proiect matematica

9
Ministerul Educaţiei a Republicii Moldova Proiect didactic de scurtă durată la matematică clasa a III-a

Transcript of proiect matematica

Page 1: proiect matematica

Ministerul Educaţiei a Republicii Moldova

Proiect didacticde scurtă duratăla matematică

clasa a III-a

Lipcani,2012

Page 2: proiect matematica

Studenta: Onofrei Dina

Data: 11.10.2012 clasa: III-a Obiectul: matematica

Numărul de lecţie conform orarului: 2

Durata: 45 min. Timpul lecţiei: mixtă

Subiectul lecţiei: Compararea numerelor pînă la 1000.

Subcompetenţe:

S1 – compararea şi ordonarea numerelor naturale 0-1000;

S2 – utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptului de număr natural;

S3 – explorarea modalităţilor de compunere a numerelor şi de descompunere zecimală a lor, folosind adunarea şi scăderea.

Obiective: la finele lecţiei elevii vor fi capabili:

O1 – să fie capabili să compare numerele naturale 0-1000;

O2 – să-şi formeze capacitatea de ordonare a numerelor 0-1000;

O3 – să utilizeze elementele de limbaj matematic aferent conceptului de număr natural;

O4 – să exercite modalităţile de compunere şi descompunere a numerelor 0-1000.

Tehnologii didactice:

a) Forme: de joc, de interogare;

b) Metode: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, lucrul individual, lucrul în grup, întrebări, exerciţiul.

c) Mijloace de învăţămînt: fişe de lucru, materiale illustrative, pauză dinamică, tabla, creta, lucrul cu manualul.

Evaluarea:

a) Tipul evaluării: prognostică, diagnostică, curentă;

b) Forme, metode, tehnici de evaluare: probe orale, scrise, jocuri evaluative.

Nr. Tim Sub Obie Tehnologii

Page 3: proiect matematica

o/r. Paşiieducaţionali

pul competenţe

ctive

Activitatea profesorului Activitatea elevului didactice.Evaluarea.

I Moment organizatoric 1

Bună ziua elevi! Mă numesc d. Dina, şi lecţia de matematică o vom promova împreună.

Bună ziua!

II Captarea atenţiei 5

S2

O2

O3

Mergînd spre şcoală, m-am întîlnit cu poştaşul, care mi-a transmis un plic, şi m-a rugat să vi-l aduc vouă. În acest plic sînt multe frunzuliţe,care ascund în spatele lor cîte un exerciţiu p/u fiecare din voi.Pe aceste frunzuliţe voi trebuie să alcătuiţi numărul format din sutele, zecile şi unităţile reprezentate pe frunze.Iar la fine le vom aranja pe copacul de pe tablă.

Haide-ţi să vedem ce a-ţi obţinut.

Primesc frunzuliţele.

Rezolvă exerciţiile.

Citesc răspunsurile obţinute, şi aranjează frunzele pe copac

Conversaţia

Forme de interogare

Fişe de lucru

Lucrul individual

III Reactualizarea cunoştinţelor şi a

capacităţilor3

S2

O2

Acum o să vă adresez un şir de întrebări, pentru a vedea cît de bine a-i însuşit tema: „Compararea numerelor pînă la 1000”.-Din ce sînt formate numerele de 2 cifre?-Dar numerele de 3 cifre?-Deci, prin ce se deosebesc numerele de 2 cifre de cele de 3 cifre?-Cum sînt numerele de 3 cifre faţă de numerele de 2 cifre?

-Numerele de 2 cifre sînt formate din zeci şi unităţi.-Numerele de 3 cifre sînt formate din sute,zeci şi unităţi.-Numerelor de 2 cifre le lipsesc sutele.-Numerele de 3 cifre sînt mai mari faţă de cele de 2 cifre.

Întrebări

Page 4: proiect matematica

IV Consolidarea materiei şi formarea

capacităţilor27 S3

S1

O4

O2

O4

O1

La lecţia de astăzi vom continua să rezolvăm exerciţii la tema: „Compararea numerelor pînă la 1000”.Priviţi atent la tablă sînt aranjate 5 coşuleţe cu 5 numere, care şi-au rătăcit descompunerea pe fructe şi legume. Voi trebuie să găsiţi fructele şi legumele cu descompuneri corespunzătoare fiecărui număr de pe coşuleţe.Trece cîte un elev la tablă. Ceilalţi deschide-ţi caietele, scrieţi data de azi, temă în clasă şi scrieţi exerciţiile de pe tablă.

Sînteţi bravo!

Deschide-ţi cărţile la pag.25. Priviţi ex.1. Haide-ţi să încercăm să rezolvăm oral.569=...00+...0+...361=...00+...0+...200+10+3=...800+80+8=...

În continuare Veverel ne propune să-l ajutăm să găsească semnele corespunzătoare numerelor de pe ciupercuţe.

Bravo!

Cred că v-au obosit mîinele de scris şi vreau să vă propun un joc. Ridicaţi-vă în picioare şi repetaţi mişcările după mine:

Veveriţa a visat ,Că pe stele a zburat

Că zbura din stea în stea ,

Privesc atent la tablă.

Cîte un elev trece la tablă, ceilalţi scriu în caiete.

Deschid cărţile şi rezolvă ex.

569=500+60+9361=300+60+1200+10+3=213800+80+8=888

Cîte un copil trece la tablă.

<=>

Se ridică,repetă mişcările:

*în poziţie ghemuită jos;*se ridică pe vîrfuri cu mîinele în sus;*flutură din mîini;

Explicaţia

Forme de joc

Materiale ilustrative

Tabla

Creta

Exerciţiul

Lucrul cu manualul

Materiale ilustrative

Tabla

Forme de joc

Pauză dinamică

Page 5: proiect matematica

V Evaluarea 6

S1

S2

S3

S1

S2

O1

O3

O1

Şi alune nu găseaTot sărind aşa c-un coşA căzut din cetini jos.

Bravo, luaţi loc.

Vă împărţiţi în echipe cîte 4 copii.Haideţi să-l ajutăm pe Iepurilă să rezolve problemele de pe morcovi sub formă de exerciţiu.„Fabrica de bomboane „Bucuria"a produs în luna iunie 620 de bomboane,iar în luna august-615 bomboane. În ce lună a fabricat mai multe bomboane?”Bravo!

Priviţi ex.3 pag.25 din carte. Aici sînt date semnele de comparaţie, cu ajutorul cărora noi trebuie să depistăm cifrele ce lipsesc.La aceste exerciţii va repartiza-ţi pe rînduri: prima coloniţă - rîndul 1; a 2 coloniţă – rîndul 2;a 3 coloniţă- rîndul 3. A 4 vă rămîne pe acasă.

După cum a-ţi observat de la începutul lecţiei, copacul nostru are şi cîteva mere, care ascund şi ele ex. pentru voi. Trece cîte un elev la tablă şi rezolvă, ceilalţi în caiete.

Bravo!

A-ţi observat la tablă de la începutul lecţiei o ploiţă, dar nu e o ploiţă simplă ci cu surprize.În spatele fiecărei picături se ascunde cîte un exerciţiu, pe care trebuie să-l rezolvăm, ca să dispară picăturile şi să apară soarele.

*sar în sus;*revin în poziţia ghemuită jos.

Se împart în echipe.

Rezolvă:620>615

Rezolvă:1) 637=637 524=5242) 973>873 245<2463) 332<340 421>397

Rezolvă la tablă ex.

Copii rezolvă exerciţiile.

Forme de joc

Lucrul în grup

Materiale ilustrative

Lucrul cu manualul

Explicaţia

Conversaţia

Forme deInterogare

Materiale ilustrative

Tabla, creta

Explicaţia

Conversaţia

Jocuri didactice

Page 6: proiect matematica

VI Bilanţul lecţiei.Anunţarea temei

de acasă.

3 Picăturile de ploaie au dispărut, iar acum toţi copiii închideţi ochişorii.Plasez pe tablă soarele cu mesajul.Deschideţi ochii şi priviţi la tablă a apărut soarele, care are un mesaj pentru voi .Cine doreşte să citească mesajul?

Pentru acasă notaţi exerciţiul 2 pag.25 şi cazul a din problema 4.

Toţi copiii închid ochii.

Deschid ochii.

Un copil citeşte mesajul:„La lecţia de astăzi a-ţi fost bravo copii, v-aţi isprăvit foarte bine cu toate exerciţiile!”

Notează tema în agende.

evaluative

Forme de interogare

conversaţia

Page 7: proiect matematica