Plan de Lectie Grafuri

9
PLAN DE LECŢIE Data: TIMP ALOCAT: 50 min. CLASA: a XI-a C PROFESOR: CIUTA IOAN CALIN DISCIPLINA: Informatică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Grafuri orientate TEMA: Grafuri orientate – metode de reprezentare. TIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare şi evaluare a cunoştinţelor SCOPUL LECŢIEI: Fixarea şi verificarea cunoştintelor specifice noţiunilor de bază privind grafurile orientate Google Apps folosite Docs Google Search Spreadsheet YouTube Presentation Blogger Forms Calendar Drive Maps GMail Hangouts Sites Altele: Drawings COMPETENŢE GENERALE identificarea datelor care intervin într-o problemă şi aplicarea algoritmilor fundamentali de prelucrare a acestora; realizarea unor subprograme pentru operaţii specifice grafurilor orientate; implementarea algoritmilor într-un limbaj de programare. COMPETENŢE SPECIFICE

description

Plan

Transcript of Plan de Lectie Grafuri

Page 1: Plan de Lectie Grafuri

PLAN DE LECŢIE

Data: TIMP ALOCAT: 50 min.CLASA: a XI-a CPROFESOR: CIUTA IOAN CALINDISCIPLINA: InformaticăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Grafuri orientateTEMA: Grafuri orientate – metode de reprezentare.TIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare şi evaluare a cunoştinţelorSCOPUL LECŢIEI: Fixarea şi verificarea cunoştintelor specifice noţiunilor de bază privind grafurile orientateGoogle Apps folosite

✓ Docs ✓ Google Search

Spreadsheet ✓ YouTube

✓ Presentation Blogger

✓ Forms Calendar

✓ Drive Maps

GMail Hangouts

✓ Sites Altele: Drawings

COMPETENŢE GENERALE identificarea datelor care intervin într-o problemă şi aplicarea algoritmilor fundamentali de

prelucrare a acestora; realizarea unor subprograme pentru operaţii specifice grafurilor orientate; implementarea algoritmilor într-un limbaj de programare.

COMPETENŢE SPECIFICE analizarea unei probleme în scopul identificării datelor necesare şi alegerea modalităţilor

adecvate de structurare a datelor care intervin într-o problemă; descrierea unor algoritmi simpli de verificare a unor proprietăţi specifice grafurilor.

Page 2: Plan de Lectie Grafuri

OBIECTIVE OPERAŢIONALE să reproducă şi să explice noţiunile de bază ale grafurilor orientate; să reprezinte textual şi grafic grafurile orientate; să înţeleagă exemplele date şi să elaboreze programe corecte pentru aplicaţiile propuse.

OBIECTIVE EDUCAŢIONALE

o OBIECTIVE COGNITIVE:

- să definească corect noţiunile teoretice însuşite;- să aplice corect noţiunile însuşite în aplicaţii concrete.

o OBIECTIVE AFECTIVE:

- să argumenteze anumite situaţii create în etapele de rezolvare a unei aplicaţii;- să manifeste interes faţă de problemele puse şi dorinţa de învăţare prin descoperire proprie a

adevărului ştiinţific;- să studieze individual şi în echipă, în colaborare şi în competiţie, cunoscând scopul învăţării

temei date;- să aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalţi colegi.

o OBIECTIVE PSIHOMOTORII:

- să dezvolte gândirea algoritmică, logică, flexibilă, creatoare;- să-şi dezvolte atenţia concentrată şi spiritul de observaţie;- să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;- să conceapă programe pentru aplicaţiile propuse.

NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI: Colectiv eterogen

STRATEGII DIDACTICE Principii didactice

- principiul participării şi învăţării active;- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;- principiul conexiunii inverse.

Metode de învăţare- metode de comunicare orală : conversaţia, explicaţia;- metode activ participative :învăţarea prin descoperire, problematizarea, exerciţiul.

Procedee de instruire- explicaţia în etapa de comunicare;- învăţarea prin descoperire;

Page 3: Plan de Lectie Grafuri

- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor.

Forme de organizare- frontală şi individuală.

Forme de dirijare a învăţării- dirijată de profesor sau prin materiale didactice;- independentă.

Resurse materiale- materiale bibliografice ( manualul, culegeri, prezentare PowerPoint);- fişe de lucru;- set de aplicaţii;

Metode de evaluare:- proba scrisă ;- observarea sistematică a elevilor;- verificarea prin lucru individual.

Page 4: Plan de Lectie Grafuri

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Informatică clasa a XI –a TEST DE EVALUARE: Grafuri orientate

Timp de lucru: 15 min. Mod de lucru: individual Concepţie şi realizare: prof. CIUTA IOAN CALIN

Nr.item

Cerinţe (itemi) Barem denotare(pct)

Numărul 1 Numărul 2

Fie graful din figură:

1. Construiţi:a) matricea de adiacenţă

1,5

2. Precizaţi care sunt:a) gradele interioare ale vârfurilor 5 şi 3b) gradele exterioare ale vârfurilor 5 şi 2c) mulţimea succesorilor vârfului 1d) mulţimea predecesorilor vârfului 2

a) 1b) 1c) 1d) 1

3. Se consideră un graf orientat cu 6 noduri etichetate cu 1,2,3,4,5,6 şi cu arcele date de funcţiaArc (i,j)= există , dacă ((i+j)%6)%2=0 şi i<j nu există, în caz contrar3.1 Câte circuite elementare conţine graful?3.2 Care este lungimea celui mai lung drum din graf?

1

5

2

34

6

1

6

2

5

4

3

1

Page 5: Plan de Lectie Grafuri

4. Reţeaua străzilor auto din Bucureşti se reprezintă corect cu ajutorul structurii de date:a) graf neorientat; b) arbore; c) listă liniară; d) graf orientat

0.5

5. Care este lungimea celui mai scurt drum de la nodul 1 la nodul 5

pentru graful orientat din figura alăturată?

1

6. Care dintre următoarele propoziţii NU este adevărată pentru graful orientat cu 6 vârfuri, numerotate de la 1 la 6 şi ale cărui arce sunt: (2,1), (3,6), (4,1), (4,3), (4,5), (5,2), (6,4)?

a. vârful numerotat cu 6 aparţine unui circuit b. vârful numerotat cu 1 are gradul extern 0c. gradul intern al vârfului numerotat cu 4 este 1 d. graful nu are circuite

1

Notă: Se acordă 1 punct din oficiu

Page 6: Plan de Lectie Grafuri

Structura lecţiei pe secvenţe de instruire:

Momentele lecţieiActivitate desfăşurată de Strategii

didacticeEvaluare

Profesor Elev

1. Organizare şi pregătirea clasei

(1min)

verificarea prezenţei elevilor; verificarea stării reţelei de calculatoare verificarea temei pentru acasă prin sondaj

isi pregatesc cele necesare asigurării climatului normal de desfaşurare a lecţiei

Activitate frontală

Conversaţia

2. Captarea atenţiei elevilor

(1min)

anunţarea subiectului temei respective; anunţarea obiectivelor urmărite; anunţarea modului de desfăşurare a activităţii.

ascultă profesorul şi dau curs cerinţelor acestuia

Activitate frontală

Conversaţia

3. Consolidarea cunoştinţelor

(25 min)

Profesorul propune spre rezolvare elevilor problemele din fişa de lucru.

Se discută cu privire la modalitatea de rezolvare a fiecărei probleme în parte.Profesorul dirijează discuţiile şi urmăreşte modul în care elevii lucrează la calculator.

Elevii notează enunţul problemei în caiete.

Un elev iese la tablă pentru a da un exemplu de date de intrare şi date de ieşire.

Elevii propun metode de rezolvare a problemei, se analizează aceste metode şi cea mai adecvată este implementată de elevi pe calculator.

După operaţia de analiză şi implementare a problemei pe calculator, un elev iese la tablă pentru a scrie programul, iar ceilalţi îl vor scrie în caiete.

Conversaţia

Activitatea frontală

Muncă individuală

Observaţia

Observare sistematică

Practică

Page 7: Plan de Lectie Grafuri

Momentele lecţieiActivitate desfăşurată de Strategii

didacticeEvaluare

Profesor Elev

4. Evaluarea (20 min)

propune spre rezolvare fişa de evaluare concepută

dă unele explicaţii cu privire la cerinţele testului

supraveghează elevii în vederea bunei desfăşurări a examinării

intervine cu explicaţiile de rigoare atunci când elevul are unele neclarităţi cu privire la cerinţele formulate în test

dau curs rezolvarii testului adreseaza intrebari in legatura cu

unele aspecte referitoare la cerintele testului

finalizeaza testul si il preda profesorului

problematizarea, activitate individuală

proba scrisă

5.Tema pentru acasă (3 min.)

profesorul anunţă tema pentru acasă.

elevii îşi notează tema pe caiete.Conversaţia

BIBLIOGRAFIE:

http://www.econ.ubbcluj.ro/~gsilaghi/asd2004/Grafuri.doc

inf.ucv.ro/~bereanu/courses/CB4103/

http://www.byte.ro/byte97-09/surf.htm 

thor.info.uaic.ro/~adrianaa/ teach/proiect/fise/graf/Grafuri_SCC.html

edu.botosani.ro/cetcpbt/informatica/1112.html

asecib.ase.ro/Mitrut%20Dorin/ Curs/bazeCO/html/33Grafuri.htm

http://www.excelenta.ro

http://www.wikipedia.org/

Informatica C++ specializarea matematica-informatica clasa a XI a

Informatica manual pentru clasa a XI a varianta C++ profil matematica-informatica

Page 8: Plan de Lectie Grafuri

Informatica C++ specializarea matematica-informatica clasa a XI a