Plan de Lectie - Interj, Cls 7

10
PROIECT DIDACTIC DATA: 02.04.2015 ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 NUCET PROFESOR: Tonț Anamaria Bianca CLASA: a VI-a OBIECTUL: Limba și literatura română SUBIECTUL: INTERJECȚIA TIPUL LECŢIEI: lecţie mixtă (actualizare-predare) OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: O1- să identifice interjecțiile din enunțurile date O2- să clasifice interjecțiile după sens și structură O3- să inducă topica și punctuația interjecției O4- să precizeze funcția sintactică a interjecției dintr-un enunț STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee: conversația, explicația, învățarea prin descoperire, exercițiul Resurse materiale: manualul, fișele de lucru Forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Limba română- manual pentru clasa a VI-a, Ed. All Educațional, București, 2005 1

description

.

Transcript of Plan de Lectie - Interj, Cls 7

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICDATA: 02.04.2015COALA GIMNAZIAL NR. 1 NUCETPROFESOR: Ton Anamaria Bianca

CLASA: a VI-a OBIECTUL: Limba i literatura romn

SUBIECTUL: INTERJECIATIPUL LECIEI: lecie mixt (actualizare-predare)OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

O1- s identifice interjeciile din enunurile date

O2- s clasifice interjeciile dup sens i structurO3- s induc topica i punctuaia interjecieiO4- s precizeze funcia sintactic a interjeciei dintr-un enunSTRATEGII DIDACTICEMetode i procedee: conversaia, explicaia, nvarea prin descoperire, exerciiulResurse materiale: manualul, fiele de lucru

Forme de organizare: activitate frontal, individual, pe grupeMATERIAL BIBLIOGRAFIC: Limba romn- manual pentru clasa a VI-a, Ed. All Educaional, Bucureti, 2005

Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne n coli, Ed. Revistei Familia, Oradea, 1999

Ioni, Florin (coord.), Caietul inteligent pentru clasa a VII-a, semestrul al II-lea, Ed. Art, 2012***Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular, limb i comunicare, Bucureti, 2005 SCENARIUL DIDACTIC

Etapele leciei / timpObiective operaionaleActivitatea de nvare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1.Momentul organizatoric2 minSe noteaz absenii i se asigur condiiile necesare desfurrii activitii de nvare.

Pregtesc cele necesare nceperii orei.

2.Verificarea temei i a cunotinelor dobndite anterior

5-7 minSe verific tema pentru acas i se corecteaz eventualele greeli.Citesc tema pentru acas i corecteaz eventualele greeli.

3.Captarea ateniei3 minCadrul didactic propune elevilor o ghicitoare gramatical (anexa 1).

Elevii gsesc rezolvarea ghicitorii propuse.

4.Anunarea temei i a obiectivelor

3 minO1, O2, O3, O4Se anun titlul leciei i obiectivele urmrite n cadrul leciei.

Noteaz n caiete titlul leciei i sunt ateni la obiectivele propuse de profesor.

5. Dirijarea nvrii i realizarea feed-backului

25 minO1O2

O1, O2O3

O4

O3

O4Se cere elevilor s identifice interjeciile din enunurile notate pe tabl. Profesorul i ntreab de cte feluri sunt interjeciile n funcie de structura lor. Se cere ca elevii s specifice tipul acestor interjecii, n timp ce profesorul le noteaz pe tabl.

Se mparte o fi de lucru (anexa 2) i se cere rezolvarea ex. 1. Profesorul i ntreab pe elevi ce exprim interjeciile, care este sensul lor.

Se rezolv ex. 2. Profesorul solicit elevii s induc topica i punctuaia interjeciei pornind de la enunurile acestui exerciiu.Se face precizarea c o interjecie urmat de un substantiv n Vocativ sau de un verb la imperativ, nu se desparte prin virgul sau alt semn de punctuaie.Elevii sunt solicitai s gseasc sinonime pentru interjeciile din propoziiile de mai jos i s precizeze funcia lor sintactic:

Raa uti! n ap.

E vai de el.

Mergea lipa-lipa.Se aude tronc! din pod.

El aude poc! afr.

Tii, da cald e!

Profesorul cere s se observe dup care interjecii s-a folosit virgula.Se cere rezolvarea ex. 3 de pe fi.Identific interjeciile din desen. Clasific interjeciile n funcie de structura lor (simple, compuse, locuiuni interjecionale) i noteaz n caiete schema de pe tabl.

Rezolv ex. 1. Pornind de la exemplele de la acest exerciiu, elevii fac clasificarea dup sens a interjeciei i noteaz n caiete.Observ topica i punctuaia interjeciei i, cu ajutorul profesorului, concluzioneaz: interjeciile nu au topic fix; dup interjecii se pot folosi: virgula sau semnul exclamrii.Elevii descoper funciile sintactice ale interjeciei (predicat verbal, nume predicativ, complement circumstanial de mod, subiect, complement direct) sau lipsa funciei sintactice. Observ c interjeciile cu funcie sintactic nu se despart de restul propoziiei prin virgul. Uneori, cnd acestea sunt onomatopee, se pune semnul exclamrii dup ele.

Rezolv exerciiul 3.

6.Obinerea performanei7-8 minO1Se formeaz grupe de cte doi elevi. Un elev scrie interjecii ce redau sunete produse de psri, i cellalt, sunete produse de mamifere. Ctig echipa care n 2 minute scrie cele mai multe onomatopee.

Profesorul apreciaz munca elevilor.Particip la concurs.

7.Asigurarea reteniei i a transferului

2 minO2Realizai o compunere de 10-15 rnduri cu titlul La pia. Folosete n compunerea ta 5 interjecii simple i 3 interjecii compuse i o locuiune interjecional.Elevii noteaz tema pentru acas.

Anexa 1

Gramatica, se tie,

Are pri de vorbire i de propoziie.

Prile de vorbire sunt accesibile,

Ele sunt flexibile i ______________.

Nu trebuie s fii inventiv!

tim c pandantiv e ____________,

Despre lui am nvat

C poate fi att ___________ct i ____________,

Depinde de ce vrei s spui anume.

Patru este ____________.

Nicio or n-a fost n zadar!Despre ________ a fi nu mai vorbesc,

Astzi totul mi amintesc.

Frumos e ___________.Cnd l-am nvat a fost chiar distractiv.

Bine ____________ este,

Lecia parc a fost o poveste.

Apoi am tiut s fac distincie

ntre i o ____________ i cu o _____________i, zu, c nu m-ar mira

Dac azi am studia ________________.

Gramatica, se tie,

Are pri de vorbire i de propoziie.

Prile de vorbire sunt accesibile,

Ele sunt flexibile i ______________.

Nu trebuie s fii inventiv!

tim c pandantiv e ____________,

Despre lui am nvat

C poate fi att ___________ct i ____________,

Depinde de ce vrei s spui anume.

Patru este ____________.

Nicio or n-a fost n zadar!

Despre ________ a fi nu mai vorbesc,

Astzi totul mi amintesc.

Frumos e ___________.

Cnd l-am nvat a fost chiar distractiv.

Bine ____________ este,

Lecia parc a fost o poveste.

Apoi am tiut s fac distincie

ntre i o ____________ i cu o _____________

i, zu, c nu m-ar mira

Dac azi am studia ________________.

1. Asociai fiecrui desen cuvinte potrivite, grupndu-le apoi n funcie de ce exprim:

1.

2.

3.

4.

5.

6. 7.

8.

9.

10.

11.

12. biii!, cucurigu!, bzzz!, aoleu!, ham-ham!, brrr!, poc!, miau!, rrr!, pic-pic!, hai!, ura! stri sufleteti:

senzaii:

sunete scoase de animale:

zgomote:

adresare:

2. Subliniai interjeciile din enunurile urmtoare i clasificai-le dup sens i structur completnd tabelul de mai jos:

O, nu! Nu-i drept s te-ndoieti!A! zic eu, i dumnealui?Ah, ce cald e !

Di cluii tatei, s ne ntoarcem ct mai degrab acas!S-a auzit rrr! i Ana s-a trezit.au auzit desluit glasul mamei lor chemndu-i din capul miritii: Pitpalac! Pitpalac!Pupza zbrr! pe-o dughean.Atunci domnul Popescu trosc-pleosc! dou palme peste fa.Pentru Dumnezeu, de ce nu mi-ai spus?

Pcatele mele, c nu e nimeni s-l cread!Ce mai cnt psrile, mi!

Ia ascultai, mi, zice Geril.Vai Ano, ct ai crescut!

Mi biete, mbrac-te c e frig!

DUP STRUCTUR DUP SENS

simple compuse locuiunistri sufleteti,

senzaiide adresarezgomote din natur, sunete ale necuvnttoarelor

3. Subliniai interjeciile din enunurile urmtoare i stabilii funcia lor sintactic:

Atunci eu pleosc! una peste ochi. _____________________E vai de animalele pdurii! _____________________ Btrnul mergea p-p. _____________________

Aud trrrr! din camera vecin. ____________________

Brrr, ce frig e afar! ____________________Se aude buf! din strad. ____________________

PAGE 3