Plan de Lectie Licenta I
-
Upload
iulia-mares -
Category
Documents
-
view
19 -
download
0
description
Transcript of Plan de Lectie Licenta I
Proiect de lecie
Capitolul III
PLAN DE LECIE
CLASA: a VII-a
OBIECT: LIMBA I LITERATURA ROMN
PROPUNTOR: Popa Iulia-GeorgianaSUBIECT: Florin scrie un roman de Mircea CrtrescuTIPUL LECIEI: recapitulare i sistematizareCOMPETENE GENERALE: dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1-s defineasc autorul, naratorul, personajul;O2-s identifice personajele care apar n cele trei planuri narative;O3-s identifice raportul dintre autor-narator-personaj, narator obiectiv, narator subiectiv ntr-o oper literar; O4-s scrie un cvintet, n maxim 5 minute, utiliznd minim un adjectiv i dou verbe la
modul gerunziu.
RESURSE:
procedurale: conversaia euristic, explicaia,observaia, munca n echip, metoda cubului, cvintetul;
materiale: manualul, fie, coli de hrtie, etichete, lipici, cubul cu sarcini;
organizatorice: activitate frontal, activitate pe grupe i individual.
BIBLIOGAFIE:1. Limba romn manual pentru clasa aVII-a, Editura Humanitas;
2. MNDRU, Elena, NICULAE, Areta, BORBELI, Lucica, FILIP, Doina, Gall, Magdalena, NEMOC, Delia, TOPLICEANU, Floricica, 2010, Strategii didactice interactive. Exemple din practica didactic, Editura DPH, Bucureti. Etapele
lecieiOb. op.Coninutul leciei
Durata
Strategii didacticeEvaluarea
Forme de org. a nvriiRes. materialeResurse procedurale
1.Moment organizatoric
Asigurarea cadrului necesar pentru nceperea leciei 1FrontalconversaieObservarea sistematic a elevilor
2.Reactualizarea cunotinelor
Se cere elevilor s defineas termenii de autor, narator, personaj. Dac ai putea fi unul din personajele voastre preferate, care ar fi acela?Dar autorul vostru preferat?
3
Frontal
ConversaieExplicaie
3.Captarea ateniei
Care sunt instanele narative ce pot fi identificate n opera Florin scrie un roman de M. Crtrescu?
3
Observarea sistematic a elevilor
4.Anunarea temlor i a obiectivelor
Elevii sunt anunai cu privire la faptul c se va stabili care sunt instanele comunicrii narative din cele trei planuri ale textului din manual-Florin scrie un roman. La final ei vor avea capacitatea de a recunoaste relaiile care se stabilesc ntre autor-narator-personaj i va trebui ca fiecare din ei s alctuiasc un cvintet de tipul:
Un substantivDou adjectiveTrei verbe la modul gerunziuPatru cuvinte care exprim sentimenteUn cuvnt care exprim esena subiectului.
1 Frontal
CvintetulConversaia
5.Dirijarea nvrii
O1
O2Elevilor li se cere s lipeasc etichete cu numele personajului pe trei coli suprapuse de diferite culori care reprezinta cele trei planuri narative. (anexa 1)
5FrontalColi colorate
Etichete
Lipici
Conversaia
ExplicaiaVoi aprecia capacitatea elevilor de a
opera cu noiunile discutate.
O3Se folosete metoda cubului. Fiecare elev extrage cte un bileel colorat dintr-un bol. Se formeaz ase grupe n funcie de culoarea biletului extras. Fiecare grup va primi o sarcin diferit care este notat pe fiecare din feele cubului.
1. DESCRIE succint persoanjele Florea-Florin-Florescu;
2. COMPAR- l pe Florin cu Florea haiducul;
3. ASOCIAI lectura Florin scrie un roman cu alta n care apare povestirea n ram;
4. ANALIZAI propoziiile urmtoare:
Florea haiducul este un alter-ego al personajului Florin din prima secven narativ. A/ G
n al doilea i al treilea plan narativ relatarea se face la persoana I. A/G
Al III-a plan narativ ar putea primi titlul Florin i gaca lui. A/G
Romanul haiducesc este inserat n povestea lui Florian, iar aceasta este inclus la rndul ei n textul de manual pregtit de scriitorul Florescu. A/G
Florin face trecerea de la realitate la ficiune
Toate personajele sunt la rndul lor autori i naratori. A/G
Se cere s se corecteze afirmaiile greite.
5. APLICAI noiunea de povestire n ram ntr- un text de 6-7 rnduri;
6. ARGUMENTAI afirmaia : Se-ntreba uneori dac Duke, eroul, sau montrii tiau c nu sunt adevrai, c totul e doar un joc, n care ei trebuie s fac tot ce le comand copilul care se joac.Se verifica rezolvrile.
1013Pe grupeFrontal
CubulBileele colorate
Fie cu sarcini de lucru
CaietulObservaia
Conversaia
ExplicaiaVoi aprecia modul n care elevii colaboreaz pentru rezolvarea sarcinilor
7. Obinerea performanei
O4Elevii realizeaz cvintetul care trebuie s fac referire la personajul Florea haiducul.
Exemplu:
Gealatu,
Furios,rzbunator
Pndind, lovind, fugind
De team pentru via
Ticloenie.
Se ascult cteva lucrri i se fac observaiile necesare.
10TablaCaieteleExplicaiaObservaia
8.Aprecieri i recomandri
i ncurajez pe elevii care au participat n mod activ la or i le ofer explicaii suplimetare legate de lecie dac este necesar.Li se d ca tem elevilor s realizeze un cvintet cu referire la scriitorul Florescu. 1
29