Plan de Lectie

10
PROIECT DIDACTIC 1. Date generale Unitatea de învătământ – Colegiul Agricol „Traian Savulescu” Tg Mures Profesor – Feher Cristina Data – 22.04.2013 Clasa - a XI-a Tehnician In Activitatii Economice Disciplina Planificare Operationala Unitate de învăţare– Evaluarea Rezultatelor Obtinute Tema Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmei Tipul lecţiei - transmitere de cunoştinţe Timp alocat – 50 min. 2.Obiectivele instruirii: a) Competenţe generale: Cg.1 - Utilizarea conceptelor specifice economiei pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală. Cg.2 - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare. Cg.3 - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice. Cg.4 - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare. Cg.5- Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor. Cg.6 - Utilizarea adecvata si eficienta a resurselor, în funcţie de caracteristicile mediului economico-social Cg.7 - Formarea de atitudini si exersarea de comportamente democratice Cg.8- Evaluarea schimbărilor si a tendinţelor care intervin în mediul de afaceri 1

Transcript of Plan de Lectie

Page 1: Plan de Lectie

PROIECT DIDACTIC

1. Date generale

Unitatea de învătământ – Colegiul Agricol „Traian Savulescu” Tg MuresProfesor – Feher CristinaData – 22.04.2013Clasa - a XI-a Tehnician In Activitatii Economice Disciplina – Planificare OperationalaUnitate de învăţare– Evaluarea Rezultatelor ObtinuteTema – Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmeiTipul lecţiei - transmitere de cunoştinţeTimp alocat – 50 min.

2.Obiectivele instruirii:

a) Competenţe generale:Cg.1 - Utilizarea conceptelor specifice economiei pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală.Cg.2 - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare.Cg.3 - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice.Cg.4 - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare.Cg.5- Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor.Cg.6 - Utilizarea adecvata si eficienta a resurselor, în funcţie de caracteristicile mediului economico-socialCg.7 - Formarea de atitudini si exersarea de comportamente  democratice Cg.8- Evaluarea schimbărilor si a tendinţelor care intervin în mediul de afaceri  

  b) Competenţe specifice: C1 - Utilizarea adecvata a conceptelor specifice economieiC2 – Definirea evaluării unei întreprinderi si prezentarea scopului evaluariiC3 - Enumerarea principiilor fundamentale de evaluare si etapele evaluariiC4 – Stabilirea nivelurilor de diagnosticare a firmei C5 – Definirea lichidităţii, solvabilităţii, a cifrei de afaceriC6 - Aprecierea modului în care întreprinderea îşi gospodăreşte resursele

1

Page 2: Plan de Lectie

3. Strategia didactică

a) Metode şi procedee didactice: expunerea, dezbaterea, prezentare power-point, conversaţia euristică,explicaţia, problematizareab) Mijloace de învăţământ: manual, fişe de lucru, fişa de feed-back, videoproiector

Locul de desfăşurare: sala de clasa

Forme de desfăşurare a instruirii : frontal, individual, pe grupe

Bibliografia-Manual Planificare Operationala –cls. a XI-a, ed. Oscar Print-Programa şcolară pt. Planificare Operationala –cls. a XI-a-Economia întreprinderii şi elemente de legislaţie-manual pt. cls a XI-a, ed. Economică Preuniversitaria

2

Page 3: Plan de Lectie

4. Desfăşurarea lecţiei

MOMENTELELECTIEI

COMPET

ACTIVITATE PROFESOR ACTIVITATE ELEV STRATEGIIMETODE FORME MIJL

1 2 3 4 5 6 7MOMENT

ORGANIZATORIC( 1 min)

VERIFICAREA CUNOSTINTELOR

ANTERIOARE(5-7 min)

CAPTAREAATENTIEI şi

ANUNTAREA NOII TEME(1 min)

DIRIJAREA INVATARII

(30 min)

C1

C2

se stabileşte prezenţa.se asigura existenta bazei materiale se aşează elevii pe grupe

Se realizează pe bază de intrebari:- Ce reprezinta planificarea

economica şi care este importanţa acesteia?- Enumeraţi resursele necesare

realizării unei afaceri?Si Exprimativa opinia vis-a-vis de resursa pe care o consideratii cea mai importanta.

Se anunţa titlul noii teme: „Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmei” si competentele lectiei

Evaluarea unei întreprinderi presupune stabilirea valorii afacerii la un moment dat, măsurarea avuţiei reale, a potenţialului acesteia de a-şi mări bogăţia în perioada imediat

Elevii răspund la auzul numelui lor, pregătesc pentru lecţie. Sunt solicitaţi sa se organizeze în 3 grupe în funcţie de stilul de învăţare

- elevii răspund la întrebări

- elevii notează in caiete titlul lecţiei.

- elevii definesc evaluarea având în vedere cunoştinţele interdisciplinare

Conversaţia Frontal

Video-proiector

3

Page 4: Plan de Lectie

C3

următoare .

Profesorul atrage atenţia asupra a patru principii fundamentale care stau la baza activităţii de evaluare a afacerii:*dezvoltarea si nu judecarea*transparenta evaluarii*progresul realizat*realizarea evaluarii formative si sumative

Profesorul enumeră nivelurile de diagnosticare a firmei:a. comercial - estimare a pieţei actuale şi potenţiale, a poziţiei firmei pe piaţă;b. juridic - analiza aspectelor legale privind activitatea firmei evaluate;c. operaţional – analiza factorilor tehnici, a tehnologiilor de fabricaţie, precum şi a organizării activităţii operaţionale;d. resurse umane şi management – cunoaşterea de către evaluator a resurselor umane şi a potenţialului de management, gradul de realizare a criteriilor de performanţă;e. economico-financiar – se analizează în ce măsură întreprinderea este rentabilă şi dacă

- Elevii urmăresc prezentarea video Cei cu stil de învăţare vizual citesc cele cinci principii sesizate de profesor. Elevii cu stil de învăţare auditiv pun întrebări:

Elevii dau exemple de firme nerentabile

Conversaţia

Conversaţiaeuristică

Frontal

Individual

frontal

Video-proiector

Video-proiector

4

Page 5: Plan de Lectie

REALIZAREA FEED-BACK-ului

(10 MINUTE)

EVALUARE

TEMA PENTRU ACASĂ

( 1 MIN.)

C4.C5

C6

există posibilitatea dezvoltării şi diversificării afacerii.

Profesorul enumeră indicatorii de evaluare a afacerii: lichiditate, de acoperire financiară, de profitabilitate şi de activitate

Se definesc şi se explică indicatorii de evaluare a afacerii -lichiditatea -solvabilitatea

Clasa este impartita in grupuri eterogene de elevii si fiecare grupa va primii fise de documentare si fise de lucru.

Solicit fiecarui grup sa si desemneze un reprezentant care va expune solutionarea testului

Definitii Cifra de afacerii si precizatii caile de crestere ale acesteia

Elevii cu stil de învăţare practic desenează la tabla schema nivelurilor de diagnosticare

Elevii isi noteaza notiunile noi

Elevii rezolvă fisele de lucru

Isi analizeaza si comenteaza lucrarile

Explicaţia

Metoda MOZAIC

frontal

PE GRUPE

Video-proiector

Tabla

5

Page 6: Plan de Lectie

Fisa de lucru

6

Page 7: Plan de Lectie

A. ALEGEŢI VARIANTELE DE RĂSPUNS CORECTE: 1. Evaluarea întreprinderii este:

a) Modul în care întreprinderea îşi gospodăreşte resurseleb) Estimarea pieţei actuale şi potenţiale. c) Stabilirea valorii afacerii la un moment dat, măsurarea avuţiei reale. d) Aprecierea gradului de realizare a criteriilor de performanţă.

2. Principii fundamentale de evaluare sunt:a) Valoarea întreprinderii este estimată la un moment dat de timp. b) Descrierea clară a obiectivului şi a scopului pe care-l va realiza evaluatorul.c) Solicitarea unui credit în raport cu necesităţile afacerii d) Piaţa determină rata de fructificare a capitalului.

B. RĂSPUNDEŢI CU ADEVĂRAT SAU FALS: 1. Diagnosticarea la nivel economico-financiar presupuse şi compararea cu întreprinderi similare . 2. Valoarea întreprinderii este echivalentă cu valoarea prezentă a tuturor fluxurilor viitoare anticipate.3. La nivel comercial se analizează aspectele legale privind activitatea firmei. 4. Cu cât este mai mare valoarea activelor tangibile, cu atât este mai mare valoarea întreprinderii. 5. Valoarea întreprinderii nu este estimată la un moment dat de timp. 6. Diagnosticul operaţional se referă la analiza factorilor tehnici, a tehnologiilor de fabricaţie.

C. ASOCIAŢI VARIABILEI DIN COLOANA A RELAŢIA CORECTĂ DIN COLOANA B

Coloana A Coloana B

1. Indicatori de evaluare a) terenuri, clădiri, echipamente, utilaje, instalaţii.

2. Rata curentă de lichiditate b) capacitatea firmei de a onora obligaţiile pe care le are din activele sale

3. Solvabilitateac) Stabilirea valorii afacerii la un moment dat, măsurarea avuţiei reale.

4. Cifra de afaceri d) capacitatea întreprinderii de a achita datoriile curente.

5. Evaluarea întreprinderiie) indicatori de lichiditate, acoperire financiară, profitabilitate, activitate

6. Active tangibilef) totalitatea veniturilor obţinute din vânzări de bunuri, lucrări şi servicii.

D.Ce intelegeti prin „Evaluare cantitativa si calitativa”?

Fisa de documentare

7

Page 8: Plan de Lectie

Evaluarea unei organizatii presupune în primul rând determinarea valorii patrimoniului acesteia, format din mai multe elemente denumite active. Orice evaluare a organizatiilor se bazeaza pe determinarea masei de bunuri ce o compun (activele) si pe calculul valorii curente a acestei mase. Bunurile evaluate ca raspuns la o comanda sociala, sunt întodeauna bunuri cu valoare sociala de întrebuintare, bunuri care au o utilitate practica în viata economico-sociala si care prin functionare aduc un venit. În acest context este logic ca un anumit lucru nu poate deveni un bun care sa aiba valoare daca nu este efectiv utilizat de un subiect pentru scopuri economice sau nu întruneste conditiile pentru a functiona pe o perioada îndelungata de timp, deci sa fie un element durabil. Capacitatea de a genera un venit constituie, asadar, conditia obligatorie pentru formarea valorii patrimoniale la o organizatie. Pentru un activ care nu mai poate fi mentinut în functiune din diverse motive se poate calcula o valoare de lichidare dupa o alta conceptie decât în cazul activelor în functiune . Aceste aprecieri exprima tocmai conceptia care sta la baza metodologiei de evaluare promovata prin noile standarde, potrivit careia valoarea actualizata a elementelor de activ si valoarea de randament determina împreuna valoarea organizatiei, iar evaluarea acesteia trebuie sa înceapa cu determinarea valorii nete actualizate a activului care, apoi, prin diferite metode, sa fie amplificata si cu valoarea de randament.

8