4 Pro i Ect Optional

5
PROIECT DE LECŢIE Şcoala Gimnazială Nr.3 Lieşti Clasa I Institutor Costea Selena Disciplina: Opţional – Educaţie pentru sănătate Tema: Igiena personală Tipul lecţiei: consolidare Obiective de referinţă: 2.Formarea şi dezvoltarea unor comportamente de protejare a sănătăţii personale şi a mediului 2.1. să recunoască comportamentele sănătoase şi comportamentele de risc; 2.4. să aplice corect normele igienico-sanitare; 3.Dezvoltarea şi manifestarea de atitudini favorabile exprimării opiniilor şi luării deciziilor pentru păstrarea sănătăţii personale 3.1. să compare situaţii şi obiecte referitoare la sănătate; Obiective operaţionale: O1:să identifice aspectele negative dintr-o ţinută; O2:să adreseze întrebări coerente privind igiena personală; O3:să mimeze activităţi de întreţinere a igienei personale; O4:să dialogheze pe teme date;

description

proiect

Transcript of 4 Pro i Ect Optional

Page 1: 4 Pro i Ect Optional

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială Nr.3 LieştiClasa IInstitutor Costea SelenaDisciplina: Opţional – Educaţie pentru sănătateTema: Igiena personalăTipul lecţiei: consolidare

Obiective de referinţă:

2.Formarea şi dezvoltarea unor comportamente de protejare a sănătăţii personale şi a mediului2.1. să recunoască comportamentele sănătoase şi comportamentele de risc;2.4. să aplice corect normele igienico-sanitare;

3.Dezvoltarea şi manifestarea de atitudini favorabile exprimării opiniilor şi luării deciziilor pentru păstrarea sănătăţii personale

3.1. să compare situaţii şi obiecte referitoare la sănătate;

Obiective operaţionale:O1:să identifice aspectele negative dintr-o ţinută;O2:să adreseze întrebări coerente privind igiena personală;O3:să mimeze activităţi de întreţinere a igienei personale;O4:să dialogheze pe teme date;O5:să compună ghicitori despre obiecte de îngrijire;O6:să rezolve fişa de evaluare;

Resurse:a)procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, RAI, instructaj verbal,jocul de rol, jocul didactic, problematizarea, aprecierea verbală;

Page 2: 4 Pro i Ect Optional

b)materiale: minge, fişe, carioci, postere;c) forme de organizare: frontal, individual, pe gruped) temporale: 50 minute

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele lecţiei Ob. Op.

Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Timp Procedurale Mijloace de înv.

Forme de org.

1. Moment organizatoric

-Pregătesc materialele necesare pentru începerea lecţiei.

-Se pregătesc pentru ora de opţional

1 min.

Instructaj verbal

frontal

2. Captarea atenţiei

O1 -Ȋn clasă îşi face apariţia un elev murdar, ciufulit şi cu hainele nearanjate. Se poartă o discuţie pe baza lui, ajungându-se la noţiunea de igienă personală.

-Privesc cu atenţie elevul ivit în clasă. Discută pe baza aspectului acestuia.

2 min.

conversaţia frontal

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

-Astăzi la ora de educaţie pentru sănătate ne vom reaminti despre ceea ce trebuie să facem pentru a ne păstra igiena personală.

1 min.

explicaţia frontal

4. Dirijarea consolidării

O2

O3

O4

-Cu ajutorul metodei RAI se reactualizează regulile care trebuie urmate pentru a ne păstra igiena personală.-Se trece la un joc de mimă, în care elevii au ca sarcină mimarea unei activităţi din ingrijirea corpului/îmbrăcămintei/încălţămintei.-Joc de rol: “Murdărel şi Curăţel”, “Copilul şi doctorul”, “ Apa şi săpunul”, “Dintele sănătos şi dintele cariat”.Elevii sunt împărţiţi în 4 grupe, iar fiecare grupă are ca sarcină de lucru iniţierea unui dialog pe una din aceste teme.

-Adresează întrebarea, aruncă mingea, prind mingea, dau răspunsul şi tot aşa.-Mimează şi ghicesc.

-Creează dialoguri.

35 min. RAI

Jocul didactic

Jocul de rolConversaţiaexerciţiul

minge Frontal

Pe grupeÎn perechi

Page 3: 4 Pro i Ect Optional

O5

-Propun elevilor să recite poezii despre igienă.-Solicit să compună ghicitori despre obiectele folosite în întreţinerea igienei personale/ îmbrăcămintei/ încălţămintei.

-Recită poeziile învăţate în orele anterioare.- Compun ghicitori.

Problema-tizarea

individual

5. Evaluarea rezultatelor

O6 -Distribui elevilor fişe de lucru cu acelaşi conţinut, dar cu sarcină diferită de la o grupă la alta: “Colorează doar obiectele pe care le foloseşti pentru a întreţine igiena: dinţilor/a părului/a mâinilor/ a pielii.

- Rezolvă fişele de lucru, apoi le afişează şi le prezintă colegilor.

7 min.

exerciţiul Posterecarioci

Pe grupe

6. Ȋncheierea activităţii

-Se intonează şi se mimează cântecul “Indienii în mijlocul Pământului”-Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia şi au răspuns elevii.

-Cântă şi mimează.

-Ascultă aprecierile.

4 min.

Aprecierea verbală

Frontalindividual

Page 4: 4 Pro i Ect Optional

Numele:……………………….. 25.11.2009

Fişă de lucru

1. Colorează doar obiectele pe care le foloseşti pentru a-ţi menţine igiena încălţămintei