10_proiect_matematica

11
PROIECT DIDACTIC DATA : CLASA: I ÎNVĂŢĂTOR: Şut Popa Liliana OBIECTUL: MATEMATICĂ SUBIECTUL: Adunarea si scăderea nr.naturale în concentrul 0 - 100 TIPUL LECŢIEI: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor OBIECTIV FUNDAMENTAL: -consolidarea operaţiei de adunare şi de scădere a numerelor naturale in concentrul 0-100 prin rezolvări de exerciţii şi probleme; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a)Cognitive

Transcript of 10_proiect_matematica

Page 1: 10_proiect_matematica

PROIECT DIDACTIC

DATA :

CLASA: I

ÎNVĂŢĂTOR: Şut Popa Liliana

OBIECTUL: MATEMATICĂ

SUBIECTUL: Adunarea si scăderea nr.naturale în concentrul 0 - 100

TIPUL LECŢIEI: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor

OBIECTIV FUNDAMENTAL: -consolidarea operaţiei de adunare şi de scădere a numerelor naturale in concentrul 0-100 prin rezolvări de exerciţii şi probleme;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive

O.1 - să definească corect noţiunile de termen, sumă, diferenţă;

O.2 - să rezolve corect adunări şi scăderi cu numerele naturale din concentrul 0

– 100, fără trecere peste ordin ;

O.3 - să rezolve şi să compună probleme folosind imaginile date;

O.4 - să rezolve cu rapiditate exerciţii de calcul oral ;

O.5 - să dea exemple de numere pare şi numere impare;

Page 2: 10_proiect_matematica

b)Afective

O.A.1 -să participe cu interes la activităţile propuse;

c) Motrice

O.M.1 –să manevreze eficient şi rapid materialele necesare;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia,

exerciţiul, brainstorming-ul, problematizarea, munca cu manualul, munca

independentă, jocul didactic, algoritmizarea;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : planşe didactice, culegere, manual,

jetoane, imagini;

FORME DE ORGANIZARE : frontală,individuală şi pe grupe;

Page 3: 10_proiect_matematica

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr.crt.

ETAPELELECŢIEI

OB.OP. CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE

EV

AL

UA

RE

Metode şi procedee

Resursemateriale

Forme de organizare

1.

2.

3.

4.

MOMENTORGANIZA-TORIC

VERIFICAREA TEMEI

ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

CAPTAREA ATENŢIEI

O.A.1

O.4

O.1

Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a lecţiei. Pregătirea materialelor necesare.Elevii sunt aşezaţi în bănci, împărţiţi în 4 echipe.

Se verifică tema calitativ. Elevii prezintă rezultatele exerciţiilor.Corectarea eventualelor greşeli de calcul.

Continuarea jocului de la ora anterioară în care obiectivul este să-i ajutam pe pitici să-şi rezolve sarcinile, să salvăm astfel povestea ,, Albă-ca-Zăpada”. Prezentarea obiectivelor pe înţelesul elevilor.Se scrie titlul la tablă şi pe caiete- RECAPITULARE.

,,Suntem pregătiţi să-i ajutăm pe pitici?”-exerciţii de calcul oral.Prezint elevilor panoul piticului Happy .Elevii analizează jetoanele de pe panou(numere de la 0 la 100; petale de flori pe care sunt scrise cuvinte cheie, de verificare a terminologiei specifice-ex.SUMA, DIFERENŢA…).

*conversaţia

*observaţia

*conversaţia

*brainstorming

manualcaiet…

*planşa

*jetoane

*frontal

*individual

*frontal

observarea sistematică

Page 4: 10_proiect_matematica

4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

O.5

O.2

Explicarea sarcinilor de lucru:a) Asamblarea florii pe un alt panou alăturatRăspunzând la întrebări elevii vor aşeza pe rând mijlocul florii , apoi petalele.

Ce operaţii matematice cunoaşteţi? Cum se numesc numerele pe care le adunăm? Cum se numeşte rezultatul adunării?

………………………………………………b) Fiecare elev are pe bancă o coală de hârtie, împăturată , tip copertă.Urmărind numerele de pe panou, elevii vor alege şi vor scrie pe pagina stângă-numerele pare şi pe pagina dreaptă-numerele impare.

c) Aşezarea numerelor pare în ordine crescătoare şi a numerelor impare în ordine descrescătoare (pe panoul alăturat).

Fiecare echipă primeşte în continuare jetoane-recompensă, în funcţie de corectitudinea rezolvării sarcinilor.

Piticului Grumpy(Morocănosul), Albă-ca-Zăpada îi dăruieşte un cufăr.Un elev deschide cufărul şi descoperă 4 bileţele cu exerciţii, pentru cele 4 echipe(ANEXA 1.).Elevii vor lucra în echipă fiecare exerciţiu, apoi vom verifica frontal rezultatele(adunări şi scăderi).

Piticul Dopey(Mutulică) a primit o planşă.

*explicaţia

*exerciţiul

*exerciţiul*joc didactic

*fişe

*planşa

*individual

*frontal

*munca în echipă

*frontal

aprecieriverbale

observarea sistematică

Page 5: 10_proiect_matematica

5.

6.

OBŢINEREA PERFORMANŢEI

ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

O.3

O.3

,,Mutulică a scos din mină, 24 de smaralde şi 13 safire. Câte pietre preţioase are Mutulică?”

Un elev citeşte problema de pe planşă, urmărind familiarizarea cu datele problemei.Se rezolvă problema la tablă şi în caiete, respectând etapele de rezolvare specifice.

Compunerea unei probleme după imaginea dată.*Fişă de lucru(probleme rezervă)

Se calculează punctajul pentru fiecare echipă şi se stabileşte echipa zilei.

Se fac aprecieri colective şi individuale asupra modului în care au activat elevii în timpul lecţiei. Prezentarea temei pentru acasă.

*problematizare

*algoritmizarea

*exerciţiul

*frontal

*frontal

aprecieriverbale

observarea sistematică

Page 6: 10_proiect_matematica

ANEXA 1.

Exerciţiile din cufăr:

Page 7: 10_proiect_matematica

ECHIPA 1.

Calculează:

a.)suma numerelor 12 şi 35:………………………b.) 45- 31+ 75+ 24 36 11

c) 20+15 =… 30+20 =… 40-10 = …

ECHIPA 2.

Calculează:

a.)diferenţa numerelor 77 şi 30: …………………………………..

b) 65- 61+ 97- 21 38 51

c) 70-30 = … 50+20 = … 90-40 = …

ECHIPA 3.

Calculează:

a.)numărul cu 6 mai mare decât 41:…………………………………..b) 85- 34+ 48- 34 53 32

c) 25+40 = … 40+40 = … 60-50 = …

ECHIPA 4.

Calculează:

a.) numărul cu 32 mai mic decât 67:…………………………….b) 29- 53+ 77- 15 16 44

c) 30+30 = … 40+25 = … 75-35 = …

Page 8: 10_proiect_matematica