Plan de Lectie Sobieski

3
PROIECT DE LECŢIE Propunător: Calinescu Ion Clasa a VI-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limbă română Subiectul lecţiei: Sobieski şi românii Tipul lecţiei: lecţie de comunicare de cunoştinţe noi Elevii prezenţi: Absenţi: 1. Obiectiv cadru: să recepteze şi să înţeleagă corect un text citit şi să emită ipoteze cu referire la acesta Obiective de referinţă: O1 – să cunoască textul O2 – să delimiteze momentele subiectului Obiective operaţionale: Cognitive: - Să cunoască conţinutul textului - să cunoască cuvintele noi - să-şi însuşească cunoştinţele privitoare la structura, la subiectul şi momentele subiectului operei literare. - să alcătuiască planul simplu şi dezvoltat de idei Afectiv-atitudinale: să participe activ la lecţie să manifeste interes şi sensibilitate să manifeste spirit critic şi autocritic să dea dovadă de inventivitate şi ingeniozitate să-şi dezvolte sentimenntele de dreptate socială şi demnitate umană şi patriotism. Psiho-motrice: să păstreze poziţia corectă în bancă să coopereze cu colegii să-şi anunţe intenţia de a răspunde ridicând mâna Metode şi procedee didactice: - lectura expresivă, Conversaţia, Explicaţia, momentele subiectului, învăţarea prin descoperire. Resurse materiale: lectura integrală, benzi desenate tip diafilm.

description

plan lectie

Transcript of Plan de Lectie Sobieski

PROIECT DE LECIE

Proiect de lecie

Propuntor: Calinescu IonClasa a VI-a

Aria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Limb romn

Subiectul leciei: Sobieski i romnii

Tipul leciei: lecie de comunicare de cunotine noi

Elevii prezeni: Abseni:

1. Obiectiv cadru: s recepteze i s neleag corect un text citit i s emit ipoteze cu referire la acesta

Obiective de referin:

O1 s cunoasc textul

O2 s delimiteze momentele subiectului

Obiective operaionale:

Cognitive:

S cunoasc coninutul textului

s cunoasc cuvintele noi

s-i nsueasc cunotinele privitoare la structura, la subiectul i momentele subiectului operei literare.

s alctuiasc planul simplu i dezvoltat de idei

Afectiv-atitudinale:

s participe activ la lecie

s manifeste interes i sensibilitate

s manifeste spirit critic i autocritic

s dea dovad de inventivitate i ingeniozitate

s-i dezvolte sentimenntele de dreptate social i demnitate uman i patriotism.

Psiho-motrice:

s pstreze poziia corect n banc

s coopereze cu colegii

s-i anune intenia de a rspunde ridicnd mna

Metode i procedee didactice: - lectura expresiv, Conversaia, Explicaia, momentele subiectului, nvarea prin descoperire.

Resurse materiale: lectura integral, benzi desenate tip diafilm.

Forme de organizare: frontal i individual

Principii didactice:

- principiul respectrii particularitii de vrst i intelectuale

principiul predrii intuitive

principiul nsuiririi active i contiente

principiul sistematizrii cunotinelor

principiul concentricitii materiei

Forme de evaluare: continu i final

Locul de desfurare: sala de clas

Timp: 50 minute

Desfurarea leciei

I. Organizarea clasei pentru lecie

Absene, pregtirea clasei pentru lecie

II. Verificarea leciei anterioare.

Corectarea compunerii descriptive cu tema Roadele toamnei.

III. Captarea ateniei

Pe tabl sunt scrise cuvintele i expresiile: STEAG, A NDRZNI, IZBND, SOL, SLOBOD, A SE MPOTRIVI, VRJMA, ARIN, A CURMA, MERINDE, CU BUN SEAM, A-I LUA DRUMUL, A PURTA GRIJ, A DA PORUNC, A DA PIEPT.

IV. Anunarea subiectului i a scopului leciei

Se cere s se scrie rapid n dreptul fiecruia cte un sinonim. Se scrie titlul pe tabl, se anun subiectul i obiectivele leciei.

V. Reactualizarea cunotinelor

ncadrarea lecturii n creaia lui C. Negruzzi.

Povestirea pe scurt a coninutului lecturii.

Situarea n timp.

Explicarea titlului

Analiz complex a trei fragmente

Pe drumul n inim

Ce castel e acesta?cu minile

Voi ai cutezat Spnzurai-I!

VI. Dirijarea noii nvri

Stabilirea modului de expunere predominant i a tipului de oper

Sunt prezentate pe scurt faptele i ntmplrile, se formuleaz definiia subiectului operei literare.

Se reia coninutul, se lectureaz fragmentele care corespund ideilor principale formulate n leciile anterioare

Cu ajutorul clasei se stabilesc momentele subiectului

Profesorul le numete i le scrie pe tabl. Aadefinirea se realizeaz prin deducie de ctre elevi. Elevii scriu definiiile pe caiet.

VII. Feed-back-ul

Se subliniaz necesitatea stusierii momentelor subiectului operelor literare.

Elevii stabilesc fragmentele corespunztoare fiecrui moment.

VIII. ncheierea leciei

Se fac aprecieri cu referire la activitatea elevilor i se noteaz rspunsurile elevilor.

IX. Tema pentru acas

lectura textului

stabilirea momentelor subiectului, dup acelai algoritm, pe lectura Puiul de Alexandru Brtescu-Voineti, studiat de elevi n clasa a V-a.