4 Proiect de Activitate Integrata
-
Upload
monicagabriela -
Category
Documents
-
view
839 -
download
20
Transcript of 4 Proiect de Activitate Integrata
-
7/22/2019 4 Proiect de Activitate Integrata
1/10
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
2 12
-
7/22/2019 4 Proiect de Activitate Integrata
2/10
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATATEMA ACTIVITATII:
SEMNELE DE CIRCULATIE TE INDRUMAIN ORICE SITUATIE
DATA:
GRADINITA cu P.N. si P.P. IULIA HASDEU, Campina
PROF. I NV PRESC. : Rosenauer Petronela
GRUPA ALBINUTELOR - nivelul I I
TEMA ANUALA DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla?
PRIECT TEMATIC: Ruti te invata lectii pentru viata
TEMA ZI LEI : Semnele de circulatie te indruma in orice situatie
TIPUL ACTIVI TATI I : Activitate integrata ALA+ADP+ADE
CATEGORII DE ACTIVITATI :
1. Activitati de dezvoltare personala:
Rutina; Sosirea copiilor; Igienaspalatul si toaletaDaca mainile-s curate/Bolile vor sta deoparte! Micul dejunPofta buna Multumim/Si pe jos nu risipim! Igienaspalatul si toaletaSpala mainile, ochii si obrazul/Si nu ocoli nici
nasul!
Ordine: La gradinita am invatat/Mereu sa fiu ordonat! Intalnirea de dimineata: Bine te gandesti si apoi pasesti! Salutul: Buna dimineata, pietoni!
-
7/22/2019 4 Proiect de Activitate Integrata
3/10
Prezenta Calendarul naturii Noutatea zileiScrisoarea de la dl. Politist.
Tranzitii
Copiii vor fi invitati catre centrele de interes prin cateva versuri pe melodia
cantecului Bat din palme : Bat din palme/Clap, clap, clap/Din picioare/Trap, trap,trap/Ne-nvartim, ne rasucim/Si spre centre noi pornim.
Trecerea de la activitatile pe centre la activitatile pe domenii experientiale se
realizeaza prin cantecul Stopul.
2. Activitati liber alese (ALA 1):
Biblioteca: Spune cum se numestecitire de imagini
Constructii:Intersectiaconstructii
Joc de rol:De-a agentul de circulatie
3. Activitati pe domenii experientiale (ADE):
DOS: Reguli si semne de circulatieconvorbire
DLC: Continua tu!joc
4. Activitati liber alese (ALA 2):
Concurs: Ghicitori, poezii si tot ce stim
Jocur i distractive
SCOPUL ACTIVITATII: Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie,
formarea unui comportament responsabil ca participant la trafic.
OBIECTIVE OPERATIONALE
ALA 1:
Biblioteca sa citeasca imagini cu semne de circulatie formuland propozitii
corecte din punct de vedere gramatical;
- sa scrie linii orizontale si verticale pentru a reda trecerea de pietoni- sa indice cuvantul sinonim cu trecerea de pietoni.Constructii:
- sa construiasca din piese puzzle o intersectie;- sa plaseze pe sosele masini;- sa precizeze pe unde circula pietonii.
-
7/22/2019 4 Proiect de Activitate Integrata
4/10
Joc de rol:
- sa stabileasca rolurile si regulile jocului;- sa utilizeze semnele de circulatie;- sa respecte regulile de circulatie.ADE:- sa cunoasca semnele de circulatie;- sa cunoasca semnificatia indicatoarelor de circulatie si culorile semaforului;- sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte: agentul de circulatie, pieton,
partea carosabila si sa le intrebuinteze in vorbire;
- sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele noi invatate;- sa retina ca traversarea se va face numai prin locurile special amenajate (ex.
zebra, indicatoare, etc.) sau cu semnalizari (semafoare);
- sa manifeste interes pentru activitatea desfasurata;- sa coopereze in cadrul grupului;- sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie.ALA 2:
- sa recite poezii, ghicitori;- sa execute corect miscarile sugerate de continutul jocurilor;- sa manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipa, de competitie si fair-play.
STRATEGI I DIDACTICE
Metode si procedee: conversatia, observarea, explicatia, demonstratia, jocul,
exercitiul, RAI (raspunde-arunca-interogheaza), problematizarea.
M ij loace didactice: planse cu indicatoare rutiere, imagini semnificative, creioane
colorate, mingi, fise, recompense.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
DURATA: o zi.
BIBLIOGRAFIE:
A. Manolache, C. Dragomir, M. Petre, L. Soare: Si noi suntem pietoni, Ed.Aramis 2002;
A. Manolache, C. Tatuc, Z. Dogaru; caiet de circulatie rutiera pentruprescolari Editura Litera Info 2007.
-
7/22/2019 4 Proiect de Activitate Integrata
5/10
SCENARIUL DIDACTIC
Dupa ce sosesc toti copiii, le propun sa facem cercul prieteniei pentru a desfasura
intalnirea noastra obisnuita de dimineata. Le voi propune ca salutul sa fie legat de tema
zilei: Buna dimineata, mici pietoni!
Ii indemn pe copii sa faca schimb de impresii prin aducerea in prim plan a
experientelor proprii, pareri despre o intamplare petrecuta in trafic, un eveniment pe care
l-au trait ieri sau chiar in acesta dimineata venind catre gradinita. Avand in vedere tema
zilei si faptul ca au avut sarcini sa-i roage pe parinti sa-i familiarizeze cu cateva din
semnele de circulatie, inpartasirea cu ceilalti se va axa pe schimbul de povesti.
Acest moment solicita intregul colectiv al grupei si contribuie la realizarea unei
intercunoasteri, la exprimarea libera in fata celorlalti, invatand sa asculte, sa-si exprime
trairile, fie verbal, fie non-verbal (mimica si gestica). Vom completa impreuna calendarul
naturii.
Noutatea zilei consta in faptul ca in drum spre gradinita m-am intalnit cu dl. Politist
ce trebuia sa fie surpriza pentru astazi, dar avand o urgenta n-a mai venit, inmanandu-mi
mie o scrisoare destinata copiilor.
Dupa ce copiii se vor juca la centrele de interes, ne vom aduna cu totii in cerc
pentru a desfasura ADE (DOS). Tranzitia spre DLC se va realiza prin intermediul
cantecului Stopul. Obtinerea performantei seva realiza prin metoda R.A.I. (raspunde,
arunca, interogheaza) prin jocul Continua tu, in care copiii vor trebui sa construiasca
propozitii cu ajutorul unor jetoane pe care sunt desenate semne de circulatie. In final, vor
primi permise de pietoni.
-
7/22/2019 4 Proiect de Activitate Integrata
6/10
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
1. MOMENTULORGANIZATORIC
Pentru ca activitatea sa se desfasoare in buneconditii se va avea in vedere urmatoarele:
-aerisirea salii de grupa;-aranjarea scaunelelor si masutelor pe centre de
interes;-pregatirea materialeului didactic la indemanacopiilor.
2. CAPTAREA
ATENTIEI
Se va realiza sub forma de surpriza, prin deschidereaplicului si citirea scrisorii de care stiau de laIntalnirea de dimineata noutate zilei (Vezianexa) Atentie la traversare
PovestireaConversatia
3. ANUNTAREA
TEMEI ZILEI SI AOBIECTIVELOR
Educatoarea ii anunta pe copii ca astazi vor avea ca
tema zilei: Semnele de circulatie te indruma inorice situatie, unde vor observa, vor invata catevadin semnele de circulatie, reguli de traversare,sfaturi utile, continuand cu un joc intitulat:
Continua tu.Pentru inceput, copiii se vor pregati pentru activitate
facand antrenament pe centrele de interes.
Conversatia
Evaluare orala
4. PREZENTAREA
OPTIMA A
CONTINUTULUI
SI DIRIJAREA
INVATARII
Copiii vor putea alege din urmatoarele sectoare:
1.Biblioteca vor citi imagini cu semne decirculatie, formuland corect propozitii din punct devedere gramatical, vor scrie linii orizontale si
verticale pentru redarea trecerii de pietoni.
2. Constructii vor construi o intersectie unde vorplasa masini pe sosele precizand pe unde ar trebui sacircule pietonii.
3. Joc de rolcopiii se vor juca: De-a agentul de
circulatie, imitand actiunile si semnele pe care leface un agent intr-o intersectie si nu numai. Se vainsista in timpul jocului asupra folosirii formulelorde politete potrivite.
- Pe trotuar merg pietonii, adica oamenii mari sicopiii care umbla pe jos. Sunt considerati pietoni si
persoanele cu handicap locomotor, care se
deplaseaza cu vehicule speciale.
De asemenea si cei care folosesc patine sau altedispozitive cu rotile sunt considerati tot pietoni.Pe strazi circula vehicule: biciclete, autoturisme,scutere, autocamioane, autobuze. Cand folosim
aceste mijloace de transport nu mai suntem pietoni,ci calatori sau pasageri. Pietonul este persoana ce sedeplaseaza pe jos, pe drumurile publice.Se vor prezenta cateva reguli pentru pietoni:-sa circule numai pe trotuare iar in lipsa acesora sa
foloseasca potecile laterale sau acostamentul
Munca
individuala
Jocul
Conversatia
Explicatia
Evaluare practic
aplicativa
Evaluare orala
-
7/22/2019 4 Proiect de Activitate Integrata
7/10
drumurilor publice;-cand lipsesc si potecile si trotuarele, sa circule pe
partea stanga, in directia de mers;
-sa nu stationeze pe carosabil sau sa se deplaseze infuga;-traversarea se va face numai prin locurile special
amenajate (ex. Zebra, indicatoare) sau cusemnalizari (semafoare);
-Pe unde avem voie sa traversam strada?
-Cum este marcata zebra pe strada?Vor privi cu atentie indicatoarele care semnifica
trecerea pentru pietoni, atentie pietoni dar siaccesul interzis pietonilor. Vor retine forma
geometrica a acestora, dar si culorile.-Ce rol are semaforul?
-Care sunt culorile si ce ne indica fiecare culoare?Vor privi cu atentie indicatoarele semafor pentru
pietoni dar si semafor pentru autovehicule,recitand si o poezie pe care au invatat-o anterior.-Unde va puteti juca fara sa puneti viata in pericol?
-Care sunt aceste locuri?
Vor privi indicatoarele: loc dejoaca pentru copiidar si pista pentru biciclete, atentie biciclisti,accesul interzis biciclistilor.Vor retine forma geometrica a acestora, dar si
culorile.-Cine se ocupa de respectarea regulilor de circulatie,atat de catre pietoni, cat si de catre mijloacele detransport?In locurile in care nu exista semafor, agentul de
circulatie este cel care dirijeaza circulatia pentru anu se produce aglomerari sau accidente si pentru anu fi accidentati pietonii; el este prietenul copiilor.
-Sa nu uitati, copii! Sa traversati strazile sau drumurile numai pe
marcajul pietonal (zebra), prin dreptulindicatoarelor Trecere pentru pietoni, iaracolo unde sunt semafoare numai laculoarea verde a acesora.
Traversati numai pe culoarea verde asemafoarelor. Inainte de traversare vaasigurati ca strada este libera, privind intaispre stanga, apoi spre dreapta. Traversati in
pas vioi, perpendicular pe axul drumului.
Nu uitati ca politistul este prietenul copiilor.El indruma, supravegheaza si controleazacirculatia pe drumurle publice, prin semnele
pe care le face, acorda prioritate de trecere
pietonilor sau autovehiculelor.
Sa va jucati numai in locuri specialamenajate, in parcuri, in curtea gradiniteisau a casei, jucati-va in locuri in care sa fitiferiti de pericole!
Atentie, copii! Neatentia si graba inseamna
suferinta!
Copiii vor lucra pe caietul Ruti te invata lectii
Conversatia
Observatia
Problematizarea
Explicatia
-
7/22/2019 4 Proiect de Activitate Integrata
8/10
pentru viataTRANZITIE: - Stopul - cantec
5. OBTINEREA
PERFORMANTEI
1. JOCContinua tu!Vom investiga rezultatele obtinute in urma predarii-invatarii, printr-un joc de aruncare a unui obiect mic
si usor (minge) de la un copil la altul.Cel care arunca mingea trebuie sa adreseze ointrebare din lectia predata (ceea ce au retinut) celui
care o prinde.
Cel care prinde mingea raspunde la intrebare si apoiarunca mai departe altui coleg, aducand o nouaintrebare. Cel care nu cunoaste raspunsul iese din
joc, iar raspunsul va veni din partea celui care a
adresat intrebarea.Ex: - Despre ce ai invatat astazi?-Pe unde avem voie sa circulam ca pietoni?-Care sunt principalele reguli de traversare?
-Unde avem voie sa ne jucam?-Pe unde avem voie sa ne plimbam cu bicicleta?-Pe unde circulam daca nu exista trotuar?
-Ne putem juca pe strada chiar daca nu circula
masini?
2. ALCATUIM PROPOZITII
Formam 2 grupe: grupa fetelor si grupa baietilor.
Cate un reprezentant din fiecare grupa alege un plicin care se afla un jeton cu cate un semn de circulatie,
fiecare grupa formuland cat mai multe propozitiicorecte din punct de vedere gramatical.Se stabileste grupa castigatoare.
METODA R.A.I.(raspunde-arunca-interogheaza)
Jocul
Problematizarea
Individuala
6. INCHEIEREA
ACTIVITATII
Aprecieri generale si individuale cu privire laparticiparea copiilor la activitate, la efortul si
progresul realizat de catre copii.
Toti copiii vor fi recompensati cu permise depietoni.
Conversatia
Explicatia
Frontala
Orala
-
7/22/2019 4 Proiect de Activitate Integrata
9/10
ATENTI E LA TRAVERSARE
Vladut este un baietel de gradinita la grupa mare. Este un copil calm, cuminte si
ascultator. A castigat increderea parintilor, iar acestia i-au permis sa vina singur de la gradinita
spre casa. In drumul sau, Vladut avea de traversat o strada destul de circulata. Si, cum masinile
s-au inmultit in ultimul timp, la plecare doamna educatoare l-a sfatuit sa fie cu ochii in patru
la traversare, mai cu seama ca in zona casei lui nu se afla niciun marcaj pietonal.
Aproape un an de zile copilul s-a descurcat foarte bine la traversare. Dar a venit si ziua
cand Vladut a avut ghinion.
In drumul sau era stationat un autocamion care l-a impiedicat sa vada partea dreapta a
soselei. Crezand ca drumul este liber ca in partea stanga, a inceput sa traverseze,
dar..neprevazutul s-a intamplat. Desi soferul a franat brusc, totusi copilul a fost aruncat doi
metri pe carosabil.
Ce s-a intamplat?
Tipete, spaima si doua luni de spitalizare. Vladut s-a ales cu o fractura de brat, cu o
operatie dureroasa si multe rani usoare pe intreg corpul. Dar suferinta parintilor a fost de zeceori mai mare decat durerea copilului lor. Toatea acestea puteau fi evitate daca Vladut s-ar fi
asigurat la traversare asa cum a invatat.
ATENTIE COPII!
Soferii nu pot fi siguri in fiecare moment de unde poate aparea un copil, iar orice masina
in viteza nu iarta!
-
7/22/2019 4 Proiect de Activitate Integrata
10/10