proiect didactic final.pdf -...

12
Colegiul Economic Administrativ, Iasi Page1 Proiect didactic REPERE GENERALE: - Disciplina: TIC (tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor) – aria curriculară Tehnologii - Clasa: aXa C - Profesor: Padurariu Emanuela Tatiana - Data: 26.05.2015 - Unitatea de învăţare: Microsoft Access - sistem de gestiune a bazelor de date - Tema lecţiei: Rapoarte Microsoft Access - Tipul lecţiei: transmitere de cunoştinţe; - Locul de desfăşurare: laboratorul de informatică NIVELUL INIȚIAL AL CLASEI: - elevii și-au însușit noțiunile teoretice referitoare la proiectarea unei baze de date - elevii și-au format şi dezvoltat deprinderile de operare cu baze de date, tabele si interogari Access SCOPUL LECTIEI: - INFORMATIV prezentarea, fixarea și consolidarea noțiunilor teoretice cu privire la configurarea rapoartelor pentru prezentarea datelor Access; - FORMATIV formarea deprinderilor de creare corectă a rapoartelor Access; - EDUCATIV dezvoltarea atitudinii pozitive față de introducerea calculatorului în domeniul propriu de activitate; dezvoltarea motivației învățării, a intereselor de cunoaștere și a trăirilor intelectuale; exprimarea unui mod de gândire creativ în structura și rezolvarea problemelor; COMPETENȚE GENERALE: CG: Cunoaşterea modului de utilizare a unor medii informatice de lucru COMPETENȚE SPECIFICE: - CS1: Aplicarea operaţiilor elementare şi a conceptelor de bază ale aplicaţiei Access - CS2: Operarea cu baze de date si tabele Access - CS3: Crearea şi utilizarea rapoartelor OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să: - să lanseze în execuție aplicația Microsoft Access; - să construiască un raport Access - să realizeze modificarea unui raport - să realizeze gruparea datelor într-un raport, total-raport, subtotal-raport OBIECTIVE PSIHO-PEDAGOGICE (EDUCAȚIONALE): cognitive: - sa cunoasca corect noțiunile teoretice însușite referitore la aplicația Microsoft Access; - sa înțeleaga modul de construire a rapoartelor Access; psihomotorii: - -și formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu; - -și dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare și problematizare; afective: - să argumenteze avantajele utilizării rapoartelor Access; - să se implice cu plăcere și interes la toate etapele lecției. STRATEGII DIDACTICE: Principii didactice:

Transcript of proiect didactic final.pdf -...

Page 1: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database

Colegiul Economic Administrativ, Iasi

Pag

e1

Proiect didactic

REPERE GENERALE:

- Disciplina: TIC (tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor) – aria curriculară

Tehnologii

- Clasa: aXa C

- Profesor: Padurariu Emanuela Tatiana

- Data: 26.05.2015

- Unitatea de învăţare: Microsoft Access - sistem de gestiune a bazelor de date

- Tema lecţiei: Rapoarte Microsoft Access

- Tipul lecţiei: transmitere de cunoştinţe;

- Locul de desfăşurare: laboratorul de informatică

NIVELUL INIȚIAL AL CLASEI:

- elevii și-au însușit noțiunile teoretice referitoare la proiectarea unei baze de date

- elevii și-au format şi dezvoltat deprinderile de operare cu baze de date, tabele si

interogari Access

SCOPUL LECTIEI:

- INFORMATIV

prezentarea, fixarea și consolidarea noțiunilor teoretice cu privire la configurarea

rapoartelor pentru prezentarea datelor Access;

- FORMATIV

formarea deprinderilor de creare corectă a rapoartelor Access;

- EDUCATIV

dezvoltarea atitudinii pozitive față de introducerea calculatorului în domeniul propriu

de activitate;

dezvoltarea motivației învățării, a intereselor de cunoaștere și a trăirilor intelectuale;

exprimarea unui mod de gândire creativ în structura și rezolvarea problemelor;

COMPETENȚE GENERALE:

CG: Cunoaşterea modului de utilizare a unor medii informatice de lucru

COMPETENȚE SPECIFICE:

- CS1: Aplicarea operaţiilor elementare şi a conceptelor de bază ale aplicaţiei Access

- CS2: Operarea cu baze de date si tabele Access

- CS3: Crearea şi utilizarea rapoartelor

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să:

- să lanseze în execuție aplicația Microsoft Access;

- să construiască un raport Access

- să realizeze modificarea unui raport

- să realizeze gruparea datelor într-un raport, total-raport, subtotal-raport

OBIECTIVE PSIHO-PEDAGOGICE (EDUCAȚIONALE):

cognitive:

- sa cunoasca corect noțiunile teoretice însușite referitore la aplicația Microsoft Access;

- sa înțeleaga modul de construire a rapoartelor Access;

psihomotorii:

- să-și formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu;

- să-și dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare și problematizare;

afective:

- să argumenteze avantajele utilizării rapoartelor Access;

- să se implice cu plăcere și interes la toate etapele lecției.

STRATEGII DIDACTICE:

Principii didactice:

Page 2: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database

Colegiul Economic Administrativ, Iasi

Pag

e2

- principiul participării şi învăţării active

- principiul asigurării progresului gradat al performanţei

- principiul individualizarii și diferențierii învățării

- principiul legării teoriei de practică

Metode de învațământ:

- metode de comunicare orală: expunere, conversație, problematizare;

- metode de acțiune: exercițiul, învățarea prin descoperire.

Procedee de instruire: - expunerea sistematică a cunoștințelor în etapa de comunicare (Exp)

- exerciţiul demonstrativ (ExD)

- problematizarea (Pr) prin crearea situațiilor problemă

- conversaţia de consolidare (Cv)

- exerciţiul de consolidare (ExC)

Forme de organizare:

- frontală

- pe grupe (2 elevi)

Forme de dirijare a învățării:

- dirijată de profesor sau independentă

Resurse materiale:

- fişe de lucru;

- fisiere de lucru:

Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database (application/msaccess)

Filename Vanzari_initial.accdb Type Microsoft Access Database (application/msaccess)

- calculatoare;

- platforma personala http://it-teacher-emanuela.blogspot.ro/2015/05 ;

- material bibliografic:

-pentru elevi:

- Tehnologia informaţiei şi a comunicării – manual clasa a X-a, Anca Elena

Voicu,Robert Aurelian Șova, editura All

-pentru profesor:

- Metodica predării Informaticii şi Tehnologia Informaţiei: Carmen Petic,

Ştefania Crăcinescu, Daniela Popa, editura Arves, Craiova

- Didactica predarii Informaticii, Cristian Masalagiu, Ioan Asiminoaei, editura

Polirom

- Psihopedagogie pentru examenele de definitivare și grade didactice, editura

Polirom

- Tehnologia informaţiei şi a comunicării, Grădinaru Stoica şi alţii, editura

Economică Preuniversitara, Bucureşti,

- Baze de date Access ECDL modulul 5, editura Andreco Educational

- Baze de date Access- culegere de probleme, editura Cison

Metode de evaluare:

- chestionare orală

- verificare prin lucru în echipă (fişa de lucru şi calculatorul)

- observare sistematica a elevilor

DESFASURAREA ACTIVITATII

Pregătirea lecției

- întocmirea proiectului didactic;

- softul educațional propriu platforma-școlară http://it-teacher-emanuela.blogspot.ro ;

- întocmirea fișei de lucru, suportului de curs:

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxjb21w

ZXRlbnRldGljfGd4OjI5YWY3YTcyYjJlZGFjZmE ;

Page 3: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database

Colegiul Economic Administrativ, Iasi

Structura lecţiei pe secvenţe de instruire:

Momentele

lecţiei CS

Activitate desfăşurată de Strategii

diactice Evaluare

Profesor Elev

1.M

om

ent

org

an

iza

tori

c

(1m

in)

Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea

orei:

verificarea frecvenţei elevilor si consemnarea

absentelor in catalog;

verificarea stării reţelei de calculatoare,

Internet, functionarii platformei: http://it-

teacher-emanuela.blogspot.ro/2015, fisierelor

de lucru si a fisei de lucru, suportului de curs;

raportează absenţii şi motivele absentării

raportează eventualele defecţiuni tehnice (Cv)

2. V

erif

ica

rea c

un

oti

nte

lor

(10m

in)

CS1

CS2

Profesorul solicita:

formarea grupelor de cate 2 elevi;

descararea de pe platforma a fisierului de

lucru: Filename Vanzari.accdb

Type Microsoft Access Database

(application/msaccess)

rezolvarea cerintelor publicate pe

platforma http://it-teacher-

emanuela.blogspot.ro/2015

Dispuneţi de baza de date VANZARI cu tabelele

CLIENTI(Codcl, Nume, Adresa, Zona),

AGENTI(Codag, Nume, Salbaza, Zona) şi

COMENZI(Nrcom, Data, Codcl, Codag, Valoare).

1. Analizaţi atributele din fiecare tabel şi stabiliţi

cheile primare corespunzătoare acestora.

2. Definiţi legăturile dintre tabele şi aplicaţi

restricţiile referenţiale.

3. Să se afişeze pe ecran o listă a comenzilor din

ziua de 9 mai 2010, în ordinea zonelor.

4. Calculaţi totalul comenzilor pe zone.

raspunde solicitarilor profesorului

rezolva in echipa sarcinile si posteaza

rezolvarea pe grup

respecta timpul acordat

(Pr)

(Cv)

Aplicatie

practica

postata pe

grupul

clasei

Page 4: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database

Colegiul Economic Administrativ, Iasi

Momentele

lecţiei CS

Activitate desfăşurată de Strategii

diactice Evaluare

Profesor Elev CS1

CS2

Profesorul verifica, in paralel cu rezolvarea

aplicatiei de catre elevi, si cunoştinţele teoretice

necesare rezolvarii acesteia (anexa1)

- elevii selectionati raspund la intrebari

(Pr)

(Cv)

Orala

3. C

ap

tare

a

ate

nţi

ei e

levil

or

(1m

in)

CS3 anunţarea subiectului temei respective:

Rapoarte Microsoft Access anunţarea competentelor specifice urmarite;

anunţarea modului de desfăşurare a activităţii

directionat de platforma http://it-teacher-

emanuela.blogspot.ro/2015

noteza in caiete titlul lectiei, ascultă

precizarile profesorul

(Exp)

5.

Tra

nsm

ite

rea d

e n

oi

cun

oşt

inţe

(19m

in)

CS3

Profesorul prezinta prin intermediul prezentarii

multimedia PREZI (anexa2 si anexa4) urmatoarele

subiecte:

noteaza informatiile prezentate de

profesor

(Cv)

(Exp)

6.D

emon

stra

tie

-

Fix

are

cu

nost

inte

(19 m

in)

3. V

erif

ica

rea

cun

oşt

inţe

lor

an

teri

oare

(5m

in)

CS3

Profesorul propune spre realizare urmatoarea

cerinta:

Dispuneţi de baza de date VANZARI.

Să se realizeze un raport al comenzilor grupate

după agentul care a preluat comanda (Nrcom,

Data, Valoare). În antetul de grup se va afişa

numele agentului, iar la sfârşitul grupului

valoarea totală a comenzilor fiecărui agent.

(anexa3)

analizeaza demonstratia profesorului si

rezolva simultan aplicaţia propusa şi

propun, eventual, modalităţi de rezolvarea

acesteia.

(ExC)

(ExD)

(Prb)

Aplicatia

publicata pe

gup la

finalul orei

Page 5: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database

Colegiul Economic Administrativ, Iasi

Momentele

lecţiei CS

Activitate desfăşurată de Strategii

diactice Evaluare

Profesor Elev

7.T

ema

pen

tru

aca

sa

(1 m

in)

Profesorul prezinta tema pentru acasa fisa de lucru

din anexa (anexa5) noteaza in caiete tema

(Cv)

Page 6: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database

ANEXE PROIECT DICACTIC

Anexa1:

I. VERIFICARE CUNOSTINTE – 10 min

Dispuneţi de baza de date VANZARI cu tabelele CLIENTI(Codcl, Nume, Adresa, Zona),

AGENTI(Codag, Nume, Salbaza, Zona) şi COMENZI(Nrcom, Data, Codcl, Codag, Valoare).

1. Analizaţi atributele din fiecare tabel şi stabiliţi cheile primare corespunzătoare acestora.

2. Definiţi legăturile dintre tabele şi aplicaţi restricţiile referenţiale.

3. Să se afişeze pe ecran o listă a comenzilor din ziua de 9 mai 2010, în ordinea zonelor.

4. Calculaţi totalul comenzilor pe zone.

Set de întrebări:

1. Ce este o baza de date?

2. Cate tabele contine baza de date din exemplu?

3. Ce este o relatie intre tabele?

4. Definiti termenul de „cheie primara? Care sunt pasii, in Access, pentru a defini o cheie

primara?

5. Ce se intelege prin integritate referentiala?

6. Ce este o interogare?

7. Cum putem crea o interogare?

Raspunsuri estimate:

1. Baza de date reprezinta o colectie de date organizate pentru a facilita cautarea si regasirea

rapida prin intermediul calculatorului.

2. O baza de date reprezinta o serie de inregistrari, fiecare dintre acestea fiind o entitate specifica,

toate construite în acelasi mod (cu atribute comune) si interconectate.

3. Baza de date VANZARI cu tabelele CLIENTI(Codcl, Nume, Adresa, Zona), AGENTI(Codag,

Nume, Salbaza, Zona) şi COMENZI(Nrcom, Data, Codcl, Codag, Valoare).

4. O relaţie este o asociere între două câmpuri a două tabele diferite.

5. Pentru a stabili o cheie principala (primara) trebuie să parcurgi următorii pași:

Deschide tabelul afișând structura acestuia.

Selectează câmpul care vrei să fie cheie principală.

Alege din meniul DESIGN opțiunea PRIMARY KEY

6. O relaţie este o asociere între două câmpuri a două tabele diferite.

7. Integritatea referenţială este un sistem de reguli pe care bazele de date relaţionale folosesc

pentru a asigura coerenţa datelor.

Page 7: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database
Page 8: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database

Anexa 2:

II. TRANSMITERE DE NOI CUNOSTINTE– 20 min

Din acesta lectie:

veți obține o prezentare generală a rapoartelor din Access

veți afla aspectele de bază ale creării unui raport,

veți învăța să utilizați opțiuni precum sortarea, gruparea și rezumarea datelor

veți ști să examinați și să imprimați raportul.

Rapoarte - Microsoft Access 2007

Ce puteți face cu un raport?

Un raport este un obiect din baza de date care vă este de ajutor atunci când doriți să prezentați

informațiile din baza dvs. de date pentru oricare dintre următoarele utilizări:

Afișarea sau distribuirea unui rezumat al datelor.

Arhivarea de instantanee ale datelor.

Furnizarea de detalii despre înregistrările individuale.

Crearea de etichete.

Părțile unui raport

Proiectarea unui raport este împărțită în secțiuni pe care le puteți afișa în Vizualizarea Proiect.

Antet raport,

Antet pagină,

Antet grup,

Detaliu,

Subsol grup,

Subsol grup,

Subsol pagină

Înțelegerea modului în care funcționează fiecare secțiune vă poate ajuta să creați rapoarte mai bune.

Rapoartele din Access 2007

Rapoartele oferă o modalitate de a vizualiza, a formata și a rezuma informațiile din baza de date

Microsoft Access.

Exemplu:

Puteți să creați:

un raport simplu de numere de telefon pentru toate contactele firmei

un raport rezumat pentru totalul vânzărilor din mai multe regiuni și perioade de timp.

Crearea unui raport

Puteți să creați rapoarte pentru baza dvs. de date in Access, urmând pașii de mai jos:

Page 9: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database

Pasul 1: Alegeți o sursă de date

Sursa de înregistrări a unui raport poate fi un tabel, o interogare denumită sau o interogare

încorporată.

Sursa de înregistrări trebuie să conțină toate rândurile și coloanele de date pe care doriți să le afișați

în raport.

Dacă datele provin de la un tabel existent sau de la o interogare existentă, selectați tabelul sau

interogarea din Panoul de navigare, apoi continuați cu Pasul 2.

Dacă sursa de înregistrări nu există încă, alegeți una dintre următoarele variante:

o Continuați cu Pasul 2 și utilizați instrumentul Raport necompletat

sau

o Creați tabelele sau interogarea care conțin datele necesare. Selectați interogarea sau

tabelul în Panoul de navigare, apoi continuați cu Pasul 2.

Pasul 2: Alegeți un instrument pentru rapoarte

Instrumentele pentru rapoarte se află în fila Creare din panglică, în grupul Rapoarte.

Următorul tabel descrie opțiunile:

Instrument Descriere

Raport Creează un raport simplu, tabelar, care conține toate câmpurile din sursa de

înregistrări selectată în Panoul de navigare.

Proiectare

raport

Deschide un raport necompletat în Vizualizare proiect, căruia aveți posibilitatea să îi

adăugați câmpurile și controalele necesare.

Raport

necompletat

Deschide un raport necompletat în Vizualizare aspect și afișează Lista de câmpuri, de

unde puteți să adăugați câmpuri în raport.

Expert

raport

Afișează un expert în mai mulți pași care vă permite să specificați câmpuri, niveluri

de grupare/sortare și opțiuni de aspect.

Etichete Afișează un expert care vă permite să selectați dimensiuni standard sau

particularizate de etichete, precum și câmpuri care doriți să se afișeze și modalitatea

de a le sorta.

Pasul 3: Creați raportul

1. Faceți clic pe butonul pentru instrumentul pe care doriți să-l utilizați. Dacă apare un expert, urmați

pașii din expert și faceți clic pe Terminare în ultima pagină.

Access afișează raportul în Vizualizare aspect.

2. Formatați raportul până când arată așa cum doriți:

o Redimensionați câmpurile și etichetele selectându-le și glisând muchiile până ajung la

dimensiunea dorită.

o Mutați un câmp selectându-l (împreună cu eticheta sa, dacă există) și glisându-l în noua locație.

o Faceți clic cu butonul din dreapta pe câmp și utilizați comenzile din meniul de comenzi rapide

pentru a îmbina sau a scinda celule, pentru a șterge sau a selecta câmpuri și pentru a efectua

alte activități de formatare.

În plus, aveți posibilitatea să utilizați caracteristicile descrise în următoarele secțiuni pentru a

face raportul mai atractiv și mai ușor de citit.

Page 10: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database

Anexa 3:

III. DEMONSTRATIE - FIXARE CUNOSTINTE – 20 min

Dispuneţi de baza de date VANZARI cu tabelele CLIENTI(Codcl, Nume, Adresa, Zona),

AGENTI(Codag, Nume, Salbaza, Zona) şi COMENZI(Nrcom, Data, Codcl, Codag, Valoare). Să

se realizeze un raport al comenzilor grupate după agentul care a preluat comanda (Nrcom, Data,

Valoare). În antetul de grup se va afişa numele agentului, iar la sfârşitul grupului valoarea totală a

comenzilor fiecărui agent.

Tema acasa

Analizati!

Următoarea listă afișează un rezumat al tipurilor de secțiuni și utilizările lor:

Secțiune Cum se afișează

secțiunea la

imprimare

Unde se poate utiliza secțiunea

Antet

raport

La începutul raportului. Utilizați antetul raportului pentru a afișa informațiile

care apar în mod normal pe o copertă, cum ar fi o siglă,

un titlu sau data. Când plasați un control calculat care

utilizează funcția agregată Sum în antetul raportului,

suma se calculează pentru întreg raportul. Antetul

raportului se imprimă înainte de antetul paginii.

Antet

pagină

În partea de sus a

fiecărei pagini.

Utilizați un antet de pagină pentru a repeta titlul

raportului pe fiecare pagină.

Antet

grup

La începutul fiecărui

grup nou de înregistrări.

Utilizați antetul de grup pentru a imprima numele

grupului. De exemplu, într-un raport grupat după

produse, utilizați antetul de grup pentru a imprima

numele produselor. Când plasați un control calculat care

utilizează funcția agregată Sum în antetul grupului, suma

se calculează pentru grupul curent. Într-un raport, pot

exista mai multe secțiuni antet de grup, în funcție de

numărul de niveluri de grupare adăugate. Pentru mai

multe informații despre crearea anteturilor și subsolurilor

de grup, consultați secțiunea Adăugarea grupării, sortării

și a totalurilor.

Detaliu Apare o dată pentru

fiecare rând din sursa de

înregistrări.

Acesta este locul în care se plasează controalele care

formează corpul principal al raportului.

Subsol

grup

La sfârșitul fiecărui

grup de înregistrări.

Utilizați un subsol de grup pentru a imprima informații

rezumative pentru un grup. Într-un raport, pot exista mai

multe secțiuni subsol de grup, în funcție de numărul de

niveluri de grupare adăugate.

Subsol

pagină

La sfârșitul fiecărei

pagini.

Utilizați un subsol de pagină pentru a imprima numerele

de pagină sau informațiile pentru fiecare pagină.

Subsol

raport

La sfârșitul raportului.

Utilizați subsolul de raport pentru a imprima totalurile

raportului sau alte informații de rezumat pentru întreg

raportul.

Page 11: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database
Page 12: proiect didactic final.pdf - teachercolecadm.wikispaces.comteachercolecadm.wikispaces.com/file/view/proiect+didactic+final.pdf... · Filename Vanzari.accdb Type Microsoft Access Database