Triada comerciala

download Triada comerciala

of 21

  • date post

    24-Nov-2015
  • Category

    Documents

  • view

    95
  • download

    4

Embed Size (px)

Transcript of Triada comerciala

UNIVERSITATEA ALEXANDRU IOAN CUZA IAI

FACULTATEA DE ECONOMIE I ADMINISTRAREA AFACERILORSPECIALIZARE: ECONOMIE I AFACERI INTERNAIONALE

TRIADA COMERCIALA

Coordonator: Asist. univ. Andrei-Teofil POSTOLACHI

Student: Stoica Roxana-Alexandra

IASI 2013CUPRINS

INTRODUCERE

CAPITLOUL IPrezentare generala1.Prezentare generala Statele Unite ale Americii2.Prezentare generala - Uniunea Europeana3.Prezentare generala - Japonia

CAPITOLUL II Relatiile economice ale Triadei1.Relatiile comerciale intre SUA si UE2.Relatiile comerciale intre SUA si Japonia3.Relatiile comerciale intre UE si Japonia

CONCLUZIE

BIBLIOGRAFIE

INTRODUCERE

Tema lucrrii este Triada comercial, reprezentat de trei mari poli de putere economic: Statele Unite ale Americii, Japonia si Uniunea European.n aceast lucrare vom putea urmri cum c triada reprezint economia central n fiecare regiune i cei trei poli sunt principalele surse de tehnologie,capital i fluxuri de comer pentru celelalte economii din zon,iar n jurul lor se concentreaz rile n curs de dezvoltare.

CAPITOLUL I

Prezentare general

1.Statele Unite ale AmericiiSUA ocup un rol deosebit n economia mondial. SUA dispune de o economie care depete economiile altor state i teritorii, este un productor i consumator lider al economiei mondiale.ara este mare din punct de vedere al teritoriului, populaiei i economiei.Potrivit datelor statistice oferite de Biroul de Analize Economice al Departamentului american al Comerului, ritmul real de cretere al produsului intern brut al SUA n 2012 s-a situat la 2,2%, comparativ cu un nivel de 1,8% nregistrat n 2011.Creterea PIB din 2012 a fost suinut, n principal de: consumul privat, investiiile n capital fix, exporturi i constituirea de stocuri din economie. Impactul negativ asupra creterii economice a fost produs de reducerea cheltuielilor guvernamentale, att la nivel federal ct i al statelor i de creterea importurilor (importurile fiind sczute din calculul PIB).Rata omajului s-a redus la 7,8% n decembrie 2012 (8,9% n decembrie 2011), cea mai sczut din ultimii patru ani. n luna decembrie, numrul omerilor a rmas aproape neschimbat, la 12,2 milioane.Rata inflaiei, msurat prin indicele preurilor de consum, a nregistrat o scdere vizibil n 2012, situndu-se n decembrie la 1,7% raportat la decembrie 2011, comparativ cu nivelul de 3% nregistrat n 2011, potrivit datelor Biroul de Statistic al Departamentului american al Muncii.Potrivit datelor prezentate de Departamentul Comerului, pe ansamblul anului 2012 deficitul comercial al SUA s-a situat la 534,6 miliarde dolari, n scdere cu 3,5% fa de 2011. Exporturile s-au majorat cu 3,4% atingnd nivelul record de 2.210 miliarde dolari, n timp ce importurile au sporit cu 2,4%, nsumnd 2.745,2 miliarde dolari.Deficitul balanei de pli curente s-a majorat uor n 2012, nsumnd 475 miliarde dolari, fa de nivelul de 466 miliarde din 2011.n anul 2012, dolarul american a avut o evoluie difereniat fa de principalele valute din rile partenere. Astfel, fa de moneda euro, biletul verde s-a apreciat cu 8,5%, ca urmare a recesiunii i a persistenei crizei datoriilor publice ale rilor din Zona euro. Fa de yenul japonez, media anului 2012 a rmas relativ la acelai nivel cu cea din 2011 (79,2976 comparativ cu 79,7378), dei pe parcursul anului s-au nregistrat deprecieri ale monedei nipone, ca urmare a interveniilor pe pia a autoritilor japoneze, n strdania acestora de stimulare a exporturilor.[footnoteRef:2] [2: http://www.iem.ro]

Evoluia principalilor indicatori macroeconomici ai Statelor Unite ale Americii n perioada 2011-2013INDICATORI201120122013(estimri)

P.I.B.

(ritm real de cretere, n %)1,72,21,9 2,3

Cerere intern total

(ritm real de cretere,n %)

din care:1,62,11,9

- consum privat2,21,92,1

- consum public-1,2-1,3-2,2

- investiii productive-3,76,15,1

Rata omajului

(n % din populaia activ la sfritul anului)8,97,87,5

Rata inflaiei (indicele preurilor de consum, n %)3,11,71,6

Sold bugetar (n % din PIB)-10,2-8,7-5,4

Datorie public

(n % din PIB)102,3106,3109,1

Volumul exporturilor de bunuri i servicii (mlrd.$)2.112,82.210,62256

Volumul exporturilor de bunuri i servicii (%)6,73,42,2

Volumul importurilor de bunuri i servicii (mlrd. $)2.669,72.745,22813

Volumul importurilor de bunuri i servicii (%)4,82,42,4

Sold balan comercial (mlrd. $)-556,9-543,6-557

Sold balan de pli curente (mlrd. $)-446-475-496

Sold balan de pli curente (% din PIB)-3,1-3,0-3,1

Curs valutar

(1euro = n dolari)

(1$ = n yeni japonezi)

1,3921

79,7378

1,2820

79,2976

.........

.........

SURSE: OECD Economic Outlook, no. 93, Bruxelles, May 2013

Caracteristicile economiei Statelor Unite ale Americii SUA nu a cunoscut ornduirea feudal, relatiile capitaliste au fost aduse cu primele corabii de colonizatori Pia uria un stimulent puternic al economiei SUA, pia care consuma 90% din volumul produciei realizate n ar, dar i cantiti uriae de bunuri att din rile dezvoltate, ct i a rilor n curs de dezvoltare. Creterea economic a mai multor state din lume se datoreaz importurilor uriae ale SUA din aceste state. Accentul se pune pe tiinele fundamentale i pe tehnologiile de vrf: biotehnologii, tehnologii informaionale, tehnologii comunicaionale. Investiiile mari n aceste domenii fac dependente rile lumii n domeniu tehnicii i tiinei de SUA. Cheltuielile pentru cercetare-dezvoltare constituie circa 40% din lume. Infracstructur dezvoltat. SUA beneficiaz de condiii naturale pentru agricultur de nalt randament. n secolul XIX, SUA s-a afirmat ca mare putere agricol. Tutunul, bumbacul, cerealele, produsele de origine animal au constituit principalele resurse de export. Sistemul economic american poate fi definit prin caracterul su descentralizat , caracter capitalist, bazat pe proprietatea privat i liber iniiativ. Un rol special n economia american l joac companiile transnaionale. Coca Cola, Colgate,Microsoft, Ford, IBM, General Electric, Intel, Exxon, Wal-Mart,McDonalds, reprezint imaginea SUA n ntreaga lume. Valoarea mrfurilor i a serviciilor asigurate de transnaionalele de provenien american se ridica n aceast perioad la 350 miliarde dolari. Economia american se afl acum n plin expansiune. Creterea economic este susinut de tehnologia performant, inflaie sczut, capacitatea de a crea locuri de munc i un nivel sczut al omajului. SUA promoveaz o o nou concept economic legat de productivitatea global a factorilor de producie, concept ce pune accent pe eficacitatea cu care economia american mbin munca angajailor cu investiiile n cercetare i noile tehnologii.[footnoteRef:3] [3: ]

Principalii parteneri comerciali ai SUA, dup valoarea total a schimburilor comerciale sunt:Canada (524 miliarde dolari), China (457), Mexic (392,7), Japonia (181), Germania (131), Marea Britanie (98), Coreea de Sud (87), Frana (65), Taiwan (61) i Brazilia (59).

2.Prezentare general Uniunea European

Uniunea European este cea mai mare putere comercial din lume, asigurnd 20% din volumul importurilor i exporturilor efectuate la nivel mondial. Liberul schimb ntre statele membre a fost unul dintre principiile care au stat la baza crerii UE. Uniunea este hotrt s continue eforturile i n direcia liberalizrii comerului mondial.UE a format o singur pia ntre toi membrii acesteia, 17 dintre statele membre au format o zon monetar denumit zona euro, care folosete Euro ca moned naional. Piaa unic implic libera circulaie a bunurilor, capitalurilor, oamenilor i serviciilor n interiorul Uniunii Europene.Potrivit noilor prognoze economice, ritmul real al P.I.B. pe ansamblul UE-27 va scdea cu 0,1% n 2013, dup o cretere cu 0,1%, nivel avansat n Raportul economic din martie 2013. De menionat c, n 2012 s-a nregistrat o scdere absolut a acestui ritm, de 0,3%.Uniunea European (27 ri) - Evoluia principalilor indicatori macroeconomici n perioada 2011 2013INDICATORI201120122013(estimari)

- PIB( ritm real de cretere , n %)1,6-0,3-0,1

- Volumul consumului privat(%)0,10,7-0,4

- Volumul investiiilor productive(%)1,4-2,8-1,7

- Rata omajului (n % din populaia activ)9,710,511,1

- Rata inflaiei (msurat prin indicele armonizat al preurilor de consum, n %)3,12,61,8

- Deficit bugetar (n % din PIB)-4,4-4,0-3,4

- Datorie public (n % din PIB)83,186,989,8

- Sold balan de pli curente (n % din PIB)0,10,91,6

Sursa: European Commission

De precizat c, nivelul ratei omajului n UE-27 a crescut n timpul crizei din 2012 la 10,5% (9,7% n 2011), pentru ca n 2013 estimndu-se s se majoreze la 11,1%.[footnoteRef:4] [4: http://epp.eurostat.ec.ro]

Evoluia ritmului creterii economice i a ratei omajului n rile membre ale UE n perioada 2011-2013TARIRitm real de cretere a PIB

- n % -Rata omajului

n % din populaia activ -

201120122013(estimari)201120122013

Germania3,00,70,45,95,55,4

Frana1,70,0-0,19,610,21,2

Italia0,4-2,4-1,38,410,711,8

Spania0,4-1,4-1,521,725,027,0

Olanda1,0-1,0-0,84,45,36,9

Belgia1,8-0,20,07,27,68,0

Austria2,70,80,64,24,34,7

Finlanda2,8-0,20,37,87,78,1

Grecia-7,1-6,4-4,217,724,327,0

Portugalia-1,6-3,2-2,312,915,918,3

Slovacia3,22,01,013,614,014,5

Slovenia0,6-2,3-2,08,28,910,0

Estonia8,33,23,012,510,29,7

Irlanda1.40,91,114,714,714,2

Luxemburg1,70,30,84,85,15,5

Malta1,70,81,46,56,46,3

Cipru0,5-2,4-8,77,911,915,5

Zona euro1,4-0,6-0,410,211,412,2

Marea Britanie1,00,30,68,07,98,0

Suedia3,70,81,57,88,08,3

D