiile noi, daca va fi nevoie.

Expunerea /vizionarea

povestireaexplicatia

5

Consolidarea cunostintelor

Se va incerca repovestirea cu ajutorul planselor, se vor repeta versurile care plac mai mult copiilor. Pe parcursul repovestirii se vor folosi masti si jucarii de plus

conversatia

exercitiul

Chestionare orale

Aprecieri verbale

6

Feed - back Copiii vor ordona plansele amestecate anterior, in succesiunea intamplarilor povestii

problemati-zarea

Chestionareorale

Apreciari verbale

7Incheierea activitatii

Aprecieri generale si individuale privind modul de desfasurare a activitatii si implicarea copiilor in activitate

conversatia Stimulente

Aprecieri verbale