0 Proiect Didactic Clasa i

5
PROIECT DIDACTIC CLASA: I OBIECTUL: Literatura pentru copii (opţional) SUBIECTUL: ,,O lume minunată’’ (poveşti) TIPUL LECŢIEI: consolidare STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă metode:conversaţia, povestirea, problematizarea, activitatea independentă, jocul didactic. mijloace: imagini reprezentând secvenţe din poveşti, casete didactice, casetofon, fişe de lucru, măşti. forme de organizare a activităţii: frontală, individuală. SCOPUL LECŢIEI: înţelegerea valorii educative a basmului, lupta dintre bine şi rău, în care învinge binele prin calităţile morale ale eroului; dezvoltarea exprimării orale; îmbogăţirea vocabularului elevilor; dezvoltarea dragostei faţă de literatură. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O₁: să formuleze răspunsuri clare, corecte, la întrebările adresate; O₂: să indice legătura dintre fantastic şi real; O₃: să ştie conţinutul unor poveşti scrise de Ion Creangă şi Fraţii Grimm; O₄: să urmărească atent, auditiv şi vizual, acţiunea basmului; O₅: să redea pe scurt conţinutul unui fragment al basmului; O₆: să ordoneze corect imaginile reprezentând scene dintr-un basm în funcţie de principalele momente ale desfăşurării acţiuni; O₇: să participe la scurte dialoguri cu replici ale personajelor din poveştile cunoscute; O₈: să găsească uşor răspunsul la ghicitori;

description

0 Proiect de Parteneriat Cu Biserica Castau

Transcript of 0 Proiect Didactic Clasa i

Page 1: 0 Proiect Didactic Clasa i

PROIECT DIDACTIC

CLASA: IOBIECTUL: Literatura pentru copii (opţional)SUBIECTUL: ,,O lume minunată’’ (poveşti)TIPUL LECŢIEI: consolidareSTRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă

metode:conversaţia, povestirea, problematizarea, activitatea independentă, jocul didactic.

mijloace: imagini reprezentând secvenţe din poveşti, casete didactice, casetofon, fişe de lucru, măşti.

forme de organizare a activităţii: frontală, individuală.SCOPUL LECŢIEI:

înţelegerea valorii educative a basmului, lupta dintre bine şi rău, în care învinge binele prin calităţile morale ale eroului;

dezvoltarea exprimării orale; îmbogăţirea vocabularului elevilor; dezvoltarea dragostei faţă de literatură.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O₁: să formuleze răspunsuri clare, corecte, la întrebările adresate;O₂: să indice legătura dintre fantastic şi real;O₃: să ştie conţinutul unor poveşti scrise de Ion Creangă şi Fraţii Grimm;O₄: să urmărească atent, auditiv şi vizual, acţiunea basmului;O₅: să redea pe scurt conţinutul unui fragment al basmului;O₆: să ordoneze corect imaginile reprezentând scene dintr-un basm în funcţie de

principalele momente ale desfăşurării acţiuni;O₇: să participe la scurte dialoguri cu replici ale personajelor din poveştile

cunoscute; O₈: să găsească uşor răspunsul la ghicitori;O₉: să găsească alt curs pentru diferite secvenţe ale poveştilor studiate;O₁₀: să recunoască personajele poveştilor după scurte texte în versuri;O₁₁:să rezolve corect sarcinile de lucru din fişa activitate independentă.

DEMERS DIDACTIC

1.Moment organizatoricSe pregăteşte clasa si elevii pentru lecţie.2.Reactualizarea cunoştinţelorSe solicită elevilor să relateze o întâmplare din ziua precedentăPovestesc eu o întâmplare:,,Astă-vară am fost într-o plimbare la pădure. Totul era verde, păsărelele

ciripeau vesele în lumina soarelui, iar florile te ameţeau cu parfumul lor.

Page 2: 0 Proiect Didactic Clasa i

Deodată, pe cărare am întâlnit o fetiţă zglobie care purta pe cap o căciuliţă roşie, iar în mână ducea un coşuleţ. Mi-a spus că mergea la bunicuţa şi că tocmai s-a întâlnit cu lupul care a întrebat-o unde locuieşte bătrâna.’’

Elevii sunt solicitaţi să descopere cu cine m-am întâlnit pe cărare.Se cere elevilor să găsească titlul poveştii şi numele autorului.Formulez întrebări şi solicit continuarea basmului.Elevii sunt solicitaţi să indice ce este realitate şi ce este fantastic în istorioara

spusă de mine.

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor Se comunică într-o formă accesibilă scopul şi obiectivele lecţiei cu tema ,,O

lume minunată’’.4.Dirijarea învăţăriiSe solicită titlurile poveştilor citite, apoi răspunsul la ghicitoarea:,,Un povestitor mai vechiCe-a scris mult pentru copii,Cine credeţi că ar fi?Vă mai spun că viaţa-ntreagăCartea i-a fost tare dragă!Este: .............?(Ion Creangă)Se formulează cerinţa de identificare a unei poveşti (,,Punguţa cu doi bani’’)

după caseta audio.Se cere să se rostească acele cuvinte prin care cocoşul îşi cerea punguţa cu doi

bani înapoi.Arăt o imagine din povestea ,,Punguţa cu doi bani’’ şi cer ca aceasta să fie

prezentată în câteva propoziţii.Se solicită depistarea personajului principal din povestea ,,Punguţa cu doi bani’’

printr-o ghicitoare:,,Cavaler împintenat, Sus pe gard stă cocoţat Şi tot strigă prin vecini Că e şef peste găini!’’

Trec la altă poveste scrisă de Ion Creangă-,,Capra cu trei iezi.’’Se adresează întrebările:-Ce învăţătură am desprins din această poveste?-Cu ce personaj al poveştii vreţi să semănaţi? De ce?-Care este cântecelul caprei?Prezint pe stelaj imagini cu secvenţe din povestea ,,Capra cu trei iezi’’ şi cer

elevilor să selecteze imaginea care reprezintă:-plecarea caprei după hrană;-răzbunarea caprei;-întoarcerea caprei din pădure.

Page 3: 0 Proiect Didactic Clasa i

Se solicită ordonarea tuturor imaginilor în funcţie de momentele desfăşurării acţiunii.

Se cere recunoaşterea a două personaje ale altei poveşti de Ion Creangă prin dezlegarea ghicitorilor:

,,Umblă moşul prin pădure După zmeură şi mure!’’,,Cine-i hoaţa care fură Găina din bătătură?’’În scurte enunţuri, solicit elevilor caracterizarea celor două personaje. Joc de rol:Scurte dialoguri între elevi ce mânuiesc măşti care reprezintă personaje din

poveşti (ursul-vulpea ; capra-lupul) ; se folosesc replici din basmele respective.Solicit modificarea anumitor secvenţe ale poveştilor:,,Ce s-ar fi întâmplat dacă:-baba ar fi dat ouă moşului?-iedul cel mare nu ar fi deschis uşa lupului?-ursul nu ar fi crezut vorbele vulpii?’’Concluzia: În basme învinge întotdeauna binele. (discuţie-finalul poveştilor)Explic sarcinile de lucru din fişa de activitate independentă.Formulez cerinţe pentru rezolvarea exerciţiilor din fişă.După expirarea timpului de lucru, se analizează rezolvarea exerciţiilor. Joc: Recunoaşteţi personajul!Se solicită recunoaşterea personajelor din poveştile cunoscute după scurte texte

în versuri.5.Încheierea activităţiiSe fac aprecieri generale şi individuale cu privire la participarea elevilor la

lecţie.

Page 4: 0 Proiect Didactic Clasa i

FIŞĂ DE LUCRU

1.Completează desenul !

2.Subliniează literele învăţate din versurile:,,Trei iezi cucuieţi, Uşa mamei descuieţi !’’3.Scrie cuvântul care arată cine este capra pentru iezişori.