Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

15
ŞCOALA CU CLASE I-VII NICOLAE IORGA, GRINDU, JUD.TULCEA P R O I E C T D I D A C T I C DATA: 7.XII.2010 CLASA: a II a PROPUNĂTOR: Adam Gabriela OBIECTUL: Limba si literatura romana SUBIECTUL: Cuvintele cu inteles asemanator TIPUL : formare de priceperi si deprinderi POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Cuvinte cu înteles asemanator. Cuvinte cu înteles opus a) Obiective de referinta: Or. sa distinga sensul cuvintelor într-un enunt (1.2) Or. sa utilizeze sensul cuvintelor noi în enunturi proprii (4.3) b) Obiective operaţionale: Oc1: sa înlocuiasca cuvinte cu sinonime ale acestora in enunturi date; Oc2: sa stabileasca rolul sinonimelor într-un text dat; Oc3 : sa identifice sinonime în dicţionar; Oc4 : sa stabileasca sinonime a unor cuvinte date. FORME DE ORGANIZARE a) a conţinuturilor: integratoare, interdisciplinară b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici TIPURI DE INTERACŢIUNI : invatator-elev, elev- invatator; elev-elev; FORME DE ORGANIZARE: Activitatea elevilor: → colectiva → individuala → pe grupuri Sarcini :→frontale :→diferentiale STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: →sumative → proba scrisa si orala →interevaluarea in cadrul grupului

description

proiect lectie

Transcript of Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

Page 1: Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

ŞCOALA CU CLASE I-VII NICOLAE IORGA, GRINDU, JUD.TULCEA

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA: 7.XII.2010CLASA: a II aPROPUNĂTOR: Adam GabrielaOBIECTUL: Limba si literatura romanaSUBIECTUL: Cuvintele cu inteles asemanatorTIPUL : formare de priceperi si deprinderiPOZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Cuvinte cu înteles asemanator. Cuvinte cu înteles opus

a) Obiective de referinta:Or. sa distinga sensul cuvintelor într-un enunt (1.2)Or. sa utilizeze sensul cuvintelor noi în enunturi proprii (4.3)

b) Obiective operaţionale:Oc1: sa înlocuiasca cuvinte cu sinonime ale acestora in enunturi date;Oc2: sa stabileasca rolul sinonimelor într-un text dat; Oc3 : sa identifice sinonime în dicţionar;Oc4 : sa stabileasca sinonime a unor cuvinte date.

FORME DE ORGANIZAREa) a conţinuturilor: integratoare, interdisciplinarăb) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : invatator-elev, elev- invatator; elev-elev;

FORME DE ORGANIZARE: Activitatea elevilor: → colectiva → individuala → pe grupuri Sarcini :→frontale :→diferentialeSTRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: →sumative → proba scrisa si orala →interevaluarea in cadrul grupului RESURSE:

a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, observatia, activitatea independentă, brainstorming-ul, , activitatea pe grupe, jocul de rol, metode interactive-turul galeriei

b) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, ecusoane, postere, globuri, cutie de cadou. specifice disciplinei : -manual cls. a II.-a, Ed. ANA, Marcela Penes

Page 2: Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

caiet special-limba si literatura romana clasa a II- a , ed. Sinapsis c) bibliografice:

Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.

Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev; Evaluarea continuă la clasă;

d) temporale: 45 minute

Page 3: Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

TINTA DE PROGRES PROFESIONAL: evaluarea invatarii care integreaza tehnologia informatica si comunicationala

D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE(metode, instrumente, indicatori)

de conţinut de timp

forme de organizare

metode şi procedee

mijloace didactice

1. Captarea atenţiei ☺Se va aduce in fata elevilor o cutie. Aceasta va fii desfacuta de catre ei si vor gasi un brad ce asteapta a fi impodobit de cei care vor fi atenti pe prcursul lectiei.

3 min frontala

conversatia cutie, brad, beteala, stelute

2. Anunţarea obiectivelor

☺ Se anunta tema „ Cuvinte cu inteles asemanator” La sfarsitul orei fiecare veti stii: - sa înlocuiasca cuvinte cu sinonime ale acestora in enunturi date;- sa stabileasca rolul sinonimelor într-un text dat; - sa identifice sinonime în dicţionar;- sa stabileasca sinonime a unor cuvinte date.Obiectivele vor fi scrise pe barba unui Mos Craciun(anexa 1)

1 min.

frontala observatia fise cu Mos Craciun

3. Dirijarea invatarii a)Prezentarea O1

☺Astazi la lectia de limba si literatura romana ne vom juca cu cuvintele. Se 32

conversatia

Page 4: Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

conţinutului ce urmează a fi predat si sistematizat

b) prelegere interactiva

O2

O2

prezinta un text suport.

Pe acest text elevii trebuie sa observe repetarea cuvantului „zapada”, care in cele din urma voi rescrie textul pe tabla inlocuind cuvantul „zapada” in anumite locuri cu cuvintele cu inteles asemanator ”omat”, „nea” Vor fii intrebati ce observa repetarea cuvantului deranjeaza exprimarea. Pe caietele de clasa isi vor nota urmatoarele: „Cuvintele cu inteles asemanator le folosim pentru imbogaatirea exprimarii si pentru evitarea repetarii acestora” Printr-un concurs „Cine ghiceste?” voi spune cuvinte iar elevii trebuie sa gaseasca in cel mai scurt timp un cuvant cu inteles asemanator pentru cuvantul respectiv.

min

observatia

brainstorming

joc de rol

Page 5: Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

d) organizarea pentru activitatea de grup-

☺Dintr-un cosulet elevii vor extrage cate un biletel:

Astfel se va forma grupa Veveritelor, Greierasilor, Elefantilor, Piticilor. Din alt cosulet vor extrage liderii grupelor cate un bradut ( neimpodobit) Apoi voi trece pe la fiecare si vor lua dintr-o cutie magica clopotei si globulete. Pe clopotei vor gasi scris un cuvant iar pe glob vor scrie cuvantul cu inteles asemanator. Va castiga grupa care va impodobi bradul corect cu cuvintele cu inteles asemanator. Brazi vor fii evaluati de toti elevii.(anexa 2)

acitivitate pe grupe

brainstorming

turul galeriei

cosulet

ecusoane

brazi, clopotei,

globuri, fise cu cuvinte

sumativa

Page 6: Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor

☺- Despre ce am discutat astazi la lectia de limba si literatura romana? - Pentru ce utilizam in vorbire cuvintele cu inteles asemanator?

1 min

conversatia orala

5) Obtinerea performantelor

O3,O4

Se va realiza cu ajutorul unei fise de lucru independenta.(anexa 3)

5 min

individuala activitate independenta

fisa de lucru

6)Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe

O4 ☺Elevii vor realiza corespondenta intre cuvintele cu inteles asemanator in ppt(anexa 4)

2 min

frontal video-proiector

scrisa

7) Încheierea lecţiei ☺ Se impodobeste bradul de la captarea atentiei de echipele castigatoare Aprecieri, concluzii, observatii, evidentierea prin acordarea de calificative a elevilor care au participat activ la ora

3 min

frontal

Page 7: Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

ANEXA 1

sa înlocuiasca cuvinte cu

sinonime ale acestora in

enunturi date

sa stabileasca rolul sinonimelor într-un text dat

sa identifice sinonime în

dicţionar

sa stabileasca sinonime a unor

cuvinte date

Page 8: Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

ANEXA 2

Page 9: Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

ramurăzăpadacopac

cuminteobraznicmâniosalerg

curatelev

curajosîmpărat

darcăruntbasm

zice

Page 10: Adam Gabriela -Proiect Didactic Clasa a II-A

ANEXA 3

NUME…………… DATA…………..FISA DE LUCRU

Taie din fiecare şir cuvântul care nu se potriveşte:

zăpadă, nea, brumă, omăt; bucuros, voios, luminos, vesel; uliţă, cărare, potecă, intersecţie, drum; victorie, biruinţă, eşec, izbândă;a apăra, a ocroti, a şopti, a îngriji, a proteja

ANEXA 4Fişă de lucru

- Cuvinte cu înţeles asemănător şi formă diferită-Ajută-l pe Motanul încălţat să-şi umple sacul cu şoricei. Uneşte cuvintele cu sens asemănător:

Exemplu: