1 Proiect de Activitate Didactica

4
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 22.10. 2013. Grădiniţa:G.P.P. Nr.24 Grupa: mică Denumirea activităţii: Domeniul limbă şi comunicare. Limba română. Educătoare: Bauer Orsolya Propunătoare:Fischer Krisztina Tema de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă? Tema săptămânii: Florile toamnei Tema activităţii: Crizantema Modalitate de realizare: Observare Tipul activităţii:Transmitere, dobândire de noi cunoştinţe. Scopul activităţii: Imbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre părţile componente ale crizantemei ( rădăcina, tulpina, frunze, flori (petală)) Cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru frumosul din natură. Activizarea vocabularului cu cuvintele: rădăcină, tulpină, frunze, flori. Obiective operaţionale: - Să înţeleagă indicaţiile date de către educatoarea. - Să răspundă verbal la întrebările puse de către educatoarea despre crizantema. - Să recunoască şi să denumeasca cizantema; - Să observe şi să descrie partile componente ale crizantemei; - Să explice rolul radacinii, tulpinii, frunzelor si petalelorcrizantemei Metode si procedee: Observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia Modul de instruire: frontal Materiale didactice: o crizantema in ghiveci, buchet de crizantema, niste imagini despre crizantema, coş Evaluare: observaţia sistematică a comportamentului.

description

Proiect de Activitate Didactica

Transcript of 1 Proiect de Activitate Didactica

Page 1: 1 Proiect de Activitate Didactica

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 22.10. 2013.Grădiniţa:G.P.P. Nr.24Grupa: micăDenumirea activităţii: Domeniul limbă şi comunicare. Limba română.Educătoare: Bauer OrsolyaPropunătoare:Fischer Krisztina Tema de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă?Tema săptămânii: Florile toamneiTema activităţii: CrizantemaModalitate de realizare: ObservareTipul activităţii:Transmitere, dobândire de noi cunoştinţe.Scopul activităţii: Imbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre părţile componente ale crizantemei ( rădăcina, tulpina, frunze, flori (petală))Cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru frumosul din natură. Activizarea vocabularului cu cuvintele: rădăcină, tulpină, frunze, flori.Obiective operaţionale:

- Să înţeleagă indicaţiile date de către educatoarea.- Să răspundă verbal la întrebările puse de către educatoarea despre crizantema.- Să recunoască şi să denumeasca cizantema;- Să observe şi să descrie partile componente ale crizantemei;- Să explice rolul radacinii, tulpinii, frunzelor si petalelorcrizantemei

Metode si procedee: Observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia

Modul de instruire: frontal

Materiale didactice: o crizantema in ghiveci, buchet de crizantema, niste imagini despre crizantema, coş

Evaluare: observaţia sistematică a comportamentului.

Page 2: 1 Proiect de Activitate Didactica

Desfăşurarea activităţii

Nr.Crt.

Evenimentedidactice

Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Strategiididactice

Evaluare

1. Organizareagrupei

Aerisirea sălii de grupă;Aranjarea scăunelelor în semicerc;Pregătirea materialului didactic;Intrarea ordonată a copiilor.

2. Captareaatenţiei

O voi realiza prin aducerea in sala de grupa a coşului de crizanteme şi prin învitarea fiecrui copil să îsi aleagă o floare, să o privească şi să o observe liber.

coş cu crizanteme

Observaţia

Observaţiasistematică acomportamentului

3. Anunţareatemei

Se va realiza in mod direct:- Copii, astăzi o să vorbim despre crizanteme.

Conversaţia

4. Dirijareaînvăţării

Invit copiii sa priveasca floarea pe care o au în mâna.

- Ce este aceasta copii??Aceasta este o crizantema.Repetaţi după mine : Aceasta este o crizantemă.

-Unde creşte crizantema?

-În ce anotimp înfloreşte?

Iau o crizantema să vă arăt părţile şi apoi în imaginea vă arăt părţile floarei.

Să vedem părtile:

Aceasta este rădăcina. Ce este aceasta?Aceasta este rădăcina.

Aceasta este tulpina.Ce este aceasta?Aceasta este tulpina.

O crizantemă.

Aceasta este o crizantemă.

În grădină.

Toamnă

Aceasta este rădăcina.

Aceasta este tulpina.

Explicatie

Buchet de crizantema

Conversaţia

Conversatie, Memorizare

Imagini despre crizantema

crizantema in ghiveci

Observaţiasistematică acomportamentului.

Page 3: 1 Proiect de Activitate Didactica

Aceasta este frunza.Ce este aceasta?Aceasta este frunza.

Aceasta este petala.Ce este aceasta?Aceasta este petala.

Să vedem ce fel de părţi are crizantema, să repetăm impreună.Bine?Aceasta este radacina, tulpina, frunza si petala.

Aceasta este frunza.

Aceasta este petala.

Da.Aceasta este rădăcina, tulpina, frunza si petala.

Observaţiasistematică acomportamentului

5. Asigurareafeed-backului

Am adus o coala albă.Aici vom lipi părţile componente ale crizantemei.Cine ma ajută pe mine?

Unde lipim rădăcina?

Unde lipim tulpina?

Unde lipim frunza?

Unde lipim petala?

Eu

Aici!

Aici lipim tulpina!

Aici!

Aici lipim petala!

imagini despre crizantema

ConversatieObservaţiasistematică acomportamentului

6. Evaluarea Voi aprecia activitatea copiilor.

evaluare verbal