Abilitati practice- proiect de lectie
-
Upload
alina-apostol -
Category
Documents
-
view
2.301 -
download
8
Transcript of Abilitati practice- proiect de lectie
PROIECT DE LECŢIE
DISCIPLINA EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ
CLASA A IV-A
INSTITUTOR : NIŢU LIZICA- ELENA
Data: 12 martie 2010Clasa: a IV-a Unitatea de învăţământ: Şcoala Generală Bumbeşti- PiţicInstitutor: Niţu Lizica - ElenaAria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Educaţie tehnologicăUnitatea de învăţare: Activităţi cu materiale sintetice - hârtia Tema: PrimăvarăTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderiObiectiv fundamental:
- utilizarea materialelor şi tehnicilor de lucru învăţate pentru obţinerea unor produse;
- dezvoltarea capacităţii elevilor de a combina tehnici şi materiale diferite în scopul creării peisajului de primăvară.
Obiective operaţionale:La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice materialele şi ustensilele folosite;O2 – să stabilească tehnica de lucru prin care poate obţine un produs finit;O3 – să aplice tehnica de lucru necesară pentru fiecare etapă în parte sau
pentru fiecare produs realizat;
O5 – să asambleze părţi componente pentru a obţine produse finite;
O4 – să evalueze critic şi autocritic lucrările la sfârşitul orei;
Strategii didactice:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, munca
independentă;Mijloace de învăţământ: planşă suport, hârtie colorată, hârtie de
scris, hârtie glace, foarfece, lipici, CD ; Forme de organizare: frontal, pe echipe.
Resurse: umane – 19 elevi temporale – 45 minuteBibliografie:
Faliboga Violeta, Ghercu Virginia, ,,Abilităţi practice – clasele I-IV. Ghid metodic”, 2001, Editura Axa, Botoşani
ETAPELE LECŢIEI
CONŢINUTULINSTRUCTIV-EDUCATIV
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de
organizare
1. Moment organizatoric
♦ Se pregătesc materialele necesare desfăşurării în bune condiţii a orei de educaţie tehnologică. ♦ Elevii vor fi grupaţi în 3 grupe.
Conversaţia FrontalCapacitatea de concentrare a atenţiei
2. Captarea atenţiei
♦ Am primit o planşă de la un expeditor anonim şi o scrisoare .(Anexa 1)♦ Solicit un elev să deschidă scrisoarea şi să o citească.
♦ Se va purta o discuţie despre anotimpul Primăvara.
- Ce anotimp a sosit la noi în ţară? - Care sunt lunile primăverii?- Care sunt semnele sosirii primăverii? - Ce se întâmplă în grădini? - Care sunt activităţile oamenilor?- Ce sărbătorim sunt în acest anotimp?”- Vreţi să fiţi ajutoarele Zânei pentru a
pregăti ceea ce ne-a rugat?
Conversaţia
Planşa cu scrisoarea şi materialele
de lucru
FrontalCapacitatea de receptare a mesajului scrisorii.
Capacitatea de a intui materialele de lucru
3.Anunţarea temei şi a
obiectivelor
♦ Astăzi, la ora de educaţie tehnologică vom încerca să realizăm lucrări deosebite pentru a sărbători sosirea Primăverii folosind diferite tehnici de prelucrare a hârtiei (decupaj, lipire, pliere, mototolire).
Conversaţia FrontalCapacitatea de înţelegere a obiectivelor
4. Desfăşurarea ♦ Voi împărţi materialele elevilor şi voi stabili Explicaţia Capacitatea de receptare a
activităţii numele fiecărei grupe în funcţie de sarcina pe care o au îmbinând tehnicile învăţate.
1. Grupa „COPACI ÎNFLORIŢI”: vor realiza copaci înfloriţi
2. Echipa „VIEŢUITOARE”: vor realiza fluturaşi, albinuţe, buburuze, , puişori 3. Echipa „GHIOCEI ŞI NARCISE”: vor realiza ghiocei şi narcise
♦ Se vor prezenta modelele şi se vor oferi explicaţii. ♦ Se stabilesc etapele de lucru pentru fiecare grupă.
Conversaţia
Foarfece Lipici
Creioane colorateHârtii
cartonateHârtii glace
Lipici cu sclipici
etapelor de lucru
5. Realizarea propriu-zisă a lucrării
♦ Voi îndruma elevii în realizarea compoziţiilor. ♦ Voi repartiza sarcinile în cadrul grupei.♦ Voi supraveghea şi îndruma elevii în timp ce lucrează; voi ajuta elevii care întâmpină dificultăţi. ♦ Etapa de executare a lucrărilor se va realiza pe un fond muzical ce cuprinde cântece despre primăvară şi un fragment din „Anotimpurile – Primăvara” de Vivaldi .♦ Pe planşa primita vor trebui să asambleze copaceii înfloriţi , vieţuitoare si flori pentru a obtine un peisaj de primăvară.
Exerciţiul
Munca independen
tă şi colectivă
Individual
Colectiv
Capacitatea de a lucra îngrijit, respectând etapele de lucru
6. Analiza lucrării
♦ Elevii evaluează şi se autoevaluează conform cu criteriile de evaluare:- finalizarea lucrării- corectitudinea execuţiei
Conversaţia Lucrările realizate de
ei
Frontal
Capacitatea de a evalua corect lucrările
- aspectul estetic- originalitatea lucrării- ordinea şi disciplina în timpul lucrului.
7. Evaluarea activităţii
♦ Voi face aprecieri asupra lucrărilor şi voi oferi dulciuri din partea Zânei Primăverii.
Conversaţia Dulciuri Frontal Acordcalificative
DRAGI PRIETENI,
Încep această mică scrisorică prin a propune o ghicitoare:
De cum vine ea incoaceNe dezbracă de cojoacePomii ii îmbracă-n floareCa o zi de sărbătoareEu o ştiu şi tu o ştii.Cine este dragi copii?
Da, despre primăvară este vorba! De sosirea ei vroiam să vă aduc aminte.
De îndată ce luna martie iese din cutia de anotimpuri, soarele încălzeşte uşor trotuarul obosit, mugurii încep să dea la iveală culori pastelate, strada miroase a ghiocei, iar păsărelele iubăreţe cântă pe crengile copacilor. E primăvară. Şi pentru că toţi o simţim, vă recomand să participaţi la crearea unei atmosfere primăvăratice prin realizarea unui peisaj de primăvară.
Eu ştiu că voi sunteţi foarte talentaţi . V-am trimis o planşa suport pe care să aşezaţi ce aţi învăţat astfel încât să realizaţi un peisaj de primăvară foarte frumos.
Sunt sigură că veţi realiza lucrări deosebite.
Cu drag, a voastră prietenă, Zâna PrimăveriiZâna Primăverii