Proiect de Activitate 1

download Proiect de Activitate 1

of 10

Transcript of Proiect de Activitate 1

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:10.11.2011

GRDINIA:Grdinia cu program prelungit Nsud

GRUPA:Mare

NIVEL DE STUDIU:II

PROFESOR COORDONATOR:Catalano Cristina

PROFESOR MENTOR:Moldovan Mariana

PROPUNTOR:Tomua Ancua

TEMA ANUAL DE STUDIU:Cine sunt/suntem?TEMA SPTMNII:Familia mea

TEMA ACTIVITII INTEGRATE:Prinii mei

FORMA DE REALIZARE:Activitate integrat

CATEGORII DE ACTIVITI INTEGRATE:

1.JOCURI I ACTIVITI LIBER ALESE(ALA I)

Art:Casa sau blocul meu-desen din imaginaie

Bibliotec:Album de familie-discuii despre albumul de familie

Joc de rol:De-a mama

2.ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE(ADE)

Domeniul tiine(D):Unde sunt mai multe i unde sunt mai puine?

Domeniul om i societate(DOS):Prinii meide Elena Drago-memorizare

3.JOCURI I ACTIVITI LIBER ALESE(ALA II) Unde eti Chimi?-joc distractiv

4.ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL(ADP) Rutine:Primirea copiior

Salutul

Prezena

Calendarul naturii

Tranziii:Joc cu cnt:Familia

OBIECTIVE GENERALE: -stimularea intereselor copiilor fa de variate activiti cu grupuri mici,n conformitate cu preferinele acestora; -compararea unor grupe de obiecte i aprecierea global a cantitii i formarea de perechi;educarea n spiritul disciplinei ce o implic asemenea activitate;dezvoltarea deprinderii de exprimare intr-un limbaj matematic corect;dezvoltarea spiritului de observaie,a gndirii(operaiile); -dezvoltarea deprinderii de a ntreine o conversie pe o anumit tem,dezvoltarea dragostei i a respectului fa de prini,dezvoltarea memoriei,limbajului.

OBIECTIVE DE REFERIN: Pe parcursul i la sfritul activitii copiii vor fi capabili s: 1.JOCURI I ACTIVITI LIBER ALESE(ALA I)

O1-s-i aleag sectorul de activiti dorit

O2 -s deseneze din imaginaie casa sau blocul lor,alegnd culorile potrivite

O3-s observe fotografiile din album emind preri proprii

O4-s realizeze diferite aciuni ale mamei

2.ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE(ADE) O5-s formeze grupe de obiecte i s le denumeasc corect

O6-s compare doua grupe apreciind global cantitatea

O7-s compare doua gruupe prin formare de perechi intre obiectele lor

O8-s precizeze rezultatul comparrii celor doua grupe

O9-s rezolve corect sarcinile de pe fia matematic

O10-s foloseasc corect limbajul matematic

O11-s descrie atmosfera din snul familiei O12-s-i exprime propriile sentimente fa de membrii familiei O13-s rein cuvintele noi ntlnite n textul poeziei

O14-s foloseasc n vorbirea proprie cuvintele pridvor i trudit O15-s participe activ la conversaia pe baza textului poeziei i a planului de ntrebriSTRATEGII DIDACTICE

Metode i procedee:

-conversaia

-explicaia

-demonstraia

-exerciiul -povestirea

Resurse materiale: -jetoane cu

csue,fetie,baieei,rochie,cciulie,cnie,mainue,mingi,ochelari,umbrele

-fi matematic

-plana cu poezia Prinii mei

-creioane colorate

-fie

-album de familie

-vesel

-csu

-orule

-batic Forme de organizare:

-frontal

-pe grupuri

-individual

Tipuri de nvare:

-inteligent

-creatoare

-receptiv-reproductiv

SISTEM DE EVALUARE

Forme de evaluare;

-evaluare continu

Metode de evaluare:

-observare curent

-verificare oral

-verificarea produsului activitii

-fia matematic

RESURSE TEMPORALE: o zi

Bibliografie:

-Curriculum pentru nvmntul precolar,3-6/7 ani,MECT,2008

-Glava,A.Educaia timpurie-ghid metodologic pentru aplicarea curriculumului precolar,Editura Paralela 45,Piteti, 2009

SCENARIUL ZILEI

Sala de grup va fi organizat pe dou compartimente:o parte in care scunelele vor fi aranjate n form de semicerc,unde se vor desfura activitile frontale i o parte unde msuele sunt aranjate pe sectoare.

ntlnirea de diminea incepe prin salutul i autoprezentarea copiilor,de la stnga la dreapta:Bun dimineaa!Eu sunt....Se realizeaz prezena,prin strigarea numelui fiecarui copil.Se completeaz calendarul naturii,precizndu-se ziua sptmnii,data,luna,anul,anotimpul,condiiile meteorologice ale zilei i mbrcmintea adecvat.Activitatea de grup const intr-o convorbire cu tema Ce meserie au prinii mei?

n prima parte a zilei se desfoar activitile liber alese.Copii se mpart in funcie de preferin la cele trei centre :Art.Bibliotec,Joc de rol. La sectorul Art copiii vor avea ca sarcina de lucru s deseneze casa sau blocul n care locuiesc.Copiii vor realiza desenul individual,din imaginaie. La sectorul Bibliotec vom purta o discuie despre albumul de familie(ce conine,rolul pstrrii fotografiilor intr-un album,ce fel de fotografii pstrm intr-un album). La sectorul Joc de rol copiii se vor juca De-a mama,acestia trebuind sa isi alega mama si s realizeze anumite aciuni pe care le face o mam.

Explic fiecrui grup n parte sarcina care trebuie ndeplinit,regulile care trebuie respectate(pstrarea ordinei si linitii,poziie corect la msue).Dup ce m asigur c toi copiii tiu ce au de facut,facem puin gimnastic de inclzire a minilor i ncheieturilor copiilor ce vor lucra la arta i dau startul activitilor.n timp ce mpreun cu grupul de la sectorul Bibliotec avem discuia despre albumul de familie,m asigur c i ceilali copii ii efectueaz sarcina.Vom verifica ,impreun cu copiii, ce au realizat ceilali colegi si vom aprecia munca fiecrui copil.

Introducerea n activitate se face cu intuirea materialului didactic aflat pe masu i rog civa copii s grupeze jetoanele in funcie de imaginea aflat pe ele.Anun copiilor tema activitii i precizez c aceste grupe formate de ei le formate le vom compara.Voi ruga un copil sa vin s aeze pe panou o grupa la alegere,apoi un alt copil o alt grup.Cnd vor fi formate cele dou grupe pe panou se vor compara cele dou grupe prin apreciere global,(ex. grupa casuelor este mai mare/mica dect grupa umbrelelor) apoi prin formare de perechi (fiecrui element din prima grupa i se va asocia cte un element din grupa a doua) precizndu-se rezultatul comparrii celor dou grupe,respectiv care grup are mai multe elemente sau mai puine elemente.Vom continua cu nc cteva exerciii asemntoare,dup care prezint fia matematic.Citesc copiilor cerinele i numesc cte un copil sa rezolve sarcinile fiei de lucru.Apreciez activitatea fiecrui copil apoi vom trece la realizarea urmtoarei activiti cu ajutorul jocului cu cnt Familia. Familia-joc cu cnt

Acesta este tata bun i serios

Aceasta este mama exemplu frumos

Fratele cel mare merge la coal

Sora mijlocie cu ppua-n poal

Sora cea mai mic la mama alearg

Acetia formeaz familia-ntreag.

La aceast activitate captarea ateniei o voi realiza cu ajutorul planei corespunztoare poezieiPrinii mei.Anun tema activitii v voi spune o poezie scris de Elena Drago,n care un copil vorbete despre parinii lui,despre dragostea i respectul fa de parini i caldura casei n care a crescut,poezie avand titlulPrinii mei.Le pun copiilor cteva intrebri referitoare la tema saptmnii(despre ce au vorbit n aceast sptmn) i ce consider ei c este o familie.Voi recita poezia expresiv,cu intonaia i mimica adecvat.

Prinii mei de Elena Drago

Prinii mei sunt oameni buni,

i dragi imi sunt prinii mei,

Csua noastr cu minuni

Se-ascunde-n umbra unor tei.

E leagnul a doi copii

Csua alb cu pridvor.

Ne poart grij zi de zi

Prinii nostri iubitori.

Cnd vom fi mari,de vom pleca

Din locul drag i cunoscut

Cinstii prini nu vom uita

Cum v-ai trudit de ne-ai crescut.

Dup recitarea model a poeziei vom analiza coninutul textului poeziei i vom identifica cuvintele necunoscute de copii(pridvor i trudi),oferind explicaiile necesare pentru nelegerea sensului acestora.Vom purta o discuie pe baza textului in poeziei,accentul fiind pus pe leagnul copilriei,pe dragostea i respectul fa de prini,conform unui plan de ntrebri: Care este atmosfera in familia voastr(cald,primitoare,armonie)?

Din cine este format familia voastr?

Cum v ntelegei cu parinii/fraii/bunicii?

Voi v iubii parinii?

Cum le dovedii ca i iubii?

Dup incheierea activitilor pe domenii experieniale ne vom juca un joc Unde eti Chimi?

Unde eti Chimi?

Copiii sunt aezai n formaie de cerc,cu faa spre centru,inndu-se de mini.n mijlocul cercului se afl doi copii,legai la ochi.Unul este Chimi i are n mn un clopoel,cellat e copilul curios.

La semnalul de ncepere a jocului copilul curios ntreab:Unde esti Chimi?.Acesta rspunde:Aici,sunnd din clopoel.Copilul curios se ndreapt spre locul de unde a auzit clopoelul i ncerc s-l prind pe Chimi care trebuie s se deplaseze in cerc.Dac Chimi este prins ei trec n cerc i se aleg ali doi copii care continu jocul;dac nu este prins jocul continu n acceai formaie pn cnd Chimi este prins. Le explic regulile jocului si ncepem s ne jucm. La finalul zilei vom face evaluarea pentru intrega zi,repetm ce am invat in aceast zi i rog s ii exprime parerea despre ceea ce am facut i modul in care am desfsurat activitatea.

O.

R.T

I

M

PETAPELE ACTIVITII/CONINUTUL

TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA

METODE I

PROCEDEEMATERIALE

DIDACTICEFORME DE

ORGANIZAREFORMEMETODE

1. MOMENT ORGANIZATORIC

Amenajarea mobilierului i pregtirea materialului didactic.

15min2. NTLNIREA DE DIMINEA

Se realizeaz salutul,prezena i activitatea de grup care const intr-un dialog cu tema:Ce meserie au prinii mei?Conversa-iaFrontalEvaluare continuObservarea curent

O1

O2

O3

O430

min3. ACTIVITI LIBER ALESE I

Copiii ii aleg sectoarle n funcie de preferint.

ART-Casa sau blocul meu-desen din imaginaie.Copiii vor desena din imaginaie casa sau blocul n care locuiesc.

BIBLIOTEC-Albumul de familievom discuta despre albumul de familie,ce cuprinde,de ce pstrm fotografiile in album,ce fel de fotografii pstrm.

JOC DE ROL-De-a mamavor juca rolul mamei in familie,mama trebuind s realizeze anumite aciuni pe care le face mama in mod normal.Conversia

Explicaia

Exerciiul

Creioane

colorate

Fie

Album de

familie

Csue

Vesel

orule

Batic

Pe grupe

IndividualEvaluare

continuObservarea curentVerificare

oral

Verificarea

scris

O.

R.T

I

M

PETAPELE ACTIVITII/CONINUTUL

TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA

METODE I

PROCEDEEMATERIALE

DIDACTICEFORME DE

ORGANIZAREFORMEMETODE

5min4. CAPTAREA ATENIEI

Captarea ateniei se realizeaz prin intuirea materialului didactic aflat pe msu.

O510

min5. ACTIVAREA I REACTUALIZAREA

UNOR CUNOTINE ANTERIOARE

n timp ce copiii separ jetoanele formeaz grupe de elemente i denumesc fiecare grup,care formeaz o familie.Intreb ce cred ei c este o familie.Conversia

Explicaia

Exerciiul

Jetoane cu imaginiFrontal

Evaluare

continuObservarea curent

Verificare

oral

5 min6. ANUNAREA TEMEI ACTIVITII

Anun copiii c vom realiza grupe sau familii de jetoane,enun titlul activitii i vom cunoate impresiile unui copil despre familia lui expuse intr-o poezie scris de Elena Drago,care are titlul Prinii mei.7. DIRIJAREA NVRII

40 minUn copil va aeza pe panou o grupa de jetoane la alegere i va denumi grupa aleas,Un alt copil ca aeza o alt grup pe care o va compara global cu grupa deja expus(grupa este mai mare sau mai mic dect cea aleas de el).Vom compara cele dou grupe prin

Conversia

Explicaia

Demonstra-

ia

Exerciiul

Jetoane cu imagini

FrontalEvaluare

continuObservarea curent

Verificare

oral

O.

R.T

I

M

PETAPELE ACTIVITII/CONINUTUL

TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA

METODE I

PROCEDEEMATERIALE

DIDACTICEFORME DE

ORGANIZAREFORMEMETODE

O5

O6

O7

O8

O10

O11

O12

O13

O15O9

O1010

minformare de perechi.Continum cu cteva exerciii asemntoare,copiii verbaliznd ceea ce realizeaz:Grupa masinutelor este mai mare/mai mic decat grupa cciulielor.Pentru destindere cntm cntecul cu joc Familia iar eu pregtesc plana cu imagini din poeziaPrinii mei.Observm plana i conversm despre ceea ce observm.Vom deduce c este vorba despre o famile,care sunt membrii acestei familii.Le repet titlul poeziei i autorul i recit poezia.Analizm poezia si identificm cuvintele noi pe care le explic apoi incepem conversaia pe baza poziei i a planului de ntrebri conceput.Purtm discuii despre membrii familie, atmosfera din familie,despre dragostea i respectul fa de prini,care sunt dovezile lor de dragoste pentru prini.8. OBINEREA PERFORMANEI I FIXAREA EILe prezint fia matematic pe care sunt desenate csue i baieei,citesc cerinele i

Conversia

ExplicaiaJetoane cu imaginiPlana

Fia matematicFrontal

Evaluare

continuObservarea curent

Verificare

oral

Verificare scris

O.

R.T

I

M

PETAPELE ACTIVITII/CONINUTUL

TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA

METODE I

PROCEDEEMATERIALE

DIDACTICEFORME DE

ORGANIZAREFORMEMETODE

5numesc cte un copil pentru fiecare sarcin.ntreb copii despre activitile desfsurate i repetm ce am facut ct i titlul activitilor.

9.ASIGURAREA FEED-BACK-ULUILe mulumesc copiilor pentru interesul acordat activitilor i in rezolvarea sarcinilor de lucru,apreciez verbal fiecare copil si unde este cazul mici mustrri.Cer opinia copiilor daca l-ea plcut activitile facem evaluarea intregii zile.Exerciiul

Frontal

Individual

Evaluare

continuVerificare oral