Post on 05-Feb-2018
Colegiul Economic Administrativ, Iasi
Pag
e1
Proiect didactic
REPERE GENERALE:
- Disciplina: TIC (tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor) – aria curriculară
Tehnologii
- Clasa: aXa C
- Profesor: Padurariu Emanuela Tatiana
- Data: 26.05.2015
- Unitatea de învăţare: Microsoft Access - sistem de gestiune a bazelor de date
- Tema lecţiei: Rapoarte Microsoft Access
- Tipul lecţiei: transmitere de cunoştinţe;
- Locul de desfăşurare: laboratorul de informatică
NIVELUL INIȚIAL AL CLASEI:
- elevii și-au însușit noțiunile teoretice referitoare la proiectarea unei baze de date
- elevii și-au format şi dezvoltat deprinderile de operare cu baze de date, tabele si
interogari Access
SCOPUL LECTIEI:
- INFORMATIV
prezentarea, fixarea și consolidarea noțiunilor teoretice cu privire la configurarea
rapoartelor pentru prezentarea datelor Access;
- FORMATIV
formarea deprinderilor de creare corectă a rapoartelor Access;
- EDUCATIV
dezvoltarea atitudinii pozitive față de introducerea calculatorului în domeniul propriu
de activitate;
dezvoltarea motivației învățării, a intereselor de cunoaștere și a trăirilor intelectuale;
exprimarea unui mod de gândire creativ în structura și rezolvarea problemelor;
COMPETENȚE GENERALE:
CG: Cunoaşterea modului de utilizare a unor medii informatice de lucru
COMPETENȚE SPECIFICE:
- CS1: Aplicarea operaţiilor elementare şi a conceptelor de bază ale aplicaţiei Access
- CS2: Operarea cu baze de date si tabele Access
- CS3: Crearea şi utilizarea rapoartelor
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să:
- să lanseze în execuție aplicația Microsoft Access;
- să construiască un raport Access
- să realizeze modificarea unui raport
- să realizeze gruparea datelor într-un raport, total-raport, subtotal-raport
OBIECTIVE PSIHO-PEDAGOGICE (EDUCAȚIONALE):
cognitive:
- sa cunoasca corect noțiunile teoretice însușite referitore la aplicația Microsoft Access;
- sa înțeleaga modul de construire a rapoartelor Access;
psihomotorii:
- să-și formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu;
- să-și dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare și problematizare;
afective:
- să argumenteze avantajele utilizării rapoartelor Access;
- să se implice cu plăcere și interes la toate etapele lecției.
STRATEGII DIDACTICE:
Principii didactice:
Colegiul Economic Administrativ, Iasi
Pag
e2
- principiul participării şi învăţării active
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei
- principiul individualizarii și diferențierii învățării
- principiul legării teoriei de practică
Metode de învațământ:
- metode de comunicare orală: expunere, conversație, problematizare;
- metode de acțiune: exercițiul, învățarea prin descoperire.
Procedee de instruire: - expunerea sistematică a cunoștințelor în etapa de comunicare (Exp)
- exerciţiul demonstrativ (ExD)
- problematizarea (Pr) prin crearea situațiilor problemă
- conversaţia de consolidare (Cv)
- exerciţiul de consolidare (ExC)
Forme de organizare:
- frontală
- pe grupe (2 elevi)
Forme de dirijare a învățării:
- dirijată de profesor sau independentă
Resurse materiale:
- fişe de lucru;
- fisiere de lucru:
Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database (application/msaccess)
Filename Vanzari_initial.accdb Type Microsoft Access Database (application/msaccess)
- calculatoare;
- platforma personala http://it-teacher-emanuela.blogspot.ro/2015/05 ;
- material bibliografic:
-pentru elevi:
- Tehnologia informaţiei şi a comunicării – manual clasa a X-a, Anca Elena
Voicu,Robert Aurelian Șova, editura All
-pentru profesor:
- Metodica predării Informaticii şi Tehnologia Informaţiei: Carmen Petic,
Ştefania Crăcinescu, Daniela Popa, editura Arves, Craiova
- Didactica predarii Informaticii, Cristian Masalagiu, Ioan Asiminoaei, editura
Polirom
- Psihopedagogie pentru examenele de definitivare și grade didactice, editura
Polirom
- Tehnologia informaţiei şi a comunicării, Grădinaru Stoica şi alţii, editura
Economică Preuniversitara, Bucureşti,
- Baze de date Access ECDL modulul 5, editura Andreco Educational
- Baze de date Access- culegere de probleme, editura Cison
Metode de evaluare:
- chestionare orală
- verificare prin lucru în echipă (fişa de lucru şi calculatorul)
- observare sistematica a elevilor
DESFASURAREA ACTIVITATII
Pregătirea lecției
- întocmirea proiectului didactic;
- softul educațional propriu platforma-școlară http://it-teacher-emanuela.blogspot.ro ;
- întocmirea fișei de lucru, suportului de curs:
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxjb21w
ZXRlbnRldGljfGd4OjI5YWY3YTcyYjJlZGFjZmE ;
Colegiul Economic Administrativ, Iasi
Structura lecţiei pe secvenţe de instruire:
Momentele
lecţiei CS
Activitate desfăşurată de Strategii
diactice Evaluare
Profesor Elev
1.M
om
ent
org
an
iza
tori
c
(1m
in)
Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea
orei:
verificarea frecvenţei elevilor si consemnarea
absentelor in catalog;
verificarea stării reţelei de calculatoare,
Internet, functionarii platformei: http://it-
teacher-emanuela.blogspot.ro/2015, fisierelor
de lucru si a fisei de lucru, suportului de curs;
raportează absenţii şi motivele absentării
raportează eventualele defecţiuni tehnice (Cv)
2. V
erif
ica
rea c
un
oti
nte
lor
(10m
in)
CS1
CS2
Profesorul solicita:
formarea grupelor de cate 2 elevi;
descararea de pe platforma a fisierului de
lucru: Filename Vanzari.accdb
Type Microsoft Access Database
(application/msaccess)
rezolvarea cerintelor publicate pe
platforma http://it-teacher-
emanuela.blogspot.ro/2015
Dispuneţi de baza de date VANZARI cu tabelele
CLIENTI(Codcl, Nume, Adresa, Zona),
AGENTI(Codag, Nume, Salbaza, Zona) şi
COMENZI(Nrcom, Data, Codcl, Codag, Valoare).
1. Analizaţi atributele din fiecare tabel şi stabiliţi
cheile primare corespunzătoare acestora.
2. Definiţi legăturile dintre tabele şi aplicaţi
restricţiile referenţiale.
3. Să se afişeze pe ecran o listă a comenzilor din
ziua de 9 mai 2010, în ordinea zonelor.
4. Calculaţi totalul comenzilor pe zone.
raspunde solicitarilor profesorului
rezolva in echipa sarcinile si posteaza
rezolvarea pe grup
respecta timpul acordat
(Pr)
(Cv)
Aplicatie
practica
postata pe
grupul
clasei
Colegiul Economic Administrativ, Iasi
Momentele
lecţiei CS
Activitate desfăşurată de Strategii
diactice Evaluare
Profesor Elev CS1
CS2
Profesorul verifica, in paralel cu rezolvarea
aplicatiei de catre elevi, si cunoştinţele teoretice
necesare rezolvarii acesteia (anexa1)
- elevii selectionati raspund la intrebari
(Pr)
(Cv)
Orala
3. C
ap
tare
a
ate
nţi
ei e
levil
or
(1m
in)
CS3 anunţarea subiectului temei respective:
Rapoarte Microsoft Access anunţarea competentelor specifice urmarite;
anunţarea modului de desfăşurare a activităţii
directionat de platforma http://it-teacher-
emanuela.blogspot.ro/2015
noteza in caiete titlul lectiei, ascultă
precizarile profesorul
(Exp)
5.
Tra
nsm
ite
rea d
e n
oi
cun
oşt
inţe
(19m
in)
CS3
Profesorul prezinta prin intermediul prezentarii
multimedia PREZI (anexa2 si anexa4) urmatoarele
subiecte:
noteaza informatiile prezentate de
profesor
(Cv)
(Exp)
6.D
emon
stra
tie
-
Fix
are
cu
nost
inte
(19 m
in)
3. V
erif
ica
rea
cun
oşt
inţe
lor
an
teri
oare
(5m
in)
CS3
Profesorul propune spre realizare urmatoarea
cerinta:
Dispuneţi de baza de date VANZARI.
Să se realizeze un raport al comenzilor grupate
după agentul care a preluat comanda (Nrcom,
Data, Valoare). În antetul de grup se va afişa
numele agentului, iar la sfârşitul grupului
valoarea totală a comenzilor fiecărui agent.
(anexa3)
analizeaza demonstratia profesorului si
rezolva simultan aplicaţia propusa şi
propun, eventual, modalităţi de rezolvarea
acesteia.
(ExC)
(ExD)
(Prb)
Aplicatia
publicata pe
gup la
finalul orei
Colegiul Economic Administrativ, Iasi
Momentele
lecţiei CS
Activitate desfăşurată de Strategii
diactice Evaluare
Profesor Elev
7.T
ema
pen
tru
aca
sa
(1 m
in)
Profesorul prezinta tema pentru acasa fisa de lucru
din anexa (anexa5) noteaza in caiete tema
(Cv)
ANEXE PROIECT DICACTIC
Anexa1:
I. VERIFICARE CUNOSTINTE – 10 min
Dispuneţi de baza de date VANZARI cu tabelele CLIENTI(Codcl, Nume, Adresa, Zona),
AGENTI(Codag, Nume, Salbaza, Zona) şi COMENZI(Nrcom, Data, Codcl, Codag, Valoare).
1. Analizaţi atributele din fiecare tabel şi stabiliţi cheile primare corespunzătoare acestora.
2. Definiţi legăturile dintre tabele şi aplicaţi restricţiile referenţiale.
3. Să se afişeze pe ecran o listă a comenzilor din ziua de 9 mai 2010, în ordinea zonelor.
4. Calculaţi totalul comenzilor pe zone.
Set de întrebări:
1. Ce este o baza de date?
2. Cate tabele contine baza de date din exemplu?
3. Ce este o relatie intre tabele?
4. Definiti termenul de „cheie primara? Care sunt pasii, in Access, pentru a defini o cheie
primara?
5. Ce se intelege prin integritate referentiala?
6. Ce este o interogare?
7. Cum putem crea o interogare?
Raspunsuri estimate:
1. Baza de date reprezinta o colectie de date organizate pentru a facilita cautarea si regasirea
rapida prin intermediul calculatorului.
2. O baza de date reprezinta o serie de inregistrari, fiecare dintre acestea fiind o entitate specifica,
toate construite în acelasi mod (cu atribute comune) si interconectate.
3. Baza de date VANZARI cu tabelele CLIENTI(Codcl, Nume, Adresa, Zona), AGENTI(Codag,
Nume, Salbaza, Zona) şi COMENZI(Nrcom, Data, Codcl, Codag, Valoare).
4. O relaţie este o asociere între două câmpuri a două tabele diferite.
5. Pentru a stabili o cheie principala (primara) trebuie să parcurgi următorii pași:
Deschide tabelul afișând structura acestuia.
Selectează câmpul care vrei să fie cheie principală.
Alege din meniul DESIGN opțiunea PRIMARY KEY
6. O relaţie este o asociere între două câmpuri a două tabele diferite.
7. Integritatea referenţială este un sistem de reguli pe care bazele de date relaţionale folosesc
pentru a asigura coerenţa datelor.
Anexa 2:
II. TRANSMITERE DE NOI CUNOSTINTE– 20 min
Din acesta lectie:
veți obține o prezentare generală a rapoartelor din Access
veți afla aspectele de bază ale creării unui raport,
veți învăța să utilizați opțiuni precum sortarea, gruparea și rezumarea datelor
veți ști să examinați și să imprimați raportul.
Rapoarte - Microsoft Access 2007
Ce puteți face cu un raport?
Un raport este un obiect din baza de date care vă este de ajutor atunci când doriți să prezentați
informațiile din baza dvs. de date pentru oricare dintre următoarele utilizări:
Afișarea sau distribuirea unui rezumat al datelor.
Arhivarea de instantanee ale datelor.
Furnizarea de detalii despre înregistrările individuale.
Crearea de etichete.
Părțile unui raport
Proiectarea unui raport este împărțită în secțiuni pe care le puteți afișa în Vizualizarea Proiect.
Antet raport,
Antet pagină,
Antet grup,
Detaliu,
Subsol grup,
Subsol grup,
Subsol pagină
Înțelegerea modului în care funcționează fiecare secțiune vă poate ajuta să creați rapoarte mai bune.
Rapoartele din Access 2007
Rapoartele oferă o modalitate de a vizualiza, a formata și a rezuma informațiile din baza de date
Microsoft Access.
Exemplu:
Puteți să creați:
un raport simplu de numere de telefon pentru toate contactele firmei
un raport rezumat pentru totalul vânzărilor din mai multe regiuni și perioade de timp.
Crearea unui raport
Puteți să creați rapoarte pentru baza dvs. de date in Access, urmând pașii de mai jos:
Pasul 1: Alegeți o sursă de date
Sursa de înregistrări a unui raport poate fi un tabel, o interogare denumită sau o interogare
încorporată.
Sursa de înregistrări trebuie să conțină toate rândurile și coloanele de date pe care doriți să le afișați
în raport.
Dacă datele provin de la un tabel existent sau de la o interogare existentă, selectați tabelul sau
interogarea din Panoul de navigare, apoi continuați cu Pasul 2.
Dacă sursa de înregistrări nu există încă, alegeți una dintre următoarele variante:
o Continuați cu Pasul 2 și utilizați instrumentul Raport necompletat
sau
o Creați tabelele sau interogarea care conțin datele necesare. Selectați interogarea sau
tabelul în Panoul de navigare, apoi continuați cu Pasul 2.
Pasul 2: Alegeți un instrument pentru rapoarte
Instrumentele pentru rapoarte se află în fila Creare din panglică, în grupul Rapoarte.
Următorul tabel descrie opțiunile:
Instrument Descriere
Raport Creează un raport simplu, tabelar, care conține toate câmpurile din sursa de
înregistrări selectată în Panoul de navigare.
Proiectare
raport
Deschide un raport necompletat în Vizualizare proiect, căruia aveți posibilitatea să îi
adăugați câmpurile și controalele necesare.
Raport
necompletat
Deschide un raport necompletat în Vizualizare aspect și afișează Lista de câmpuri, de
unde puteți să adăugați câmpuri în raport.
Expert
raport
Afișează un expert în mai mulți pași care vă permite să specificați câmpuri, niveluri
de grupare/sortare și opțiuni de aspect.
Etichete Afișează un expert care vă permite să selectați dimensiuni standard sau
particularizate de etichete, precum și câmpuri care doriți să se afișeze și modalitatea
de a le sorta.
Pasul 3: Creați raportul
1. Faceți clic pe butonul pentru instrumentul pe care doriți să-l utilizați. Dacă apare un expert, urmați
pașii din expert și faceți clic pe Terminare în ultima pagină.
Access afișează raportul în Vizualizare aspect.
2. Formatați raportul până când arată așa cum doriți:
o Redimensionați câmpurile și etichetele selectându-le și glisând muchiile până ajung la
dimensiunea dorită.
o Mutați un câmp selectându-l (împreună cu eticheta sa, dacă există) și glisându-l în noua locație.
o Faceți clic cu butonul din dreapta pe câmp și utilizați comenzile din meniul de comenzi rapide
pentru a îmbina sau a scinda celule, pentru a șterge sau a selecta câmpuri și pentru a efectua
alte activități de formatare.
În plus, aveți posibilitatea să utilizați caracteristicile descrise în următoarele secțiuni pentru a
face raportul mai atractiv și mai ușor de citit.
Anexa 3:
III. DEMONSTRATIE - FIXARE CUNOSTINTE – 20 min
Dispuneţi de baza de date VANZARI cu tabelele CLIENTI(Codcl, Nume, Adresa, Zona),
AGENTI(Codag, Nume, Salbaza, Zona) şi COMENZI(Nrcom, Data, Codcl, Codag, Valoare). Să
se realizeze un raport al comenzilor grupate după agentul care a preluat comanda (Nrcom, Data,
Valoare). În antetul de grup se va afişa numele agentului, iar la sfârşitul grupului valoarea totală a
comenzilor fiecărui agent.
Tema acasa
Analizati!
Următoarea listă afișează un rezumat al tipurilor de secțiuni și utilizările lor:
Secțiune Cum se afișează
secțiunea la
imprimare
Unde se poate utiliza secțiunea
Antet
raport
La începutul raportului. Utilizați antetul raportului pentru a afișa informațiile
care apar în mod normal pe o copertă, cum ar fi o siglă,
un titlu sau data. Când plasați un control calculat care
utilizează funcția agregată Sum în antetul raportului,
suma se calculează pentru întreg raportul. Antetul
raportului se imprimă înainte de antetul paginii.
Antet
pagină
În partea de sus a
fiecărei pagini.
Utilizați un antet de pagină pentru a repeta titlul
raportului pe fiecare pagină.
Antet
grup
La începutul fiecărui
grup nou de înregistrări.
Utilizați antetul de grup pentru a imprima numele
grupului. De exemplu, într-un raport grupat după
produse, utilizați antetul de grup pentru a imprima
numele produselor. Când plasați un control calculat care
utilizează funcția agregată Sum în antetul grupului, suma
se calculează pentru grupul curent. Într-un raport, pot
exista mai multe secțiuni antet de grup, în funcție de
numărul de niveluri de grupare adăugate. Pentru mai
multe informații despre crearea anteturilor și subsolurilor
de grup, consultați secțiunea Adăugarea grupării, sortării
și a totalurilor.
Detaliu Apare o dată pentru
fiecare rând din sursa de
înregistrări.
Acesta este locul în care se plasează controalele care
formează corpul principal al raportului.
Subsol
grup
La sfârșitul fiecărui
grup de înregistrări.
Utilizați un subsol de grup pentru a imprima informații
rezumative pentru un grup. Într-un raport, pot exista mai
multe secțiuni subsol de grup, în funcție de numărul de
niveluri de grupare adăugate.
Subsol
pagină
La sfârșitul fiecărei
pagini.
Utilizați un subsol de pagină pentru a imprima numerele
de pagină sau informațiile pentru fiecare pagină.
Subsol
raport
La sfârșitul raportului.
Utilizați subsolul de raport pentru a imprima totalurile
raportului sau alte informații de rezumat pentru întreg
raportul.