PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa...

13

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;
Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATǍ

DATA: 28-05-2012

NIVELUL: II - GRUPA MARE ,,C”-FLUTURASILOR

EDUCATOARE: CIOLAC SIMONA

TEMA ANUALA: ,, CAND/ CUM SI DE CE SE INTAMPLA?”

TEMA PROIECTULUI: ,, SUCCESIUNEA ANOTIMPURILOR’’ TEMA ZILEI: ,,SALVATI ANOTIMPURILE”

TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrata

DURATA: 3h

SCOPUL ACTIVITATII:

☺Consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpurilor,

☺Stimularea creativitatii si a capacitatii de exprimare plastica prin utilizarea tehnicilor pe diferite suprafete si a

elementelor de limbaj plastic

☺Consolidarea deprinderilor de cooperare in jocurile si activitatile copiilor,

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

CATEGORII DE ACTIVITATI:

ADP: INTALNIREA DE DIMINEATA ,,SUPARAREA BATRANULUI AN”

Tranzitii: ,,Anotimpurile’’-joc cu text si cant

CENTRE DE ACTIVITATE:

STIINTA:-ADE-DS: RECUNOASTETI ANOTIMPURILE ..... ? joc didactic-identificarea aspectelor caracteristice

fiecarui anotimp.

ARTA:-ADE-DEC- TEMA-LINIA, PUNCTUL SI PATA DE CULOARE

SUBIECTUL ,,ANOTIMPUL PREFERAT’’-pictura-utilizarea liniei, punctului si a petei de culoare

in redarea subiectului propus.

ALA I

ALFABETIZARE: - ,,BLAZONUL ANOTIMPURILOR”-recunoasterea literelor mari de tipar

JOC DE ROL:- ,,BUCATARIA ANULUI”-interpretarea rolului de bucatar

CONSTRUCTII:- ,,PALATUL ANOTIMPURILOR ”-construirea prin alaturare si suprapunere

MANIPULATIVE:- ,,PROBLEME ILUSTRATE”-cadrane-rezolvarea de probleme de adunare si scadere cu 1,2 unitati

NISIP SI APA:- ,,ANOTIMPUL MEU DRAG!”-imbinarea materialelor puse la dispozitie pentru a reda imaginea unui anotimp

ACTIVITATE DE GRUP

SAMBA FLORILOR-dans tematic

PARADA ANOTIMPURILOR-costume din materiale reciclabile

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

STIINTA-ADE-DS

O1-sa identifice anotimpurile pe baza imaginilor prezentate;

O2-sa stabileasca asemanarile si deosebirile dintre anotimpuri: primavara-toamna sau vara-iarna;

ADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA

O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

O4-sa exprime pareri legate de lucrarile personale si ale colegilor in functie de criteriile de evaluare stabilite;

ALA-ALFABETIZARE:

O5-sa compuna cu litere mari de tipar, cuvintele redate in imagini

ALA-JOC DE ROL:

O6-sa citeasca reteta ilustrata;

O7-sa taie legumele sau fructele in cuburi ;

O8-sa respecte norme simple de igiena si protectie personala;

ALA-CONSTRUCTII:

O9-sa construiasca prin alaturare si suprapunere palatul anotimpurilor;

ALA-MANIPULATIVE:

O10-sa compuna cu ajutorul jetoanelor probleme ilustrate;

O11-sa rezolve corect prin operatii de adunare si scadere cu 1, 2 unitati problemele compuse;

ALA-NISIP SI APA:

O12-sa foloseasca creativ materialele puse la dispozitie, in redarea unui anotimp;

ALA II

O13-să-si coordoneze miscările cu ritmul si textul cântecului;

O14-să prezinte costumele din materiale reciclabile;

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: convesatia, explicatia, jocul, problematizarea, metoda ,,explozia stelara’’,

metoda cadranelor; exercitiul, ,,tehnica blazonului”, turul galeriei;

MIJLOACE DE INVATAMANT:

STIINTA:o stea mare, 5 stele mici cu intrebari aferente metodei, jetoane,recompense, ,,’’

ARTA: borcane, butuc de lemn, acuarele, pensuli,

ALFABETIZARE:-imagini, litere decupate, lipici, ,,blazonul anotimpurilor”

JOC DE JOL: boluri, legume si fructe specifice anotimpurilor, halat si bonete pentru bucatari,

CONSTRUCTII:cuburi, cutii, copaci, frunze,flori,

MANIPULATIVE: jetoane, carioci, cadrane,

NISIP SI APA:- crengute de copac, plastilina, hartie creponata, cuburi plastic,

BIBLIOGRAFIE:

*** -”Curriculum Naţional pentru Educaţia Timpurie”,Ed.Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008.

*** - “Ghid pentru proiecte tematice”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;

*** Metodica educatiei plastice pentru invatamantul preprimar, Tinica Dascalescu, Elena Fulger, Victoria Tomescu, ED.

Biblioteca, Targoviste, 2006

*** BARCAN TICALIUC,E. - ”1001 Jocuri pentru copii”,Ed.Sport-Turism, Bucureşti, 1979;

*** BREBEN,S.; RUIU,G.; GONGEA,E.- “Metode interactive de grup”, Ed. Arves, 2008;

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

SCENARIUL ZILEI

Intalnirea de dimineata va incepe cu intrarea copiilor in sala de grupa, rugaciunea, salutul,

prezenta, completarea calendarului naturii.

In cutia cu surprize gasim o scrisoare, coroana Batranului An si medalii.

Le citesc scrisoarea de la Batranul An, prin care acesta ii roaga sa-l ajute sa

identifice corect din patrea carei fiice vine fiecare medalie.

Copiii se vor aseza jos pe covor in cerc, vor primi un cub pe care il vor arunca

preferential unui coleg dupa ce adreseaza o intrebare legata de anotimpuri.

Copilul care primeste cubul, raspunde, arunca cubul altui coleg punand la

randul sau o intrbare pe tema propusa.

Se realizeaza ,, Hora anotimpurilor” –joc cu text si cant dupa care se merge pe la fiecare

centru, unde se intuiesc materialele didactice si copiii gasesc solutii pentru salvarea anotimpurilor.

Dupa ce au terminat lucrul in centre, se expun produsele activitatilor de grup. La semnalul

sonor (dat de educatoarei), grupurile de copii cu rol de ,,vizitatori ai galeriei’ trec pe la fiecare centru si apreciaza

produsele finale ale activitatii, prin oferirea a cate unei fete vesele sau triste.

Dupa finalizarea activitatii, vor prezenta ,,PARADA ANOTIMPURILOR’’-costume din materiale

refolosibile, asigurandu-l pe batranul An ca ei stiu sa si protejeze natura. Vor dansa ca sa-l inveseleasca.

Batranul An le multumeste pentru ,,salvarea anotimpurilor”, ii felicita si ii recompenseaza cu

o coroana.

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE

DIDACTICE

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/

INSTRUMENTE SI

INDICATORI

Metode si

procedee

Mijloace de

realizare

Moment

organizatoric

Se asigura conditile necesare pentru buna

desfasurare a activitatii.

Pregatirea si aranjarea materialului didactic si a

mobilierului.

Captarea atentiei

Intalnirea de dimineata debuteaza cu

- salutul,

-rugaciunea,

-prezenta,

-stabilirea coordonatelor temporale( anotimp, luna,

ziua saptamanii);

-meteorologul zilei,

Se realizeaza printr-un element surpriza-

,,SCRISOARE DE LA BATRANUL AN’’-care ii

roaga sa-l ajute sa separe corect ecusoanele.

Propun copiilor sa descoperim impreuna carui

anotimp apartine fiecare ecuson.

Conversatia

Calendarul

naturii

Cutia cu

surprize

Reactualizarea

cunostintelor

Copiii asezati in cerc primesc cubul pe care il arunca

preferential celorlalti colegi, dupa ce adreseaza o

intrebare legata de medalia extrasa din cutia cu

surprize. Copilul care a primit cubul raspunde la

intrebare si-l arunca altuia, dupa ce la randul sau a

formulat o intrebare legata de tema propusa.

R.A.I. Cub

Capacitatea copiilor

de a denumi corect

anotimpurile anului.

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

Anuntarea temei

si a obiectivelor

Educatoarea le spune ca vor merge la centre unde cu

cu materialelor de pe mese, se vor juca, vor discuta

despre fiicele batranului An, vor scrie cuvinte si vor

picta asa cum n-au mai pictat pana acum.

Conversatia

Evaluare orala

Desrierea materialului

pregatit si a

sarcinilor de lucru.

Prezentarea

optima a

continutului

Dirijarea

invatarii

CENTRUL STIINTA

Se vor juca un joc ce se numeste ,,Recunoaste

anotimpurile’’; acesta se va realiza cu ajutorul

urmatoarelor materiale didactice: unui disc pe care se

gasesc jetoane sugestive, specifice anotimpurilor,

5 stele mici. Copiii plecand de la acestea, trebuie sa

identifice anotimpurile, adresand intrebari, legate de

tema jocului.

CENTRUL ARTA

Pe mese se gasesc borcane de sticla, butuci de lemn,

acuarele, pensuli, pahare pentru apa; copiii trebuie sa

picteze anotimpul preferat.

CENTRUL JOC DE ROL

Se vor juca ,,De-a bucatarul anului” trebuie sa

pregateasca salata de legume sau fructe specifica

fiecarui anotimp tinand cont de simbolul de pe boneta.

CENTRUL CONSTRUCTII

La centru se gasesc mai multe materiale

refolosibile-cutii imbracate in culorile anotimpurilor

si cuburi din lemn din care vor construi PALATUL

ANOTIMPURILOR.

CENTRUL MANIPULATIVE

Vor compune si rezolva probleme de adunare si

scadere cu 1, 2 unitati, in functie de simbolul

anotimpului primit.

CENTRUL NISIP SI APA

Vor reda imaginea unui anotimp prin folosirea

materialelor.

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Explicatia

Jocul

Observatia

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

CENTRUL ALFABETIZARE

Vor gasi imagini specifice fiecarui anotimp, si vor

scrie cu litere de tipar cuvintele.

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

Obtinerea

performantei

Copiii intra in centrele preferate, si incep lucrul

in functie de indicatiile primite;

La centrul Stiinta se realizeaza jocul didactic

,,RECUNOASTETI ANOTIMPURILE”; cu

ajutorul metodei ,,explozia stelara’’. Dupa intuirea

materialului didactic, se realizeaza jocul de proba

dupa care se trece la jocul propriu-zis;

fiecare copil isi alege o steluta cu o intrebare.:Ce?,

Cine?, Unde?, Cand? De ce?; copilul care are pe

cap coroana Batranului An va roti acul si va numi

colegul ce trebuie sa recunoasca carui anotimp ii

apartine imaginea. In continuare, ii adreseaza o

intrebare (sugerata de steluta) legata de acea

imagine. Copilul numit raspunde.

Fiecare copil adreseza intrebari. Isi dau acordul sau

dezacordul pentru raspunsurile primite.

Cand?

Explicatia;

Conversatia

Explozia stelara

Problematizarea

Jocul

Exercitiul

Semne

individuale

Coroana

Roata

anotimpurilor

5 stele mici

Recompense

Aprecieri verbale

pozitive ale

raspunsurilor.

Realizarea sarcinilor

de lucru.

Recunoasteti

anotimputile!

Unde?

e?

Ce?

Cand?

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

Jocul se termina cand toti copiii au rotit acul

discului si au adresat intrebari.

Pentru fiecare raspuns corect, copiii aplauda si

primesc stimulente.

- Complicarea jocului :

Asemănări şi deosebiri între anotimpurile

primavara / toamna sau vara / iarna.

Prezint copiilor plansa pe care este desenata ,,Bula

dubla”. Copiii vor folosi imagini pentru a rezolva

sarcinile solicitate.

ADE-DEC

Copiii picteaza pe suport de lemn si sticla

,,anotimpul preferat’’, folosind linia, punctul si pata

de culoare.

ALA-ALFABETIZARE

Copiii realizeaza blazonul fiecarui anotimp, lipind pe

acesta imagini caracteristice,dupa care compun cu

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Metoda „bula

dublă”

Conversaţia

Imagini

markar

Acuarele

Borcan mare

sticla

Butuc de

lenm

Pensuli

Servetele

Blazon

Imagini

Litere

Găsirea aspectelor

comune si

caracteristice

Realizarea sarcinilor

de lucru.

Individuala

Actionala prin

realizarea temei;

Vin

păsări

le

Fiicele

anului

Cad

frunzel

e

Primă

vara

Pleaca

pasaril

e

3 luni Înflor

esc

pomi

i

toamna

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

literele mari de tipar cuvintele care denumesc

imaginile.

ALA-JOC DE ROL

Copiii, cu ajutorul unui parinte, realizeaza salata de

legume sau fructe specifica anotimpului ales.

ALA-CONSTRUCTII

Copiii, construiesc palatul anotimpurilor, folosind

materialele puse la dispozitie.

ALA-MANIPULATIVE

Copiii, compun probleme ilustate tinand cont de

simbolul ales.

ALA-NISIP SI APA

Copiii, redau cu ajutorul materialelor puse la

dispozitie, imaginea unui anotimp.

Conversatia

Exercitiul

Problematizarea

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Exercitiul

Exercitiul

decupate

Fisa de lucru

Carioci

Fructe si

legume

specifice

anotimpurilor

Boluri

Tocator

Cutii de

diferite

marimi si

culori

Cuburi de

lemn

Copaci

Frunze

Flori

Cadrane

Jetoane

Cifre

Semne

matematic

Carioci

Crengute

Plastilina

Fasii de

hartie diferite

culori

Cuburi

plastic

Individuala

Actionala prin

realizarea temei

Individuala

Actionala prin

realizarea temei

Individuala

Actionala prin

realizarea temei

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - timtim-timy.ro · PDF fileADE-DEC: EDUCATIE PLASTICA O3-sa utilizeze linia, punctul pata de culoare in realizarea subiectului propus;

Evaluarea

performantelor

Lucrarile vor fi expuse, iar copiii vor vizita centrele

si vor argumenta ce le place si de ce, prin acordarea a

cate unei fete vesele sau triste.

La final se evidentiaza lucrarile cu cele mai multe

fete vesele si se acorda ,, coroane” acelor copii care

au la realizarea lor ( toti copiii grupei primesc

coroane)

Turul galeriei Jetoane

cu fete vesele

si triste

Evaluarea si

autoevaluarea

activitatii derulate de

copii.

Asigurarea

retentei si a

transferului

Copiii vor oferi Batranului An o parada a

costumelor, care-l va ajuta sa nu le mai incurce pe

fiicele lui, iar ei vor retine ca recicland putem ,,salva

anotimpurile”.

Si pentru a-l inveseli vom dansa ,,Samba florilor”

Demonstratia

Exercitiul

Costume din

materiale

reciclabile

CD

CD-payer

Actionala prin

realizarea sarcinilor

Evaluarea

activitatii

Se fixeaza tema dupa care se fac aprecieri asupra

modului in care s-a desfasurat activitatea.

Expunerea Aprecieri verbale