Activitate Integrata Ridichea Uriasa

7
PROIECT DIDACTIC Data : 27.03. 2012 Grupa: mijlocie Tema: Cand / cum si de ce se intampla ? Tema zilei:” Ridichea uriaşă “ Categoria activitatii: activitate integrată (ADP+ALA +DLC +DOS) Scop : - consolidarea cunostintelor anotimpul primăvara, despre legumele timpurii; - dezvoltarea, nuantarea , activizarea vocabularului; - dezvoltarea gandirii si a operatiilor acesteia; - dezvoltarea imaginatiei ; Inventarul de activitati: ADP - Intalnirea de dimineată – Rolul legumelor in alimentatie - prezenta; - calendarul naturii; - Dramatizare : Ridichea uriaşă - Joc de atentie : Jocul mut ALA Stiinta : “ Ce stii despre mine? “- joc exercitiu Arta : Ridichea uriaşa” - colorare in contur, dactilopictura ADE DLC : “Ridichea uriaşă ‘ – povestea educatoarei DOS: “Ridichea uriaşă “ – aplicatie TRANZIŢII - “Zburam ca fluturii “ - “Sarim ca iepurasii “ - “ Bate vantul frunzele “ 1

Transcript of Activitate Integrata Ridichea Uriasa

Page 1: Activitate Integrata Ridichea Uriasa

PROIECT DIDACTIC

Data : 27.03. 2012Grupa: mijlocieTema: Cand / cum si de ce se intampla ?Tema zilei:” Ridichea uriaşă “Categoria activitatii: activitate integrată (ADP+ALA +DLC +DOS)

Scop :- consolidarea cunostintelor anotimpul primăvara, despre legumele timpurii;- dezvoltarea, nuantarea , activizarea vocabularului;- dezvoltarea gandirii si a operatiilor acesteia;- dezvoltarea imaginatiei ;

Inventarul de activitati:

ADP

- Intalnirea de dimineată – Rolul legumelor in alimentatie - prezenta;- calendarul naturii;- Dramatizare : Ridichea uriaşă- Joc de atentie : Jocul mut

ALA

Stiinta : “ Ce stii despre mine? “- joc exercitiuArta : “ Ridichea uriaşa” - colorare in contur, dactilopictura

ADE

DLC : “Ridichea uriaşă ‘ – povestea educatoareiDOS: “Ridichea uriaşă “ – aplicatie

TRANZIŢII

- “Zburam ca fluturii “- “Sarim ca iepurasii “- “ Bate vantul frunzele “- ,, Cate unul pe carare “- ,, Primavara a sosit !”

1

Page 2: Activitate Integrata Ridichea Uriasa

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ADP

O1 – să participe la activitati in calitate de vorbitor si ascultator ;O2 - să respecte opiniile celorlalti ;O3 – să execute miscarile sugerate de versurile cantecelor;04 - să interpreteze diverse roluri ;

ALA

O1 – să recunoasca cercul; O2 – sa recunoasca triunghiul;O3 – sa recunoasca patratul;O4 – sa caracterizeze figuri geometrice dupa forma, marime , culoare, grosime;O5– să rezolve corect fisa de evaluare ;O6 – să coloreze in contur; O7 – să picteze cu degetul in contur;O8- să folosească culori potrivite;

ADE

O1 – să asculte cu atentie expunerea povestirii;O2 – să răspundă corect la intrebările adresate ;O3 – să vorbesca in propoziţii;O4 – să povestească folosind imaginile din poveste ;O5 – să execute exerciţiile de incălzire ale mainilor;O6 – să intinda corect pasta de lipit;O7 – să lipească corect bobitele mototolite ;O8 - să rupă bucati mici de hârtie glasată;O9 – să lucreze curat;O10 – să păstreze liniştea şi curaţenia in sala de grupă ;

STRATEGIA DIDACTICA: Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, jocul, dramatizarea munca independentă ;

Materiale didactice : acuarele, culori, pensule, coli de desen, piesele trusei Dienes, fişe de lucru, planşele povestii, hârtie creponată,hartie glasata, lipici, serveţele.

Forma de organizare: frontala , individuală , pe grupuri ;

Billiografie : Curriculum pentru invatamant prescolar 3- 6/7 ani Proiecte tematice orientative Ed Tehno – Art 2006 Revista Invatamantul Prescolar 1-2 / 2011

2

Page 3: Activitate Integrata Ridichea Uriasa

SCENARIUL ZILEI

Copii se adună in sala de grupă .Activitatea debutează cu intalnire de grup dintre copii si educatoare, cu salutul de dimineată .

Copiii sunt invitati sa se aseze pe covor . Sunt anunţaţi că avem invitaţi care vor să observe ce fac copiii într-o zi la grădiniţă, cum se joacă, ce au învăţat, ce le place să facă. Se discuta calendarul naturii, se poarta o discutie despre rolul legumelor in alimentatie. Copiii află activităţile care se vor desfăşura pe parcursul zilei. Voi anunta tema activitatii – Ridichea uriaşă –Interpretand cantecul ,, Primavara a sosit “, copii se vor aseza in semicerc pentru a asculta povestea. “Ridichea uriasa “. Se vor reactuliza cunostintele insusite anterior, iar captarea atentiei va fi facuta prin aparitia postasului Tic-Pitic . Trecera la cea de-a doua secventa a activitatii se va face prin intermediul unor jocuri de miscare. Activitatea practica se va desfasura dupa servirea mesei , urmand apoi a se desfasura activitatile pe centre. Dramatizarea se va realiza in cadrul activitatilor de dezvoltare personala.

3

Page 4: Activitate Integrata Ridichea Uriasa

EVENIMENULDIDACTIC

CONTINUTULSTIINTIFIC

STRATEGIADIDACTICA

EVALUARE

1.Moment organizatoric Aranjarea salii

de grupa

Sala de grupa este curata, aerisită , fiecare centru este pregatit , copii sunt introdusi in sala de grupa.

2.Reactualizarea cunostintelor

Verificarea cunostintelor despre primavără

Port o discutie despre primavară .In ce anotimp ne aflam?Care sunt lumile de primăvară?Care sunt semnele primăverii?

Proba orala.

3.Captarea atentiei

Poştaşul Tic-Pitic

Poştaşul Tic-Pitic va aduce in sala de grupa doua plicuri si o bagheta magica de la Zana Primavara. In primul plic se afla o scrisoare , iar in cea de-a doua recompense. Tic – Pitic va pleca si va reveni la sfarsitul activitatii pentru a acorda recompensele.

Analiza reactiilor

4.Anuntarea temei si a

obiectivelor

Tema si obiectivele activitatii.

Voi anunta tema si obiectivele activitatii.

5.Prezentarea optima a

continutului

Expunrea povestirii

Explicarea cuvintelor noi

DLC

Voi expune povestirea in paralel cu prezentarea imaginilor sugestive .Se fixeaza continutul povestirii.

Se extrag invataturile

TRANZITII Cate unul pe cărare

Proba orala .

6.Dirijarea invatarii

-explicarea modului de lucru- exercitii de

incalzire amainilor ;

- intuirea materialelor- munca

DOSCopii sunt impartiti in doua grupe. Primul grup va lipi bobiltele mototolite in contur, iar celalalt grup va rupe hartie glasata si o va lipi tot in contur.Se intuiesc materialele de lucru, se explica modul de lucru, se fac exercitii de incalzire ale mainilor, se lucreaza independent. La sfarsit se analizeaza in

Proba orala.Analiza

raspunsurilorAnaliza

modului de lucru

4

Page 5: Activitate Integrata Ridichea Uriasa

Dirijarea invatarii

7.Obtinerea peformantei

8.Incheierea actvitatii

independenta

Regulile jocului Sarcinile jocului

Munca independenta

- intuirea materialelor

- exercitii de incalzire a

- mainilor

Interpretarea rolurilor

-Aprecieri generale si individuale-Oferirea recompenselor

mod obiectiv modul de lucru.

TRANZIŢIIZburăm ca fluturaşii

STIINTA

Voi anunta titlul jocului , voi explica regulile acestuia si voi demonstra modul de executare al jocului. Jocul va fi executat apoi si de copii.Vom trece apoi la complicarea jocului. Raspunsurile corecte vor fi aplaudate, iar cele incomplete sau eronate vor fi corectate

ARTA

La secorul arta copii vor fi impartiti in doua grupuri. Un grup va colora in contur, iar celealalt grup va picta in contur cu degetul ( dactilopictura ).Se intuiesc materialele de lucru, se explica modul de lucru, se fac exercitii de incalzire ale mainilor, se lucreaza independent. La sfarsit se aalizeaza in mod obiectiv modul de lucru.

TRANZIŢIISărim ca iepuraşii

ADP

Dramatizare :Ridichea uriasa Intrand in pielea personajelor copii vor

interpreta rolurile ales. Vor reda cu ajutorul meu dialogurile dintre

personaje.

Voi aprecia modul de participare al copiilor la activitate.Tic –Pitic va imparti copiilor recompensele de la Zana Primavara

Analiza raspunsurilor

Analiza fiseleor de evaluare

Analiza raspunsurilor

Analiza lucrarilor.

Analiza raspunsurilorInterpretarea

rolurilor;

5

Page 6: Activitate Integrata Ridichea Uriasa

6