Pentru Lectia Deschisa

8
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA TEMA:,,Cand , cum si de ce se intampla?” SUBTEMA:,,Surprizele iernii, surprizele primaverii” ACTIVITATEA:activitate integrata( domeniul stiinte;domeniul limba si comunicare;domeniul estetic si creativ) OBIECTIVE OPERATIONALE: D.S. -Sa cunoasca aspecte caracteristice celor doua anotimpuri(iarna si primavara) sa recunoasca schimbari si transformari in mediul inconjurator in functie de anotimp, -Sa inteleaga interdependenta dintre anotimpuri si lunile corespunzatoare; -Sa numere in limitele 1-7, sa asocieze corect numarul la cantitate si cantitatea la numar , sa recunoasca cifrele in intervalul 1-7,sa faca exercitii de compunere si descompunere a numarului 7, sa precizeze locul numerelor in sirul numeric. 1

description

Pentru Lectia Deschisa

Transcript of Pentru Lectia Deschisa

Page 1: Pentru Lectia Deschisa

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

TEMA:,,Cand , cum si de ce se intampla?”

SUBTEMA:,,Surprizele iernii, surprizele primaverii”

ACTIVITATEA:activitate integrata( domeniul stiinte;domeniul limba si comunicare;domeniul estetic si creativ)

OBIECTIVE OPERATIONALE: D.S. -Sa cunoasca aspecte caracteristice celor doua anotimpuri(iarna si primavara) sa recunoasca schimbari si transformari in mediul inconjurator in functie de anotimp,

-Sa inteleaga interdependenta dintre anotimpuri si lunile corespunzatoare;

-Sa numere in limitele 1-7, sa asocieze corect numarul la cantitate si cantitatea la numar , sa recunoasca cifrele in intervalul 1-7,sa faca exercitii de compunere si descompunere a numarului 7, sa precizeze locul numerelor in sirul numeric.

D.L.C.-Sa comunice impresii,sa-si exprime pareri proprii in legatura cu cele constatate; -Sa ia parte activ la discutii, sa se exprime corect in propozitii corect formulate;

-Sa citeasca(pentru cei de grupa pregatitoare-denumirea anotimpurilor, a lunilor) sa scrie cuvinte specifice celor doua anotimpuri.

D.OS.-Sa respecte normele de convietuire in grup, sa-si modifice comportamentul in functie de persoanele cu care comunica,sa selecteze

1

Page 2: Pentru Lectia Deschisa

materialele de care are nevoie in activitatea propusa,sa manifeste perseverenta in activitate, incredere in fortele proprii.

D.EC -Sa interpreteze cantece spacifice celor doua anotimpuri, jocuri muzicale specifice, sa asocieze corect miscarea cu cantul;

METODE SI PROCEDEE: -Explicatia;Demonstratia;Ciorchinele; Conversaţia;Problematizarea;Exercitiul;Munca in echipa.

MATERIAL DIDACTIC:imagini reprezentand cele 2 zane, jetoane reprezentand aspecte caracteristice celor doua anotimpuri; fise individuale pentru evaluare, suport albastru si verde pentru tablouri, material marunt, simboluri specifice celor doua anotimpuri(coronite cu stelute, flori, fluturi, oameni de zapada, palaria iernii si palaria primaverii, bilute rosii si albastre pentru evidentiere raspunsuri, stimulente pentru echipa castigatoare) BIBLIOGRAFIE:

-,,Curriculum pentru invatamantul prescolar”(3-6/7 ani editia 2008-Ghid de bune practici”-pentru educatia timpurie a copiilor intre 3-6/7

ani-editia 2008

2

Page 3: Pentru Lectia Deschisa

SCENARIUL ACTIVITATII:

POVESTEA ANOTIMPURILOR (fragment)

“Demult tare demult, trăia un împărat şi o împărăteasă. Pe împărat îl chema ANUL, iar pe împărăteasă o chema ZIUA. Ei aveau patru fete: Primăvara, Vara, Toamna şi Iarna.Toate sunt bune si frumoase desi intre ele mai apar mici certuri ca intre surori. Într-o seară ele au început să se laude cu frumuseţea şi bogăţia lor. Prima a vorbit Primăvara:

- Când m-am născut eu, pământul s-a acoperit cu o rază de soare, ghioceii şi-au scos capul din fulare iar pomii râdeau de înfloriţi ce erau. Eu sunt fiica cea mai tânără şi mai frumoasă. Pe mine mă mângâie soarele cu razele lui călduţe şi luminoase. Eu trezesc la viaţă întreaga natură. Eu fac să răsară florile, să apară verdeaţa, să zumzăie albinele, să ciripească păsările. Ogoarele răsună de duduitul tractoarelor. Este numai viaţă , frumuseţe şi veselie peste tot locul.

Iarna altă fiică a anului şi-a ascultat sora după care a spus:- Eu nu mă laud cu frumuseţea nici cu bogăţia. Deşi am inima de

gheaţă, eu ţin cald semănăturilor, le învelesc cu covoare albe şi moi de nea. Eu le aduc copiilor cele mai multe bucurii: zăpadă pentru schi, gheaţă pentru patinaj, pârtie pentru săniuşi. Le aduc vacanţă cu brad împodobit.

Dupa cele ce ati ascultat voi ce parere aveti?Care anotimp va place mai mult?Care dintre cele doua anotimpuri v-ar place sa ramana mereu in tara? Se poate asa ceva? De ce?Astazi, vom afla ce surprize ne-au pregatit cele doua anotimpuri: Vom organiza activitatea sub forma de concurs, intre iarna si primavara.Ne vom imparti in doua echipe,alaiul iernii si alaiul primaverii si ne vom intrece in cant, dans si istetime.Rezultatele vor fi trecute in doua tabele.

Ghici, ghicitoarea mea!A-nceput sa cearna, Cand zapada se topeste Peste camp s-astearna. Ghiocelul se ivesteMoale si pufoasa, Iar paraiele umflateHaina calduroasa (iarna) Curg la vale inspumate Vreau sa-mi spuneti negresit Ce anotimp a sosit? (primavara

3

Page 4: Pentru Lectia Deschisa

Joc :,,Hora anotimpurilor”

Haideti sa numim cele doua anotimpuri.( se denumesc anotimpurile si doi copii care sa le reprezinte in joc)Fiecare zana isi cauta pe masuta medalionul corespunzator.

Cati copii are fiecare anotimp?( trei-lunile)Care sunt copiii iernii si cum se numesc?Care sunt copiii primaverii si cum se numesc?( se cauta medalioanele scrise cu numele lunilor de iarna, respectiv de primavara( Se denumeste pentru fiecare luna cate un copil, se grupeaza copiii in jurul zanei)Cum se numesc copiii lunilor? (saptamani) Ceilalti copii din clasa vor fi saptamanile si se vor grupa in jurul lunilor.

Urmeaza proba artistica. Copiii vor interpreta ,,Iarna sa te duci cu bine!”-cate o strofa pentru fiecare anotimp.,,Ciorchinele”( Se realizeaza pe 2 suporturi albastru si verde )

-Grupeaza in jurul iernii surprizele aduse de iarna(jetoane reprezentand imagini specifice obiceiurilor de iarna)

-Grupeaza in jurul primaverii surprizele aduse de primavara(jetoane reprezentand imagini specifice obiceiurilor de primavara)

-Se fac exercitii de educare a limbajului( copiii sunt solicitati sa raspunda in propozitii, sa spuna si alte cuvinte, sa desparta in silabe, sa precizeze cate silabe are un cuvant, cu ce sunet incepe cuvantul-fiecare copil va avea alta sarcina in functie de varsta )Ne privim cu atentie si observam ce surprize ne-au mai adus cele doua anotimpuri.(copiii au pe cap coronite cu elemente specifice celor doua anotimpuri)Cati oameni de zapada ne-a adus iarna?Sa cautam cifra corespunzatoare numarului de oameni de zapada.Cate stelute ne-a adus iarna? Sa impartim cele 4 stelute in cele doua cercuri.Sa cautam cifra 7. Cine cauta tot atatea elemente? Hai sa numaram.Sa ducem un fluturas la al patrulea ghiocel. Sa zboare un fluturas la al cincilea ghiocel.

ACTIVITATE PE CENTRE :Centrul Arta: Sa desenam un copac in anotimpul preferat( iarna sau primavara )

4

Page 5: Pentru Lectia Deschisa

Centrul Manipulative: Sa facem un tablou cu anotimpul preferat-pe suport albastru sau verde cu material marunt .Centrul Stiinta: Descopera in carti anotimpul preferat.

EVALUAREA ACTIVITATII:

Care dintre cele doua anotimpuri v-au adus surprize mai frumoase? Cum a impacat batranul an pe fiicele sale? Cine pleaca, cine vine? Cele doua zane mai au cateva surprize.-Cine bine a muncit, acum este răsplătit!( 4 cutiute de marimi diferite)-Hai sa numaram bilutele obtinute de cele doua echipe , si sa stabilim ce echipa a castigat.Despre iarna stim multe lucruri.Despre primavara vom afla mai multe lucruri in saptamanile viitoare.-Sa cantam si sa jucam de bucurie ,,Primavara a sosit”-cautati in mapa de pe masa doamnei si vedeti ce gasiti- o fisa cu imagini –trebuie sa colorati, sa decupati si sa realizati impreuna cu parintii un tablou de primavara, cu care vom face o expozitie.-fiecare copil primeste un fluturas care ne anunta ca in curand primavara se va instala pe meleagurile noastre.-cautati un cosulet in care se afla surprize dulci.

5