Plan de Lectie

9
Plan de lecție Obiectul: Psihologie Clasa: a X-a Subiectul lecției: Temperamentul Timp: 50 de minute Tipul lecției: Lecție mixtă Obiective – până la finalul lecției, elevii ar trebui să: Fie capabili să sintetizeze cunoștințele învățate anterior, Poată defini temperamentul, Poată clasifica temperamentul, Fie capabili să caracterizeze fiecare tip de temperament. Resurse: 1. Manual de psihologie – Mihai Golu, Mihaela Păiș - Lăzărescu 2. Clasa de elevi 3. Timp de lucru: 50 de minute. Metode și procedee didactice folosite: - Expunerea - Conversația euristică - Dezbaterea -

description

Plan de lectie - Temperamentul

Transcript of Plan de Lectie

Page 1: Plan de Lectie

Plan de lecție

Obiectul: Psihologie

Clasa: a X-a

Subiectul lecției: Temperamentul

Timp: 50 de minute

Tipul lecției: Lecție mixtă

Obiective – până la finalul lecției, elevii ar trebui să:

Fie capabili să sintetizeze cunoștințele învățate anterior,

Poată defini temperamentul,

Poată clasifica temperamentul,

Fie capabili să caracterizeze fiecare tip de temperament.

Resurse:

1. Manual de psihologie – Mihai Golu, Mihaela Păiș - Lăzărescu

2. Clasa de elevi

3. Timp de lucru: 50 de minute.

Metode și procedee didactice folosite:

- Expunerea

- Conversația euristică

- Dezbaterea

-

Etapele lecțieActivitatea

profesoruluiActivitatea elevilor

Metode și

procedeeTimp

Moment

organizatoric

Strigarea catalogului

și notarea absențelor.

Asigurarea

astmosferei de lucru

Expunerea

situațiilor

deosebite.

Asigurarea

climatului de lucru.

3 minute

Verificarea Ce este Elevii răspund la Întrebări 7 minute

Page 2: Plan de Lectie

cunoștințelor

predate

anterior.

personalitatea?

Care sunt cele trei

laturi ale

personalității?

întrebări

Personalitatea este

o organizare

funcțională,

sintentică, unitară

și individualizată a

componentelor bio-

constituționalizată

a structurilor

psihice și sociale,

cu rol adaptativ la

mediu.

Trei laturi:

temperamentul,

caracterul și

creativitatea.

frontale

Întrebări

directe

Întrebări de

releu

Anunțarea

temei

Astăzi vom discuta

despre latura

dinamico-energetică a

personalității,

temperamentul.

Elevii își vor nota

în caiet tema lecției

de astăzi.

Aceștia vor încerca

sa de o definiție pe

baza cunoașterii

comune a

temperamentului.

Întrebări

frontale

Întrebări de

releu

Dezbatera

3 minute

Comunicarea

cunoștințelor

noi

Temperamentul –

definție.

Clasificare antică –

tipuri,

Elementele

temperamentului –

intensitate, mobilitate,

echilibru.

Alte clasificări ale

temperamentului –

Elevii își vor nota

cele mai inportante

informații, dar și

explicațiile

suplimentare pe

care le consideră

folositoare.

Elevii vor

intervenii cu

informații pe care

Întrebări de

releu

Expunerea

Conversația

euristică

Dezbaterea

27 minute

Page 3: Plan de Lectie

Hans Eysenck, Carl

Gustav Jung, Ivan

Petrovici Pavlov.

(schemă pe tablă)

Tipuri de

temperament –

caracteristici.

Temperament –

ereditate.

Profesorul va veni cu

un scurt test pentru

stabilitarea tipului de

temperament ele

elviilor.

le dețin și pe care le

vor susține cu

argumente, dar vor

interveni și cu

întrebări, acolo

unde nu au înțeles,

au nelamuriri sau

doresc mai multe

informații.

După stabilirea

tipului de

temperament al

elevilor, acești a se

vor organiza pe

grupuri, iar pe baza

cunoștințelor pe

care le-au primit

despre tipul de

temperament, dar și

a experienței

personale să

prezinte 3

caracteristici

pozitive și 3

caracteristici

negative ale tipului

de temperament pe

care il au.

Lucrul în

echipă

Recapitulare Ce este

temperamentul?

Cum a fost

temperamentul

clasificat de-a lungul

timpului?

Elevii râspund la

întrebările

profesorului.

Elevii vor sintetiza

volumul de

informații primite

Întrbări

frontale

Întrebări de

releu

7 minute

Page 4: Plan de Lectie

Care sunt

carcateristicile

temperamentului?

Dați câteva

caracteristici pentru

fiecare tip de

temperament.

Temperamentul –

moștenit sau

dobândit?

pentru a formula

răspunsurile.

Elevii vor prezenta

informațiile

primite.

Anunțarea

temei pentru

acasă

Elevii vor realiza un

eseu de o pagină

despre un tip de

temperament la

alegere.

Elevii vor căuta

mai multe

informații despre

tipurile de

temperament si le

vor sintetiza și

expune în eseu.

Evaluare orală 3 minute

Temperamentul

Recapitularea cunoștințelor predate anterior:

Personalitatea este o organizare funcțională, sintentică, unitară și individualizată a

componentelor bio-constituționalizată a structurilor psihice și sociale, cu rol adaptativ la

mediu.

Personalitatea este uiciă și originală, ex: doi oameni sunt generoși, dar ca și

personalități, felul lor de a oferi este diferit. Personalitatea are trei laturi: temperamentul,

caracterul și creativitatea.

Temperamentul este latura dinamco-energetică a personalității. El se referă la

cantitatea de energie, echilibrul și sociabilitatea unei persoane.

Page 5: Plan de Lectie

Încă din Antichitate, medicii Hipocrate și Galeniu au observat, ca deși sunt diferiți,

oamenii pot fin încadrați în patru categorii: colerici, sangvinivi, flegmatici și melancolici.

Ei credeau că aceste tipuri de temperament se datorează unor umori (lichide), care circulă

prin corpul omenesc. Astfel că, colericul se datora bilei galbene (fierea), sangvinicul –

sângelui, flegmaticul – limfei, iar melancolicul – bilei negre. Mai târziu explicația s-a

dovedit a fi greșită, dar clasificarea a rămas valabilă și astăzi și este cunoscută drept

clasificarea fundamentală.

Temperamentul se datorează în realitatea, activității sistemului nervos central, și se

referă la:

1. intensitate - tăria cu care se manifestă persoana în relație cu alții și în activitățile

pe care le desfășoară,

2. mobilitatea – viteza cu care se trece de la excitație la inhibiție și invers,

3. echilibrul – alternarea stărilor unei persoane.

Hans Eysenck a împărțit persoanele în: introvertit stabil (flegmatic), introvertit

instabil (melancolic), extrovertit stabil (sangvinic) și extrovertit instabil (coleric). Carl

Gustav Jung a clasificat temperamentul în introverți, extroverți și ambiverți.

Cel carea făcut prima clasificare a temperamentului pe criterii psihologice a fost Ivan

Petrivici Pavlov. El a aratat că există următoarele tipuri:

- tipul puternic mobil neechilibrat – colericul,

- tipul puternic mobil echilibrat – sangvinicul,

- tipul puternic inert echilibrat – flegmaticul,

- tipul slab – melancolicul.

Colericul este impulsiv, impostor, irascibil, neechilibrat, cu multă energie, sociabil,

foarte cald sufletește, optimist, face și apoi gândește.

Sangvinicul este sociabil, vorbăreț, vesel, echilibrat, nu poartă ranchiună, este cel mai

bun șef, optimist, dar dacă îi spui un secret are tendința de a nu-l păstra.

Flegmaticul are mai puțină energie, mai puțini prieteni, este ușor pesimist, echilibrat,

tenace, perseverent, militar de carieră, un om pe care te poți baza.

Melancolic este fără energie, pesimist, nesociabil, neechilibrat, dar cu o viață

sufletească foarte vie.

Page 6: Plan de Lectie

Temperamentul este latura personalității cel mai ușor de identificat în mișcări,

trăiri afective, viteza și ritmul vorbirii, mimică, comduită și altele. Temperamntul este

100% ereditar. El poate fi de un tip, cu influențe din alt tip, spre exemplu: coleric cu

influențe de sangvinic sau melancolic, dar niciodată de flrgmatic, deoarece sunt tipuri

total opuse. Temperamentul se moștenește de la unul dintre părinți; dacă unul dintre

părinți are temperamentul coleric, iar celălalt flegmativ, copii pot avea temperament fie

coleric, fie flegmatic, dar niciodată combinația lor.