platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU...

40
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II GRAD DIDACTIC I Prof. înv. preșc. Diana Gabriela Tănăsoaie Grădinița cu Program Normal Nr. 7, Structură a Școlii Gimnaziale „George Călinescu”, Iași Grupa: mijlocie „Ștrumfii” Tema anuală de studiu: “Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?” Tema proiectului tematic: „Ieri, azi, mâine” Subtema: „Povești, povestiri, amintiri” Tema activităţii: „Să învățăm de la Cenușăreasa” Forma de realizare: Activitate integrată Tipul activității: (activitate mixtă) predare – consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi; Componenţa activităţii: ADP (Activități de dezvoltare personală): Întâlnirea de dimineață (Prezenţa, Calendarul naturii, Noutatea zilei); Rutine („Bine v-am găsit!”,„Înainte de-a mânca, eu pe mâini mă voi spăla”, „Să am răbdare nu e greu, va veni și rândul meu!”, „La revedere, prieteni!”); Tranziții (“Ne-am pierdut un pantofior, să sărim într-un picior!”, „Șoriceii se pitesc, șoriceii se grăbesc / Șoriceii-ncetișor, ronţăie un merișor/ strâng fiecare lucrușor”, „Spălăm, stoarcem, scuturăm, pe sârmă haine așezăm”); JALA (Jocuri și activități liber alese):

Transcript of platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU...

Page 1: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II

GRAD DIDACTIC I

Prof. înv. preșc. Diana Gabriela TănăsoaieGrădinița cu Program Normal Nr. 7,

Structură a Școlii Gimnaziale „George Călinescu”, Iași

Grupa: mijlocie „Ștrumfii”

Tema anuală de studiu: “Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”

Tema proiectului tematic: „Ieri, azi, mâine”

Subtema: „Povești, povestiri, amintiri”

Tema activităţii: „Să învățăm de la Cenușăreasa”

Forma de realizare: Activitate integrată

Tipul activității: (activitate mixtă) predare – consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi;

Componenţa activităţii:

ADP (Activităţi de dezvoltare personală):

Întâlnirea de dimineaţă (Prezenţa, Calendarul naturii, Noutatea zilei);

Rutine („Bine v-am găsit!”,„Înainte de-a mânca, eu pe mâini mă voi spăla”, „Să am

răbdare nu e greu, va veni și rândul meu!”, „La revedere, prieteni!”);

Tranziţii (“Ne-am pierdut un pantofior, să sărim într-un picior!”, „Șoriceii se pitesc,

șoriceii se grăbesc / Șoriceii-ncetișor, ronțăie un merișor/ strâng fiecare lucrușor”,

„Spălăm, stoarcem, scuturăm, pe sârmă haine așezăm”);

JALA (Jocuri și activităţi liber alese):

- Ştiinţă: „Camere dezordonate”- numărare, atribuirea numărului la cantitate și a

cantității la număr, în intervalul numeric 1-3;

- Joc de masă: „Sortează semințele!” - sortare de seminţe de linte, de porumb,

de fasole;

- Joc de rol: „Gătește, respectând rețeta!”- joc gastronomic;

- Activitate recreativă – „Cine ordonează primul imaginile?”– joc de mișcare și

de dezvoltare a gândirii logice.

Page 2: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

ADE (Activităţi pe domenii experienţiale):

- DLC: “Cenușăreasa” adaptare după Charles Perrault și după filmul animat

produs de studioul Disney – povestirea educatoarei;

- DPM: T1:„Cine strânge primul hainele!” – joc de dezvoltare a capacității de a

alerga în viteză, pe o distanță dată;

T2:„Aruncă dovleacul!” – joc de dezvoltare a forței și a capacității de a

arunca greutatea;

Scopul activității: Dezvoltarea capacităţilor de cunoaştere și interacțiune cu mediul

înconjurător, pe baza modelelor pozitive oferite în literatura pentru copii;

Competențe generale:1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

2.Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viaţă familiare

3. Manifestarea autocontrolului și a expresivității emoționale

Competențe specifice :1.1. Exersarea ascultării active a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare

receptivă)

1.2. Demonstrarea înțelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoțiilor,

semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)

2.1 Coordonarea mușchilor în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei copiilor

3.2. Promovarea imaginii de sine, prin manifestarea ca persoană unică, cu caracteristici specifice

Obiective operaționale: JALA1:

- Ştiinţă:

O1: Să așeze în tablou tot atâtea elemente (rochii, perne, tablouri) câte indică cifrele;

O2: Să așeze sub obiectele indicate (scaune, pantofi, covoare) cifrele potrivite: 1, 2 sau 3;

Page 3: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

- Joc de masă:

O3: Să sorteze în caserole semințe de linte, de porumb și de fasole, lucrând în echipe;

- Joc de rol:

O4: Să dispună alimentele în farfurii, pentru a obține produsul reprezentat pe rețeta ilustrată;

ADE:

- DLC:

O5: Să răspundă la întrebările formulate pe baza poveștii (titlul, autorul, personajele, succesiunea

episoadelor), utilizând o exprimare corectă din punct de vedere lexico-gramatical și semantic;

O6: Să recunoască elementele fantastice (obiectele fermecate, formulele poveștii) și pe cele reale

din poveste;

DPM:

O7 : Să alerge în viteză pentru a lua primul obiectul lăsat dezordonat (haina) ;

O8: Să arunce greutățile (dovlecii) la o distanță de cel puțin 50 cm, pe direcție orizontală;

JALA2:

O9: Să respecte regulile jocului, dansând și așezând imaginile în momentele stabilite.

O10: Să plaseze imaginile poveștii în funcție de ordinea în care s-au petrecut evenimentele

reprezentate;

Metode şi procedee: conversația; explicația; povestirea; demonstrația; observarea; exercițiul;

jocul;

Material didactic: Scăunele; măsuțe; pantoful din sticlă; textul poveștii; imagini cu camerele

surorilor și a mamei vitrege ale Cenușăresei; jetoane reprezentând rochiile, pernele, tablourile,

cifrele 1,2,3; patafix tăiat în pătrate mici; alimente realizate din hârtie buretată; meniuri ilustrate;

boabe de linte, de porumb, de fasole; caserole transparente pentru sortarea semințelor; tricouri

verzi și galbene pentru cele două echipe de sportivi; hăinuțele copiilor; dovleci de dimensiuni și

greutăți diferite (1 – 1,5 kg), confecționați din baloane umblute cu orez; 3 benzi izolatoare pentru

marcarea intervalelor de distanță față de punctul de aruncare a greutății;

Durata: o zi

Page 4: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Bibliografie:

Preda, V. “Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura

Gheroghe-Cartu Alexandru, Craiova, 2009;

Preda, V., “Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura

Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii se adună în sala de grupă. La sosire, fiecare este îndemnat să îi salute pe doamna

educatoare și pe colegii săi. Până la venirea tuturor copiilor, aceștia sunt lăsați să desfășoare

jocuri libere pe o perioadă de aproximativ 30 – 35 minute.

Activitatea didactică integrată debutează cu întâlnirea de dimineaţă, copiii aşezându-se

pe scăunelele dispuse în formă de semicerc.

PREZENŢA: Vom încerca să intuim cine lipsește, urmând a efectua prezența pe baza listei din

catalog. Copiii vor răspunde utilizând formulele „prezent” sau „absent”, în funcție de situație.

CALENDARUL NATURII: Vom aminti denumirea anotimpului în care suntem, vom

completa „trenulețul zilelor săptămânii” cu vagonul aferent zilei în care ne aflăm, menționând și

cum este vremea în această zi, pentru a aşeza jetonul potrivit.

ACTIVITATE DE GRUP : „Am găsit un pantofior. Al cui să fie ?” Copiii vor intui al cui ar

putea fi pantoful : al unui băiețel / al unei fetițe, al unui copil mai mare / mai mic decât ei/al unui

adult. Vom observa ce culoare are pantofiorul.

NOUTATEA ZILEI: Voi preciza copiilor că răspunsul la această întrebare se află scris într-o

carte, pe care, dacă dorim, o putem căuta și citi.

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (DLC)

Page 5: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Îi voi întreba pe copii dacă doresc să afle cine este persoana care și-a pierdut pantoful,

pentru că putem afla dintr-o carte care se numește „Cenușăreasa”, fiind o poveste scrisă de

povestitorul Charles Perrault.

Le voi relata copiilor povestea, concomitent cu prezentarea imaginilor, pe care le voi lipi,

succesiv, pe un panou.

După aflarea conținutului poveștii vom discuta pe marginea acesteia, amintind titlul,

autorul, personajele poveștii, modelele de comportament pe care trebuie să le urmăm, ideea

principală a narațiunii ș.a. În continuare vom încerca să ne imaginăm cum am putea merge noi

dacă ne-am pierde un pantof, efectuând exerciții imitative de tranziţie: „Ne-am pierdut un

pantofior, să sărim într-un picior!”

JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (JALA I)

Scopul activităților propuse în cadrul JALA1, DPM și JALA2 va fi de a ajuta copiii să

învețe să realizeze activitățile pe care le desfășura și Cenușăreasa.

În centrul Știință copiii vor învăța să facă ordine în camerele mamei și surorilor vitrege

ale Cenușăresei.

În sectorul Joc de rol vor învăța să gătească, utilizând doar alimentele de pe rețetele

ilustrate, în cantitatea indicată.

Jocul de masă propus va presupune sortarea de semințe de porumb, fasole, linte, cum

făcea și protagonista poveștii audiate.

Se face ordine pe mese și se imită șoriceii din poveste „Șoriceii se pitesc, șoriceii se

grăbesc / Șoriceii-ncetișor, ronțăie un merișor/ strâng fiecare lucrușor” - Tranziţie.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (DPM)

Descopăr următoarele probe pe care trebuie să le mai parcurgem pentru a putea spune

că suntem cu adevărat harnici precum Cenușăreasa. Vom vedea cine strânge hainele primul și

cine reușește să ridice și să arunce dovleacul mai departe, ținându-l cu o mână, deasupra

umărului.

Tranziție:„Spălăm, stoarcem, scuturăm, pe sârmă haine așezăm” – joc imitativ;

Page 6: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (JALA II)

Activitatea se încheie prin desfăşurarea jocului liniștitor „Cine ordonează primul

imaginile?”, joc de mișcare și de dezvoltare a gândirii logice. Pentru a-l desfășura se vor alcătui

două echipe și se vor delimita două terenuri. Preșcolarii au voie să danseze cât timp cântă

muzica. Când s-a oprit, ambele echipe vor trebui să să grăbească să așeze în terenul lor imaginile

din poveste, în ordinea în care s-au desfășurat evenimentele. Echipa care va respecta regulile, va

reuși să efectueze corect sarcina, și cel mai repede, va fi declarată câștigătoare.

La sfârşitul zilei se realizează o expoziţie şi se completează centrul tematic cu lucrările

copiilor. Se fac aprecieri generale şi individuale cu privire la activitatea desfăşurată şi

comportamentul copiilor.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele activităţii

Conţinutul activităţii

Strategii didactice Evaluare

Metode și

procedee

Materiale

didactice

1. Moment

organizatoric

Voi avea în vedere aerisirea sǎlii

de grupǎ, pregătirea materialelor

necesare, aşezarea scăunelelor în

semicerc, intrarea ordonată a

copiilor, ocuparea locului în

semicerc, pentru a putea stabili un

contact vizual cu toți colegii grupei.

Astfel, se va realiza salutul:

-“Bună dimineaţa, copii!”

-“Bună dimineaţa!”

Se va face prezenţa şi se va Conversaţia Catalogul

Evaluarea

deprinderii de a

utiliza

formulele de

salut în

momentul

sosirii la

Page 7: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

completa calendarul naturii,

răspunzând la următoarele întrebări:

„În ce anotimp suntem?”, „Ce zi a

săptămânii este astăzi?”, „Cum este

vremea afară?”

grupei

Calendarul

naturii

grădiniță.

2. Captarea

atenţiei

Captarea atenției se realizează prin

prezentarea „elementului surpriză” -

pantoful găsit de mine și vom

încerca să intuim al cui ar putea fi.

Îi întreb pe copii dacă doresc să afle

al cui este pantoful, întrucât este

scris despre acest mister într-o carte.

Explicaţia

Conversaţia

Pantoful

Evaluarea

capacității de a

formula ipoteze

cu privire la

proveniența

pantofului.

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Cartea din care vom afla al cui

este pantoful se numește

„Cenușăreasa” și a fost scrisă de

povestitorul Charles Perrault. Ea ne

va oferi multe învățături pe care vom

încerca să le aplicăm și noi.

Explicaţia

Evaluarea

interesului

manifestat

pentru

activitatea

propusă.

4. Desfăşurarea

activităţii

Moment

organizatoric

Introducerea în

activitate

Domeniul Limbă şi Comunicare

(DLC)

Mă asigur că toți copiii au

vizibilitate bună către panoul pe care

vor fi afișate imaginile, sunt

suficient de aproape de mine pentru

a mă auzi, stau într-o poziție

adecvată și confortabilă.

Îi atenționez să asculte povestea

pentru a descoperi al cui este

condurul pierdut.

Explicaţia

Page 8: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Desfășurarea

activității de

povestire

Voi încerca să prezint conținutul

poveștii vorbind clar, coerent, corect

și expresiv, folosind un ton și o

mimică adecvate.

Planul de idei al poveștii este

următorul:

1. Într-o casă, într-un mic regat

trăiau fericiți o fetiță și tatăl ei.

2.Tatăl Cenușăreasei s-a recăsătorit

cu o femeie rea ce avea două fiice

ce îi semănau la răutate.

3. Frumoasă, harnică, blândă,

Cenușăreasa făcea tot ceea ce îi

porunceau mama și surorile vitrege.

4. Mama și surorile vitrege ale

Cenușăresei au plecat la balul

organizat de prinț, dar acesteia nu i-

au îngăduit să le însoțească,

rupându-i rochia.

5. Pentru a o ajuta pe Cenușăreasa să

meargă la bal, Zâna ursitoare

săvârșește cu bagheta fermecată o

vrajă ce are efect până la miezul

nopții.

6. Prințul a îndrăgit-o din prima

clipă pe Cenușăreasa, dansând doar

cu ea.

7. Când ceasul a anunțat miezul

nopții, înainte ca vraja să se

destrame, aceasta a fugit de la palat,

însă și-a pierdut pe treptele

Povestirea

Povestirea

Imaginile

din poveste

Evaluarea

capacității de a-

și menține

atenția

focalizată

asupra

narațiunii

prezentate;

Evaluarea

Page 9: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Obținerea

performanței

Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

castelului un pantof.

8. Prințul a găsit pantoful și a jurat

că se va însura cu fata căreia îi va

veni.

9. Pantoful i s-a potrivit doar

Cenușăresei.

10. Cenușăreasa și prințul s-au

căsătorit și au trăit fericiți până la

adânci bătrâneți.

Voi invita fetele să probeze pantoful,

iar pe băieți să probeze coroana

prințului, observând că niciunora nu

le vin cele două elemente, fiecare

având trăsături fizice și morale

diferite. Îi voi întreba dacă au

întâlnit vreo persoană care să arate

exact ca ei, ca mama, ca tatăl lor,

sau dacă au întâlnit pe cineva care să

vorbească, să se comporte exact ca

ei, ca mama, tatăl lor. Vom constata

că suntem cu toții foarte diferiți, dar

trebuie să încercăm să fim buni.

Adresez copiilor întrebări

referitoare la poveste pentru a

puncta: denumirea poveștii și a

personajelor din povești,

succesiunea episoadelor,

principalele trăsături ale

personajelor, modelele de

Povestirea

Conversația

Conversația

Explicaţia

Ilustrații cu

momentele

reprezenta-

tive din

poveste;

capacității de a

asculta cu

atenție

povestea.

Evaluarea

interesului

manifestat

pentru

activitate, prin

întrebările de

control

adresate.

Evaluarea

cunoștințelor

dobândite cu

privire la:

denumirea

poveștii,

numele și

Page 10: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Fixarea

cunoştinţelor şi

aprecierea

activității copiilor

Moment

organizatoric

comportament pe care ar trebui și

am dori să le urmăm, pasajele și

expresiile de memorat („a fost odată

ca niciodată”, formula magică

„Bibidi babidi boo”, „și au trăit

fericiți până la adânci bătrâneți”

ș.a.), elementele realiste și fantastice

din poveste.

Punctăm învățăturile extrase din

poveste, anume că dacă „bine faci,

bine găsești”, faptul că trebuie să

fim harnici și să nu renunțăm atunci

când ne dorim ceva, cum nici

Cenușăreasa nu a renunțat la ideea

de a merge la bal.

Copiii primesc aprecieri verbale

asupra întregii activități.

Tranziţia către următoarea

activitate se va realiza prin

efectuarea unor exerciții de

mișcare, imitative: „Ne-am pierdut

un pantofior, să sărim într-un

picior!”

Jocuri și activităţi liber alese

(JALA I)

Pregătesc pe măsuțe materialele

didactice necesare și așez în dreptul

meselor numărul de scaune ce ne vor

Conversația

Explicaţia

Conversația

Explicaţia

Demonstraţia

Exercițiul

fizic

Conversația

caracteristicile

personajelor,

firul narativ;

Evaluarea

capacității de a-

și exprima

propria opinie;

Evaluarea

capacității de a

discerne între

fantastic și real.

Evaluarea

capacității de a

răspunde corect,

în propoziții

simple, la

întrebările

adresate;

Evaluarea

capacității de a

se deplasa prin

sărituri în

lungime, într-un

picior;

Page 11: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Introducerea în

activitate

Desfășurarea

activităților JALA1

fi utile.

Îi întreb pe copii daca vor să fie

la fel de harnici precum

Cenușăreasa. Le prezint centrele de

activitate, intuim materialele și

sarcinile de lucru.

Îi invit să își aleagă un centru în care

își doresc să lucreze.

Trec pe la fiecare centru pentru

a le oferi explicații suplimentare și

sprijin în realizarea sarcinilor.

La Știință facem ordine în

camerele mamei și surorilor vitrege,

așezând rochiile în dulap, tablourile

pe perete, pernele pe pat, în funcție

de numărul indicat de cifrele din

imagini.

La Jocul de rol așezăm în

farfurii alimentele reprezentate pe

rețete/meniuri, pentru a obține

preparatele.

La Jocul de masă vom sorta

seminţe/ boabe de diferite tipuri:

fasole, linte, porumb, în recipientele

primite, după cum făcea și

Cenușăreasa.

Voi merge pe la toate centrele

pentru a-i sprijini pe copii în

îndeplinirea sarcinilor și pentru a-i

Observarea

Explicația

Demonstrația

Exercițiul

Explicația

Demonstrația

Jocul

Explicația

Demonstrația

Exercițiul

Explicația

Imagini

reprezen-

tând

camerele

mamei și

surorilor

vitrege;

Jetoane

decupate

ilustrând:

rochii,

tablouri;

perne;

Jetoane cu

cifrele 1,2,3;

Alimente

decupate din

coli

Evaluarea

interesului

manifestat față

de activitățile

propuse.

Evaluarea

capacității de a

număra, de a

atribui numărul

la cantitate și

cantitatea la

număr, în

intervalul 1-3;

Evaluarea

capacității de a

selecta și utiliza

în joc

ingredientele

observate pe

rețete;

Evaluarea

Page 12: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Obținerea

performanței

Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

Fixarea

cunoştinţelor şi

aprecierea

activității copiilor

îndruma să colaboreze.

La centrul „Știință” copiii vor fi

încurajați să facă schimb de camere

între ei, pentru a observa cât de

corect au executat sarcinile ceilalți

colegi.

La centrul „Joc de rol” li se va

sugera copiilor să interpreteze rolul

de prinț sau prințesă, alegând un

preparat pe care va trebui să îl

gătească bucătarul, pe baza rețetei

ilustrate.

În cadrul centrului „Joc de masă” li

se va solicita copiilor să așeze lintea

în caserole, urmând a sorta toate

caserolele de pe masă în funcție de

conținut, și a le așeza în dreptul

imaginii ce înfățișează planta de la

care provin.

Vom aminti tipul activităților

desfășurate, menționând activitatea

care le-a plăcut cel mai mult.

La final fac aprecieri asupra

modului de participare a copiilor la

activități și asupra gradului de

îndeplinire a obiectivelor propuse.

Tranziţia la următoarea activitate se Demonstrația

buretate;

Joc de

bucătărie;

Rețete /

meniuri

ilustrate;

Semințe de

porumb,

linte, fasole;

Caserole din

plastic;

capacității de a

sorta semințele;

Evaluarea

capacității de a

analiza produsul

obținut pe baza

criteriilor

precizate inițial.

Evaluarea

Page 13: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Moment

organizatoric

Organizarea

colectivului de

copii

Pregătirea

organismului

pentru efort

va realiza prin jocul de mişcare

imitativ „Șoriceii se pitesc, șoriceii

se grăbesc / Șoriceii-ncetișor,

ronțăie un merișor/ strâng fiecare

lucrușor”– Tranziţie.

Domeniul Psihomotric (DPM)

Pregătirea materialelor necesare

desfăşurării activităţii instructiv-

educative. Așezarea măsuțelor și

scăunelelor cât mai aproape de

perete pentru a dispune de mai mult

spațiu pentru realizarea activității de

educație fizică.

Le voi împărtăși preșcolarilor faptul

că vom mai avea de depășit două

probe sportive distractive, în cadrul

cărora vom vedea cine aleargă cel

mai repede, cine poate ridica și

arunca mai departe dovleacul. Mai

întâi ne vom așeza astfel încât să

formăm un cerc și vom efectua

exerciții de pregătire a

organismului pentru efort:

Vom executa diferite variante de

mers:

- Normal;

- Pe vârfuri cu brațele ridicate;

- Pe călcâie cu mâinile la

Exercițiul

fizic

Explicația

Dozare:

x 10 metri

Demonstrația

Exercițiul

deprinderii de a

face ordine în

locul de joacă /

lucru;

Evaluarea

capacității de a

executa diferite

tipuri de mers și

alergare;

Page 14: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Prelucrarea

selectivă a

aparatului

locomotor

spate;

- În poziție de ghemuit;

Variante de alergare:

- Alergare ușoară;

- Alergare cu genunchii sus;

- Alergare cu călcâiele la

șezută;

Voi rosti formula pentru alcătuirea

„buchețelelor de câte 4 flori”, pentru

a-i ajuta să se dispună în coloane de

câte 4 copii.

Vom efectua următoarele exerciții

pentru prelucrarea selectivă a

aparatului locomotor:

Ex.1.P.i. Stând depărtat, pamele pe

șold

1. Aplecarea capului în față,

ducând bărbia la piept;

2.Aplecarea capului în spate.

3. P1

4. P2

5.P1

6. P2

7. P1

8..Revenire la P.i

Ex.2 P.i.. Stând depărtat, pamele pe

șold

1.Răsucirea capului spre dreapta.

fizic

Dozare:

x 15 metri

Explicaţia

Demonstrația

Exercițiul

fizic

Dozare:

2x8

Explicaţia

Demonstrația

Dozare:

2x8

Exercițiul

Vârfurile

picioarelor nu

ating solul;

Deplasare cu

spatele drept;

-Păstrarea

direcției de

deplasare;

Evaluarea

capacității de a

executa

exercițiile de

prelucrare a

segmentelor

aparatului

locomotor,

potrivit ritmului

și indicațiilor

oferite;

Evaluarea

capacității de a-

și sincroniza

Page 15: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

2. Răsucirea capului spre stânga.

3. P1

4. P2

5.P1

6. P2

7. P1

8..Revenire la P.i

Ex.3. P.i. Stând depărtat, brațele pe

lângă corp.

1-2. Brațul drept întins în sus, brațul

stâng întins în jos. Extensia

concomitentă a brațelor înspre

spate.

3-4.. Brațului stâng întins în sus,

brațul drept întins în jos. Extensia

concomitentă a brațelor înspre spate.

5-6. P1-2

7-8. P3-4

Ex.4.P.i. Stând depărtat, un picior în

față, celalalt în spate, palmele pe

șold.

1. Răsucirea trunchiului spre

dreapta

2. Răsucirea trunchiului spre stânga.

3. Răsucirea trunchiului spre dreapta

4. Răsucirea trunchiului spre stânga.

5. P1

6. P2

7. P1

fizic

Dozare:

4x8

Explicaţia

Demonstrația

Exercițiul

fizic

Dozare:

2x8

mișcările cu

numărătoarea

efectuată;

- păstrarea

brațelor întinse

în timpul

extensiei

acestora;

-picioarele bine

fixate pe sol;

-direcție și

sincronizare;

Page 16: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

8. P2

Ex. 5. .P.i. Stând depărtat, palmele

pe șold

1-2.Îndoirea trunchiului spre stânga

cu arcuire; (Tic-tac, ceasul bate!)

3-4.Îndoirea trunchiului spre

dreapta, cu arcuire;

5-6.Îndoirea trunchiului spre stânga

cu arcuire;

7-8.Îndoirea trunchiului spre

dreapta, cu arcuire;

Ex.6 .P.i. Picioarele foarte depărtate,

brațele pe lângă corp

1-2.Fandare laterală, spre stânga,

mâinile pe genunchiul stâng.

3-4. Fandare spre dreapta, mâinile

pe genunchiul drept.

5-6. P1

7-8. P2

Ex. 7. P.i. Stând, palmele întinse

înainte

1.Genuflexiune.

2.Revenire la P.i

Ex.8. Pi. Stând, palmele pe șold.

1.Săritură în înălțime de pe un

picior pe altul. (Suntem desculți, ne

înțeapă spinii!).

Dozare:

2x8

Dozare:

2x8

Explicaţia

Demonstrația

Exercițiul

fizic

Dozare:

5x2

Dozare:

10x2

-Întinderea

piciorului;

-Coordonarea

mișcărilor;

Evaluarea

corectitudinii

execuției;

Page 17: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Consolidarea

calităților motrice

de bază

Liniștirea

organismului după

efort

Încheierea

activităţii

2.Revenire.

Exerciții de respirație;

Voi urmări consolidarea calităților

motrice de bază prin efectuarea

jocurilor:

Joc nr. 1: „Cine strânge primul

hainele?” – alergare în viteză pe o

distanță dată, ridicarea unui obiect

(haina);

Joc nr. 2: „Aruncă dovleacul!” –

aruncarea greutății pe direcție

orizontală, de la umăr, înspre un

sens indicat;

Liniștirea organismului după efort

se va realiza prin mers liber cu

reglarea respirației, prin scuturarea

brațelor și picioarelor, prin tranziţia

„Spălăm, stoarcem, scuturăm, pe

sârmă haine așezăm”, dar și prin

intermediul jocului liniștitor de la

JALA II.

Formarea cercului prin prinderea de

brațe.

Aprecieri generale și individuale

privind însușirea temelor și modul

de comportare în activitate.

Explicaţia

Demonstrația

Exercițiul

fizic

Tricouri

verzi și

galbene

pentru copii;

Hainele

copiilor;

Panglică

pentru

demarcație;

Benzi

adezive;

4 dovleci

confecțio-

nați din

baloane și

fasole, de

greutăți

diferite;

Evaluarea

capacității de a

alerga în viteză

pe o distanță

dată;

Evaluarea forței

și a capacității

de a arunca în

față un obiect

cu greutatea de

1,5 kg;

5. Obținerea

performanţei

JALA II:

Efectuarea jocului distractiv „Cine Explicaţia Ilustrații cu Evaluarea

Page 18: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

ordonează primul imaginile?”, în

cadrul căruia, copiii vor forma două

echipe dispuse în două zone

distincte ale sălii de grupă. Când se

va auzi muzica, vor dansa. Când se

va opri, se vor duce în casele lor

pentru a ordona cât mai repede

imaginile din poveste. Muzica va fi

oprită succesiv, astfel încât copiii să

poată așeza o singură ilustrație o

dată. Jocul se va finaliza când una

dintre echipe va realiza prima

sarcina, în mod corect.

Demonstrația

Exercițiul

fizic

momentele

poveștii;

gradului în care

au memorat

ordinea

secvențelor din

poveste;

6. Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

Vom aminti denumirea poveștii

ascultate astăzi și tipul activităților

desfășurate, pe baza poveștii:

curățenie în camerele mamei și

surorilor vitrege, alegerea

semințelor, gătirea unor alimente,

strângerea hainelor împrăștiate,

ridicarea și aruncarea dovleacului,

ordonarea imaginilor din poveste.

Îi voi încuraja pe copii să spună ce

activitate au desfășurat cu cea mai

mare plăcere, motivând opțiunea

exprimată.

Conversaţia

Explicaţia

Observarea

Produsele

obținute:

- Caserole

cu semințe

sortate,

-Mâncărurile

gătite,

- Fișele ce

ilustrează

camerele

ordonate;

Evaluarea

cunoștințelor

dobândite;

Evalurea

capacității de a-

și exprima

preferințele în

ceea ce privește

activitățile din

grădiniță;

7. Fixarea

cunoştinţelor şi

aprecierea

activității copiilor

Fac aprecieri asupra

comportamentului copiilor pe

parcursul activităţilor şi asupra

modului în care au participat la

acestea, urmând ca aceștia să

Conversaţia

Explicația

Page 19: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

părăsească în ordine sala de grupă.

Anexa nr. 1

Textul poveștii „Cenușăreasa”,

După Charles Perrault

și după desenul animat produs de Walt Disney

A fost odată ca niciodată, într-un ținut îndepărtat, un mic regat în care era liniște, pace și multă

veselie.

Aici, într-un conac, locuia un om împreună cu fetița lui. Deși erau fericiți și aveau o viață

confortabilă, tatăl fetiței simțea că aceasta avea nevoie de grija și iubirea unei mame, așa că s-a

recăsătorit, alegându-și drept a doua soție pe o femeie cu o condiție la fel de bună, ce avea două

fiice, pe nume Anastasia și Drizella.

Tatăl fetei era mereu plecat de acasă, așa că mama vitregă și-a arătat adevărata față.

În timp ce ea și fetele sale dormeau în paturi moi, fata se așeza pe cenușă, lângă foc. Pentru că

mereu avea cenușă pe haine, au început să o strige „Cenușăreasa”.

Mama vitregă era rece, crudă, invidioasă pe frumusețea și vocea melodioasă a Cenușăresei. Atât

ea, cât și fetele ei, o necăjeau cu orice ocazie, dându-i mereu câte ceva de făcut:

- Cenușăreasa, unde e micul dejun? Mi-e foame!

- Cenușăreasa, fă ordine în camere!

- Cenușăreasa, spală-mi hainele!

- Cenușăreasa, coase-mi rochia!

- …Spală pe jos! Spală geamurile! Curăță covoarele! Curăță perdelele! Mătură holurile!

Iar când doreau să o necăjească și mai mult, răsturnau pe jos semințele de linte și o puneau să le

aleagă.

Totuși, Cenușăreasa a rămas blândă, bună și veselă mereu, chiar dacă a fost nevoită să fie

servitoare în propria casă.

Page 20: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Sărmana fată avea ca prieteni niște păsărele, câțiva șoricei micuți și un câine, pe nume

Bruno, ce locuiau lângă conac, și care o mai ajutau la treburi.

Într-o zi, regele a dat de știre în tot regatul că va organiza un bal pentru fiul său, prințul, la

care sunt invitate toate fetele din regat.

- Vai, un bal! spuse Anastasia. Eu voi dansa cu prințul!

- Ba eu! spuse Drizella.

- Dacă sunt invitate toate fetele, pot veni și eu, nu-i așa, mama vitregă? Întrebă

Cenușăreasa.

- Tu, să vii la bal?! au început să râdă cu răutate surorile vitrege.

- Ea să danseze cu prințul! Ha, ha, ha! râse zgomotos Drizella.

- Păi, spuse mama vitregă cu viclenie, dacă îți vei termina toate treburile, dacă poți găsi

ceva potrivit de purtat, poți veni… Deși spusese asta, mama vitregă nu avea de gând să îi

permită Cenușăresei să le însoțească.

Biata Cenușăreasa, nu mai avea timp să își pregătească și ea o rochie pentru bal, că surorile și

mama vitregă o tot strigau:

- Și papucii mei curate-i, Cenușăreasa! Și, nu uita…,

Dar nu termină bine Drizella, că Anastasia începu și ea:

- Cenușăreasa, ia rochia mea! Să-mi coși nasturii!

- Mie calcă-mi fusta, spuse Drizella, și ai grijă cum o calci, mereu o șifonezi!

- Cenușăreasa, a spus și mama vitregă, ia uite aici: am răsturnat o strachină de linte în

cenuşă şi de eşti în stare ca-n două ceasuri să-mi alegi toată lintea, atunci o îți îngădui să mergi la

petrecere!

- Bine, mamă vitregă, spuse Cenușăreasa cu glasul blând, dar trist.

Cât timp Cenușăreasa lucra la ce i se poruncise, prietenii ei, șoriceii s-au gândit să îi retușeze

pentru bal o rochie roz care fusese a mamei Cenușăresei, și să îi facă o surpriză. Găsiseră o

fundă, niște nasturi, o bucată de dantelă și niște mărgele pe care le aruncaseră surorile vitrege,

așa că le-au luat pentru a le adăuga la ținuta Cenușăresei.

- Surpriză! Surpriză! Au strigat animăluțele când sosi în cameră Cenușăreasa.

- E atât de frumoasă! Nici nu mi-am imaginat! Vă mulțumesc din tot sufletul!

Acesteia nu-i venea să creadă că prietenii ei i-au pregătit o rochie pentru bal. Fericită, s-a

îmbrăcat în grabă, pentru a le prinde pe surori și pe mama vitregă înainte de a pleca.

Page 21: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

- Stați! Strigă Cenușăreasa către ele, când se pregăteau să iasă pe ușă. Nu e așa că e

minunată rochia? Vă place?

Pentru a o împiedica să meargă la bal, văzând mărgelele, panglica, nasturii, dantela pe care le

aruncaseră, surorile vitrege au început să tragă de rochia ei din toate părțile.

- Hoațo ce ești, astea sunt mărgelele mele! Dă-mi-le!

- Iar aceasta-i panglica mea!

- Și asta e a mea!

- O, vă rog, nu o rupeți! Spuse Cenușăreasa, însă era prea târziu. Au tras de rochie până au

rupt-o de tot și apoi au plecat la bal.

Văzând cum arăta acum rochia de pe ea, Cenușăreasa a alergat în grădină, plângând cu amar

lângă trunchiul unui pom bătrân.

-Vai, de ce sunt atât de rele? Nu e corect!

La cât de supărată era, Cenușăreasa nici nu văzu când apăru lângă ea zâna ei ursitoare.

- Hai fetițo, nu mai plânge, nu poți merge la bal arătând așa!

- La bal? Dar nu pot să merg.

- Sigur că mergi, dar să ne grăbim, și miracolele ne iau ceva timp.

- Miracole? Se miră Cenușăreasa.

- Da, da.

Într-o clipă, cu bagheta fermecată pe care o avea, a ales un dovleac mare și a rostit formula

magică „bibidi babidi boo!”, iar dovleacul s-a transformat pe loc într-o minunată caleașcă de aur.

A mișcat bagheta înspre cei patru șoricei, prieteni de-ai Cenușăresei, și a rostit din nou

formula „bibidi babidi boo!”, și i-a transformat pe dată în patru cai albi, mari și frumoși.

- Nu poți pleca la bal fără...un cal transformat în vizitiu. Bibidi babidi boo! Tu, Bruno, îi

spuse câinelui, vei fi lacheul din poveste. Bibidi babidi boo! Acum, să vedem, draga mea, rochia

o vom transforma: „bibidi babidi, bibidi, babidi boo!”.

Îndată și rochia s-a preschimbat într-una fermecată, albastră, sclipitoare, iar în picioare îi

apăruseră pantofi de cleștar, strălucitori și micuți, potriviți pentru piciorușele delicate ale

Cenușăresei.

- Mulțumesc, zână ursitoare!

Page 22: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

- Cu plăcere, copila mea, dar ca orice vis, mă tem că nu poate dura la nesfârșit. Ai timp

doar până la miezul nopții. Când ceasul va bate, vraja se va rupe. Trebuie să ții minte asta! Totul

va fi ca înainte.

- E mai mult decât speram eu. Mulțumesc! Spuse Cenușăreasa, și porni în caleașcă spre

palat.

La palat toate fetele din regat i se prezentau prințului, dar acestuia nu îi plăcea niciuna, până

apăru o tânără misterioasă, a cărei frumusețe uimi pe toată lumea. Era Cenușăreasa. De cum a

zărit-o, prințul a îndrăgit-o și a dansat doar cu ea.

Cenușăreasa era atât de fericită încât nu și-a dat seama cât de repede a trecut timpul. Ceasul a

început să bată, anunțând miezul nopții: „Ding! Dong! Ding! Dong! Ding! Dong!”.

- Vai, e miezul nopții! Trebuie să plec! Adio! Spuse Cenușăreasa și fugi în grabă.

- Dar de ce? Stai, nu pleca! Nici măcar nu știu cum te cheamă. Cum o să te găsesc? întrebă

prințul.

Dar Cenușăreasa alerga grăbită spre caleașcă, amintindu-și spusele zânei ursitoare, cum că la

miezul nopții vraja se va destrăma și totul va redeveni cum era înainte. Cum alerga pe treptele

castelului, din picior îi alunecă un pantofior, dar nu era timp să se întoarcă după el.

Urcă în caleașcă și porniră grăbiți, pentru a nu fi prinși din urmă de prinț, care doarea să o

găsească. Nici nu se îndepărtase bine de palat, că vraja începu să se destrame: caii se

transformaseră din nou în șoricei, vizitiul în cal, lacheul în câine, iar rochia sclipitoare a

Cenușăresei în rochia veche și ruptă. Numai pantoful rămăsese de cleștar.

Prințul a găsit pe treptele castelului pantoful de cleștar pe care Cenușăreasa l-a pierdut, așa că a

dat poruncă:

- Pantoful să fie trimis în tot regatul și probat de fiecare fată. O voi lua de soție pe cea cea

căreia îi va veni.

Ducele a mers din casă în casă toată noaptea, pentru a găsi fata căreia îi aparținea pantoful, iar

dimineața a ajuns și la casa Cenușăresei.

- E pantoful meu! Eu l-am pierdut, strigă Anastasia, probând pantoful. Se potrivea la fix

înainte, dar am dansat toată noaptea și mi s-au umflat picioarele, de asta nu intră acum.

Pantoful îi era mic Anastasiei, așa că l-a probat și Drizella, dar și acesteia îi era mic.

- Se vede că nu le vine pantoful, spuse ducele. Sunt singurele domnișoare din casă?

- Nu mai este nimeni, a spus mama vitregă, dar chiar atunci apăru Cenușăreasa.

Page 23: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

- Excelență, pot să îl probez și eu?

- E Cenușăreasa, e doar o servitoare, e ridicol! Săriră surorile vitrege.

- E doar o servitoare, spuse și mama vitregă. Nu trebuie să vă deranjați pentru ea.

- Doamnă, spuse ducele, ordinul este ca toate fetele din regat să îl probeze.

Pentru a nu-l proba și Cenușăreasa, mama vitregă l-a împiedicat cu un baston pe lacheul care

ducea pantoful. Acesta l-a scăpat și pantoful s-a spart.

- O, nu! Strigă ducele. Ce va spune regele când va afla? Ce va face el?

- Poate v-ar ajuta să știți..., spuse Cenușăreasa.

- Nu, nimic nu m-ar putea ajuta.

- Totuși, vedeți, am celălalt pantof.

Cenușăreasa a probat pantoful de cleștar pe care îl avea și, pentru că i s-a potrivit perfect, a

devenit mireasa prințului, și au trăit fericiți până la adânci bătrâneți.

Page 24: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Anexa nr. 2

Ilustrațiile poveștii

Anexa nr. 3

Imagini cu cele trei camere în care trebuie făcută

ordine și cu obiectele ce pot fi utilizate

Page 25: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela

Anexa nr. 4

Rețetele ilustrate

Page 26: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewPROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ. PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II. GRAD DIDACTIC I. Prof. înv. preșc. Diana Gabriela