Comisie-proiect de activitate

5
Grădiniţa cu P.P. Nr .32 Educatoare : Mihai Adeline Grupa: mica Categoria de activitate: Domeniul Om si Societate Tema : ,,Fluturasul”-decupare , lipire Tipul de activitate: formare de priceperi şi deprinderi Scop: - Consolidarea şi perfecţionarea deprinderilor de lucru manual ; - Lipirea unor materiale ; - Consolidarea deprinderii şi a obişnuinţei de a lucra corect, ordonat, curat, de a duce la bun sfârşit lucrarea începută; - Cultivarea unor capacităţi de voinţă şi caracter cum sunt: hărnicia, iniţiativa. Obiective operaţionale: O1- să asculte cu atenţie explicaţiile date de educatoare pentru a realiza cu eficienţă lucrarea. O2- să realizeze tema propusă folosind tehnica de lucru-lipirea materialelor ; O3- să lucreze atent, corect, îngrijit respectând cerinţele educatoarei. O4-să aprecieze lucrările critic şi autocritic.

description

proiect

Transcript of Comisie-proiect de activitate

Grdinia cu P.P. Nr .32Educatoare : Mihai AdelineGrupa: micaCategoria de activitate: Domeniul Om si SocietateTema : ,,Fluturasul-decupare , lipire

Tipul de activitate: formare de priceperi i deprinderi

Scop:

Consolidarea i perfecionarea deprinderilor de lucru manual ; Lipirea unor materiale; Consolidarea deprinderii i a obinuinei de a lucra corect, ordonat, curat, de a duce la bun sfrit lucrarea nceput;

Cultivarea unor capaciti de voin i caracter cum sunt: hrnicia, iniiativa.

Obiective operaionale:

O1- s asculte cu atenie explicaiile date de educatoare pentru a realiza cu eficien lucrarea.

O2- s realizeze tema propus folosind tehnica de lucru-lipirea materialelor; O3- s lucreze atent, corect, ngrijit respectnd cerinele educatoarei.

O4-s aprecieze lucrrile critic i autocritic.

Strategii didactice:

a)Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia,exerciiul

b)Mijloace didactice: lipici,hrtie glasat, frtie ecologic, pensule, lipici

c)Forme de organizare: frontal, individual

d)Tipuri de nvare: receptiv-reproductiv, operaional

Sisteme de evaluare:

e)Forme de evaluare: curent

f)Metode de evaluare: observare curent, conversaie de verificare

Durata: 15-20minute

Bibliografie: ,,Caiet de abiliti practice cu joc i distracie- Boneag Maria,

Brboni Elena, Editura Tehno-Art, Petroani,2004

Etapele

activitii Activitate educatoarei Activitatea copiilor

1.Moment organizatoric

2.Captarea atentiei

3.Discuii pregtitoare

4.Anunarea temeii a obiectivelor

5.Prezentarea coninutului

6.Realizarea temei

7.Evaluarea activitiiAsigurarea condiiilor pentru buna desfurare a activitii: aerisirea slii de grup, aranjarea mobilierului, mprirea materialului individual pe msue, etc.

Le voi spune o ghicitoare:

n ce anotimp suntem?

Prezint pana model si discutm despre aceasta:

Ce vedei pe aceast plan?

Care sunt prile componente?

Ce form are ciocul? Ce culoare are?

Cum sunt picioarele?

Ce culoare are barza?

Vrei s realizai i voi berze?

Astzi la activitatea opional vom realiza ,,Barza.

Ce avei pe msue?

Explic tehnica de lucru.

Fiecare are pe msu abloane care reprezint corpul berzei i ciocul. Trasm cu ajutorul abloanelor corpul berzei ,apoi ciocul , apoi de decupm.Pentru picioare folosim bee de chibrituri pe care le lipim apoi pe foaie de culoare albastr. Cu carioca neagr vom desena ochiul i cteva pene negre.

Se fac exerciii pentru musculatur: lupta degetelor, morica, splm rufe etc.

Copiii ncep s lucreze:

Traseaz cu ajutorul abloanelor corpul berzei, ciocul.

Decupeaz barza pe contur.

Lipesc elementele componente.

Deseneaz ochiul berzei cu negru i cteva linii negre pe aripi i pe coad.

Voi supraveghea copiii n timpul muncii i voi ajuta pe cei care ntmpin greuti.

Voi alege cteva lucrri i vom discuta despre ele:

V place aceast plan? De ce?

Voi face aprecieri referitoare la modul cum au realizat berzele , cum s-au comportat la activitate.

Voi realiza o mini-expoziie cu lucrrile copiilor.

Rspund la ghicitoare.

Primvara.

Vedem o barz.

Cap,corp i picioare.

Ciocul este ascuit.

Picioarele sunt lungi i subiri.

Da.

Sunt ateni la explicaiile educatoarei.

Execut exerciiile.

Realizeaz tema.