Proiect Didactic clasa a iia

download Proiect Didactic clasa a iia

of 7

description

Proiect Didactic clasa a iia

Transcript of Proiect Didactic clasa a iia

  • PROIECT DIDACTIC Clasa a II-a Step by step

    Propuntor:

    prof. pt nv. primar Magdalena Cojocea

    12 martie 2014

    coala Gimnazial Nr. 5

    Calea Victoriei 114 , sector 1 , Bucureti

    Tel: (021) 3169918 ; Fax: (021) 3169236 ; E-mail: [email protected]

  • ntlnirea de diminea

    Scopul: formarea capacitaii de exprimare i de relaionare in cadrul grupului; Obiective:

    O1- s citeasc n ritm propriu mesajul i agenda zilei; O2- s completeze calendarul lunii martie, calendarul florilor, respectnd simbolurile i succesiunea zilelor;

    O3- s participe la discuii, prezentnd noutile i formulnd ntrebri i rspunsuri; O4- s i exprime punctul de vedere personal, analiznd situaia dat;

    O5- s desprind informaii de detaliu din mesaj; O6- s manifeste atitudine degajat n comunicarea cu persoane cunoscute (colegi, nvtoare);

    Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, observaia, problematizarea; Mijloace de nvmnt: mesajul zilei, agenda zilei, calendare, simboluri: Moduri de organizare: activitate frontal, activitate individual;

    Desfurarea ntlnirii de diminea

    Etapele leciei

    Ob. op.

    Coninut

    Strategii didactice

    Metode Mijloace Forme de

    org.

    Evaluare

    MOMENT

    ORGANIZA- TORIC

    CAPTAREA ATENIEI

    CALENDARUL

    LUNII MARTIE

    MESAJUL ZILEI I AGENDA

    O6

    O3

    O6 O5

    O2

    O1 O6 O2 O4

    Elevii ii aleg centrele de activitate, citesc mesajul si agenda zilei si se nscriu la impresii i nouti

    Primvara - Vivaldi

    Calendarul zilei -Se precizeaza semnificaia zilei, se fac corelatii - elevii

    completeaza calendarul potrivit prognozei meteo; Se completeaza calendarul florilor.

    Pe rand, elevii citesc agenda si mesajul zilei. Se rezolva exercitiile de limba romana si matematica inserate in

    mesaj

    Copiii nscrisi isi prezinta

    conversaia observarea

    audiie muzical

    conversaia problematiza

    rea

    Conversatia

    Foi de

    flipchart cu agenda si mesajul zilei,

    panoul cu centrele de activitate, jetoane cu numele elevilor.

    proiectie cu imagini specific primaverii,

    coloana sonora Vivaldi

    Powerpoint cu agenda si mesajul zilei

    frontal

    Frontal,

    aprecieri verbale

    Frontal,

    aprecieri verbale

    Aprecieri verbale

  • NOUTILE NCHEIEREA ACTIVITII

    O6 O1

    O3

    noutatile, urmeaza ntrebrile i rspunsurile copiilor. Aprecieri despre activitatea de diminea. Se anunta concursul pe echipe. Fiecare centru va forma o echipa. Echipele sunt invitate sa isi aleaga nume de flori de primavara. Castigatorii vor

    primi o simpatica fata zambitoare si aplauzele

    colegilor.

    Conversatia

    conversatia

    Scaunul autorului

    frontal

  • Minilecii

    LIMBA ROMN MATEMATIC

    TEMA ACTIVITII Primavara de Vasile Alecsandri Probleme de adunare si scadere a

    numerelor naturale de la 0 la

    1000, cu trecere peste ordin

    TIPUL ACTIVITII introducerea de noi cunostinte consolidare

    SCOPUL -dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa ; dezvoltarea priceperilor i deprinderilor de citire corect, contient i expresiv. -dezvoltarea sentimentelor de dragoste fa de natur i anotimpul primvara i fa de frumuseea limbii noastre, vorbit i scris.

    -dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme -formarea i dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic

    OBIECTIVE DE

    REFERIN -s citeasc expresiv, corect, curent, contient; -sa formuleze si sa pronunte clar si corect enunturi; -sa desprinda elementele caracteristice anotimpului

    primavara.

    -consolidarea algoritmului de calcul al adunrii i scderii n concentrul 0-1000; - consolidarea deprinderilor de calcul oral i scris; - dezvoltarea gndirii matematice prin rezolvarea de exerciii i probleme

    OBIECTIVE

    OPERAIONALE -sa citeasca expresiv si contient ghicitorile prezentate; -sa alcatuiasca propozitii complete si corecte despre primavara; -sa raspunda corect la intrebarile puse; -sa identifice cuvinte-simbol pentru anotimp; -sa citeasca constient textul biografic despre Vasile Alecsandri si sa raspunda intrebarilor.

    -s efectueze oral i scris operaii de adunare i de scdere n concentrul 0-1000; -s aplice algoritmul de calcul al adunrii i scderii; -s rezolve oral i n scris probleme; -sa creeeze probleme pornind de la un exercitiu matematic dat.

    METODE I PROCEDEE observaia, explicaia, exerciiul, conversaia, ciorchinele brainstorming

    explicaia, exerciiul, conversatia conversaia, problematizarea

    MIJLOACE DE coli de flipchart coli de flipchart

  • NVMNT markere videoproiector, calculator prezentare powerpoint

    markere videoproiector, calculator prezentare powerpoint

    FORME DE

    ACTIVITATE

    frontal

    frontal

    ACTIVITI -se citesc si se raspunde la ghicitorile prezentate; -pe baza raspunsului la ghicitori se alcatuiesc oral comunicari noi. -se raspunde la intrebarile din ppt.; -pe o coala de hartie se realizeaza ciorchinele pentru cuvantul primavara.

    -se citesc, se explic oral i apoi se lucreaz la tabl problemele din mesaj; -se alctuiesc probleme pe baza exerciiilor prezentate in Powerpoint; -se diferentiaza intre crearea unei probleme cu o operatie si o problema cu doua operatii.

    .

  • Activitatea pe centre CENTRE DE

    ACTIVITATE

    CITIRE SCRIERE MATEMATIC ART

    SUBIECTE Primvara de Vasile

    Alecsandri

    PRIMVARA de

    Vasile Alecsandri;

    exercitii de scriere

    corecta.

    Probleme de adunare

    si scadere a

    numerelor naturale de

    la 0 la 1000, cu

    trecere peste ordin

    Tablou de

    primavara

    OBIECTIVE DE

    REFERIN

    -dezvoltarea

    priceperilor i

    deprinderilor de

    citire corect,

    contient i

    expresiv

    -s scrie corect

    litere, silabe,

    cuvinte, enunuri;

    - s manifeste

    interes pentru

    redactarea corect i

    ngrijit a textului;

    -s efectueze operaii de adunare i scdere cu numere naturale de la 0 la 1000 fr i cu trecere peste ordin s rezolve probleme care presupun cel

    puin dou operaii

    -s mbine n mod

    adecvat tehnicile

    de realizare a

    unor produse

    simple i/sau

    complexe;

    -s aprecieze

    intuitiv calitatea

    unor materiale

    folosite sau a

    unui produs finit;

    OBIECTIVE

    OPERAIONALE

    s citeasc corect, curent, contient, expresiv. -s memoreze versuri. -s selecteze versuri cerute, s despart n uniti logice. -s identifice, s explice i s utilizeze n noi enunuri cuvintele i expresiile noi. -s discute coninutul poeziei pe baza ntrebrilor formulate de nvtor. -s explice

    frumuseea i

    farmecul primverii,

    anotimpul trezirii la

    via a ntregii naturi

    -sa utilizeze sensul cuvintelor noi in

    enunturi proprii ; sa scrie corect,lizibil si ingrijit ; sa desprinda elementele caracteristice anotimpului

    primavara -s identifice, s explice i s utilizeze n noi enunuri cuvintele i expresiile noi.

    -s discute coninutul poeziei pe baza ntrebrilor formulate de nvtor. -s explice

    frumuseea i

    farmecul primverii,

    anotimpul trezirii la

    via a ntregii naturi

    -s opereze cu termenii:sum,diferen,cu atat mai mult,cu att mai puin; -s rezolve probleme cu cel puin dou operaii; -s rezolve adunri i scderi n concentrul 0-1000 fr i cu trecere peste ordin; -s alctuiasc probleme dup reprezentri grafice i formule numerice.

    - sa inteleaga tema si sa

    realizeze un tablou specific primaverii - s respecte etapele de obinere a lucrarii;

    - s lucreze ordonat, in liniste, ; -sa foloseasca in mod creativ si cu imaginatie

    materialele puse

    la dispozitie la centru; - s aprecieze intuitiv calitatea lucrrii personale i a colegilor.

    METODE I

    PROCEDEE

    citirea explicativ, conversaia euristic, problematizarea, munca independent, munca in echipa,

    conversaia euristic, problematizarea,

    munca independent, munca in echipa, lucrul in perechi

    exerciiul, problematizarea, explicaia,conversaia,jocul didactic.

    munca

    independent,

    munca in echipa

    turul galeriei

  • lucrul in perechi exerciiul.

    exerciiul .

    MIJLOACE DE

    NVMNT -manual cu textul poeziei -caiet de aprofundare -fisa cu dictionarul explicativ -afi cu sarcinile de lucru de la centru

    manual cu textul poeziei -caiet tipizat -fisa cu dictionarul explicativ -afi cu sarcinile de lucru de la centru

    -fie de munc independent, -Culegerea Sa deslusim tainele matematicii

    - plastilina, - pasteluri ulei -fise cu modele de primavara -hartie imprimata, hartie colorata si

    materiale pentru colaj.

    FORME DE

    ACTIVITATE

    n perechi n echipa individual

    n perechi n echipa individual

    n perechi n echipa individual

    n echipa individual

    TIPUL DE

    ACTIVITATE

    Transmiterea de noi

    cunostinte

    Transmiterea de noi

    cunostinte

    Consolidare Dezvoltarea

    creativititatii si a

    simtului estetic

    ACTIVITAI Observa imaginea din manual; Alctuiesc enunuri pe baza ei. Citesc n gnd poezia; Subliniaza cu

    creionul pe carte cuvintele necunoscute. Caut explicaia lor in Foaia cuvintelor necunoscute. Citesc poezia n lan; fiecare copil citete pe rnd cte dou versuri, ct mai expresiv; Rspund oral la ntrebrile din manual

    Memoreaza dou strofe din poezie;

    Exerciii de scriere corect. ntrebri i rspunsuri pe baza textului de la citire.

    Transcriu o strofa din poezie;

    Raspund la intrebari: -Ce anotimp a sosit? -Ce pasari se vad pe ramurele?

    -Ce fac albinele? -De ce sunt oamenii bucurosi? Recunosc sentimentele trasmise de poet.

    Alcatuiesc enunturi cu ajutorul cuvintelor: iarna

    geroasa, zboara, harnica albina, dumbravioara.

    Probleme de adunare

    si scdere cu numere

    naturale de la 0 la

    1000, cu trecere

    peste ordin

    Realizarea unei lucrri cu titlul Tablou de primvar. Fiecare rotaie va folosi alt metod: -colaj cu hartie imprimat, hrtie colorat, hrtie glasat etc . -desen n ulei -tablou de colorat dup model -modelaj in lut colorat

    EVALUARE Aprecieri verbale Observarea comportamentului elevilor

    Aprecieri verbale Observarea comportamentului elevilor

    Aprecieri verbale Observarea comportamentului elevilor

    Aprecieri verbale Observarea comportamentului elevilor Turul galeriei