Ed. Civica Grupuri

download Ed. Civica Grupuri

of 8

description

proiect

Transcript of Ed. Civica Grupuri

Data:17 decembrie 2013

Universitatea din Bucureti

Facultatea de Psihologie i tiinele Educaiei

Departamentul pentru Formarea Profesorilor

Filiala Focani

Specializarea Pedagogia nvmntului Primar i PrecolarPROIECT DIDACTIC

Student: Negur Daniela, anul IIIFocani

2015PROIECT DIDACTICData: 21.04.2015

COALA : coala cu clasele I-VIII Anghel Saligny ,Focani

CLASA: a III-a

PROFESOR COORDONATOR: Inspector colar pentru nvmnt primar, Oloeriu Gabriela;

ARIA CURRICULAR: Om i SocietateDISCIPLINA: Educaie civicSUBIECTUL: Ce sunt grupurile?TIPUL LECIEI: predare de noi cunotineTIMP: 50 minute

OBIECTIVE DE REFERIN:3.1 - s identifice grupurile sociale din care face parte: familie, grup de prieteni, grup colar, grup religios;

3.3 - s descopere i s descrie ntr-o manier clar i concis diferitele relaii sociale de grup;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 - s foloseasc termeni specifici Ed. Civice;

O2 - s identifice grupul din care face parte;

O3 - s descrie relaiile ce se pot stabili n cadrul unui grup;

O4 - s enumere reguli, ndatoriri/drepturi ce se stabilesc la nivelul grupului;STRATEGII DIDACTICE:

a)Metode i procedee: lectur, conversaia, explicaia, dezbaterea, observaia, exerciiul, Metoda ciorchinelui, problematizarea;

b)resurse materiale: tabl, cret, imagini, caiete, manuale, fie de lucru individual;

c)forme de organizare: frontala, individuala, pe echipe.BIBLIOGRAFIE:

Programa colar pentru clasa a III-a la Educaie Civic; Dumitra Radu, Gherghina Andrei, 2005, Manual de Educaie Civic, Editura Aramis.

Momentele leciei Ob.

Op.Activitatea didacticStrategii didacticeEvaluare

Activitatea propuntoareiActivitatea elevilorMetode i procedeeMijloace de nvmntForme

de organizare

1. Moment organizatoric Se asigur climatul necesar nceperii leciei; Elevii se pregtesc pentru nceperea leciei. Frontal

2. Captarea atenieiO1

O2 Citesc elevilor cteva ghicitori:E nins de ani, mbtrnit,

Eu l ascult, doar sunt mai mic,

Iar el este bunul meu....

(Bunic)Seara la culcare,

mi spune poveti,

E btrn tare,

Cred c o ghiceti...

Umbl toata ziulica

i e harnic...

(Bunica)

Elevii trebuie s recunoasc persoanele; Ce relaii exist ntre voi i bunicii votri? Elevii trebuie s realizeze un ciorchine cu membrii familiei, ncepnd cu bunicii;

Ce credei c reprezint acest ciorchine? Familia reprezint un grup. Ce credei c reprezint un grup? Ce alte grupuri cunoatei? Elevii ascult apoi rezolv ghicitorile;

Elevii rspund la ntrebare;

Elevii realizeaz ciorchinele;

Acest ciorchine reprezint familia; Elevii rspund la ntrebri;ConversaiaFoaie cu ghicitoriMetoda ciorchineluiFrontalRspunsu-rile elevilor

3. Anunarea temei i a obiectivelor Se precizeaz titlul leciei i obiectivele;

Se scrie titlul leciei pe tabl: Ce sunt grupurile?; Elevii recepioneaz mesajul i scriu n caietele lor titlul leciei.Tabl, caieteFrontal

4. Prezentarea optim a coninutuluiO1

O2

O3

O4 Citim poezia Grupuri de la pagina 50, din manual; Care este primul grup din care face parte omul?

n ce alte grupuri i mai desfoar activitatea copilul?

Ce scop are fiecare din grupurile prezentate?

Copiii ca i adulii, fac parte din diferite grupuri: familia, clasa de elevi, grupul de joac, grupul sportiv, grupul religios. (notez pe tabl) Prezint imagini cu diferite grupuri.

Din ce persoane este format fiecare grup?

Ce asemnri i deosebiri sunt ntre grupul care formeaz o clas i grupul de joac?

Grupul este format din mai multe persoane care se reunesc deoarece au interese comune.

Membrii grupului au drepturi i ndatoriri. (notez pe tabl) Elevii rspund la ntrebri; Elevii noteaz ceea ce este scris pe tabl; Elevii sunt ateni la explicaii; Elevii noteaz ceea ce este scris pe tabl;ConversaiaLectura

Explicaia

Exerciiul

Imagini

ManualCaiete

Frontal

Individual

Rspunsu-rile

elevilor

5. Dirijarea nvriiO3

O4 Se ncepe o dezbatere asupra cazului unui biat care este eliminat din echipa de fotbal datorit comportamentului acestuia: Dan a fost eliminat din echipa de fotbal deoarece nu respecta regulile jocului, i lovea att colegii ct i membrii echipei adverse, alerga numai el cu mingea, se certa cu arbitrul.

Elevii trebuie s descopere motivele respingerii elevului din echipa de fotbal ct i gsirea unor modaliti de rezolvare a conflictului; Se explic sensul cuvintelor acceptare i respingere.acceptat = primit, admis respins = refuzat, nlturat

Dac un coleg de clas este respins de majoritatea celorlali, cum reacionezi tu?

Poi face parte din mai multe grupuri n acelai timp? Argumenteaz.

Denumii activitile pe care le desfurai n cadrul grupului colar? Elevii sunt ateni la explicarea cazului asupra cruia se va realiza dezbaterea; Elevii descoper motivele respingerii i ceea ce trebuie realizat pentru rezolvarea conflictului;

Elevii rspund la ntrebri;Conversaia

DezbatereaProblemati-zarea

Explicaia

Exerciiul

Caiete

FrontalIndividualRspun-surile elevilor

6. Obinerea performanei O1O3

O4

Elevii vor fi mprii n 4 echipe, iar membrii fiecrei echipe vor trebui s colaboreze pentru a rezolva o cerin:I. S numeasc ndatoririle copiilor n familie i ce sanciuni pot primi n urma nerespectrii acestora;II. Care sunt regulile ce trebuie respectate n sala de clas?III. Care sunt locurile potrivite pentru joac? Ce reguli trebuie respectate pentru a evita producerea accidentelor?

IV. Identific trsturile morale care stau la baza unui grup religios. Motiveaz Elevii colaboreaz ntre ei pentru a rezolva sarcina oferit;Exerciiul

Fie de lucru individualCaietePe grupeRspun-surile elevilor

7. Fixarea cunotinelor

O1O2

O3

O4 Ce reprezint grupul? Care sunt grupurile din care putem face parte?

Ce reguli trebuie respectate n grupul colar? Dar n cel de joac? Elevii rspund la ntrebrile propuntorului;ConversaiaOralFrontalRspun-surile elevilor

8. ncheierea activitii Fac aprecieri pe marginea activitii elevilor la ora de curs i asupra comportamentului acestora. Elevii ascult aprecierile. ConversaiaOralFrontalAprecieri

8