Proiectdidacti12

12
PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE: Botezatu Georgeta GRUPA PREGĂTITOARE CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educaţie pentru ştiinţă (cunoaşterea mediului ) TIPUL DE ACTIVITATE : evaluare sumativă MIJLOC DE REALIZARE : convorbire TEMA : „ Ce ştim despre anotimpul toamna „ SCOPUL ACTIVITĂŢII : Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii din celelalte activităţi despre fenomenele caracteristice produse în natură toamna şi activitatea oamenilor ; Consolidarea deprinderii copiilor de a se exprima corect din punct de vedere gramatical , să-şi exprime ideile în mod cursiv ; Siblinierea muncii , hărniciei şi a recoltelor obţinute ; Cultivarea sentimentului de dragoste şi preţuire faţă de frumuseţile acestui anotimp . OBIECTIVE OPERAŢIONALE : 1. Să valorifice cunoştinţele privitoare la anotimpul toamna ; 2. Să comunice , să menţină dialogul cu educatoarea şi cu ceilalţi copii ; 3. -şi amintească cântece , melodii despre toamnă ; 4. Să înţeleagă sensul unor cuvinte , expresii literare , să posed e un vocabular bogat ; 5. Să cunoască bucuria pe care o aduce anotimpul toamna ; 6. Să se exprime cursiv, coerent , fluient , corect din punct de vedere gramatical. DURATA : 35-40 minute METODE ŞI PROCEDEE : surpriza , dialogul ,observarea , conversaţia şi probl ematizarea . MATERIAL FOLOSIT : o fetiţă îmbrăcată în costum de toamnăcu 2 coşuri în mână pline cu fructe , legume , plante textile , cereale şi flori ; un coş numai cu mere acoperit pe masa educatoarei .

Transcript of Proiectdidacti12

Page 1: Proiectdidacti12

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:

Botezatu Georgeta GRUPA PREGĂTITOARE

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educaţie pentru ştiinţă (cunoaşterea mediului )

TIPUL DE ACTIVITATE : evaluare sumativă MIJLOC DE REALIZARE : convorbire

TEMA : „ Ce ştim despre anotimpul toamna „ SCOPUL ACTIVITĂŢII :

Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii din celelalte activităţi despre fenomenele

caracteristice produse în natură toamna şi activitatea oamenilor ;

Consolidarea deprinderii copiilor de a se exprima corect din punct

de vedere gramatical , să-şi exprime ideile în mod cursiv ;

Siblinierea muncii , hărniciei şi a recoltelor obţinute ;

Cultivarea sentimentului de dragoste şi preţuire faţă de frumuseţile

acestui anotimp .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

1. Să valorifice cunoştinţele privitoare la anotimpul toamna ; 2. Să comunice , să menţină dialogul cu educatoarea şi cu ceilalţi copii

; 3. Să-şi amintească cântece , melodii despre toamnă ;

4. Să înţeleagă sensul unor cuvinte , expresii literare , să posede un vocabular bogat ;

5. Să cunoască bucuria pe care o aduce anotimpul toamna ;

6. Să se exprime cursiv, coerent , fluient , corect din punct de vedere gramatical.

DURATA : 35-40 minute METODE ŞI PROCEDEE : surpriza , dialogul ,observarea ,

conversaţia şi problematizarea . MATERIAL FOLOSIT : o fetiţă îmbrăcată în costum de toamnăcu 2

coşuri în mână pline cu fructe , legume , plante textile , cereale şi flori ; un coş numai cu mere acoperit pe masa educatoarei .

Page 2: Proiectdidacti12

MAERIAL BIBLIOGRAFIC : Metodica „ Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea vorbirii , Editura didactică şi pedagogică ,

Bucureşti. ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII : aerisirea sălii de grupă ; aranjarea

scaunelor sub formă de semicerc ; intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă şi aşezarea lor pe scaune ;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Secvenţele

activităţii

Ob.

Conţinutul instructiv-

educativ

Metode

şi procedee

Evaluare

2 1 2 3 4

Page 3: Proiectdidacti12

Pregătirea şi captarea

atenţiei

1

Se aude un ciocănit în uşă ,

apare o fetiţă în costumaţie de toamnă cu 2 coşuri în mână pline cu fructe ,

legume , porumb , flori plimbâdu-se prin faţa prin

faţa copiilor recitând versurile : „ Eu sunt toamna aurie

Şi cu haină ruginie Pe covor de frunze moi

Iarăşi am venit la voi Plină sunt de roade , plină

Ca o harnică albină Port în plete crizanteme

Albe flori în diademe . „ După ce recită versurile fetiţa se aşează pe un

scăunel cu cele 2 coşuri lângă ea . EDUCATOAREA :

Dragă toamnă , ce ai adus în coşurile tale ? (…multe ,

multe şi frumoase poame ) Andrada , vino şi ne spune ce a adus toamna în celălalt

coş ? (…mere , pere , prune ,

gutui ,nuci , struguri , porumb , flori ) Cosmin , vino şi ne spune

ce a adus în celălalt coş ? (ceapă , cartofi , usturoi ,

varză , sfeclă , conopidă , ardei , gogoşari , roşii , seminţe de floarea-soarelui ,

mazăre , flori ) TOAMNA:

Dragi copii v-am adus multe poame, dar aş vrea să văd ce ştiţi voi despre mine

EDUCATOAREA : Mulţumim frumoasă

toamnă pentru tot ce ne-ai

Surpriza Dialogul Observarea

Evaluez capacitatea

de concentrare a

copiilor

Evaluez recunoaşterea şi

denumirea corectă a

fructelor şi legumelor din cele două

coşuri

Page 4: Proiectdidacti12

Anunţarea activităţii

Desfăşurare propriu-zisă

a convorbirii

2

4

adus şi bucuroşi noi te primim ca să vezi ce multe ştim.

Copii astăzi vom face o activitate şi anume vom

spune tot ce ştim noi despre toamnă ? EDUCATOAREA:

-Ce este toamna , un nume de copil , un nume de

îmbrăcăminte , un nume de jucărie , un nume de lună a anului ? sau ce ?

( … este un anotimp ) . -Ce alte anotimpuri

cunoaştem ? (…iarna , primăvara , vara ) . -Care sunt lunile

anotimpului de toamnă ? (…septembrie , octombrie ,

noiembrie ) . -Cum am spus că se numeşte luna octombrie ?

(…brumărel ) . -De ce o numim brumărel ?

(…cade bruma ) . -Dacă pică brumă afară cum e timpul ? (…e frig , bate

vântul ) . -Cum vă îmbrăcaţi toamna ?

(…cu îmbrăcăminte mai groasă) -De ce vă îmbrăcaţi mai

gros ? (…e frig , bate vântul cade brumă ) .

-Ştiţi de ce este frig ? (…soarele dă lumină şi căldură mai puţină decât

vara ) . EDUCATOAREA :

„Ziua scade , noaptea creşte Şi frunzişul mi-l răreşte.” -Cum este ziua în anotimpul

de toamnă , mai lungă sau mai scurtă decât vara ?

(…ziua este mai scurtă

Conversaţia Conversaţia Problemati- zarea Conversaţia

Evaluez

capacitatea copiilor de a-

şi valorifica reprezentările şi

cunoştinţele despre

toamnă

Evaluez capacitatea

copiilor de a răspunde corect ,

coerent şi cursiv

Evaluez cunoaşterea fenomenelor

caracteristice transformăril

or produse în

Page 5: Proiectdidacti12

2

1

toamna decât vara ). EDUCATOAREA : „Nori de plumb sau adunat

Cerul s-a întunecat” -Ce înseamnă aceasta ?

(…cerul toamna este întunecat , plumburiu , cenuşiu)

-Când e înnorat ce se întâmplă ? (…plouă bate

vântul , este rece ) . -Ce purtaţi voi afară când plouă ca să nu vă udaţi pe

haine ? (…umbrele , cizme , haine de ploaie ) .

EDUCATOAREA : „Dragă toamnă când tu vii Prin pădure şi câmpii

De ce iei frunzişul , ştii ? „ (…deoarece frunzele se

îngălbenesc ,cad şi formează un covor de frunze uscate ).

-De ce se îngălbenesc frunzele şi cad ? (…pentru

că se usucă din cauza frigului , vântului , a ceţei şi a brumei).

-Ce culoare îmbracă copacii , pădurea , parcurile toamna

? (…ruginie , arămie , cenuşie ) . -Ce se întâmplă cu florile

din grădini şi parcuri ? (…se vestejesc , se usucă )

-De ce se vestejesc ? (…este frig , bate vântul , cade brumă şi nu rezistă la frig )

-Ce flori au rămas în grădini şi parcuri care înfloresc

acum? (…crizanteme şi trufănele ). -De ce aceste flori nu se

vestejesc odată cu celelalte ? (…rezistă la frig , au

tulpina lemnoasă ).

Problemati- zarea

natură

Evaluez exprimarea

copiilor

Page 6: Proiectdidacti12

Sintetizarea parţială

Partea a-II-a

a

4

2

3

EDUCATOAREA : „Şi se duc pe rând , pe rând, Zarea lumii-ntunecând

Şi se duc ca clipele Scuturând aripile .”

-Ştiţi despre ce este vorba în aceste versuri ? (…despre păsările care pleacă în ţările

calde ). -De ce spun că întunecă

zarea ? (…pleacă multe păsări şi acoperă cerul ). -Toate păsările pleacă în

ţările calde ? De ce ? (…nu sunt rezistente la frig , nu au

ce mânca , dispar gâzele ) . -Ce păsări rămân în ţara noastră în timpul iernii ?

(…vrabia cioara , ciocănitoarea ) .

-Cum ajutăm păsările să nu moară de foame iarna ? (… le vom da de mâncare

firmituri de pâine , boabe de grâu , porumb , seminţe ).

-Ce fac animalele din pădure în acest anotimp ? (…adună hrana şi pregătesc

adăposturile pentru iarnă .) -Ştiţi voi ce adună veveriţa

în scorbura ei ? (…alune , nuci , conuri de brad , castane ).

-După ce recunoaştem că a venit toamna ? (…afară este

mai rece , se strâng fructele din grădini şi livezi , se vestejesc frunzele , cade

brumă , bate vântul , plouă pleacă păsările călătoare ,

animalele sălbatice îşi adună hrana pentru iarnă şi îşi caută culcuşul ).

Se recită 2-3 poezii şi cântecul „ Restaurantul

păsărelelor „.

Conversaţia

Evaluez capacitatea copiilor de a

valorifica cunoştinţelor

despre toamnă

Apreciez modul în

care copii reuşesc să comunice

Page 7: Proiectdidacti12

convorbirii

4

3

EDUCATOAREA : „A rămas mâhnit pământul Că i-a ruginit veşmântul

Că se usucă florile Că-ntârzie zorile .

Trece o zi , trec două , nouă Trece o lună…Plouă…Plouă

Dar ţăranii pe ogoare Strâng recolta în hambare .”

-Ce fac ţăranii pe ogoare ? (…strâng recolta de legume , zarzavaturi , cereale şi

plante tehnice ). -Cine îi ajută la strânsul

recoltei ? (…copiii mai mari , vecinii şi alţi oameni ) -De ce trebuie ajutaţi

părinţii la strânsul recoltei ? (…se apropie iarna şi

recolta trebuie strânsă repede ) . -Ce cereale se adună de pe

câmp ? (…porumbul ) . -Unde îl transportăm ? (…în

hambare ) . Cântec „ Toamnă , toamnă harnică „

-Ce plante tehnice se adună de pe câmp ? (…sfecla de

zahăr , floarea-soarelui şi soia ) . -Ce se fabrică din sfeclă ?

(zahărul ) . -Dar din floarea-soarelui şi

soia ? (…ulei ) -Ce este conopida ? (…legumă )

-Mai cunoaşteţi şi alte legume ?

-Unde se transportă legumele , fructele , zarzavaturile ? (…la piaţă ,

aprozare , la fabricile de conservare şi acasă )

-Pentru cine se adună toate

Conversaţia

Verificarea memoriei

Evaluez însuşirea

cunoştinţelor despre

munca oamenilor .

Page 8: Proiectdidacti12

Sinteza parţială

4

acestea ? (…hrana populaţiei ) -Ştiţi cum se păstrează

cartoful ca să-l avem pentru iarnă ? (…în gropi de

pământ ) . -Dar ceapa ? (…pe funii la uscat ) .

-Dar celelalte legume ? (…prin conservare ) .

-Ce se face din roşii ? (…suc de roşii şi bulion ) . -Ce se întâmplă în livezi şi

vii ? (…culeg fructele ) . -În ce le aşezăm să nu se

strice ? (…în lădiţe ) . -Cum le păstrăm pentru iarnă ? (…proaspete în lăzi

cu rumeguş , altele le conservăm ) .

-Ştie cineva cum a conservat mama fructele pentru iarnă ? (…dulceaţă ,

compot , gem ) . „Cine are sâmburele tare

Miezul moale şi coaja brumărie ? „ (PRUNA ) .

„Cine are coaja lemnoasă şi miezul uleios ? „ (NUCA)

-După ce au adunat din grădini şi livezi recolta , ce fac ţăranii şi părinţii noştri ?

(…ară pământul ) . -De ce ? (…pentru recolta

următoare ) -Ce fac oamenii care au muncit toată primăvara ,

vara şi în acest anotimp ? Oamenii care au muncit

toată primăvara , vara şi în acest anotimp îşi strâng recolta şi o duc la casele lor

, le păstrează pentru iarnă , prepară din ele dulceaţă ,

gem , suc de roşii , bulion

Problemati- zarea

Evaluez

foloasele recoltelor

obţinute

Evaluez gândirea

logică a copiilor

Evaluez

capacitatea de sinteză a

cunoştinţelor

Page 9: Proiectdidacti12

Fixarea cunoştinţe-

lor Sinteza finală

Încheierea

activităţii

3

.Şi restul duc pe piaţă , aprozare să cumpere toţi oamenii care nu au .

Memorare -.”Balada unui greier mic „ de

G.Topârceanu . Cântec : „Acum e toamnă , DA ! „

-Ce ne-a adus toamna aici pe masă ? (…fructe şi

legume ) . Robert aşează toate fructele într-un coş şi Dana toate

legumele în celălalt coş . -Ce a mai rămas pe masă ?

(…florile , seminţele de floarea-soarelui şi porumbul )

-De ce nu le-aţi pus în coşuri ?

-Ce fel de anotimp este toamna ? (…frumos , bogat dar rece )

-De ce iubim anotimpul toamna ?

TOAMNA descoperă coşul de pe masa educatoarei şi împarte câte un măr la

fiecare copil apreciind că au răspuns bine şi au fost

cuminţi .

Observarea Problemati- zarea

copiilor

Evaluarea

răspunsurilor şi a

comportamentului

Page 10: Proiectdidacti12
Page 11: Proiectdidacti12
Page 12: Proiectdidacti12