comisie metodica (1)

16
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA „SARBATOAREA RECOLTEI” ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE): DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE (DLC): -educarea limbajului-

description

proiect didactic ,activitate integrata,grupa mica

Transcript of comisie metodica (1)

Page 1: comisie metodica (1)

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

„SARBATOAREA RECOLTEI”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE (DLC): -educarea limbajului-

DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV(DEC):-lucrare colectiva

Page 2: comisie metodica (1)

Anexa 1

Dragii mei prieteni,

Am aflat cu bucurie ca in aceasta gradinita

sunt copii isteti, care stiu multe lucruri interesante

despre mine. De aceea, v-am pregatit cateva surprize

pe care sper sa le puteti descoperi, dar nu oricum,

ci numai daca veti trece peste probele mele.

Sunt sigura ca veti reusi!

Acum plec, fiindca mai am de desfrunzit cativa

copaci, de strans cateva legume si fructe sa le pun

in camara parintilor vostri.

Vă îmbrăţişez cu drag, Zâna Toamna

Page 3: comisie metodica (1)

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 05.10.2015

GRUPA: MICA

PROFESOR: CRAINIC OANA CALINA

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla?

PROIECT TEMATIC: ,,Tabloul de toamna”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Bogatiile toamnei”

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Sarbatoarea recoltei”

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi

DURATA: o zi

FORMA DE ORGANIZARE : frontal, pe grupe, individual

LOCUL DESFASURARII : sala de grupă

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE:

ALA-JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE:Comportamente urmărite: Arta: “Cartea toamnei“

Page 4: comisie metodica (1)

o Să coloreze diverse imagini de toamna respectând conturul si utilizand culori potrivite, apoi sa

le imbine pentru a obtine o carte; Construcţii: “Ladite pentru fructe si legume”

o Să construiasca din cuburi ladite pentru pastrarea fructelor si legumelor si vaze pentru flori;

Joc de rol: “Va rog sa-mi dati!”o Să salute si sa ceara politicos legume, fructe sau flori;

o Să descrie si sa clasifice fructele, legumele si florile cumparate;

ADE-ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:

Obiective operaţionale: Cunoaşterea mediului:◦ Să precizeze caracteristicile obiectelor, alimentelor din imagini specifice anotimpului toamna;Educarea limbajului:◦ Să recite clar şi expresiv poezii;◦Să unească punctele pentru a descoperi fructe şi legume de toamnă;◦ Să răspundă corect la ghicitori şi la întrebările adresate de educatoare;Activitate practică:◦ Să decoreze Zâna Toamna îmbinând creativ elementele date;

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: ,, Gospodinele la piaţă” RUTINE: - sosirea copiilor (deprinderi de autonomie); - toaleta; igiena (deprinderi igenico – sanitare); - micul dejun (deprinderi de autoservire, ordine şi disciplină).

- „Ne pregatim pentru activitati.” TRANZIŢII: ,,Bate vantul frunzele”, „Toamnă,toamnă harnică!”Moment de

înviorare-cântăm şi dansăm (laptop, CD cu cantece pentru copii); Joc de miscare: “Mişcă vântul frunzele”; Euritmie: “Dansul fructelor şi legumelor”

Joc : “Coşul rupt”Regulile jocului: Se formează un grup de 8-10 copii. Fiecare copil îşi alege un jeton cu un fruct de toamna, pe care îl prinde la gât cu şnur. Este ales un copil-cumpărător, ceilalţi copii-fructe stau în cerc. Cumpărătorul, cu un coş în mână, ocoleşte cercul şi spune: “Am plecat la piaţă să cumpăr…un măr, o pară etc”. Copilul-fruct numit se aşează după cumpărător şi-l urmează. Cumpărătorul cere alt fruct şi aşa mai departe, se repetă jocul de 3-4 ori. La comanda “Coşul s-a rupt” fructele cumpărate trebuie să-şi ocupe rapid locul în cerc. Cel neatent va fi scos din joc o tură.

Scopul activităţii:◦ Consolidarea şi verificarea cunostinţelor copiilor cu privire la anotimpul toamna;◦ Educarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic;◦Dezvoltarea capacităţii de a colabora la rezolvarea unor sarcini în perechi sau în grup;

Page 5: comisie metodica (1)

Strategii didactice:

Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, munca în echipă/individuală;

Mijloace de învăţământ: creioane colorate, fişe cu imagini cu aspecte de toamnă, cuburi din lemn şi plastic, bani din hârtie, fructe, legume şi flori din plastic, Zâna Toamna, clovnul Hapciu, bileţele, Coşul Toamnei (jetoane cu imagini reprezentând fructe şi legume), fişe cu aspecte de toamnă desenate punctat, lipici, planşe, imagini cu aspecte de toamnă, culegere de poezii, culegere de ghicitori, culegere de cântece, laptop, cd-uri audio, recompense; Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe.

Sistem de evaluare:

Metode de evaluare: observare curentă, aprecieri verbale, recompense.

Forme de evaluare: evaluare continuă (formativă).

Material bibliografic:„Revista Învăţământul preşcolar nr.3/4/2009”„Revista Educatoarea.ro nr.32-33/2010”„Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008”;www.didactic.ro

Page 6: comisie metodica (1)

SCENARIUL ZILEI

La sosirea copiilor în sala de grupă, ei vor găsi pregătite materialele necesare pentru activităţile pe care le vor desfăşura în cursul dimineţii alegându-şi centrul în care doresc să-şi înceapă activitatea; La centrul de interes Arta, se va realiza “Cartea toamnei”. Copiii vor colora diverse fişe cu imagini de toamnă, apoi le vor îmbina pentru a obţine o carte. Astfel fiecare copil are fila lui în Cartea Toamnei. La centrul de interes Construcţii, copiii construiesc din cuburi lădiţe pentru păstrarea legumelor şi fructelor, şi vaze pentru flori.

La centrul de interes Joc de rol la “tarabă”, copiii trebuie să salute, să ceară politicos legume, fructe sau flori (Vă rog sa-mi daţi…), apoi să plătească ce au cumpărat cu bani de jucărie. Copiii au datoria de a descrie şi de a clasifica legumele şi fructele cumpărate.

Urmăresc realizarea cât mai corectă a sarcinilor de lucru.În încheiere fac aprecieri verbale şi le acord recompense.Folosind bătăi din palme şi număratul în ordine inversă de la 10-1 se va face trecerea la colţul

întâlnirii de dimineată.„Intalnirea de dimineata” unde copiii sunt salutati cu ajutorul poeziei-salut:,, ,, Dimineata a sosit/ Toti

copiii au venit/ Un cerc mare sa formam/Cu toti sa ne salutam:/ -Buna dimineata,copii!”

Prezenţa: o vor face copiii alegându-şi fiecare jetonul pe care este imprimată poza fiecăruia şi aşezând-o la locul special pentru cei prezenţi, iar cartonaşele rămase se vor pune în buzunarul pentru absenţi.

Împărtăşirea cu ceilalţi: “De ce îmi place toamna”; “Care sunt fructele si legumele de toamnă preferate”?-dezvoltarea abilităţilor de comunicare;

Calendarul naturii: În ce zi a săptămânii suntem? Ce dată este azi? Ce lună?Ce anotimp? Cum este vremea afara?

Noutatea zilei: “Este o zi specială pentru că avem musafiri”;Îl invit în grupă pe Clovnul Hapciu, prieten al Zânei Toamna, cea care l-a trimis la noi căci

era supărat că nu are cu cine să se joace. Acesta le spune copiilor că în buzunarele sale are o mulţime de jocuri pentru copii şi că azi a adus câteva şi pentru grupa lor, alaturi de o scrisoare de la insasi Zana Toamna.În plus, le-a pregătit şi o surpriză deosebită care se afla sub pălaria sa.

Jocurile sunt descrise sub formă de răvaşe şi trebuie să trecem peste nişte probe pentru a putea primi surpriza de la clovn;

Trecerea de la colţul întâlnirii de dimineaţă la masuţe pentru începerea activităţilor de dezvoltare personală se face cu ajutorul cântecului: “Bate vantul frunzele”;

În ultima etapă a zilei, copiii vor dansa dupa melodia intitulată „Dansul fructelor şi legumelor”.

Page 7: comisie metodica (1)

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.MOMENT ORGANIZATORIC

-Voi creea climatul propice desfăşurării activităţilor;-Materialul va fi distribuit pe arii de stimulare;-Copiii vor fi invitaţi să opteze pentru sectorul preferat;- Folosind bătăi din palme şi număratul în ordine inversă de la 10-1 se va face trecerea la colţul întâlnirii de dimineată.

Conversaţia Observarea interesului

2.CAPTAREAATENŢIEI

-Se va face în cadrul întâlnirii de dimineaţă;-Se prezintă noutatea zilei-avem musafiri;-Îl invit în grupă pe clovnul Hapciu, prieten al Zânei Toamna, cea care l-a trimis la noi căci era supărat că nu are cu cine să se joace. Acesta le spune copiilor că în buzunarele sale are o mulţime de jocuri pentru copii şi că azi a adus câteva şi pentru grupa lor. În plus, le-a pregătit şi o surpriză deosebită care se află sub pălăria sa.-“Jocurile sunt descrise sub forma de răvaşe şi trebuie să trecem peste nişte probe pentru a putea primi surpriza de la clovn”;

Conversaţia

Elementul surpriză

Explicaţia

Sesizarea atenţiei copiilor

3. ANUNŢAREA TEMEI -“Astăzi ne vom juca împreună cu Hapciu cu

Conversaţia Observarea comportamentului

Page 8: comisie metodica (1)

coşul toamnei, vom cânta, vom recita poezii,…mai pe scurt vom face ce ne cere pentru a-i demonstra că merităm surpriza pe care ne-a pregatit-o.”-“Acesta ne roagă să ne împărţim în două grupe: grupa frunzelor galbene şi grupa frunzelor portocalii”

verbal si nonverbal al copiilor

4.DIRIJAREA ACTIVITĂŢII ŞI

OBŢINEREA PERFORMANŢEI

Cunoaşterea mediului:-Desfăşurarea jocului “Coşuletul toamnei”:scot din buzunarul clovnului primul răvaş pentru a afla prima probă: “Alege din coşuleţul toamnei un jeton şi spune ce ştii despre imaginea de pe el” (formă, gust, culoare, miros, întrebuinţare, etc);-Precizez regulile jocului: din ambele echipe vin pe rând copii care să execute sarcina lui Hapciu; pentru răspunsurile corecte, echipa câştigă o bulină rosie, iar pentru soptit, pierde una. Nu se răspunde neintrebat;Educarea limbajului:-Iau din buzunarul clovnului un alt răvaş pe care scrie:Sarcina 1: “Zâna Toamna mi-a spus că aţi învăţat nişte poezii frumoase despre toamnă şi vreau să mi le recitaţi şi mie să văd daca nu cumva le ştiu şi eu de la alţi copii. Grupa frunzelor galbene va recita poezia “Toamna”, iar grupa frunzelor portocalii va recita poezia

ConversaţiaExplicaţia

DemonstraţiaExerciţiul

Conversaţia

Recitarea poeziilor

Aprecierea răspunsurilor

corecte acordate;

Aprecierea modului de recitare a

poeziilor

Page 9: comisie metodica (1)

“Supă de zarzavat”;-Copiii recită poeziile, apoi se asează la măsuţe;Sarcina 2: “Uneşte punctele şi spune ce ai descoperit!”-Fiecare copil primeste o fişă cu un fruct sau o legumă trasată punctat; ei trebuie să unească punctele pentru a descoperi ce fructe şi legume de toamna îi plac lui Hapciu, apoi să le numească;Sarcina 3: “Ghici, ghicitoarea mea”Activitate practică:-Se va realiza o lucrare colectivă. Copiii au la dispoziţie o planşă pe care este pictat un chip, care reprezintă Zâna Toamna. Ei vor lipi, cu lipici, pe această plansă, diferite jetoane cu simboluri ale anotimpului toamna (fructe şi legume de toamnă, flori, frunze), astfel încât în final vor realiza “Chipul toamnei”.(anexa2)În final copiii, îi cântă Zânei Toamna cântecul “Toamna cea bogată”

Munca individuală

Concurs de ghicitori

Problematizarea

Intonarea cântecelor

Aprecierea corectitudinii unirii

punctelor şi a denumirii fructelor

sau legumelor

Aprecierea raspunsurilor date la

ghicitori

Evaluare frontala

Aprecierea modului de intonare a

cântecului

5. EVALUARE ŞI ÎNCHEIEREA ACTIVITAŢII

- Clovnul Hapciu le multumeşte copiilor pentru că s-au jucat cu el şi le împarte surpizele

ConversaţiaAcordarea

recompenselor

Aprecieri colective, stimulative adresate

copiilor

Page 10: comisie metodica (1)

pregătite, felicitându-i pentru răspunsurile corecte date;

Anexa2

Page 11: comisie metodica (1)