Proiect de Lectie Clasa _ a-VIII-A Biologie-Ecologie Clasificarea Ecosistemelor

3
Username / Parola inexistente Login Register Home Documente Upload Resurse Alte limbi CATEGORII DOCUMENTE Afaceri Calculatoare Casa masina Didactica pedagogie Diverse Educatie Finante Geografie Istorie & politica Legislatie Limba Management Sanatate Tehnologie Gradinita Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor didactica pedagogie + Font mai mare | - Font mai mic Proiect de lectie Data : 02.11.2007 Clasa : a-VIII-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Obiectul: Biologie-Ecologie Unitatea de invatare: Plantele si animalele din diferite medii de viata. Subiectul: Clasificarea ecosistemelor Scopul lectie: cunoasterea de catre elevi a principalelor particularitati structurale ale ecosistemului in vederea formarii la acestia a unor notiuni cu caracter operational, necasar intelegerii modului de viata. Obiective de referinta: 1.1;4.2 Obiective operationale : -sa descrie corect componentele structurale ale ecosistemului; -sa demonstreze rolul acestuia in viata nostra; -sa indice elementele structurale ecosistemului si rolul acestora in viata noastra -sa identifice elementele de biotop si biocenoza dintr-un ecosistem. -sa clasifica corect ecosistemele. Tipul lectiei: comunicare de noi cunostinte Demersul didactic: a. Resurse procedurale:-conversatia; -observatia; -modelarea; -demonstratia. b. Resurse materiale: -pentru fiecare elev: fisa de lucru si manual; -pentru fiecare grupa: planse vacumate c. Forma de organizare: frontal si pe grupe Evaluare: formativa prin chestionare orala Locul desfasurarii: laboratorul de biologie Bibliografie: 1. Aurora Mihail, Gheorghe Mohan –Biologie –Manual pentru clasa a VIII, Editura All 2005. 2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei, Editura Solaris, Iasi 2004; 3. Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007; 4. Tudor Virginia si colab. –Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979. DESFASURAREA LECTIEI ETAPELE LECTIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR Organizarea clasei. -Pregatesc materialul didactic. -Notez in catalog elevii absenti si verific daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei. -Isi pregatesc cartile si caietele. Anunţul a fost suprimat. Anulaţi Vom face tot posibilul pentru ca pe viitor să afişăm anunţuri mai relevante pentru dvs. Ajutați-ne să afișăm anunțuri mai bune actualizând setările pentru anunțuri .

Transcript of Proiect de Lectie Clasa _ a-VIII-A Biologie-Ecologie Clasificarea Ecosistemelor

Page 1: Proiect de Lectie Clasa _ a-VIII-A Biologie-Ecologie Clasificarea Ecosistemelor

03.12.2013 Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor

www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php 1/3

Cautare selecteaza

0

DOCUMENTE SIMILARE

MUNCA SUPLIMENTARA - MATEMATICA

MOTIVATIA IN ACTIVITATEA DE INVATARE

PROIECT DE LECTIE CLASA: a II-a Educatie

tehnologica Colaje cu flori si fluturi

PEDAGOGIE – TEST GRILA

Schimbare si dezvoltare organizationala

Strategia de evaluare interna a calitatii Grup

Scolar″Anghel Saligny

UNIVERSITATEA TEHNICA DE CONSTRUCTII

BUCURESTI

Orientari actuale in didactica

Comunicarea didactica

Coltul biologic animal – amenajare in cadrul

laboratorului de biologie

TERMENI importanti pentru acestdocument

: proiect didactic la biologie clasa 8 : caiet de evaluare

la biologie clasa 8 : proiect de lectie ecosistemul :

ecosistemul acvatic proiect didactic :

Username / Parola inexistente

Login Register

Home Documente Upload Resurse Alte limbi

CATEGORII DOCUMENTE

Afaceri

Calculatoare

Casa masina

Didacticapedagogie

Diverse

Educatie

Finante

Geografie

Istorie & politica

Legislatie

Limba

Management

Sanatate

Tehnologie

Gradinita

Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic

Proiect de lectie

Data : 02.11.2007

Clasa : a-VIII-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul: Biologie-Ecologie

Unitatea de invatare:Plantele si animalele din diferite medii de viata.

Subiectul: Clasificarea ecosistemelor

Scopul lectie:cunoasterea de catre elevi a principalelor particularitati structurale aleecosistemului in vederea formarii la acestia a unor notiuni cu caracter operational, necasar

intelegerii modului de viata.

Obiective de referinta: 1.1;4.2

Obiective operationale :

-sa descrie corect componentele structurale ale ecosistemului;

-sa demonstreze rolul acestuia in viata nostra;

-sa indice elementele structurale ecosistemului si rolul acestora in viata noastra

-sa identifice elementele de biotop si biocenoza dintr-un ecosistem.

-sa clasifica corect ecosistemele.

Tipul lectiei: comunicare de noi cunostinte

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale:-conversatia;

-observatia;

-modelarea;

-demonstratia.

b. Resurse materiale:

-pentru fiecare elev: fisa de lucru si manual;

-pentru fiecare grupa: planse vacumate

c. Forma de organizare: frontal si pe grupe

Evaluare: formativa prin chestionare orala

Locul desfasurarii: laboratorul de biologie

Bibliografie:

1. Aurora Mihail, Gheorghe Mohan –Biologie –Manual pentru clasa a VIII, Editura All 2005.2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei,

Editura Solaris, Iasi 2004;

3. Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves,

2007;

4. Tudor Virginia si colab. –Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979.

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE

LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea

clasei.

-Pregatesc materialul didactic.

-Notez in catalog elevii absenti si verific daca

sunt conditii optime pentru desfasurarea

lectiei.

-Isi pregatesc cartile si caietele.

Anunţul a fostsuprimat. Anulaţi

Vom face tot posibilulpentru ca pe viitor săafişăm anunţuri mairelevante pentru dvs.

Ajutați-ne să afișămanunțuri mai buneactualizând setărilepentru anunțuri.

Page 2: Proiect de Lectie Clasa _ a-VIII-A Biologie-Ecologie Clasificarea Ecosistemelor

03.12.2013 Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor

www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php 2/3

Verificarea

cunostintelor.

Prin chestionare orala verific

lectia’’Organizarea spatiala a mediului ’’

Pun intrebari de tipul:

-Ce este ecosistemul?

-Care este strucutura ecosistemului?

-Ce fel de ecosistem este acvariul?

-Ce cuprinde bitopul acvariului?

-Din ce este format substratul acvariului?

-Din ce este formata biocenoza acvariului ?

Raspund la intrebari:

-Ecosistemul este unitatea ecologica complexa, carecuprinde biotopul si bocenoza.

-Structura ecosistemul este data de strucuta bitopului

si strucutra biocenozei.

-Acvariul este un ecosistem acvatic artificial.

-Biotopul acvariului cuprinde : substratul si factorii de

mediu.

-Substratul acvariului este format din: nisip, pietris siapa.

-Biocenoza acvariului este formata din organisme

microsopice si macrospoice.

Captarea

atentiei si

reactualizarea

cunostintelor.

-Cu ajutorul plansei prezint elevilor imagini cu

alcatuirea si clasificarea ecosistemelori si a

componentelor acestora si ii incurajez sa

spuna ce observa.

-Urmaresc imaginile si identifica in ele componentele

ecosistemelor si clasificarea lor.

Anuntarea temei

si a obiectivelor.

-Anunt si scriu pe tabla tema lectiei si prezint

obiectivele pe care elevii trebuie sa le

cunoasca la terminarea lectiei.

-Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.

Dirijarea

invatarii.

-Solicit elevilor sa observa plansele si sa

descrie ceea ce vad.

-Completez schema lectiei.

-Urmaresc explicatiile si raspund la intrebari.

-Elevii recunosc componentele ecosistemului;

-Completeaza schema lectiei.

Obtinerea

performantei

elevilor.

-Inventariez principalele informatii si observatii

ceran elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare,

concrete.

-Raspund la intrebari observand plansele, atlasele,

imaginile din manual si materialul

Evaluarea

performantei.

-Prin chestionare orala pe tot parcursul orei.

Sunt notati elevii care au dat raspunsuri

deosebite ce necesita gandirea logica.

-Se gandesc si raspund la intrebarile adresate de

profesor.

SCHEMA LECTIEI

CLASIFICAREA ECOSISTEMELOR

Ecosistemele naturale = fara interventia omului; pot fi terestre sau acvatice.

In Romania escosistemele naturale terestre cele mai reprezentative sunt: padurile, pajistile si tufarisurile.

Ecosistemele de padure cuprind:

-ec. Padurilor de molid (1200-1900m altitudine);

-ec. Padurilor de fag (800-1200m);

-ec. Padurilor de stejar (sub 800m);

-ec. Padurilor de zavoi (in luncile raurilor).

Ecosistemele de tufarisuri:

-ec. de tufarisuri alpine (peste 1900m);

-ec. de tufarisuri subalpine (1700-1900m);

-ec. de tufarisuri din zona de podisuri si campie.

Ecosistemele de pajiste= se clafifica in functie de ierburile dominante:

Page 3: Proiect de Lectie Clasa _ a-VIII-A Biologie-Ecologie Clasificarea Ecosistemelor

03.12.2013 Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor

www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php 3/3

Ecosistemele de pajiste= se clafifica in functie de ierburile dominante:

1.pajiste alpina (parusca si coarna);

2.pajiste subalpina (paiusul spepic si colilia).

Ecosistemele subterane-o categorie aparte de ec. terestre; sunt reprezentate de pesteri si grote.

Ecosistemele acvatice cuprind : lacurile, baltile, mlastinile, apele curgatoare, Delta Dunarii, Marea Neagra.

Biocenozele cele mai variate si mai bogate in specii se intalnesc in ecosistemele de apa dulce. Ecosistemele cu apa calda se mai numesc si

termale.Un astfel dse ecositem este lacul din zona Bailor Felix langa Oradea.

Ecosistemele antropizate =create de om sau care prezinta grade diferite de dependenta fata de om.Ele pot fi terestre sau acvatice.

Ec. terestre antropizante:

- agroecositemele (culturi de cereale, legumicole, vitivole, pomicole);

- ecosistemele asezarilor umane (case, orase).

Ec. acvatice antropizante:

- lacurile de acumulare;

- iazurile;

- helesteele piscicole;bazinele de epurare a apei,etc.

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Vizualizari: 1979

Importanta:

Comenteaza documentul:Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea

comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL http://w w w .scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-

aVIIIa42827.php

Adauga cod HTML in site

<a href="http://w w w .scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-

aVIIIa42827.php" target="_blank" title="Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-

Ecologie Clasif icarea ecosistemelor - http://w w w .scrigroup.com/didactica-

pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php">Proiect de lectie Clasa : a-VIII-

a Biologie-Ecologie Clasif icarea ecosistemelor</a>

Termeni si conditii de utilizare | Contact © SCRIGROUP 2013. All rights reserved