Download - Plan de Lectie Sobieski

Transcript

PROIECT DE LECIE

Proiect de lecie

Propuntor: Calinescu IonClasa a VI-a

Aria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Limb romn

Subiectul leciei: Sobieski i romnii

Tipul leciei: lecie de comunicare de cunotine noi

Elevii prezeni: Abseni:

1. Obiectiv cadru: s recepteze i s neleag corect un text citit i s emit ipoteze cu referire la acesta

Obiective de referin:

O1 s cunoasc textul

O2 s delimiteze momentele subiectului

Obiective operaionale:

Cognitive:

S cunoasc coninutul textului

s cunoasc cuvintele noi

s-i nsueasc cunotinele privitoare la structura, la subiectul i momentele subiectului operei literare.

s alctuiasc planul simplu i dezvoltat de idei

Afectiv-atitudinale:

s participe activ la lecie

s manifeste interes i sensibilitate

s manifeste spirit critic i autocritic

s dea dovad de inventivitate i ingeniozitate

s-i dezvolte sentimenntele de dreptate social i demnitate uman i patriotism.

Psiho-motrice:

s pstreze poziia corect n banc

s coopereze cu colegii

s-i anune intenia de a rspunde ridicnd mna

Metode i procedee didactice: - lectura expresiv, Conversaia, Explicaia, momentele subiectului, nvarea prin descoperire.

Resurse materiale: lectura integral, benzi desenate tip diafilm.

Forme de organizare: frontal i individual

Principii didactice:

- principiul respectrii particularitii de vrst i intelectuale

principiul predrii intuitive

principiul nsuiririi active i contiente

principiul sistematizrii cunotinelor

principiul concentricitii materiei

Forme de evaluare: continu i final

Locul de desfurare: sala de clas

Timp: 50 minute

Desfurarea leciei

I. Organizarea clasei pentru lecie

Absene, pregtirea clasei pentru lecie

II. Verificarea leciei anterioare.

Corectarea compunerii descriptive cu tema Roadele toamnei.

III. Captarea ateniei

Pe tabl sunt scrise cuvintele i expresiile: STEAG, A NDRZNI, IZBND, SOL, SLOBOD, A SE MPOTRIVI, VRJMA, ARIN, A CURMA, MERINDE, CU BUN SEAM, A-I LUA DRUMUL, A PURTA GRIJ, A DA PORUNC, A DA PIEPT.

IV. Anunarea subiectului i a scopului leciei

Se cere s se scrie rapid n dreptul fiecruia cte un sinonim. Se scrie titlul pe tabl, se anun subiectul i obiectivele leciei.

V. Reactualizarea cunotinelor

ncadrarea lecturii n creaia lui C. Negruzzi.

Povestirea pe scurt a coninutului lecturii.

Situarea n timp.

Explicarea titlului

Analiz complex a trei fragmente

Pe drumul n inim

Ce castel e acesta?cu minile

Voi ai cutezat Spnzurai-I!

VI. Dirijarea noii nvri

Stabilirea modului de expunere predominant i a tipului de oper

Sunt prezentate pe scurt faptele i ntmplrile, se formuleaz definiia subiectului operei literare.

Se reia coninutul, se lectureaz fragmentele care corespund ideilor principale formulate n leciile anterioare

Cu ajutorul clasei se stabilesc momentele subiectului

Profesorul le numete i le scrie pe tabl. Aadefinirea se realizeaz prin deducie de ctre elevi. Elevii scriu definiiile pe caiet.

VII. Feed-back-ul

Se subliniaz necesitatea stusierii momentelor subiectului operelor literare.

Elevii stabilesc fragmentele corespunztoare fiecrui moment.

VIII. ncheierea leciei

Se fac aprecieri cu referire la activitatea elevilor i se noteaz rspunsurile elevilor.

IX. Tema pentru acas

lectura textului

stabilirea momentelor subiectului, dup acelai algoritm, pe lectura Puiul de Alexandru Brtescu-Voineti, studiat de elevi n clasa a V-a.