PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O...

22
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZI Data: 21.02.2014 Grupa mijlocie “Buburuze”- nivelul I Propunator: Mitroi Teodora Tema anuala de studiu: “Cum este, a fost si va fi aici, pe Pamant?” Subtema: “In padure” Tema zilei: “Ursuletul Martinel si prietenii saiForma de realizare: activitate integrata de o zi Nivelul integrarii: in retea ADP+ ALA+ ADE Forma de organizare: individual, frontal, pe grupuri Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi Durata: 1 zi Locul de desfasurare: sala de grupa Scopul activitatii: dobandirea de cunostinte despre animalele salbatice prin stimularea curiozitatii, a interesului de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator dezvoltarea creativitatii prin formarea deprinderilor de manualitate, a expresivitatii limbajului oral, activizarea vocabularului prin muzica, abilitati practice educarea spiritului de cooperare , de ordine si disciplina

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZI

Data: 21.02.2014

Grupa mijlocie “Buburuze”- nivelul I

Propunator: Mitroi Teodora

Tema anuala de studiu: “Cum este, a fost si va fi aici, pe Pamant?”

Subtema: “In padure”

Tema zilei: “Ursuletul Martinel si prietenii sai”

Forma de realizare: activitate integrata de o zi

Nivelul integrarii: in retea ADP+ ALA+ ADE

Forma de organizare: individual, frontal, pe grupuri

Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi

Durata: 1 zi

Locul de desfasurare: sala de grupa

Scopul activitatii:

dobandirea de cunostinte despre animalele salbatice prin stimularea

curiozitatii, a interesului de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator

dezvoltarea creativitatii prin formarea deprinderilor de manualitate, a

expresivitatii limbajului oral, activizarea vocabularului prin muzica, abilitati

practice

educarea spiritului de cooperare , de ordine si disciplina

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

ACTIVITATI DE INVATARE

nivelul integrarii “in retea”

1. ADP:

2. ALA I

3. ADE

4. ALA II

I.D: “Impresii de la gradina zoologica” R: “Cum ne comportam in vizita la gradina zoologica?” -deprinderea de a respecta anumite reguli de comportament T: Auditie: “Cantecul animalelor”

Stiinta: “Incercuieste numai animalele salbatice!” Constructii: “Adaposturi pentru animalele salbatice”

DOS –Activitate practica: “Ursuletul Martinel” -indoire, lipire

Joc cu text si cant: “Ursul doarme”

SCENARIUL ZILEI

1. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA - ADP

Intalnirea de dimineata - ID: “Impresii de la gradina zoologica”

Rutine - R: “Cum ne comportam in vizita la gradina zoologica?” –deprinderea de

a respecta anumite reguli de comportament

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Tranzitie - T: Auditie: “Cantecul animalelor”

Durata: 20 minute

Obiective operationale:

-sa salute colegii grupei

-sa formuleze propozitii simple despre animalele salbatice intalnite la gradina

zoologica

-sa manipuleze corect materialele specifice calendarului naturii dupa indrumari

verbale

-sa execute miscari sugerate de textul cantecului audiat

Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, invatarea prin

descoperire, jocul

Material didactic: jetoanele de la calendarul naturii, imagini cu animalele

salbatice de la gradina zoologica

2. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE -ALA I

Tema activitatii: “Ursuletul Martinel si prietenii sai”

Forma de realizare: jocuri in centre de interes

-Stiinta: “Incercuieste numai animalele salbatice!”

-Constructii: “Adaposturi pentru animalele salbatice”

Tipul de activitate: formare de priceperi si deprinderi

Forma de organizare: individual, frontal, subgrupe

Durata: 20 minute

a) Stiinta: “Incercuieste numai animalele salbatice!”

Obiective operationale:

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

-sa identifice, sa sorteze animalele salbatice din jetoane

-sa incercuiasca animalele salbatice de pe fisa de lucru

-sa coopereze cu colegii de echipa in finalizarea sarcinii de joc

b) Constructii: “Adaposturi pentru animalele salbatice”

Obiective operationale:

-sa construiasca din cuburi de plastic adaposturi pentru animalele salbatice

-sa aseze animalele salbatice in adaposturile construite

-sa coopereze cu colegii de echipa in finalizarea sarcinii de joc

Metode si procedee: conversatia, explicatia, invatarea prin descoperire,

exercitiul, jocul

Material didactic: jetoane cu animale salbatice , alte jetoane in afara temei,

carioci, fise de lucru, cuburi din plastic, animale salbatice din plastic

3. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE - ADE

Domeniul de activitate: Om si Societate

Categoria de activitate: activitate practica

Tema activitatii: “Ursuletul Martinel”

Forma de realizare:indoire, lipire

Tipul de activitate: formare de priceperi si deprinderi

Forma de organizare: individual, frontal

Durata: 20-25 minute

Obiective operationale:

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

-sa indoaie colturile din partea de jos a pungii de hartie

-sa aplice pasta de lipit pe suprafata hartiei ce urmeaza sa fie lipita

-sa imbine prin lipire partile componente ale ursuletului: urechile, ochii, nasul si

labutele

-sa deseneze cu o carioca de culoare neagra gura si gherutele ursuletului

Metode si procedee: conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul

Material didactic:

-demonstrativ: punguta din hartie de culoare maro, parti componente ale

corpului ursuletului: urechile, ochii, nasul,labutele, stick de lipit, carioca de

culoare neagra, modelul educatoarei

-distributiv: 12 pungute din hartie de culoare maro, parti componente ale

corpului ursuletului: 24 urechi, 24 ochi, 12 nasucuri, 48 labute, 12 stick-uri de lipit,

12 carioca de culoare neagra

4. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE - ALA II

Tema activitatii: “Ursuletul Martinel si prietenii sai”

Forma de realizare: joc cu text si cant: “Ursul doarme”

Tipul de activitate: consolidare

Forma de organizare: frontal, individual

Durata: 15minute

Obiective operationale:

-sa interpreteze corect textul jocului cu text si cant

-sa mimeze miscarile sugerate de textul jocului cu text si cant

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

-sa participe alaturi de ceilalti colegi la joc in cadrul grupului

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul

Material didactic: un scaunel, o masca in forma de ursulet

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

- Curriculum pentru invatamantul prescolar, Ed. Didactica Publishing House,

Bucuresti 2009

- Aplicatii ale noului Curriculum pentru invatamantul prescolar, Ghid pentru

cadrele didactice, vol. II, III, Ed.Didactica Publishing House, Bucuresti 2011

- Scrisoarea metodica septembrie 2013

- Ghid metodic: “Metode interactive de grup”, Ed. Arves

- E.Gongea, G.Reiu, S. Breban, “Activitati bazate pe inteligente multiple”

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

SCENARIUL DIDACTIC

1. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA - ADP

Intalnirea de dimineata –ID: “Impresii de la gradina zoologica”

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice/ Metode si procedee

Evaluare/ Instrumente si indicatori

Moment organizatoric

Se creeaza conditii optime pentru desfasurarea activitatilor propuse: -copiii au acces vizual , actional practice la ceea ce urmeaza sa le se prezinte: spre coltul tematic, centre de interes. -copiii intra in sala de grupa pe un fond muzical “Cate unul pe carare”. -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de semicerc. -materialele pentru Stiinta si Constructii sunt asezate pe masute in centrele de interes sub forma de surpriza. -asigur un spatiu liber mare pentru tranzitie. -materialele pentru activitatea practica vor fi aduse sub forma de surpriza drept recompensa.

Captarea atentiei

Le voi spune copiilor ca astazi ne vom petrece inca o zi de iarna deosebita impreuna, de data aceasta in minunata lumea a animalelor salbatice –“Intamplari de la gradina zoologica”, “Cum ne comportam in vizita la gradina zoologica” . Am adus surprizele de care am avea nevoie sa ne inchipuim ca ne aflam in lumea animalelor salbatice. Le prezint surpriza zilei –Ursuletul Martinel care are cu el o scrisorica.

Conversatia Explicatia

Copiii asculta si manifesta interes pentru tema propusa

Anuntarea temei si a obiectivelor

Tema si subtema saptamanii si tema activitatii pentru intreaga zi se la anunta la intalnirea de dimineata. Subtema saptamanii: “In padure”

Copiii asculta cu

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Tema zilei: “Ursuletul Martinel si prietenii sai” Astazi, ne vom spune propriile impresii de la gradina zoologica, despre animalutele pe care le-am vazut acolo, cum trebuie sa ne comportam cand mergem in vizita la gradina zoologica, ne vom juca cu jetoane pe care le vom sorta, vom construi adaposturi pentru animalele salbatice, vom lipi un ursulet, pe ursuletul Martinel, ne vom juca, vom asculta un cantecel despre animalele salbatice. I.D. –“Impresii de la gradina zoologica” R. “Cum ne comportam in vizita la gradina zoologica?”- deprinderea de a respecta anumite reguli de comportament T. “Cantecul animalelor” -audite

Conversatia Explicatia

atentie, manifestand interes pentru evenimentul relatat.

Reactualizarea cunostintelor

Le prezint sarcinile pe care le vor realiza, sugerand pe scurt: cum sa comunice corect cu colegii, cum folosesc/ impart jucariile impreuna, cum isi aleg jocul preferat din cele propuse, cum sa asculte/participe la activitati, cum sa raspunda, cum vor lipi si vor canta jucandu-se.

Explicatia Conversatia

Copiii asculta cu atentie, manifestand interes pentru evenimentul relatat.

Dirijarea invatarii/ Prezentarea noului continut

1. Intalnirea de dimineata –ID: “Impresii de la gradina zoologica”

a)Salutul b)Completarea prezentei copiii sunt asezati in semicerc in zona centrului tematic –tabla care este sub forma unei paduri- “Oare ce ne-a pregatit ursuletul Martinel?” “Cum credeti ca ne vom juca astazi?” Fiecare copil saluta si spune ce surpriza crede ca ne-a pregatit ursuletul Martinel si cum si-ar dori sa se joace astazi. Ascultam raspunsurile si notez prezenta in catalog. c)Calendarul naturii Identificam/asezam jetoanele conform zilei de vineri 21.02.2014 in calendarul naturii. Specific copiilor ca suntem la sfarsitul anotimpului iarna,numit si luna februarie. Asez impreuna cu copiii jetoanele corecte in calendar si repetam zilele saptamanii. d)Activitatea de grup Le prezint copiilor scrisoarea de la ursuletul

Conversatia Demonstratia Exercitiul Invatarea prin descoperire Jocul Conversatia Demonstratia Exercitiul

Copiii asculta cu atentie, manifestand interes pentru evenimentul relatat. Copiii asculta cu atentie explicatiile educatoarei. Copiii recunoasc imaginile, manipuleaza materialul, verbalizeaza si actioneaza dupa indrumari verbale. Aprecieri verbale.

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Martinel: “Dragii mei, ma aflu astazi la voi la grupa deoarece vreau sa aflu ce stiti voi despre animalutele salbatice. Deoarece ele traiesc in padure, singurul loc unde le puteti vedea este gradina zoologica si de aceea va rog sa imi povestiti ce ati vazut voi acolo cand ati fost in vizita .” Cu drag, prietenul vostru, Martinel De asemenea, le-am pregatit si diferite fototgrafii din ultimele vizite ale lor la gradina zooogica.

Invatarea prin descoperire Jocul

Aprecieri verbale.

Obtinerea performantelor si asigurarea feedback-ului

Criterii de evaluare: -participarea activa la conversatie -verbalizare a actiunilor -implicare prin manipularea materialelor e)Evenimentul zilei Copiii vor privi materialele pentru ALA care au fost descoperite pe masa. Vor aseza si celelalte fotografii de la intalnirea de dimineata. f) Tranzitie Auditie:”Cantecul animalelor” Fac impreuna cu copiii un cerc si in timp ce ascultam cantecelul dansam, efectuand miscari sugerate de textul cantecului .

Conversatia Invatarea prin descoperire Explicatia Jocul

Evaluare orala. Aprecieri verbale. Copiii se gandesc si ofera solutiile intrebarilor puse de educatoare/copii. Copiii asculta cantecelul si danseaza, executand miscari sugerate de textul cantecului.

Incheierea activitatii

Se fac aprecieri atat colective cat si individuale asupra modului in care copiii au participat la activitatile din aceasta zi. Copiii vor primi ca recompense bratari colorate- verzi si albastre pe care le vor extrage dintr-un cosulet, avand ochii inchisi. Cu aceste simboluri vom denumi echipele jocurilor de astazi. Astfel fac trecerea la urmatoarea categorie de activitate.

Conversatia

Aprecieri verbale.

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

2. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE – ALA I:

Tema activitatii: “Ursuletul Matinel si prietenii sai”

1.Stiinta: “Incercuieste numai animalele salbatice!”

2.Constructii:”Adaposturi pentru animalele salbatice”

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice/ Metode didactice

Evaluare Instrumente si indicatori

Moment organizatoric

Se creeaza conditii optime pentru desfasurarea activitatilor propuse: -materialele vor fi identificate de copii in centrele de interes sub forma de surpriza. -asigur un spatiu liber mare pentru tranzitie. -copiii au acces vizual, actional practic la ceea ce urmeaza sa li se prezinte : spre coltul tematic, centre de interes. -copiii intra in sala de grupa si se deplaseaza conform repartizarii pe cele doua subgrupe.

Captarea atentiei

Le prezint copiilor centrele. Copiii sunt asezati conform repartizarii pe cele doua subgrupe: stiinta-cei care au extras bratarile albastre si constructii cei care au extras bratarile verzi. Copiii intuiesc cu ajutorul materialelor , ceea ce vor realiza

Explicatia Conversatia

Copiii asculta si manifesta interes fata de tema propusa.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Le prezint pe rand copiilor sarcinile celor doua jocuri si subiectele propuse (prezint tema sarcinile/itemii). Cei 12 copii sunt intrebati/indrumati unde vor sa se joace. Se vor forma echipele : 6 bratari albastre pentru sortare de jetoane/incercuire de animale salbatice si 6 bratari verzi pentru construirea adapostului pentru animalele salbatice.

Conversatia Explicatia

Copiii asculta cu atentie, manifestand interes evenimentului relatat. Copiii observa, identifica materialele puse la

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

1.Stiinta: “Incercuieste numai animalele salbatice!” Sarcini de lucru: -sa identifice, sa sorteze animalele salbatice din jetoane -sa incercuiasca animalele salbatice de pe fisa de lucru -sa coopereze cu colegii de echipa in finalizarea sarcinii de joc 2.Constructii: “Adaposturi pentru animalele salbatice” Sarcini de lucru: -sa construiasca din cuburi de plastic adaposturi pentru animalele salbatice -sa aseze animalele salbatice in adaposturile construite -sa coopereze cu colegii de echipa in finalizarea sarcinii de joc

dispozitie la fiecare centru si felul in care acestea trebuie sa fie folosite.

Reactualizarea cunostintelor

Vor intui/ denumi actiunile ce vor fi realizate cu aceste materiale /jucarii. Solicit copiilor sa exemplifice cum trebuie sa se joace impreuna: sa imparta, sa nu deranjeze celalalt grup, sa nu-si schimbe rolul, sa nu creeze situatii conflictuale, sa utilizeze corect materialele/ instrumentele de lucru. Copiii vor repeta sarcinile de lucru pentru a verifica daca au inteles ce au de facut.

Conversatia Explicatia

Copiii asculta cu atentie, manifestand interes pentru evenimentul relatat. Copiii recunosc, manipuleaza materialele, verbalizeaza si actioneaza dupa indrumari verbale.

Dirijarea invatarii/ prezentarea noului continut

Indrum copiii pe tot parcursul activitatii din centre. Intervin din interior, preluand rolul in functie de situatia create la inceput. Pe parcurs, intervin din exterior, sugerand solutii problemelor/ situatiilor create. 1.Stiinta: “Incercuieste numai animalele salbatice!” Copiii sorteaza jetoanele cu animale salbatice apoi le vor incercui pe fisa de lucru pe cele asemanator celor sortate. Vor forma perechi intre jeton si imaginea

Conversatia Demonstratia Explicatia Exercitiul Invatarea prin

Copiii asculta cu atentie explicatiile educatoarei. Copiii recunosc, manipuleaza materialele, verbalizeaza si actioneaza dupa indrumari verbale. Aprecieri verbale.

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

de pe fisa. 2.Constructii:”Adaposturi pentru animalele salbatice” In functie de opiniile copiilor, subgrupa de 6 copii au de sortat piesele si vor construi adaposturi pentru animalele salbatice, deoarece este iarna si nu au unde sa locuiasca. Pentru o mai buna prezentare, voi utiliza la final o tava. Imi asum apoi rolul secundar si indrum doar pe cei care au nevoie de ajutor.

descoperire Jocul

Obtinerea performantelor si asigurarea feedback-ului

Criterii de evaluare: -respectarea tehnicilor de lucru -creativitate si originalitate -colaborarea cu ceilalti copii -finalizarea temei Incurajez sa-si expuna propriile pareri despre joc, despre colegii de joc, despre cum s-au simtit, ce au realizat jucandu-se impreuna. Expun macheta adaposturile pentru animale, jetoanele sortate si fisele de lucru. Facem un tur al galeriei pentru a le admira si sa putem intui actiunile din activitatea practica din urmatoarea etapa a zilei.

Evaluare Conversatia Explicatia Turul galeriei

Aprecieri verbale Autoevaluare

Incheierea activitatii

Incheierea etapei 2 La final, fiecare grup aseaza materialele in ordine si le pun in dulap. Fac aprecieri individuale asupra a ceea ce au realizat, a modului cum au lucrat, cum au comunicat si finalizat sarcina. Fac aprecieri atat colective cat si individuale asupra modului in care copiii au participat la activitatile din aceasta zi. Tranzitie: Auditie:”Cantecul animalelor” Fac impreuna cu copiii un cerc si in timp

Aprecieri verbale

Copiii asculta cantecelul si danseaza executand miscari sugerate de textul cantecului.

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

ce ascultam cantecelul, dansam, efectuand miscari sugerate de textul cantecului .

3.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE -ADE:

Domeniul de activitate: Om si Societate

Categoria de activitate: activitate practica

Tema activitatii: “Ursuletul Martinel”

Forma de realizare: indoire, lipire

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice/ Metode si procedee

Evaluare Instrumente si indicatori

Moment organizatoric

Se creeaza conditii optime pentru desfasurarea activitatilor propuse: -asez copiii frontal la masute pentru a ma urmari cum explic etapele de imbinare -asigur o atmosfera deschisa, nestresanta, in care se poate recepta creatia iar copiii pot intelege astfel etapele si pot trai emotiile si sentimentele produse de acesta. -in fata il au pe ursuletul Martinel de dimensiuni 1m/50cm si imagine A4 cu ursuletul ce urmeaza sa il confectioneze care este acoperita -copiii au acces vizual, actional practic la ceea ce urmeaza sa li se prezinte.

Captarea atentiei

1.Introducerea in activitate si captarea atentiei: Trezesc interesul copiilor si ii motivez pentru a se adapta noilor cerinte. Copiii participa la actiune, motivati sa o faca datorita ursuletului Martinel care “le

Explicatia Conversatia Jocul

Copiii asculta si manifesta interes fata de tema propusa. Copiii se gandesc si ofera

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

promite” ca la sfarsitul activitati va face o poza cu fiecare copil in parte si lucrarea acestuia, poza pe care o va lua acasa la sfarsitul zilei. Copiii sunt rugati sa inchida ochii si la semnalul meu sa ii deschida. -ce am eu in mana? -priviti cu atentie acest ursulet, deoarece astazi veti confectiona si voi unul la fel.

rapsunsuri la intrebarile puse de educatoare.

Anuntarea temei si a obiectivelor

2.Trezirea interesului pentru cunoasterea tehnicilor practice. Plan de intrebari: prezint plansa cu ursuletul “Priviti acest ursulet confectionat din hartie. De ce am avea nevoie pentru a confectiona ursuletul? Cum il putem confectiona?” Desfac partile componente deja lipite pe punguta de hartie si desfac si colturile indoite pentru a putea identifica tehnica de indoire si imbinare. “Indoim, imbinam si lipim ursuletul Martinel” 3.Transform pe scurt obiectivele in sarcini de lucru: - indoaie colturile din partea de jos a pungii de hartie -aplica pasta de lipit pe suprafata hartiei ce urmeaza sa fie lipita -imbina si lipeste corect partile componente ale ursuletului: urechile, ochii, nasul si labutele -deseneaza cu o carioca de culoare neagra gura si gherutele ursuletului

Conversatia Explicatia Demonstratia

Copiii asculta cu atentie, manifestand interes pentru evenimentul relatat. Copiii se gandesc si ofera solutii intrebarilor puse de educatoare/ copii.

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Reactualizarea cunostintelor

“Ce alte obiecte am confectionat?” Copiii isi reamintesc ce alte obiecte am confectionat: puisorii de gaina, animale domestice, omul de zapada,etc. 4.Intuirea materialului didactic Copiii identifica materialele pe care le au pe masute: punguta din hartie de culoare maro, parti componente ale corpului ursuletului: urechile, ochii, nasul, labutele, stick de lipit, carioca de culoare neagra. -“Ce unelte, instrumente, materiale de lucru aveti pe masute?” -“Pe masa mea?” (la fel) -“Ce vom face cu aceste unelte, instrumente, material de lucru?” (indoim, imbinam, lipim ursuletul Martinel) Cu aceste material, instrumente si unelte il vom realiza pe ursuletul Martinel, respectand etapele de lucru.

Conversatia Invatarea prin descoperire Explicatia

Copiii se gandesc si ofera solutiile intrebarilor puse de educatoare/ copii.

Dirijarea invatarii/ prezentarea noului continut

5.Activitatea demonstrativa a educatoarei Se prezinta etapele de lucru simultan pe planse si pe materialul demonstrativ al educatoarei asemanator cu cel al copiilor folosind aceleasi unelte si accesorii ca ale copiilor. Etape: a)-asezam punguta de hartie maro in pozitia aceasta si indoim colturile din partea de jos a pungutei.

Demonstratia Exercitiul Conversatia Invatarea prin descoperire Exercitiul

Copiii asculta cu atentie, manifestand interes pentru evenimentul relatat. Copiii asculta cu atentie explicatiile educatoarei. Copiii recunosc cuvintele in imagine, verbalizeaza si actioneaza dupa indrumari

Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

b)-dupa ce terminam de indoit se formeaza capul ursuletului.

c)-lipim restul componentelor corpului ursuletului: urechi, ochi,nas si labute

d)-intindem pasta de lipit pe suprafata acestora. e)-lipim in mod corespunzator fiecare parte a corpului. f)-desenam cu o carioca de culoare neagra gura si gherutele ursuletului

Vom obtine “ursuletul Martinel”.

verbale. Aprecieri verbale. Evaluarea orala Autoevaluare Copiii se gandesc, reproduce dupa model si ofera solutiile cerute de educatoare/ copii. Copiii recita si executa miscarile (facultative) cerute de textul suport.

Page 17: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

6.Activitatea frontala Se va lucra de fiecare copil pe baza explicatiilor si indrumarilor, respectand etapele de lucru, utilizand tehnicile necesare asamblarii corecte a ursuletului: -se atrage atentia copiilor asupra pozitiei in care vor lucra:spatele drept,bratele sprijinite pe masuta. -se reaminteste si modul in care se folosesc corect fara a se accidenta hartia,tubul de lipici. -se realizeaza mici exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii: “Miscam degetelele Si batem palmutele Mainile sus,mainile jos Batem palmele frumos Roata morii se-nvarteste:tac,tac,tac Nicodata nu se-opreste:tac,tac,tac Ceasul mare bate tare:tica,tica,tica Cesuletul de la mana Nu vrea sa ramana-n urma:tica,tica,tica” 7.Activitatea independenta a copiilor Copiii vor lucra simultan cu educatoarea, respectand etapele, tehnicile de lucru prezentate in etapa demonstrativa 1-4 etape: - indoaie colturile din partea de jos a pungii de hartie -aplica pasta de lipit pe suprafata hartiei ce urmeaza sa fie lipita -imbina si lipeste corect partile componente ale ursuletului: urechile, ochii, nasul si labutele -deseneaza cu o carioca de culoare neagra gura si gherutele ursuletului

Evaluare orala Aprecieri verbale Analiza raspunsurilor

Obtinerea performantelor si

8.Valorificareaactivitatii independente a copiilor Copiii vor lucra independent pentru a obtine ursuletul dupa indrumari verbale

Demonstratia

Page 18: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

asigurarea feedback-ului

demonstrative. 9.Corelarea cu obiectivele Ajut individual,dupa caz prin explicatii si indrumari personale privind o tehnica care nu a fost inteleasa,etapa la care a ramas,etc. 10.Asigurarea feedback-ului,realizarea intaririlor imediate Pe masura ce ursuletii au fost terminati sunt asezati pe tabla cu ajutorul magnetilor. Ajutata de copii,educatoarea amenajeaza mini-expozitia in mediul ambient propus. 11.Concluziile,aprecierile evaluarii Prezint copiilor forme si tehnici de evaluare: -observatia sistematica a ursuletilor -proba practica-finalizarea ursuletului -autoevaluarea -evaluarea de catre colegi (corectitudine in parcurgerea etapelor de lucru). Fac aprecieri pozitive asupra: -modului de realizare a ursuletului -ajutorul pe care l-au dat la amenajarea mini-expozitiei in care s-au folosit obiectele realizate de ei -modului cum au raspuns verbal si actional practic

Exercitiul Invatarea prin descoperire Conversatia Evaluare

Evaluarea orala Aprecieri verbale Analiza raspunsurilor

Incheierea activitatii

Se strang resturile de unelte si instrumente de lucru. Se fac aprecieri atat colective cat si individuale asupra modului in care copiii au participat la activitatile din aceasta zi. Fac aprecieri pozitive asupra modului cum au participat la activitate si la toate activitatile zilei. Fiecare copil primeste recompensa de la ursuletul Martinel –poza cu acesta pe care o va lua acasa la sfarsitul zilei. Tranzitie:

Conversatia Explicatia Jocul

Copiii asculta cantecelul si

Page 19: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Auditie:”Cantecul animalelor” Fac impreuna cu copiii un cerc si in timp ce ascultam cantecelul dansam, efectuand miscari sugerate de textul cantecului .

danseaza executand miscari sugerate de textul cantecului.

4.JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE- ALA II:

Tema activitatii: “Ursul doarme”

Forma de realizare:joc cu text si cant

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice/ Metode si procedee

Evaluare Instrumente si indicatori

Moment organizatoric

Se creeaza conditii optime pentru desfasurarea activitatilor propuse: -asigur un spatiu liber mare -asez copiii in cerc, tinandu-se de mana -in mijlocul cercului va fi asezat un scaunel

Captarea atentiei

Pe baza intrebarilor captez atentia copiilor si interesul pentru tema propusa: -cum s-a numit ziua de astazi? -cum se pot juca copiii la gradinita cu prietenii de varsta lor? -cum ne comportam in timpul jocurilor? Astazi va propun un joc cu text si cant prin care ne vom aminti cu drag de aceasta zi.

Conversatia Explicatia

Copiii asculta si manifesta interes fata de tema propusa. Aprecieri verbale.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Jocul cu text si cant se numeste “Ursul doarme”, un joculet pe care noi l-am mai jucat. Regulile jocului: -sa interpreteze corect textul jocului cu text si cant -sa mimeze miscarile sugerate de textul jocului cu text si cant -sa participe alaturi de ceilalti colegi la joc in cadrul grupului Sarcina jocului:

Conversatia Explicatia

Copiii asculta cu atentie, manifestand interes pentru evenimentul relatat.

Page 20: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

-copiii formeaza un cerc, tinandu-se de manute -in mijloc, pe un scaunel, se va aseza un copil care va fi “ursul” si va purta pe cap o masca de urs -ceilalti copii se vor roti in jurul lui si vor canta -dupa ce termina de cantat, un copil desemnat de educatoare, va striga la cel asezat pe scaun “ursuletule” iar el trebuie sa ghiceasca cine l-a strigat -copilul care este desemnat sa strige la “ursulet”, se duce il locul acestuia

Reactualizarea cunostintelor

Exercitii de respiratie: -ne imaginam ca ne aflam in padure: inspiram-expiram Exercitii melodice: -mergem pe ritmul muzicii si batem din palme: la-la, la-la, la-la,la-la Exercitii de dictie si ritmice: -copiii recita dupa model utilizand tehnica memorizarii: 1 se repeta,2 se repeta, 1 si 2 se repeta, 3 se repeta, 4 se repeta, 3 si 4 se repeta, strofa se repeta integral. Le cant si imit actiunile sugerate de text drept model. Apoi executam jocul de proba in care eu cant si copiii vor executa actiunile de joc.

Explicatia Demonstratia Conversatia

Copiii asculta cu atentie, manifestand interes pentru evenimentul relatat. Copiii repeta, actioneaza dupa indrumari verbale. Copiii executa miscarile cerute de text,linie melodic,ritm. Aprecieri verbale.

Dirijarea invatarii/ prezentarea noului continut

Ne prindem de manute si facem un cerc mare. In mijloc vom aseza un scaunel pentru copilul care va fi “ursuletul” si care va purta o masca de ursulet cat timp va sta pe scaunel apoi o va da copilului care se va aseza in locul lui. Ceilalti copii se rotesc, tinandu-se de manute in jurul scaunelului cantand: “Ursul doarme si viseaza Ca papucii lui danseaza Ce sa-I dam noi de mancare? Lapte dulce sau cafea? Sa aleaga pe cine-o vrea!”

Conversatia Demonstratia Exercitiul Invatarea prin descoperire

Copiii asculta cu atentie explicatiile educatoarei. Copiii executa cerintele cerute de educatoare. Copiii recunosc, verbalizeaza si actioneaza dupa indrumari verbale.

Page 21: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Este numit un copil de catre educatoare sa strige “ursuletule!” iar copilul de pe scaunel trebuie sa ghiceasca cine l-a strigat. Jocul se repeta pana cand toti copiii vor trece pe la scaunel.

Jocul

Aprecieri verbale.

Obtinerea performantelor si asigurarea feedback-ului

Varianta de joc: Fetitele sunt ursuleti iar baietii canta si invers. Criterii de evaluare: -participarea activa la jocul cu text si cant -coordonare intre cant si actiune -sincronizarea miscarilor sugerate de cantec -finalizarea jocului cu text si cant Incurajez sa-si expuna propriile pareri despre jocul cu text si cant, despre colegii de joc, despre cum s-au simtit, cantand si dansand impreuna.

Explicatia Conversatia Invatarea prin descoperire Evaluarea

Copiii asculta cu atentie explicatiile educatoarei. Copiii danseaza,executa miscarile ceute de textul cantecului. Copiii recunosc, verbalizeaza si actioneaza dupa indrumari verbale. Aprecieri verbale. Autoevaluare.

Incheierea activitatii

Fac aprecieri individuale asupra a ceea ce au realizat, a modului cum au lucrat, cum au comunicat si finalizat jocul. Fac aprecieri atat collective cat si individuale asupra modului in care copiii au participat la activitatile din aceasta zi.

Conversatia

Aprecieri verbale.

Page 22: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DE O ZIplanetacopiilorchiajna.ro/documente/.../proiect-def-mijlocie.pdf · -se aseaza pe scaunelele asezate in forma de ... ca ne-a pregatit ursuletul

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Cantecul animalelor

Caprioare, iepurasi, Veverite n-ati crezut Sunt prieteni in padure, Poate nu i-ati cunoscut Un bursuc si-un licurici Ursul lacom e aici Si la bine si la greu Sunt prieteni buni mereu

Toti prietenii au pornit Si-n padure au gasit O casa bijuterie Fiindca e cat o cutie Un bursuc si-un licurici Ursul lacom e aici Si la bine si la greu Sunt prieteni buni mereu.

Link-ul cantecului: https://www.youtube.com/watch?v=IfarvCqoLhU