Post on 05-Jan-2016
description
PLAN DE LECŢIE
Data: TIMP ALOCAT: 50 min.CLASA: a XI-a CPROFESOR: CIUTA IOAN CALINDISCIPLINA: InformaticăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Grafuri orientateTEMA: Grafuri orientate – metode de reprezentare.TIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare şi evaluare a cunoştinţelorSCOPUL LECŢIEI: Fixarea şi verificarea cunoştintelor specifice noţiunilor de bază privind grafurile orientateGoogle Apps folosite
✓ Docs ✓ Google Search
Spreadsheet ✓ YouTube
✓ Presentation Blogger
✓ Forms Calendar
✓ Drive Maps
GMail Hangouts
✓ Sites Altele: Drawings
COMPETENŢE GENERALE identificarea datelor care intervin într-o problemă şi aplicarea algoritmilor fundamentali de
prelucrare a acestora; realizarea unor subprograme pentru operaţii specifice grafurilor orientate; implementarea algoritmilor într-un limbaj de programare.
COMPETENŢE SPECIFICE analizarea unei probleme în scopul identificării datelor necesare şi alegerea modalităţilor
adecvate de structurare a datelor care intervin într-o problemă; descrierea unor algoritmi simpli de verificare a unor proprietăţi specifice grafurilor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE să reproducă şi să explice noţiunile de bază ale grafurilor orientate; să reprezinte textual şi grafic grafurile orientate; să înţeleagă exemplele date şi să elaboreze programe corecte pentru aplicaţiile propuse.
OBIECTIVE EDUCAŢIONALE
o OBIECTIVE COGNITIVE:
- să definească corect noţiunile teoretice însuşite;- să aplice corect noţiunile însuşite în aplicaţii concrete.
o OBIECTIVE AFECTIVE:
- să argumenteze anumite situaţii create în etapele de rezolvare a unei aplicaţii;- să manifeste interes faţă de problemele puse şi dorinţa de învăţare prin descoperire proprie a
adevărului ştiinţific;- să studieze individual şi în echipă, în colaborare şi în competiţie, cunoscând scopul învăţării
temei date;- să aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalţi colegi.
o OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
- să dezvolte gândirea algoritmică, logică, flexibilă, creatoare;- să-şi dezvolte atenţia concentrată şi spiritul de observaţie;- să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;- să conceapă programe pentru aplicaţiile propuse.
NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI: Colectiv eterogen
STRATEGII DIDACTICE Principii didactice
- principiul participării şi învăţării active;- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;- principiul conexiunii inverse.
Metode de învăţare- metode de comunicare orală : conversaţia, explicaţia;- metode activ participative :învăţarea prin descoperire, problematizarea, exerciţiul.
Procedee de instruire- explicaţia în etapa de comunicare;- învăţarea prin descoperire;
- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor.
Forme de organizare- frontală şi individuală.
Forme de dirijare a învăţării- dirijată de profesor sau prin materiale didactice;- independentă.
Resurse materiale- materiale bibliografice ( manualul, culegeri, prezentare PowerPoint);- fişe de lucru;- set de aplicaţii;
Metode de evaluare:- proba scrisă ;- observarea sistematică a elevilor;- verificarea prin lucru individual.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Informatică clasa a XI –a TEST DE EVALUARE: Grafuri orientate
Timp de lucru: 15 min. Mod de lucru: individual Concepţie şi realizare: prof. CIUTA IOAN CALIN
Nr.item
Cerinţe (itemi) Barem denotare(pct)
Numărul 1 Numărul 2
Fie graful din figură:
1. Construiţi:a) matricea de adiacenţă
1,5
2. Precizaţi care sunt:a) gradele interioare ale vârfurilor 5 şi 3b) gradele exterioare ale vârfurilor 5 şi 2c) mulţimea succesorilor vârfului 1d) mulţimea predecesorilor vârfului 2
a) 1b) 1c) 1d) 1
3. Se consideră un graf orientat cu 6 noduri etichetate cu 1,2,3,4,5,6 şi cu arcele date de funcţiaArc (i,j)= există , dacă ((i+j)%6)%2=0 şi i<j nu există, în caz contrar3.1 Câte circuite elementare conţine graful?3.2 Care este lungimea celui mai lung drum din graf?
1
5
2
34
6
1
6
2
5
4
3
1
4. Reţeaua străzilor auto din Bucureşti se reprezintă corect cu ajutorul structurii de date:a) graf neorientat; b) arbore; c) listă liniară; d) graf orientat
0.5
5. Care este lungimea celui mai scurt drum de la nodul 1 la nodul 5
pentru graful orientat din figura alăturată?
1
6. Care dintre următoarele propoziţii NU este adevărată pentru graful orientat cu 6 vârfuri, numerotate de la 1 la 6 şi ale cărui arce sunt: (2,1), (3,6), (4,1), (4,3), (4,5), (5,2), (6,4)?
a. vârful numerotat cu 6 aparţine unui circuit b. vârful numerotat cu 1 are gradul extern 0c. gradul intern al vârfului numerotat cu 4 este 1 d. graful nu are circuite
1
Notă: Se acordă 1 punct din oficiu
Structura lecţiei pe secvenţe de instruire:
Momentele lecţieiActivitate desfăşurată de Strategii
didacticeEvaluare
Profesor Elev
1. Organizare şi pregătirea clasei
(1min)
verificarea prezenţei elevilor; verificarea stării reţelei de calculatoare verificarea temei pentru acasă prin sondaj
isi pregatesc cele necesare asigurării climatului normal de desfaşurare a lecţiei
Activitate frontală
Conversaţia
2. Captarea atenţiei elevilor
(1min)
anunţarea subiectului temei respective; anunţarea obiectivelor urmărite; anunţarea modului de desfăşurare a activităţii.
ascultă profesorul şi dau curs cerinţelor acestuia
Activitate frontală
Conversaţia
3. Consolidarea cunoştinţelor
(25 min)
Profesorul propune spre rezolvare elevilor problemele din fişa de lucru.
Se discută cu privire la modalitatea de rezolvare a fiecărei probleme în parte.Profesorul dirijează discuţiile şi urmăreşte modul în care elevii lucrează la calculator.
Elevii notează enunţul problemei în caiete.
Un elev iese la tablă pentru a da un exemplu de date de intrare şi date de ieşire.
Elevii propun metode de rezolvare a problemei, se analizează aceste metode şi cea mai adecvată este implementată de elevi pe calculator.
După operaţia de analiză şi implementare a problemei pe calculator, un elev iese la tablă pentru a scrie programul, iar ceilalţi îl vor scrie în caiete.
Conversaţia
Activitatea frontală
Muncă individuală
Observaţia
Observare sistematică
Practică
Momentele lecţieiActivitate desfăşurată de Strategii
didacticeEvaluare
Profesor Elev
4. Evaluarea (20 min)
propune spre rezolvare fişa de evaluare concepută
dă unele explicaţii cu privire la cerinţele testului
supraveghează elevii în vederea bunei desfăşurări a examinării
intervine cu explicaţiile de rigoare atunci când elevul are unele neclarităţi cu privire la cerinţele formulate în test
dau curs rezolvarii testului adreseaza intrebari in legatura cu
unele aspecte referitoare la cerintele testului
finalizeaza testul si il preda profesorului
problematizarea, activitate individuală
proba scrisă
5.Tema pentru acasă (3 min.)
profesorul anunţă tema pentru acasă.
elevii îşi notează tema pe caiete.Conversaţia
BIBLIOGRAFIE:
http://www.econ.ubbcluj.ro/~gsilaghi/asd2004/Grafuri.doc
inf.ucv.ro/~bereanu/courses/CB4103/
http://www.byte.ro/byte97-09/surf.htm
thor.info.uaic.ro/~adrianaa/ teach/proiect/fise/graf/Grafuri_SCC.html
edu.botosani.ro/cetcpbt/informatica/1112.html
asecib.ase.ro/Mitrut%20Dorin/ Curs/bazeCO/html/33Grafuri.htm
http://www.excelenta.ro
http://www.wikipedia.org/
Informatica C++ specializarea matematica-informatica clasa a XI a
Informatica manual pentru clasa a XI a varianta C++ profil matematica-informatica
Informatica C++ specializarea matematica-informatica clasa a XI a