Civica Pr1

11
PROIECT DIDACTIC Data: 02.04.2015 Elaborat: Bercu Tamara Clasa: a XI-a Disciplina: Educaţie civică Unitatea de învăţare: Creşterea personală şi orientarea pentru carieră Subiectul lecţiei: Integrarea abilităţilor de relaţionare, în vederea dezvoltării personale şi profesionale Tipul lecţiei: mixtă Timp alocat: 40 min. Competenţe specifice: Valorificarea oportunităţilor de creştere personală, dezvoltare pentru carieră şi de încadrare în cîmpul muncii. Subcompetenţe: 1

description

Proiect didactic la educatia civica, succesul in realizarea unei afaceri, punctele pozitive si negative...

Transcript of Civica Pr1

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 02.04.2015Elaborat: Bercu TamaraClasa: a XI-aDisciplina: Educaie civicUnitatea de nvare: Creterea personal i orientarea pentru carier Subiectul leciei: Integrarea abilitilor de relaionare, n vederea dezvoltrii personale i profesionaleTipul leciei: mixtTimp alocat: 40 min.Competene specifice:

Valorificarea oportunitilor de cretere personal, dezvoltare pentru carier i de ncadrare n cmpul muncii.

Subcompetene:

Utilizarea unor proceduri i practici de relaionare cu persoane i instituii n vederea dezvoltrii personale i profesionale.

Obiectivele leciei. Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili: O1. S identifice aspectele identitii vocaionale; O2. Recunoaterea necesitii i implicaiilor managementului carierei pentru reuita personal i profesional;O3. S stabileasc n cooperare cu membrii grupului, a rolurilor proprii, actuale i de perspectiv, n alegerea unei profesii;

O4. S analizeze critic comportamentul n alegerea traseului profesional.Strategii didactice:a) Metode i procedee didactice: expunerea, explicaia, conversaia euristic, grafitele, brainstorming, instruirea asistat de calculator, discuia cu elemente de dezbatere,analiza SWOT; b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru (individual, n grupuri);c) Forme de organizare a activitii : frontal, individual , n grupuri.Surse bibliografice:1. Revista ProDidactica.2. Revista Alternativa, nr. 4/2003, nr. 2/20093. ,,Educaie antreprenorial manual cl. a X-a, ed. Corint, Bucureti4. Metodologia lecturii i scrierii pentru dezvoltarea gndirii critice, 2001

Desfurarea activitii

Etapele

lecieiOb.Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorStrategii didacticeEvaluare

EVOCAREA

1. Organizarea

clasei (1 min).Verific prezena elevilor, prezena mijloacelor didactice,etc. Pregtesc materialele pentru lecie. Conversaie frontal. Apreciere oral.

2.Reactualizarea cunotinelor (5 min). Se face sumar prin adresarea a cteva ntrebri.

Elevii rspund, completeaz rspunsurile elevilor, exprim judeci de valoare

Conversaie euristic Apreciere oral a corectitudinii rspunsurilor.

3.Captarea ateniei (3 min). Propune elevilor s comenteze mottoul leciei. Fr pregtire nu poi ncerca,

Fr ncercare nu exist progres,

Fr progres nu exist perfeciune, Fr perfeciune nu exist satisfacie.

(Sri Chinmoy ) Cum credei ce subiect vom aborda astzi la lecie?

ncercai i formulai 2 obiective ale leciei.Sunt ateni, reflecteaz, exprim opinii argumentate cu privire la mesajul ce deriv din mottou.

Se expun cu privire la subiectul leciei. Propun formularea unor obiectiveExpunere frontal.

Dialogul. Comentarea maximeiApreciere oral a corectitudinii rspunsurilor.

4.Evocarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale (1 min). Scrie subiectul leciei pe tabl i enun obiectivele. Ascult, recepteaz i noteaz n caiete titlul leciei noi. Expunere frontal

Observarea comportamentului elevilor.

REALIZAREA SENSULUI 1.Dirijarea nvrii i dobndirea de noi cunotine

(20 min.) O 1

O 2

O 2O 3

O 4

1. Explicarea termenilor cheie.2. Propune elevilor s identifice prin discuia n grupuri i s noteze cu ajutorul Soarelui de idei ,,Aspectele identitii vocaionale3. Confruntarea ideilor expuse de elevi 4. Expune care sunt stadiile dezvoltrii vocaionale.

5. Iniiaz un asalt de idei cu privire la factorii care influieneaz orientarea vocaional.6. Repartizeaz sarcinile de lucru n grupuri.Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de informare.Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de autocunoatere.Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de relaionare (relaii semnificative)Discut n perechi. Explic termenii

Noteaz n caiete.

Discut n grupuri.

Noteaz toate ideile. Identitatea vocationalacombina aspecte legate de cunoasterea propriilor interese, valori, abilitati si competente, pe de o parte, cu preferinta pentru un anumit tip de activitate, stiluri de interactiune si medii de munca, pe de alta parte. Ascult i noteaz n caiete informaiile precizate de profesor.

Expun , numesc factorii. Un elev noteaz toate ideile colegilor pe tabl. Decizia de carier st sub influena unorfactori,fiepsihosociali(familia, coala, grupul de prieteni, cerereapieei forei de munc, moda profesiunilor, prejudecile legate de unele profesiuni,fie individuali (nivelul intelectual, aptitudinile, motivaia, trsturile dominante de personalitate)Discut n grupuri.

Prezint rezultatul final. Formuleaz concluzii

Conversaie G.P.P.Instruirea asistat de calculator.Activitate n grupuri

Expunerea sistematic.

BrainstormingLucru n grupConversaie frontal.

Provocarea participrii tuturor elevilor la demersul didactic.

Observarea comportamentu-lui elevilor.

Apreciere oral a corectitudinii rspunsurilor.Observarea comportamentului elevilor.

Atenionarea n legtur cu unele neclariti

REFLECIA

1.Fixarea cunoitinelor i atingerea fedd-back-ului (3min.) 2.Evaluarea final

(4 min.)

EXTINDERE(2 min.)O 4

1. Iniiaz cu elevii o discuie la tema Cutarea unui loc de lucru: strategie sau aventur.2. Propune elevilor s completeze rspunsurile n Fia nr. 2

Apreciaz activitatea elevilor n timpul leciei, noteaz elevii.Adreseaz frontal ntrebri elevilor din lecia predat3.Tem:Stabilii planul personal de carierSunt ateni, reflecteaz i rspund la ntrebri.Completeaz cadranele cu privire la alegerea carierei.

Ascult i noteaz.Discuie cu elemente de dezbatere.

Explicaia.Analiza rspunsurilor. Stimularea participrii elevilor.

NOT: Fixarea noilor cunotine, realizarea feed-back-ului s-a fcut pe parcursul leciei i prin intermediul fiei de evaluare.

Termeni cheie: Cariera reprezint totalitatea profesiilor, meseriilor, ocupaiilor, rolurilor sociale, familiale funciilor etc. realizate de-a lungul vieii.

Managementul carierei presupune o serie de procese care vizeaz cunoaterea propriilor posibiliti, deciziile care se impun n privina parcursului colar, profesional i ocupaional (toate acele procese care ne permit un control asupra propriei viei).

Educaie vocaional/ profesional, ca dimensiune specific educaiei aplicative/tehnologice , proiecteaz un ansamblu de actiuni de dirijare i autodirijare a procesului de formare-dezvoltare a personalitii elevului, integrate n activitatea de consiliere i orientare colar profesional, organizat progresiv, formal sau neformal, n cadrul sistemului de nvmnt i ca resurs de evoluie a carierei, individual i social, psihologic i comunitar pe tot parcursul vieii ;Fia de lucru nr. 1

Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de informare.

Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de autocunoatere.

Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de relaionare (relaii semnificative)Stadiile dezvoltrii vocaionale

Stadiul de dezvoltare Perioada de vrst Caracteristici i sarcini specifice

CRETERE natere 14-15 ani ( formarea conceptului de sine, ( dezvoltarea unor capaciti, atitudini, interese, nevoi ( cristalizarea unui mod de conceptualizare a lumii muncii

EXPLORARE15-24 de ani( ncercri, tentative de munc prin: experienei academice, experiene directe de munc, activiti recreative; ( colectarea de informaii relevante, ( dezvoltarea abilitilor specifice

STABILIZARE25-44 de ani( dezvoltarea abilitilor, ( obinerea de performane prin experien profesional direct

MENINERE45-64 ani( adaptare continu n vederea mbuntirii activitii

DEZANGAJARE64+( pregtire pentru pensionare, ( ieirea din activitate profesional

Fia de lucru nr. 2Egalitatea de anse pentru creterea n carier

Completai spaiul din interiorul chenarului, respectnd cu exactitate cerina formulat n fiecare caz n parte. Folosii ntrebrile dintre paranteze, acestea avnd rolul s v ajute pentru a nelege mai bine la ce trebuie s facei referire.

Aspecte pozitive

(Care sunt avantajele unei cariere de succes?)

Aspecte negative

(Care sunt dezavantajele faptului c suntem indecii n viitoarea profesie?)

Oportuniti

(Care din aciunile pe care le facem zilnic n favoarea viitoarei profesii / carierei?)

Ameninri

(Care din aciunile pe care le facem zilnic pun n pericol viitoarea carier?)

PAGE 1