Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi...

9
Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava Consiliere şi orientare şcolară Profesor Violeta Elena Strugaru PROIECT DE ACTIVITATE Data : Propun ă tor : profesor Violeta Elena Strugaru Locul desf ăş ur ă rii : Ş coala cu clasele I – VIII „Miron Costin”, Suceava TEMA:AGRESIVITATE Ş I VIOLEN ŢĂ Participan ţ i : p ă rin ţ i care au probleme de rela ţ ionare cu copiii lor. Durata : o ş edin ţă de 120 de minute sau dou ă de 60 de minute fiecare. Tipul activit ăţ ii : dezbatere Scopul activit ăţ ii : realizarea unei mai strânse colabor ă ri între familie ş i ş coal ă cu scopul de a limita ş i combate agresivitatea ş i violen ţ a în rândul tinerilor. Obiective urm ă rite : La finalul activit ăţ ii participan ţ ii s ă fie capabili s ă : ¾ în ţ eleag ă ş i s ă explice no ţ iunile de agresivitate ş i violen ţă . ¾ s ă identifice forme ale agresivit ăţ ii ş i violen ţ ei ¾ s ă descopere ş i s ă analizeze cauze ale agresivit ăţ ii ş i violen ţ ei ¾ s ă interpreteze roluri identificând situa ţ iile conflictuale ş i modalit ăţ i non-agresive de rezolvare a acestora. ¾ s ă participe activ ş i con ş tient la exerci ţ iile propuse ¾ s ă realizeze c ă pentru a schimba în bine rela ţ ia cu copilul lor este necesar ă o schimbare a atitudinii lor în raport cu acesta pe toate planurile. Strategii didactice : ¾ explica ţ ia, ¾ exerci ţ ii de comunicare, ¾ conversa ţ ia euristic ă , ¾ dezbaterea, ¾ jocul de rol, ¾ problematizarea. Mijloace de prezentare: ¾ folii la retroproiector, ¾ flip-chart, ¾ teste, ¾ chestionare. 1

Transcript of Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi...

Page 1: Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi Folosit Si Pentru Elevii de La Clasele Mari Care Au Tendinte Agresive

Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava

Consiliere şi orientare şcolară

Profesor Violeta Elena Strugaru

PROIECT DE ACTIVITATE

Data :

Propunător : profesor Violeta Elena Strugaru

Locul desfăşurării : Şcoala cu clasele I – VIII „Miron Costin”, Suceava

TEMA:AGRESIVITATE ŞI VIOLENŢĂ

Participanţ i : părin ţ i care au probleme de relaţ ionare cu copiii lor.

Durata : o şedin ţă de 120 de minute sau două de 60 de minute fiecare.

Tipul activităţ i i : dezbatere

Scopul activităţ i i : realizarea unei mai strânse colaborări între familie ş i

şcoală cu scopul de a limita ş i combate agresivitatea ş i violen ţa în rândul tinerilor.

Obiective urmărite :

La finalul activităţ i i participan ţ i i să fie capabili să :

în ţeleagă ş i să explice no ţ iunile de agresivitate ş i violen ţă .

să identifice forme ale agresivităţ i i ş i violen ţei

să descopere ş i să analizeze cauze ale agresivităţ i i ş i violen ţei

să interpreteze roluri identificând situa ţ i i le conflictuale ş i modalităţ i

non-agresive de rezolvare a acestora.

să participe activ ş i conş t ient la exerci ţ i i le propuse

să realizeze că pentru a schimba în bine relaţ ia cu copilul lor este

necesară o schimbare a atitudinii lor în raport cu acesta pe toate planurile.

Strategii didactice :

explica ţ ia,

exerci ţ i i de comunicare,

conversa ţ ia euristică ,

dezbaterea,

jocul de rol,

problematizarea.

Mijloace de prezentare:

folii la retroproiector,

flip-chart,

teste,

chestionare.

1

Page 2: Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi Folosit Si Pentru Elevii de La Clasele Mari Care Au Tendinte Agresive

Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava

Consiliere şi orientare şcolară

Profesor Violeta Elena Strugaru

Metode de evaluare

fişe de evaluare a activităţ i i ,

discu ţ i i finale.

Desfăşurarea activităţ i i

Exerci ţ iu de autocunoaş tere

Se cere părin ţ i lor să-ş i identifice cea mai importantă calitate a lor (5’)

Se anun ţă , în ce constă activitatea propusă , care este scopul acesteia

care sunt principalele obiective urmărite ş i care va fi forma de desfăşurare. (7-8’)

Se aplică participan ţ i lor un test despre Nervozitate prin interpretarea

căruia părin ţ i i vor reuş i să se autocunoască ş i să reflecteze asupra propriei

persoane (15’)

Profesorul prezintă câteva situa ţ i i conflictuale din via ţa şcolară(3-4-5 în

func ţ ie de numărul de participan ţ i)

Exemplu de situa ţ ie:

„Elevul X a îmbrâncit pe scări un alt coleg. Tată l acestuia a venit la şcoală ş i

l-a amenin ţat pe elevul X cu bă taia.”

Se cere părin ţ i lor să noteze pe hârtie ce reac ţ i i ar avea dacă ar fi elevul

X, elevul agresat sau părinte în ambele situa ţ i i . Cum ar rezolva situa ţ ia

conflictuală apărută .(20-25’)

Se notează pe flip-chart toate reac ţ i i le făcându-se o ierarhizare. Prin

dezbatere se vor identifica forme ale agresivităţ i i ş i violen ţei

Prin conversa ţ ie cu părin ţ i i se descoperă ş i analizează cauzele (sursele)

comportamentului agresiv. (10’)

Pe un fond muzical adecvat se vor învăţa câteva exerci ţ i i de relaxare

(hipoventila ţ ie, relaxarea mâinilor a fe ţei etc) care vor trebui exersate acasă de

că tre participan ţ i . (10’)

Se identifică prin dezbatere modalităţ i de combatere ş i prevenire a

comportamentelor agresive ş i violente ş i apoi se prezintă la retroproiector. (10’)

2

Page 3: Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi Folosit Si Pentru Elevii de La Clasele Mari Care Au Tendinte Agresive

Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava

Consiliere şi orientare şcolară

Profesor Violeta Elena Strugaru

Joc de rol

În echipe părin ţ i i vor juca rolurile impuse de situa ţ i i le prezentate la începutul

activităţ i i căutând solu ţ i i non-agresive de rezolvare a situaţ i i lor conflictuale

prezentate ini ţ ial .

Se va face analiza comparativă a solu ţ iei de rezolvare a situa ţ iei

conflictuale de la începutul şedin ţei ş i cea propusă la finalul activităţ i i . (25-30’)

Se vor trage concluzii cu privire la necesitatea abordării diferen ţ iate a

situa ţ i i lor conflictuale pentru a preveni ş i combate violenţa ş i agresivitatea. (5’)

În încheierea activităţ i i prin discuţ i i ş i /sau completarea unui chestionar

se va face o evaluare a eficienţei activităţ i i ş i se vor nota eventualele sugestii

venite din partea părin ţ i lor. (5’)

3

Page 4: Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi Folosit Si Pentru Elevii de La Clasele Mari Care Au Tendinte Agresive

Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava

Consiliere şi orientare şcolară

Profesor Violeta Elena Strugaru

AGRESIVITATE ŞI VIOLENŢĂ

MOTTO:

„Brutalitatea se naş te din frică”

(N. Iorga)

Premise teoretice de desfăşurare a activităţ i i

Agresivitatea este o formă de conduită orientată cu inten ţ ie că tre obiecte,

persoane sau spre sine cu scopul de a produce prejudicii , răniri , distrugeri ş i

daune.

Violen ţa este o formă de manifestare a agresivităţ i i ce presupune utilizarea

for ţei pentru a manifesta superioritatea. Este o conduită agresivă acută cu

finalitate distructivă , punitivă sau transformativă .

Forme ale agresivităţ i i

Forme ale agresivităţ i i f izice:

Privire dură , fixă , amenin ţă toare;

Amenin ţare indirectă sau directă ;

Lovitul cu piciorul;

Aruncarea cu obiecte;

Împingerea cu umărul pentru

dezechilibrare;

Ciupit, zgâriat, tras de păr;

Bă taie

Forme ale agresivităţ i i verbale

Batjocură ;

Jignirea;

Cuvinte grosolane;

Ironia;

Bârfa, intriga, calomnia;

Ponegrirea;

Întinderea de curse;

Maimu ţăreala;

Refuzul contactului social, al

ajutorului, al discu ţ i i lor;

Teorii ale agresivităţ i i

Agresivitatea se înva ţă , provoacă violen ţă ş i e distrugă toare.

este un răspuns la frustrare

este înnăscută

4

Page 5: Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi Folosit Si Pentru Elevii de La Clasele Mari Care Au Tendinte Agresive

Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava

Consiliere şi orientare şcolară

5

Forme ale violenţei

.

fizică

Profesor Violeta Elena Strugaru

Surse ale agresivităţ i i

Surse care ţin de individ

Durerea f izică ş i morală

Alcoolul, drogurile

Aglomera ţ ia, că ldura, stresul

Materiale pornografice

Frustrarea Atacul

Surse care ţin de familie

Modele comportamentale

Bă taia, incestul

Probleme maritale, divor ţ , separare

Probleme socio-economice

Surse care ţin de mass-mediaPrograme TV Publica ţ i i , presa

Violenţa

instrumentală

psihică agresivă

institu ţ ională

Page 6: Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi Folosit Si Pentru Elevii de La Clasele Mari Care Au Tendinte Agresive

Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava

Consiliere şi orientare şcolară

Profesor Violeta Elena Strugaru

Prevenirea ş i combaterea agresivităţ i i ş i violenţei

A ş t i să- ţ i stăpâneş t i agresivitatea este una din cele mai dificile lecţ i i din

procesul de maturizare, pe care mul ţ i adul ţ i nu o înva ţă niciodată .

Scara mâniei

1. comportament plăcut,

2. caută o solu ţ ie;

3. îndreaptă mânia asupra sursei;

4. men ţ ine plângerea ini ţ ială ;

5. gândire logică constructivă ;

6. comportament neplăcut, zgomotos,

7. injurii;

8. deplasare plângerii spre alte surse;

9. exprimarea unei plângeri fără

legă tură cu cauza mâniei;

10.aruncă obiecte,

11.distruge obiecte;

12.violen ţă verbală ;

13.comportament emoţ ional distructiv;

14.violen ţă fizică ,

15.comportamentul pasiv-agresiv.

Adolescentul trebuie lăsat să-ş i manifeste verbal mânia, impunând limite

pentru a nu se comporta nepotrivit .

Pentru a putea preveni ş i combate agresivitatea este necesară :

păstrarea calmului ş i autocontrolului;

gândirea pozitivă ;

men ţ inerea deschisă a că i lor de comunicare;

foarte multă flexibili tate ş i perseverenţă ;

evitarea jignirilor, umilirilor, durităţ i i excesive ş i nemotivate

oferirea dragostei necondiţ ionate;

împlinirea nevoilor afective ale adolescenţ i lor;

acordarea aten ţ iei depline pentru ca adolescentul să se simtă iubit ,

respectat, valoros.

canalizarea resurselor adolescentului spre activităţ i sportive, de relaxare,

activităţ i plăcute, discu ţ i i cu o persoană mai matură .

învăţarea unor tehnici de respira ţ ie, de calmare ş i control

rezolvarea problemelor familiale;

controlul mai strict al lecturilor, programelor TV urmărite, etc.

6

Page 7: Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi Folosit Si Pentru Elevii de La Clasele Mari Care Au Tendinte Agresive

Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava

Consiliere şi orientare şcolară

Profesor Violeta Elena Strugaru

Să nu uităm că „Blândeţea este leacul cruzimii” (Cicero)

Chestionar

Vă domină nervozitatea?

Sunte ţ i nervoş i? Vă este greu să vă stăpâni ţ i emo ţ i i le ori dimpotrivă? Pentru a

afla acest lucru răspunde ţ i prin Da sau Nu la urmă toarele întrebări .

1. La cea mai mică neîn ţelegere, vă “ambala ţ i” pentru “cauze mărunte”?

Da/Nu

2. Vă păstra ţ i în orice împrejurare calmul ş i stăpânirea de sine? Da / Nu

3. Când sunte ţ i nervoş i spune ţ i lucruri pe care apoi le regreta ţ i? Da/Nu

4. În caz de panică generală vă păstra ţ i întotdeauna calmul? Da/Nu

5. Când trebuie să aş tepta ţ i la coadă pentru plata facturilor aveţ i

întotdeauna răbdare indiferent de situa ţ ie? Da/Nu

6. Gesticula ţ i mult, sunte ţ i precipitat în mişcări? Da/Nu

7. Aţ i avut vreodată impulsul de a arunca obiecte sau de a lovi pe cineva?

Da/Nu

8. Vi s-a întâmplat să rata ţ i un examen, o competi ţ ie sportivă , o afacere din

cauza nervozităţ i i? Da/Nu

9. Răzbunarea este un „fel de mâncare” care se consumă rece? Da/Nu

10. Aveţi uneori ticuri nervoase? Da/Nu

Interpretarea rezultatelor

Acorda ţ i un punct dacă a ţ i răspuns cu Da la întrebările:1, 3, 6, 7, 8, 10 ş i tot

un punct dacă a ţ i răspuns cu Nu la întrebările: 2, 4, 5, 9. Face ţ i totalul punctelor

ob ţ inute.

10 puncte - sunte ţ i întotdeauna victima nervilor dvs. care vă controlează

permanent comportamentul.

6-9 puncte – nervii vă joacă feste, vă este foarte greu să vă stăpâni ţ i

emo ţ i i le.

3-5 puncte – reuş i ţ i uneori să vă stăpâni ţ i , depinde numai de situa ţ ie.

Sub 3 puncte vă stăpâni ţ i în totalitate, este foarte greu să vă enerveze

cineva.

7

Page 8: Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi Folosit Si Pentru Elevii de La Clasele Mari Care Au Tendinte Agresive

Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava

Consiliere şi orientare şcolară

Profesor Violeta Elena Strugaru

Bibliografie

1. Bunescu Ghe., Alecu G., Badea D.- „Educaţ ia părin ţ i lor” – Editura

Didactică ş i Pedagogică , Bucureş t i – 1997.

2. Tomşa Gheorghe – „Consiliere ş i orientare în şcoală” – Editura Via ţa

Românească , Bucureş t i – 1999.

3. Zlate Mielu (coord) – „Psihologia vieţ i i cotidiene” – Editura Polirom, Iaş i

– 1997.

4. Zig Ziglar – „Putem creş te copii buni într-o lume negativă ?” – Editura

Cartea Veche, Bucureş t i – 2000.

5. Bâclea Doina – „Consiliere şcolară” – Editura Logos, Cluj – 2001.

6. Kari Killen – „Copilul maltratat” – Editura Eurobit Timişoara – 1999.

7. Chungi Charly – „Cum putem scăpa de stres” – Editura Polirom Iaş i –

2000.

8. Ross Campbell – „Adolescentul – copilul meu” – Editura Logos, Cluj –

1994.

9. Ibiş Adrian – „Influen ţa agen ţ i lor de socializare (familia, şcoala, grupul de

referin ţă) asupra comportamentelor predelincvente ale elevilor”- Editura

Panasofia, Bucureş t i – 2001.

10.Chelcea Adina (coord.), - „Psihoteste – 1– Cunoaş te-te pe tine însu ţ i”, -

Editura Ş t i in ţă ş i tehnică , Bucureş t i – 1994,

11.Chelcea Adina (coord.), - „Psihoteste – 2– Cunoaş terea de sine ş i a

celorlal ţ i”, - Editura Ş t i in ţă ş i tehnică , Bucureş t i – 1997.

12.Ignă tescu V., Boghian S., Pintilie R. – „Copilul între educa ţ ie ş i violen ţă –

ghid pentru profesori”, - CCD – Suceava – 2001,

13.Hancea M., Ignat A., Muscă A., Oprea D. – „Consilierea o şansă pentru

prevenirea violen ţei în şcoală – ghid pentru cadrele didactice” – CJAPP –

Suceava 2001.

14.Năstăsescu S., Toma S., „Pedagogie – Ora de dirigenţ ie”, Editura

Proarcadia, Bucureş t i – 1993.

15.*** - Suport de curs – „Educaţ ie pentru sănă tate” – organizat de Funda ţ ia

SOROS Suceava – 1993.

8

Page 9: Proiect de Consiliere a Parintilor Care Au Probleme de Relationare Cu Copiii Lor Dar Poate Fi Folosit Si Pentru Elevii de La Clasele Mari Care Au Tendinte Agresive

Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava

Consiliere şi orientare şcolară

Profesor Violeta Elena Strugaru

16. *** - Suport de curs – „Abuzul asupra copiilor” – organizat de Funda ţ ia

„Salva ţ i copiii” – Suceava – 2002

17.*** - Emisiunea TV – „De trei ori femeie”, cu tema „Stresul în viaţa

cotidiană”, din 02 04 2002.

18.*** - Emisiunea TV – „De trei ori femeie”, cu tema „Conflictul între

genera ţ i i”, din perioada 17 – 24 01 2002

19.*** - Emisiunea TV – „De trei ori femeie”, cu tema „Relaţ i i între părin ţ i ş i

copii”, din perioada 25 02 – 1 03 2002.

9