Cristea Viorica Proiect de Activitate Integrata in Lumea Povestilor

16
1

description

Proiect de activitate

Transcript of Cristea Viorica Proiect de Activitate Integrata in Lumea Povestilor

  • 1

  • 2

    N LUMEA POVETILOR

    DATA: 14. 02. 2013

    UNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu P.P. Arlechino Galai

    GRUPA: Mare C (Grupa Albinuelor)

    EDUCATOARE: Cristea Viorica

    TEMA ANUAL DE NVARE: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?

    TEMA PROIECTULUI: CARTEA, PRIETENA MEA

    TEMA SPTMNII: MAGIA POVETILOR

    TEMA ZILEI:

    TIPUL ACTIVITII: Mixt

    FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat ALA + ALA II + ADE (DLC+DOS)

    DURATA: 1 or i jumtate

    SCOPUL ACTIVITII: - Consolidarea capacitii de exprimare oral corect din punct de vedere fonetic, sintactic i lexical;

    - Fixarea cunotinelor despre personajele din povetile cunoscute; - Consolidarea deprinderilor i abilitilor dobndite n vederea mbinrii corecte a elementelor date pentru a realiza ntregul;

    ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE

    I. ALA: Jocuri i activiti alese: TIIN: Lucreaz repede i bine

    CONSTRUCII: Construim csua bunicii JOC DE ROL: La doctor - ngrijim piticii bolnavi

    II. ADP ( Activiti de dezvoltare personal): D : n lumea povetilor RUTINE: calendarul naturii, m pregtesc pentru activiti; TRANZIII: Euritmie Mersul vulpii prin pdure (mers ghemuit cu

    simulare de transport de obiecte)

    III. ADE ( Activiti pe domenii experieniale) DLC + DOS: Activitate integrat N LUMEA POVETILOR

    DLC ( Domeniu limb i comunicare ) n lumea povetilor joc didactic DOS ( Domeniu om i societate) Scene din poveti activitate practic TRANZIII: La pas noi mergem joc muzical

    IV. Centre de interes

    o Bibliotec: Crticica cu poveti - elemente de limbaj scris combinaii de grafisme

  • 3

    o Art: Scene din poveti - colaj o Joc de mas Reconstituie ntregul puzzle TRANZIII: Luai seama bine! joc muzical

    V. ALA II

    Ursul i albinele joc distractiv Hora piticilor joc distractiv

    Strategia didactic: I. Resurse procedurale:

    a. metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, jocul, lucrul individual, exerciiul, problematizarea;

    b. forma de organizare: frontal, pe grupe;

    II. Resurse materiale: marionet, siluete ale personajelor, csua povetilor, cadru de poveste, flipchart, imagini din poveti, siluete n alb, hrtie glasat, lipici, plane de

    lucru, piese din lemn i lego;

    BIBLIOGRAFIE:

    1. Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani), MECI, 2008

    2. Anca Punescu, Claudiu Buniau, Cornel Novac, Dumitru Gherghina, Gina Cmrau, Ioan Dnil,

    Nicolae Oprescu, Metodica activitilor instructiv educative n nvmntul preprimar ( Educarea Limbajului, Activitile matematice, Cunoaterea mediului, Educaia pentru societate), Editura Didactica Nova, Craiova 2007

    3. Angela Sesovici, Daniela Ionescu, Filofteia Grama, Laurenia Culea, Mioara Pletea, Nicoleta Anghel, Activitatea integrat n grdini, Editura Didactica Publishing House, 2008

    4. Cornel Novac, Dumitru Gherghina, Elena Simiciuc, Iliana Ionescu, Jeni Bang, Mihaela Modoran, Miruna Moroianu, Metodica activitilor instructiv-educative n nvmntul precolar Vol. II , Editura Didactica Nova, Craiova 2008

    5. Gabriela Nicu, tefania Antonovici, Jocuri interdisciplinare, material auxiliar pentru educatoare, Editura Aramis 2008

    6. Camelia Lazr, Cornelia Marta, Elena Ilie, Gabriela Berbeceanu, Nadina Mignea-Guga, Smaranda Maria Cioflica,Ziua bun ncepe de diminea,

    7. Revista nvmntului precolar Nr. 3-4/2009, Editura Arlequin, 2009

  • 4

    (ALA recuperatorii)

    OBIECTIVE OPERAIONALE:

    TIIN: Lucreaz repede i bine

    S uneasc mulimea fiecrei grupe de personaje cu cifra corespunztoare numrului

    de elemente.

    S deseneze tot attea liniue, cte arat cifra.

    CONSTRUCII: Construim csua bunicii

    S construiasc csue utiliznd piese lego;

    S relaioneze cu colegii, partenerii de munc i educatoarea;

    JOC DE ROL: La doctor - ngrijim piticii bolnavi - S se transpun n diferite roluri n joc; - S desfoare jocuri de rol, utiliznd vorbirea dialogat i nuanarea vocii; - S interacioneze activ cu partenerii de joc;

    STRATEGII DIDACTICE:

    Metode i procedee: jocul, exerciiul, explicaia, conversaia, observaia, demonstraia, aprecierea;

    Mijloace didactice: jocuri de construcie (lego), reviste, cri, imagini cu aspecte de iarn; Forma de organizare: pe centre de interes, individual, frontal;

    La sosirea copiilor n sala de grup, vor gsi deja pregtite toate materialele necesare pentru activitile pe care le vor desfura n cursul dimineii alegndu-i centrul n care doresc s-i nceap activitatea.

  • 5

    NTLNIREA DE DIMINEA

    ETAPELE ACTIVITII:

    SALUTUL Bun dimineaa, personaje din poveti! PREZENA Cine lipsete? verificarea prezenei copiilor i aezarea la panou a fotografiilor celor abseni; COMPLETAREA CALENDARULUI NATURII

    SURPRIZA: Descoperirea csuei povetilor TRANZIII: Euritmie Mersul vulpii prin pdure (mers ghemuit cu simulare de transport de obiecte)

    OBIECTIVE OPERAIONALE:

    O1: s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri; O2: s sesizeze absena sau prezena unui coleg identificndu-l dup nume; O3: s observe cu atenie vremea de afar, oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;

    STRATEGII DIDACTICE:

    a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, jocul, problematizarea; b) Elemente de joc: micarea, surpriza, mnuirea materialelor; c) Resurse materiale: panoul, catalogul grupei, calendarul naturii, jetoane cu caracteristici ale vremii, fotografii ale copiilor, imagini simbol ale evenimentelor;

    d) Forme de organizare: frontal, individual.

  • 6

    1. D

    LC - Educarea Limbajului

    TEMA: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? TEMA ACTIVITII: n lumea povetilor (Scufia Roie, Ursul pclit de vulpe, Capra cu trei iezi, Alb ca Zpada i cei 7 pitici) MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

    TIPUL ACTIVITII: consolidarea cunotinelor SCOPUL: - Consolidarea capacitii de exprimare oral corect din punct de vedere fonetic, sintactic i lexical;

    - Fixarea cunotinelor despre personajele din povetile cunoscute;

    OBIECTIVE OPERAIONALE:

    Cognitive: 1: s recunoasc personajele, titlul povetii, pe baza unor imagini i siluete; O2: s recunoasc personajele dup versurile date, preciznd i titlul povetilor; O3: s redea replici scurte ale personajelor din povetile nvate; O4: s sesizeze ce aciuni sau personaje au fost intercalate greit n poveste; O5: s se exprime corect, coerent i logic n expunerile fcute; O6: s indice rspunsul adevrat sau fals prin ridicarea culorii corespunztoare; O7: s asocieze personajele cu cadrul de poveste adecvat; O8: s aeze siluetele personajelor pe panou conform cerinei;

    Afective: O9: s participe cu interes la desfurarea jocului; O10: s execute sarcina dat manifestnd spirit cooperant;

    Psihomotorii: O11: s mnuiasc materialele didactice puse la dispoziie; O12: s se grupeze n funcie de cerinele educatoarei;

    SARCINA DIDACTIC: Recunoaterea personajelor din poveti dup versuri, siluete i replici care aparin acestora;

    Sesizarea i corectarea greelilor dintr-un text dat; Plasarea personajelor n tabloul de poveste corespunztor i redarea unor replici scurte ale acestora;

    REGULILE JOCULUI:

    La cererea ursului marionet copiii vor recunoate personajele dup versurile ce le evideniaz trsturile, apoi vor alege personajul corespunztor din cutia fermecat, l denumesc preciznd i titlul povetii din care face parte.

  • 7

    Copiii vor ridica paletele validnd sau infirmnd afirmaia: rou dac afirmaia e adevrat i negru dac e fals. Copiii aleg imagini din poveti i redau replici scurte ale personajelor ilustrate apoi le aaz pe panou n tabloul specific povetii. La sfrit, copiii vor realiza Diagrama Venn.

    ELEMENTE DE JOC: marioneta, versurile, ghicirea, surpriza, aplauze, mnuirea

    materialelor .

    STRATEGII DIDACTICE:

    I. Resurse procedurale:

    a. metode i procedee: conversaia, demonstraia, explicaia, observaia, jocul, exerciiul, problematizarea;

    b. forma de organizare: frontal, pe grupe;

    II. Resurse materiale: marionet, siluete ale personajelor, csua povetilor, tablou pentru poveste, flipchart, diagrama Venn, patafix, magnei, palete cu 2 fee colorate.

    2. D

    OS Activitate practic

    TEMA: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? TEMA ACTIVITII: n lumea povetilor SUBIECTUL: Scene din poveti MIJLOC DE REALIZARE: Colaj

    TIPUL ACTIVITII: Formare de priceperi i deprinderi SCOPUL ACTIVITII: Exersarea deprinderilor i abilitilor dobndite n vederea mbinrii corecte a elementelor date pentru a realiza ntregul;

    OBIECTIVE OPERAIONALE: Cognitive:

    O1: S denumeasc materialele utilizate; O2: S reconstituie personajele respectnd etapele de lucru; O3: S decoreze rochia Scufiei Roii;

    Afective: O6: s participe cu plcere la desfurarea activitii; O7: s execute sarcina dat manifestnd spirit cooperant;

    Psihomotorii: O8: s mnuiasc materialele didactice puse la dispoziie; O9: s se grupeze n funcie de cerinele educatoarei;

    STRATEGII DIDACTICE:

    METODE I PROCEDEE:

  • 8

    Explicaia, conversaia, demonstraia, instructajul verbal, observaia, exerciiul;

    MIJLOACE DIDACTICE:

    Siluete ale personajelor, imagini din poveti, siluete n alb, hrtie glasat, lipici.

    BIBLIOTEC Crticica cu poveti citire de imagini

    OBIECTIVE OPERAIONALE O1: S recunoasc din ce poveste este secvena prezentat n imagine; O2: S ordoneze conform desfurrii aciunii imaginile primite; O3: S traseze semne grafice corect n ceea ce privete mrimea, spaierea, direcia de la stnga spre dreapta, de sus n josul paginii;

    ART Scene din poveti - colaj

    OBIECTIVE OPERAIONALE O1: S denumeasc materialele utilizate; O2: S reconstituie personajele respectnd etapele de lucru; O3: S decoreze rochia Scufiei Roii; O4: S aplice silueta reconstituit la locul potrivit n poveste;

    JOC DE MAS Reconstituie ntregul puzzle

    OBIECTIVE OPERAIONALE O1: S reconstituie imaginile respectnd etapele de lucru; O2: S verbalizeze aciunile desfurate; O3: S pstreze ordinea la masa de lucru.

    STRATEGII DIDACTICE:

    I. Resurse procedurale:

    a. Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, lucrul individual, problematizarea, jocul, observaia; b. Forma de organizare: individual, pe grupuri

    II. Resurse materiale: siluete ale personajelor din

    poveti, lipici, imagini din poveti, hrtie glasat, siluete

  • 9

    de personaje in alb, plane de lucru, carton colorat, nur colorat, fie de lucru, imagini din poveti, fie de lucru, carioci, puzzle-uri;

    nainte de sosirea copiilor n sala de grup se pregtesc o parte din materiale i se

    aranjeaz sala pe sectoare de activitate. n prima parte a zilei, la activitile alese de diminea (A.L.A. I) le propun copiilor s

    rezolve o fi de lucru la sectorul tiin; s construiasc folosind jocuri Lego Csua bunicii la sectorul Construcii i s se transpun n diferite roluri n cadrul jocului La doctor ngrijim piticii bolnavi la sectorul Joc de rol. n acest mod copiii i vor alege centrul de interes din cadrul A.L.A. I i vor ncerca s duc la bun sfrit sarcinile pe care le au de ndeplinit.

    Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea, n care copiii au posibilitatea de a-i mprti ideile, de a-i manifesta starea de spirit de bun dispoziie. La intrarea n sala de grup, fiecare copil i-a ales un medalion cu un personaj de poveste. Astfel, fiecare copil se va prezenta i va motiva alegerea personajului.

    Un copil va face prezena numind fiecare copil, i completnd tabelul de prezen cu fotografiile colegilor. Se vor stabili mpreun cu precolarii data, ziua, luna i anul n care ne aflm, apoi aspectele vremii, i se va completa calendarul naturii. Dac exist alte evenimente importante n aceast zi (de exemplu: ziua de natere a unui copil etc.) se precizeaz acest lucru.

    Dup realizarea tranziiei Mersul vulpii prin pdure (mers ghemuit cu simulare de transport de obiecte), educatoarea descoper csua povetilor. Astfel este captat atenia copiilor i le este trezit motivaia pentru activiti. Se trece apoi la desfurarea jocului didactic n lumea povetilor. Astfel, n cadrul jocului copiii vor recunoate personajele dup versurile date, le vor denumi preciznd i titlul povetii din care fac parte. Apoi vor indica rspunsul adevrat sau fals prin ridicarea culorii corespunztoare, vor asocia personajele cu cadrul de poveste adecvat i vor aeza siluetele personajelor pe panou conform cerinei

    Dup executarea jocului muzical La pas noi mergem!, personajele copii sunt poftite n trenule pentru a descoperi trei sectoare de lucru, Bibliotec, Art, Joc de mas. Fiecare copil i va alege sectorul unde va lucra.

    Merg ctre sectoare fredonnd versurile Bat din palme clap, clap, clap, / Din picioare trap, trap, trap, / Ne-nvrtim, ne rsucim, / La activiti pornim. .

  • 10

    Metodele utilizate pe parcursul desfurrii activitilor vor da posibilitatea ficrui copil s se manifeste, s acioneze, s interacioneze cu ceilali copii, s pun ntrebri i s afle rspunsuri. Dup terminarea sarcinilor de la centrul ales la nceput se vor putea roti, se vor putea orienta spre un alt centru n care i doresc s lucreze. Copiii vor lucra individual i pe grupuri. n final, lucrrile realizate vor fi aezate lng csua povetilor.

    Prezena copiilor la toate centrele de interes este monitorizat prin acordarea unor jetoane n form de cri ce vor fi introduse ntr-un buzunar primit de fiecare copil i lipit pe ptu. Stimulentele sunt specifice fiecrui sector. La finalul activitii copiii interpreteaz jocul muzical Luai seama bine! (tranziie).

    Finalitatea zilei:

    recompensarea copiilor i expoziie cu lucrrile acestora.

    TIPUL ACTIVITII: Activiti compensatorii / recreative TEMA: Joc distractiv Ursul i albinele Joc distractiv Hora piticilor FORMA DE REALIZARE: Frontal

    SCOPURILE ACTIVITII: - Recreerea copiilor i restabilirea bunei lor dispoziii; - Dezvoltarea intelectual a copiilor n cadrul jocurilor

    OBIECTIVE OPERAIONALE: - S-i coreleze micrile n funcie de sarcinile

    jocului;

    - S participe cu interes la joc pstrnd ordinea i disciplina;

    - S manifeste interes prin participare efectiv i afectiv;

    METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, observaia, jocul de rol;

    RESURSE MATERIALE: un grdu construit din mese, scaune; DURATA: 15-20 minute

    BIBLIOGRAFIE:

    8. Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani), MECI, 2008

  • 11

    9. Elena Bojin, Elena Firea, Ileana Sima, Silvia Dima, Jocuri i exerciii pentru dezvoltarea fizic a precolarilor, Editura Didactic i Pedagogic Bucureti 1974

  • 12

    ETAPELE

    ACTIVITII

    CONINUT TIINIFIC STRATEGII

    DIDACTICE

    ( metode,

    mijloace)

    EVALUARE

    Moment

    organizatoric

    Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii: - aerisirea slii de grup; - amenajarea spaiului de desfurare a activitii; - pregtirea materialelor; - intrarea copiilor n sala de grup;

    Metod: Explicaia

    Global observaia

    Captarea ateniei Se realizeaz la sfritul ntlnirii de diminea, prin descoperirea csuei povetilor. n interiorul csuei vor gsi siluete i alte materiale cu ajutorul crora vor desfura jocul n lumea povetilor

    Mijloc didactic:

    Csua povetilor Explicaia

    Global observaia

    Anunarea temei i a obiectivelor

    Ursuleul Martinic le spune copiilor cum l pot ajuta. Printr-un joc numit n lumea povetilor, vor descoperi personaje pe care le vor aeza la povetile din care fac parte. Martinic le promite o surpriz, ca recompens, dac l vor ajuta.

    Mijloc didactic:

    Csua povetilor Metoda:

    Explicaia

    Global observarea comportamentului

    Dirijarea nvrii

    Explicarea i demonstrarea

    regulilor jocului

    Desfurarea

    Voi anuna regulile de joc i voi preciza sarcinile ce trebuie ndeplinite:

    - Recunoaterea personajelor din poveti dup siluete, replici care aparin acestora, versuri ce le evideniaz anumite nsuiri; - Sesizarea i corectarea greelilor fcute intenionat n redarea coninutului unor poveti; - Plasarea personajelor n cadrul de poveste corespunztor i redarea unor replici scurte ale acestora;

    Jocul de prob Se execut un joc de prob, oferindu-se explicaii suplimentare n cazul n care se constat c regulile sau modul de desfurare a activitii nu au fost nelese corect. Copiii vor recunoate personajul dup versurile date, l denumesc preciznd i titlul povetii din care face parte.

    Varianta I:

    Metode:

    explicaia, conversaia

    Mijloc didactic:

    csua povetilor

    Evaluare global

    Evaluare oral

  • 13

    propriu-zis a jocului

    Copiii trebuie s recunoasc personajele dup versurile date, s aleag siluetele corespunztoare i s le denumeasc preciznd i titlul povetii din care fac parte.

    Mor, mor, mor, ce ru m doare-acum Mor, mor, mor, pe vulpe m rzbun! Mor, mor, mor, nimic n-am pescuit

    Mor, mor, mor, de vulpe-s pclit. Recunosc, l-am pclit, Dar la pete a poftit Eu n-o s ma lecuiesc mi place s pclesc.

    Eu sunt vesela feti Ce am roie scufi La bunica am plecat

    Cu couleul ncrcat. Cred c m cunoatei bine Eu sunt mare i vestit i pe iezi i pe Scufi Pe ei toi i-am nghiit.

    Pe mama capr eu o ascult Ua eu nu o deschid

    Ghicii oare cine sunt?

    Varianta II: Voi citi propoziii inspirate din poveti iar copiii vor stabili corectitudinea sau incorectitudinea enunului formulat ridicnd paletele roii sau negre. Lupul avea gnduri bune i a sftuit-o corect pe Scufia Roie etc.

    Varianta III:

    Copiii vor alege imagini din poveste, ncercnd s redea i replici scurte ale personajelor ilustrate, iar apoi le vor aeza pe panou, la cadrul de poveste potrivit.

    Mijloace

    didactice:

    siluete ale

    personajelor

    csua povetilor

    cadru de poveste

    palete cu 2 fee colorate

    diagram Venn

    Metode:

    Conversaia,

    explicaia,

    demonstraia, problematizarea

    observaia, jocul,

    exerciiul,

    Evaluare oral

    Evaluare oral

  • 14

    Varianta IV:

    Vom realiza Diagrama-Venn. Le voi reaminti cum se procedeaz pentru realizarea diagramei. Pe un panou sunt desenate dou cercuri intersectate pentru aezarea siluetelor din fiecare poveste. Le voi indica spaiul din mijloc, unde vor aseza personajele comune celor dou poveti.

    Obinerea performanei i

    ncheierea

    activitii

    Vom trece la sectoare. Se vor lua n considerare urmtoarele criterii:

    - colaborarea cu ceilali; - ndemnare i creativitate; Lucrrile realizate de copii vor fi expuse lng csua povetilor.

    La centrul Bibliotec, copiii vor recunoate imaginile primite i le vor ordona n ordinea desfurrii aciunii realiznd Crticica povetilor. n cadrul acestui sector, copiii vor decora cu semne grafice costumul popular al caprei.

    La centrul Art, vor realiza Scene din poveti. Dup ce vor denumi materialele primite, vor reconstitui personajele lipind

    prile componente ale acestora( cap, trunchi, membre) pe o siluet alb pe care o vor aplica apoi, pe una dintre paginile crii. O alt sarcin va fi decorarea rochiei Scufiei Roii lipind buci de hrtie colorat.

    La centrul JOC DE MAS copii vor Reconstitui ntregul puzzle. Prin mbinarea pieselor date vor reconstitui imaginea.

    explicaia

    demonstraia

    exerciiul

    analiza

    produselor

    activitii

    frontal

    oral

    ncheierea activitii Aprecierea lucrrilor se va face prin metoda Turul galeriei. Se vor stabili criteriile de apreciere: aspect, corectitudine, acuratee, exersarea relaiilor verbale cu cei din jur. Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru i asupra participrii copiilor la ntreaga activitate.

    Se vor desfura apoi jocurile distractive Ursul i albinele i Hora piticilor

    Turul galeriei

    Aprecieri

    verbale

    Stimulente

    oral

  • 15

    JOCURI I ACTIVITI ALESE (ALA II)

    EVENIMENTUL

    DIDACTIC

    CONINUTUL TIINIFIC

    STRATEGII

    DIDACTICE

    EVALUARE

    Moment

    organizatoric

    Scaunele vor fi aezate sub forma unui grdu n mijlocul slii de grup. Voi aduna copiii ntr-un semicerc i le voi comunica tema jocului Ursul si albinele.

    Anunarea jocurilor i a obiectivelor

    Copii, pentru c voi ai fost cumini i ateni, ai lucrat frumos, astzi ne vom juca jocurile ,, Ursul i albinele i Hora piticilor

    conversaia

    Explicarea i demonstrarea

    jocului

    Ursul i albinele joc de micare Grduul instalat pe teren reprezint stupii n care stau albinele-copiii. Educatoarea, jucnd rolul ursuleului se ascunde. Albinele ies din stup s strng nectarul din flori. Ele zboar zumzind. Deodat apare ursul. El umbl legnndu-se, cutnd mierea. La apariia lui, albinele intr n stup ( copiii trec dup grdu); iar ursul se apropie de stup i ncearc s scoat mierea cu laba. Albinele bzie i-l neap (copiii caut s ating mna educatoarei, cnd aceasta o introduce n despritur). Educatoarea se preface c albinele au nepat-o, scutur mna, fuge i se ascunde. Albinele zboar iar i jocul rencepe. Se execut jocul de prob.

    Hora piticilor - joc distractiv Copiii formeaz o hor, inndu-se de mn. Se aleg doi copii care se aaz n mijlocul horei. Ei trebuie s stea tot timpul serioi. Piticii din hor care ajung n dreptul lor trebuie s-i determine (prin mimic) s rd. Cel care rde primul pierde jocul, iar cellalt primete o bulin (ctig cei care, la sfrit, au mai multe buline). Dac rd amndoi odat, pierd (nu primesc nimic), iar educatoarea alege ali doi copii n locul lor. Se procedeaz n acest fel pn ce toi piticii din cerc au trecut n mijlocul acestuia i au fost ispitii s rd. Se execut

    explicaia demonstraia exerciiul jocul de rol

    explicaia demonstraia exerciiul jocul de rol

    -observarea

    comportamentului

    verbal i nonverbal al copiilor

    observarea

    comportamentului

    verbal i nonverbal al copiilor

  • 16

    jocul de prob.

    Executarea jocului

    de ctre copiii Copiii execut jocurile urmnd regulile indicate de educatoare.

    exerciiul jocul de rol

    - observarea

    comportamentului

    copiilor

    ncheierea activitii Se fac aprecieri generale stimulative asupra modului de implicare a copiilor n cadrul jocului.

    conversaia