WORD PAD

download WORD PAD

of 3

description

word pad - plan de lecie

Transcript of WORD PAD

Proiect didactic

Proiect didactic

Data: 05.03.2015

1.Profesor Stoica Raluca Mihaela2. Disciplina- Informatica cl. a V-a, timpul-50vmin.

3.Obiectiv general-Cunoaterea i utilizarea programelor aplicative la rezolvarea

problemelor curente.(pentru 3 lecii:Paint, Multimedia, Word Pad).

4.Subiectul leciei-Aplicaia Paint5. Tipul leciei-Mixt.

6. Capacitatea de nvare:

5 elevi - nalt

9 elevi - medie

2 elevi mic

7. Obiectiv de referin:

S scrie i s modifice desene cu ajutorul editorului

grafic Paint.

8. Obiective operaionale:

O1-S descrie i s utilizeze elementele specifice a ferestrei de aplicaie Paint.

O2-A se folosi de toate instrumentele de creare a desenelor n aplicaia Paint.

O3- S utilizeze practic editorul grafic Paint.

O4-S creeze, s modifice i s editeze desene n aplicaia Paint.

O5-S pstreze pe disc fiierul grafic creat.

9. Metodele de predare, nvare, evaluare:

C5- Analiz A27-Lucrul cu cartea

C7-Comparaie B3-Algoritmul 1

C8-Generalizare

C14-Metoda de cercetare

C15-Programare

C19-Limitrilor temporare

10. Mijloace didactice:

1.Calculatoare

2.Set de fie

11. Bibliografie:

1. A.Gremalschi, G.Vasilache, L.Gremalschi Informatica manual cl.7

2.G.Vasilache i a. WINDOWS WORD EXCEL ACCESS-Material

didactic n ajutorul cadrelor didactice, elevilor i utilizatorilor. CNTI 1999

3.Ministerul nvmntului Matematic i tiine-Ghidul metodologic.

12. Desfurarea leciei:

Etapele lecieiObiectiveleConinutul de realizare a obiectivelorActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiConexiunea inversTimpul

Captarea ateniei

Evaluare cunotinelor la tema preced.

Reactualizarea cunotinelor necesare desfurrii leciei

Comunicarea cunotinelor noi

Ficsarea cunotinelor

Lucrul dat pe acas

01

05

O1

O2

03

0405

O5

-

Clasa de probleme care necesit cantitat. De informa

Pentru crearea i salvarea informaiei

Ce este comun i diferit ntre diferite ferestre? Lucrul cu ferestrele, coninutul lor . Proprietile

Fereastra de aplicaie

Paint-

Lansarea

Elementele specifice

Fereastra de aplicaie Paint-Destinaia instrunentelor,proprietile lor.

Crearea i modificarea desenelor.

Salvarea desenelor create

Exerciii, de creare de fiiere i dosare

-Salut elevii. Cer s fie anunat tema anterioar i lucrul pentru acas..

-Le propun testul 1

(se anex)

Le propun s schimbe cu colegii caietele i s-I aprecieze

-Le propun s deschid diferite ferestre (dup dorin), s cerceteze proprietile lor.

Monitorizez analiza i prezentarea a relaiilor scurte de ctre elevi

Cer s lanseze aplicaia Paint ,s deschid manualul la pagina 66. Dup ferestrele depe monitor i din carte s gseasc practic toate elementele.

Clasa o mpart n 4 grupe:

-colonia 1 de instr.

-colonia 2 de instr.

-proprietile

instrumentelor.

-lucrul cu culorile

Pentru a studia mai repede destinaia i proprietile instrumentelor.

Le propun elevilor s creze desene proprii cu condiia:

-s foloseasc toate instrumentele i proprietile lor.

Cer elevilor s reproduc cum se creaz un fiier, i practic s salveze desenul creat s-I de o denumire proprie

Atrag atenia la extensiaunea fiierului creat. .bmp

Propun diferite exerciii. Monotorizez lucrul practic al elevilor

De nvat elementele i instrumentele aplicaiei Paint

Raporteaz Abs. i motivele. Anun tema preced.Ce ntrebri s-au ivit.

Rezolv testul. Schimb caietele i pun nota colegului

Deschid diferite ferestre, analizeaz proprietile,fac nsemnri.Ascult prerile colegilor, dau propuneri de creare de fiiere i dosare.

Caut i lanseaz apl. Paint. Noteaz denumirile n caiete Rspund la ntrebri

Elevii lucreaz n grupe a cte 4 elevi studiaz practic subiectele propuse folosind cartea i computatorul, peurm fiecare se duce la grupa sa i explic cele studiate.

La calculatoare creaz diferite desene. Unde lucreaz cte doi lucreaz respectiv fiecare

Elevii i amintesc de algoritmul de salvare a unui document i salveaz documentul creat.

Realizeaz lucrarea practic propus

Noteaz n agend lucrul dat pe acas

Exerciiul

Autoevaluare

C15

C7

C8

A27

C14

Instruire reciproc.

C19

Cretivitatea

Vizual evaluez lucrrile create, le propun s evalueze desenele colegilor

B3

Cer elevilor s deschid de cteva ori fiierul creat.

Vizual scot la iveal lacunele in respectarea algoritmului de creare a fiierului respectiv.

Evaluarea i notarea n dependen de rezultatele obinute1m

4m

6m.

5m

9m

13m

4m

3m

1m