cultura civica

8
Proiect didactic Jocuri si activitati liber alese: „Suntem curati!” Grupa: mica Categoria de activitate: Jocuri si activitati liber alese: „Suntem curati!” Temele activitatii: 1 Joc de rol: „De-a doctorul”; 2 ARTA: „ Batista”; 3 CONSTRUCTII: „ Sala de baie” Tipul de activitate: consolidare Mijloace de realizare: 1. joc de rol; 2. pictura; 3. îmbinare piese. Scopul didactic: - verificarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la obiecte de uz personal; dezvoltarea deprinderii de a comunica cu partenerii de joc; consolidarea deprinderilor de realizare a unor lucrari plastice. Obiective operationale: - sa simuleze situatii adecvate jocului de rol;

Transcript of cultura civica

Page 1: cultura civica

Proiect didactic Jocuri si activitati liber alese: „Suntem curati!”

Grupa: mica

Categoria de activitate: Jocuri si activitati liber alese: „Suntem curati!”

Temele activitatii:

1        Joc de rol: „De-a doctorul”;

2        ARTA: „ Batista”;

3        CONSTRUCTII: „ Sala de baie”

Tipul de activitate: consolidare

Mijloace de realizare: 1. joc de rol;

                                      2. pictura;

                                      3. îmbinare piese.

Scopul didactic:

-         verificarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la obiecte de uz personal; dezvoltarea deprinderii de a comunica cu partenerii de joc; consolidarea deprinderilor de realizare a unor lucrari plastice.

Obiective operationale:

-         sa simuleze situatii adecvate jocului de rol;

-         sa utilizeze corect materialele de lucru;

-         sa realizeze sarcinile specifice fiecarui centru de interes;

-         sa coopereze cu colegii în realizarea unei sarcini primite;

-         sa  îmbine corect piesele „lego”, în vederea realizarii temei propuse;

-         sa se exprime corect si coerent în discutiile cu partenerii de joaca;

Page 2: cultura civica

-         sa  învete sa convietuiasca alaturi de cei de vârsta lor;

-         sa cunoasca obiectele de uz personal si necesitatea folosirii lor.

Metode si procedee:

      - explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul.

Material didactic folosit:

     - jucarii variate: material necesar la doctor, joc lego, acuarele, batistute din hârtie.

Forme de activitate: frontal, colectiv.

Durata: 15-20 minute.

Page 3: cultura civica

Evenimentul didactic

Continutul stiintific Stategii didactice Evaluarea

1.Moment    

   organizatoric

Sala de grupa se aranjeaza pe centre: joc de

rol, constructii, arta. Se aeriseste si se pregateste materialul didactic. Copiii intra ordonat, apoi,  in sala de grupa si se asaza pe scaunele.

frontal -

2.Enuntarea scopului

   si a obiectivelor

     Astazi ne vom juca de-a doctorul, vom decora batistute si vom costrui sala de baie, care o avem sau ne-am dori sa o avem, pentru a putea sa spunem totdeauna: „Suntem curati!”. Fiecare copil isi va alege sectorul la care doreste sa lucreze,urmand ca mai tarziu sa ne rotim, schimband sectoarele intre noi. Pentru ca totul sa fie bine, trebuie sa nu ne certam, sa nu facem galagie si sa nu ne impingem.

explicatia

frontal

-

3.Desfasurarea

   activitatii

      La sectorul « Joc de rol »  - se  alege un copil care sa fie doctorul si educatoarea, impreuna cu copiii reamintesc care sunt atributiile medicului :sa ii intrebe  pe copii cum se simt, daca sunt bolnavi, daca ii doare gatul, daca le curge nasul,sa le faca injectii, sa le dea pastilute, ceai. Pe rand, vor fi si alti copii doctori.

      La sectorul arta- copiii vor decora batistutele cu ce culori vor, folosind acuarelele si

chestionare orala

              apreciere verbala

Page 4: cultura civica

degetul aratator. Educatoarea isi exprima dorinta ca batistele sa aiba buline mai multe, mai aglomerate, pe colturi si mai rare in rest. De asemenea le atrage atentia copiilor ca pot folosi mai multe culori si ca trebuie sa lucreze curat si ingrijit, cum spune si deviza lor : « Suntem curati ! ». La sfarsit le vor impaturi pentru a putea spune ca sunt chiar adevarate si gata sa fie puse in buzunar.

      La sectorul constructii- copiii vor intelege necesitatea unei bai in fiecare locuinta si vor construi, in echipa, o sala de baie, folosindu-se atat de piesele lego, cat si de mobilierul de baie de care dispunem, pentru a o utila.

4.Obtinerea

   performantei si

   asigurarea

   conexiunii inverse  

Le voi atrage permanent atentia ca trebuie sa colaboreze intre ei, sa fie foarte atenti la cee ce fac si sa nu uite de regulile amintite mai sus.

Cand copiii isi termina activitatea la un sector, se muta la altul si astfel nu va interveni plictiseala si monotonia in activ .

Educatoarea pune intrebari, pentru a verifica gradul de intelegere a activitatilor realizate, precum si daca le-au placut aceste activitati:

-         Simti ca te-ai

chestionare orala

               apreciere verbala

Page 5: cultura civica

vindecat de cand ai fost la doctor?

-         Ce tratament ti-a dat?

-         De ce ai pictat cu aceste culori batista ta? Iti plac? Ce alte culori iti mai plac?

-         Batista este un lucru necesar ? De ce ?

-     Seamana baia care ati consruit-o cu cea de la voi de acasa ?

-         Ce nu trebuie sa lipseasca din sala de baie ?

Cred ca putem spune : « Suntem curati si sanatosi », pentru ca am dovedit ca mergem la medic atunci cand ne doare ceva, stim ca batista nu trebuie sa ne lipseasca si ca igiena corpului este zilnic necesara.

5. Asigurarea

    retentiei si a

    transferului

Produsele de la sectorul arta vor fi expuse pe panou, iar blocurile vor fi puse pe masuta langa panou.

6.Evaluarea

   performantei si

   incheierea

   activitatii

Voi anunta incheierea activitatii si vom trece in grup pe la fiecare centru de interes pentru evaluarea rezultatelor. Voi face aprecieri asupra modului de lucru individual si colectiv si a modului de comportare in grup. Copiii vor face curat la locul de joaca si

conversatia

explicatia

frontal/individual

      chestionare orala

       apreciere verbala

Page 6: cultura civica

vor iesi in sir pe hol.