0 Proiect Didactic Optional

25
Şcoala: Liceul Tehnologic ”Dimitrie Filipescu„ Data:12.06.2015 Profesor înv. Primar: Matache Larisa Clasa:a -III -a Aria curriculară: Limbă și comunicare Obiectul: Lectură Unitatea de învățare: Recapitulare finală Tema: Pretutindeni trăiesc copii! Tipul lecției: activitatea integrată la nivelul mai multor arii curriculare; Arii curriculare implicate: - Limbă şi comunicare - Matematică şi Ştiinţe ale naturii - Om şi societate - Arte Scopul : -dezvoltarea vocabularului şi a simţului civic prin utilizarea unor tehnici diferite; -sensibilizarea elevilor fţtă de unele situţtii de viaţă şi stimularea interesului pentru găsirea unor soluţii favorabile în situaţii create sau reale. Obiective operaţionale: O1- să elaboreze argumente pentru rezolvarea unei stări conflictuale (situaţie problemă); 1 PROIECT DIDACTIC

description

proiect

Transcript of 0 Proiect Didactic Optional

coala: Liceul Tehnologic Dimitrie FilipescuData:12.06.2015Profesor nv. Primar: Matache LarisaClasa:a -III -a Aria curricular: Limb i comunicare

Obiectul: LecturUnitatea de nvare: Recapitulare finalTema: Pretutindeni triesc copii!

Tipul leciei: activitatea integrat la nivelul mai multor arii curriculare;

Arii curriculare implicate: - Limb i comunicare

- Matematic i tiine ale naturii

- Om i societate

- Arte

Scopul:

-dezvoltarea vocabularului i a simului civic prin utilizarea unor tehnici diferite;

-sensibilizarea elevilor ft de unele situtii de via i stimularea interesului pentru gsirea unor soluii favorabile n situaii create sau reale.

Obiective operaionale:

O1- s elaboreze argumente pentru rezolvarea unei stri conflictuale (situaie problem);

O2- s emit idei spontane n legtur cu unele subiecte propuse;

O3- s descifreze coninutul unui text prin utilizarea unor diferite tehnici de lucru;

O4- s colaboreze cu colegii de grup pentru realizare sarcinilor prevzute n fia tip "Ciorchine";

Os- s aprecieze obiectiv rezultatele obinute de grupa sa precum si de celelalte grupe prin autoevaluare;

O6- s emit judeci de valoare pentru o situaie creat;

O7- s descopere mesajul leciei urmrind indicaiile primite;

Metode, procedee i tehnici de nvare: lectura explicativ, conversaia de verificare, problematizarea, explicaia, brainstormingul, metoda proiectelor de grup; Tehnica"Guri i urechi"; fie tip "Ciorchine";

Material didactic: fie de grup" Ciorchinele", fie coninnd texte suport, rvae cu ghicitori, simboluri ale copilriei, mape individuale, volume;

Bibliografie:

"Didactica pentru nvmntul primar"-n exemple concrete (Editura ASS-Iai 2004) .

"Perspective interdisciplinare n nvamntul romnesc" (Editura Axa-Botoani 24 aprilie 2004).

"Orientri modeme n predarea limbii romne n nvmntul primar" (Editura Axa-Botoani 2004).

"Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar" (Editura Emia,Deva 2003).

Forme de organizare: -frontal, individual, colectiv, n echip, n grupe.

Strategii didactice:

-interactive i integratoare(abordarea integrat)

Nr.

crt.Evenimentul didacticOb.

op. Coninutul tiinificForme de organizareMetode i procedeeResurse materialeTehnici de evaluare

1.Moment organizatoricPregtirea elevilor pentru lecie i a materialelor necesare desfurrii activitii

2.Captarea i orientarea atenieiO1- Se va prezenta elevilor un fragment din lectura Aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain:

- Eu m duc la scldat ! Sc ! Ce ai mai vrea s vii i tu ! Ori te pomeneti c- i place s dai cu bidineaua ?

- Sigur ! zise Tom vruind cu zor. Cum s nu- mi plac ? Ce, n fiecare zi ai norocul s vruieti un gard ca acesta ?

Dup ce s- a prezantat fragmentul, elevii vor avea de rspuns la urmtoarea ntrebare-problem:

-Dac ai fi n locul lui Tom i mtua ta te-ar pune s vruieti gardul duminica te- ai fi considerat un copil norocos?

Motivai rspunsul.

- Se verific rspunsurile i se analizeaz . Frontal

Pe echipeCitirea explicativ

Problematizarea Volumul Aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain:

Capacitatea de a rezolva situaii problem create de comportamentul lui Tom

3. Anunarea scopului i a obiectivelorO2n aceast or vom discuta despre copilrie, despre copii fericii i copiii mai puin fericii care triesc pretutindeni i despre cei care au trit naintea noastr.

Pe parcursul leciei vom ntlni unele fragmente din lecture srudiate de noi, som face diferite comparaii ntre personajele ntlnite , vom rspunde la ntrebri sau vom adresa ntrebri reciproc, ne vom juca, vom cnta i vom lucra pe grupe pentru realizarea unor sarcini de lucru.

Frontal Explicaia

4.Actualizarea cunotinelor dobndite anterior- Ce alte chipuri de copii am mai ntlnit noi n orele anterioare ?

- Ce v- a impresionat cel mai mult n lectura Heidi, fetia munilor? De ce ?

Frontal Conversaia Evaluare oral

5.Dirijarea nvriiO3Clasa va fi mprit n patru grupe. Fiecare grup va primi cte o fi pe care o vor completa n grup.

Sarcuna: Scriei tot ce v vine n minte n legtur cu personajul scris pa mijlocul fiei.

Se citesc rspunsurile.

Se discut i se apreciaz.

Se ntorc fiele de activitate pe cealalt parte i elevii au acolo cte un fragment din diferite lecturi studiate n care personajele principale sunt copiii.

Citirea fragmentului se va face integral apoi urmeaz diferite discuii( individual i pe grupe) .

- n care lectur l-am ntlnit

, pe Ionel? Cine a greit n acest fragment? De ce ?

- n ce lecie l-am ntlnit pe Nic?

- Cine a scris "Amintiri din Copilrie" ?

Ce descoperise Tom n fragmentul pe care l-ai citit?

- Ce ar fi nvat scriitorul crii de la Tom?

Folosind tehnica" Guri i urechi" elevii grupei " Cenuareasa " trebuie s formuleze ntrebri i rspunsuri n legtur cu textul studiat .

Aceeai tehnic o voi folosi i pentru celelalte grupe i va realiza i cu celelalte grupe.

- Voi ce fel de copilrie avei?

-Not: n fiecare caz se

vor explica i se vor lucra exerciii de vocabular.

Se cnt cntecul "Copilria". n faa clasei pe un panou este

realizat o mini-expoziie reprezentnd o hor de copii.

- De ce sunt prini n hor aceti copii ?

- Ce semnificaie are aceast hor?

- Fiecare copil din hor ine n mn un rva.

Pe grupe

Frontal

Frontal

Colectiv

Frontal Brainstormingul

Descoperirea

Conversaia

Tehnica Guri i urechiFie

Anexa 1.

Fie coninnd texte suport:

Cenureasa,

Aventurile lui Tom Sawyer,

Vizit,

Amintiri din copilrie.

ANEXA 2.Evaluez capacitatea de aemite idei spontane n legtur cu unele personaje

S rspund oral la ntrebrile primite.

S emit judeci de valoare.

S formuleze ntrebri i rspunsuri n legtur cu fragmentul citit.

S descopere mesajul transmis de hora copiilor.

6.Obinerea performaneiO2

O5Clasa este mprit n patru grupe.

Fiecare grup va trimite un reprezentant s extrag rvaul care va conine o ghicitoare.

Se vor recunoate personajele i se vor gsi rspunsuri la ghicitori.

In funcie de numrul scris pe rva se va alege i numrul fiei Ciorchinele (1, 2, 3, 4)

Elevii grupai cte patru vor realiza fiele tip Ciochinele. Dup ce se va finaliza completarea fielor fiecare grup i va delega un reprezentant care s prezinte fiele n faa clasei.

- Elevii vor face autoevaluarea precum i evaluarea colegilor din celelalte grupe. (Se va face i o ierarhizare dac va fi cazul).Pe grupe

Pe grupeProblematizarea

Exerciiul

Autoevaluarea Ghicitori

Fie de lucru Ciorchinele

ANEXA 3.S colaboreza cu colegii pentru a completa ciorchinele.

S fac aprecierea activitii colegilor.

7.Asigurarea feedback- uluiO6Elevii vor ave aca sarcin independent urmtorul exerciiu:

Imaginai- v c suntei preedintele Romniei. Ce soluie propunei ca toate problemele copiilor nefericii s se resolve i s se bucure de toate

drepturile ?

Se vor verifica rspunsurile elevilor i se va adresa urmtoarea ntrebare:

- De ce credei c unii copii, dei au o copilrie nefericit nu o apuc pe ci greite ?Individual Munca independentCaietul Autoevaluarea

8.Intensificarea reteieiO7Toate fiele rezolvate vor fi expuse. Ele fiind de culori diferite vor avea un correspondent pe o mas cu alte fie- surpriz, care puse n coresponden dup culoare vor conduce la eleborarea mesajului leciei: Copilria noastr - sperana viitorului.

Se expune mesajul leciei.Organizarea unei miniexpoziiiS desprind masajul leciei.

9.Evaluarea activitii i tema pentru acasSe va aprecia activitatea elevilor cu calificative.

Tema pentru acas- S alctuiasc o compunere cu titlul O fapt bunFrontal

Individual

CENUREASA

dup Fraii Grimm

A fost odat un om bogat cruia i-a murit soia. Omul acela avea o feti.

Dup un timp i-a luat o alt nevast, o femeie rea care avea i ea dou fete.

Fetele erau frumoase, dar pe ct de luminos le era chipul, pe att de ntunecat i plin de rutate le era sufletul.

Pentru fata cea vitreg ncepur a curge zilele pline de amrciune.

i luar hainele ei frumoase i-o mbrcar c-o vechitur de rochie cenuie. O nclar cu nite papuci de lemn, apoi o duser n buctrie.

Aici muncea din greu de diminea i pn noaptea: s care ap, s aprind focul, s fac de mncare i s spele rufe.

Seara , frnt de oboseal, cum nu avea pat, se cuibrea n cenu.

Pn i somnul i era numai chin i amar. Din aceast pricin era totdeauna plin de cenu i murdrie.

De aceea i ziser Cenureasa.

AMINTIRI DIN COPILRIE

(fragment) de Ion Creang Peste iarn, mama iar s-a pus pe capul tatei s m deie undeva la coa1. Dar tata spunea c nu mai are bani de dat pentru mine ...

Cnd a mai allzit illalla i asta, s-a fcut foc:

- Srmane omule! Dac nu tii boab de carte. cum ai s m nelegi? Cnd tragi sorcoveii la mustea, de ce nu te olicieti atta! ... i

pentru biet n-ai de unde da!

n sfrit, ct s-a blbnit mama cu tata din pricina mea, tot pe a mamei a rmas ...

s- a pus pe capul tatei a insistat

nu tii boab de carte nu tii carte de loc

sorcovei monede de argint vechi

olicieti a se vieta, a se plnge

s- a blbnit s- a certat

pricina cauza

AVENTURILE LUI TOM SAWYER

De Mark Twain

(fragment)

" Tom se despri de bidinea cu ovial pe chip i cu bucurie n

suflet

Tom spunea c, la urma urmei lumea nu era chiar aa de plicticoas.

Descoperise fr s tie c, pentru a face pe om s doreasc un lucru, fie c- i brbat n toat firea, fie c- i biea, trebuie s-i nfiezi acel lucru ca greu de obinut.

Scriitorul acestei cri, ar fi nvat de pe urma ntmplrii de mai sus c munc nseamn ceea ce eti nevoit s faci, iar joc ceea ce nu eti nevoit s faci

ovial ndoial

VIZIT

dup Ion Luca Caragiale

Madam Popescu imi spune ceva dar eu nu aud nimic.

- Ionel! Ionel! Ionel ! Du- te dincolo, mam ! Spargi urechile dumnealui! Nu e frumos cnd sunt musafiri!

Cu sabia scoas nncepe s atace tot ce ntlnete n cale. Madam Popescu se repede s o salveze pe servitoare care aduce tava cu dulcea si cafele. Mama primeste o lovitur puternic de spad n obraz.

- Vezi? Era s- mi scoi ochiul ! Srut-m, s-mi treac i s te iert !"

spad sabie

PROIECT DIDACTIC

IONEL

nerespectuos

obraznic

neasculttor

nepoliticos

glgios

alintat

Tom

obraznic

nzdrvan

aventurier

jucu

iste

Heidi

miloas

orfan

frumoas

harnic

prietenoas

iubitoare

sntoas

Nic

ncpnat

obraznic

jucu

neasculttor

nzdrvan

lacom

furcios

VIZIT

de I. L. Caragiale

Gsete verbe care s arate aciunile fcute de Ionel

De ce Ionel este nepoliticos cu toat lumea? Motiveaz .

Ce sfaturi i- ai da lui Ionel?

De ce este Ionel att de rsfat?

............................................................

............................................................

............................................................

...........................................................

......................................................

......................................................

............................................................

............................................................

CENUREASA

dup Fraii Grim

Ce drepturi nu- i erau respectate?

Cum era tratat Cenureasa n noua familie?

Gsii adjectivele care s arate nsuirile Cenuresei.

Consideri un abuz comportamentul surorilor vitrege? De ce ?

............................................................

............................................................

............................................................

...........................................................

......................................................

......................................................

............................................................

............................................................

AMINTIRI DIN COPILRIE

de Ion Creang

Ce v- a plcut cel mai mult la acest personaj?

Cum era tratat Cenureasa n noua familie?

Gsii cel puin cinci substantive ntlnite n textul

dat.

Considerai c Nic a avut o copilrie fericit ? De ce ?

............................................................

............................................................

............................................................

...........................................................

......................................................

......................................................

............................................................

............................................................

AVENTURILE LUI TOM SAWYER

de Mark Twain

De ce se simea Tom singur i vitregit?

Cum era tratat Cenureasa n noua familie?

Cum crezi c a ajutat Tom copiii sraci, dup ce a gsit

comoara?

Cum a fost rspltit buntatea lui Tom?

............................................................

............................................................

............................................................

...........................................................

......................................................

......................................................

............................................................

............................................................

12