Constituirea Regatelor Barbare

6
Prof. Diaconescu Gabriel Vasile Şcoala cu cl. I-VIII Gramesti PROIECT DIDACTIC Data: 18 mai 2007 Clasa a V-a Unitatea de învăţare: Epoca Feudală Lecţia: Constituirea regatelor barbare Tipul lecţiei: predare-învăţare Timp: 50 minute Obiectivul general: de a dobândi cunoştinţe privind constituirea primelor state europene dintr-o sinteză a populaţiilor autohtone cu cele barbare; Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: 1. să plaseze în timp şi spaţiu constituirea regatelor barbare; 2. să enumere principalele regate barbare apărute pe harta Europei; 3. să identifice pentru fiecare regat în parte elementele care îl alcătuiesc; 4. să descopere transformările politice şi sociale de la începutul epocii feudale; 5. să caracterizeze pe scurt regatul franc în contextul dispariţiei Imperiului Roman de Apus şi marile migraţii; Metode de lucru: explicaţia, demonstraţia, descoperirea, comparaţia, modelarea, fişele de lucru, tabelul incomplet; Strategii didactice: -lucrul cu manualul -exerciţii de lucru cu harta mută; -munca individuală -organizatorul grafic incomplet;

description

Regatel barbare-proiect didactic

Transcript of Constituirea Regatelor Barbare

Page 1: Constituirea Regatelor Barbare

Prof. Diaconescu Gabriel VasileŞcoala cu cl. I-VIII Gramesti

PROIECT DIDACTIC

Data: 18 mai 2007

Clasa a V-a

Unitatea de învăţare: Epoca Feudală

Lecţia: Constituirea regatelor barbare

Tipul lecţiei: predare-învăţare

Timp: 50 minute

Obiectivul general: de a dobândi cunoştinţe privind constituirea primelor state europene dintr-o sinteză a populaţiilor autohtone cu cele barbare;

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

1. să plaseze în timp şi spaţiu constituirea regatelor barbare;2. să enumere principalele regate barbare apărute pe harta Europei;3. să identifice pentru fiecare regat în parte elementele care îl alcătuiesc;4. să descopere transformările politice şi sociale de la începutul epocii feudale;5. să caracterizeze pe scurt regatul franc în contextul dispariţiei Imperiului Roman de Apus şi marile

migraţii;

Metode de lucru: explicaţia, demonstraţia, descoperirea, comparaţia, modelarea, fişele de lucru, tabelul incomplet;

Strategii didactice: -lucrul cu manualul -exerciţii de lucru cu harta mută; -munca individuală -organizatorul grafic incomplet;

Resurse materiale: Istorie.Manual pentru clasa a V-a, Zoe Petre, Ed. All, 1998 Istorie.Manual pentru clasa a V-a, Liuba Gheorghiţă, Sorin Oane, Ed Teora, Caiet de aplicaţii practice la istorie, clasa a V-a. Coord. M.Rangu, Ed Lidana, 2006 Atlas de istorie universală, Ed Did. şi Pedag,

Bibliografie: Lucien Musset, Invaziile.Vol I: Valurile germanice, Ed. Corint, Bucureşti, 2002 P.Milza, S.Berstein, Istoria Europei, Vol.II, Ed.Institutului European, Iaşi, 1998 Ovidiu Drâmba, Istoria culturii şi civilizaţiei, VolII, Ed. Şt.şi Enciclopedică, 1987

Page 2: Constituirea Regatelor Barbare

Evenimentul didactic

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare, instrumente,

indicatoriOrganizarea clasei

-consemnarea absenţelor-comunicarea scopulzui activităţii -prezentarea modului de desfăşurare a lecţiei

Evaluarea iniţială

Marile migraţii -cauzele migraţiilor -grupele de migratori: -europeni(germanici, slavi) -asiatici(huni, avari, bulgari, maghiari) -popoarele europene:-latine -germanice -slave

Conversaţia euristică

ExpunereaEvaluare orală

Pregătirea evenimentului

Lecţia Constituirea regatelor barbare -consecinţă a marilor migraţii şi a destrămării Imp.Roman de Apus

Explicaţia Observarea comporta-mentului elevilor

Desfăşurarea evenimentului

Prin lecturarea manualului şi completărilor făcute de profesor sunt prezentate principalele regate barbare de neam germanic: -Vizigoţii-aşezaţi în Pen Iberică -au format un regat condus de Alaric -va fi cucerit de arabi în 711

Vandalii –trec Gibraltarul în nordul Africii -au format un regat condus de Genseric -înfrînţi de bizantini în 534d.Hr

Ostrogoţii- se aşează în Pen. Italică -formează regatul condus de Atilla şi apoi de Teodoric; -înfrânţi de bizantini

Anglo-saxonii- se stabilesc după retragerea romanilor în Insulele Britanice -uniţi în sec IX de Alfred cel Mare -cuceriţi de danezii conduşi de Kanut -1066 regele normand Wilhelm Cuceritorul îi înfrânge pe saxoni la Hastings -se formează poporul englez

Francii –s-au aşezat în Galia sub Clovis -au format un regat condus de Carol cel Mare (768-814) proclamat la800 împărat-843 –Verdun-apar trei state:-Franţa -Germania -Italia

Caietul de aplicaţii practice

Completare organizator grafic

Completarea hărţii mute(fişa de lucru)

Explicaţii cu ajutorul hărţii

Rezultatele finale vor fi trecute sub forma schematică în caietul de aplicaţii sau caietul de notiţe

Observarea dirijată

Completarea corectă a organizatorului practic

Dirijarea activităţii elevului

Se analizează puterea de analiză şi sinteză a elevilor

Page 3: Constituirea Regatelor Barbare

Feudalismul=sistem de organizare bazat pe proprietatea asupra pămîntului(feudă) -domeniul feudal-componenţă -clasele sociale feudale-nobili(senior-vasali -ţărani aserviţi

Definirea termenilor

Lucrul individual

Feed-back-ul -migratorii şi statele întemeiate de aceştia;-regatul franc-importanţă şi continuitate;

-Ciorchinele dirijat Evaluare frontală

Tema pentru acasă

Folosind manualul şi textele aferente alcătuiţi o scurtă compunere cu titlul Migraţiile şi popoarele barbare

Evaluare frontală în ora următoare

Page 4: Constituirea Regatelor Barbare

Regatele barbareInsulele Britanice..................................

Pen Iberică......................

Nordul Africii........................

Pen Italică........................

Galia....................

Harta migr aţiilor şi constituirea regatelor barbare

1.Coloraţi cu culori diferite cele două imperii rezultate în urma migraţiilor. 2.Completaţi în dreptul numerelor regatele apărute pe harta Europei.