Sirguinta Proiect de Lectie 4

9
PROIECT DIDACTIC Instituția: Gimnaziul „Nicolae H. Costin” Data: 15. 10. 2012 Clasa: a IV-a „A” Învățător: Tofan Inga, grad didactic II Disciplina : limba și literatura română Modulul: Sîrguința Subiectul: Textul Povestea broscuței învingătoare” (folclor) – exerciții de dezvoltare a capacităților comunicative. Tipul lecției: de formare a priceperilor și deprinderilor Subcompetențe: 1.4 Utilizarea corectă a cuvintelor și a propozițiilor în discuțiile cotidiene și în reproducerea unor informații; 1.6 Adaptarea comunicării la o situație de comunicare; 2.1 Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă, conștientă și fluidă în scopul extinderii cîmpului vizual , a vitezei și a ritmului de citire; 2.2 Delimitarea ghidată a competențelor textului literar în scopul înțelegerii conținutului ca un tot întreg; 2.5 Exprimarea atitudinii față de comportamentul personajelor recunoscute după faptele descrise; 2.10 Utilizarea vocabularului însușit la alcătuirea enunțurilor. Obiective operaționale: O 1 - să lectureze corect, conștient, fluid un text literar, în scopul extinderii cîmpului vizual, a vitezei și a ritmului de citire;

description

clasa a 4, limba și lit.rom

Transcript of Sirguinta Proiect de Lectie 4

Page 1: Sirguinta Proiect de Lectie 4

PROIECT DIDACTICInstituția: Gimnaziul „Nicolae H. Costin”Data: 15. 10. 2012Clasa: a IV-a „A”Învățător: Tofan Inga, grad didactic IIDisciplina : limba și literatura românăModulul: SîrguințaSubiectul: Textul „Povestea broscuței învingătoare” (folclor) – exerciții de dezvoltare a capacităților comunicative.Tipul lecţiei: de formare a priceperilor şi deprinderilor

Subcompetențe:1.4 Utilizarea corectă a cuvintelor și a propozițiilor în discuțiile cotidiene și în reproducerea unor informații;1.6 Adaptarea comunicării la o situație de comunicare;2.1 Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă, conștientă și fluidă în scopul extinderii cîmpului vizual , a vitezei și a ritmului de citire;2.2 Delimitarea ghidată a competențelor textului literar în scopul înțelegerii conținutului ca un tot întreg;2.5 Exprimarea atitudinii față de comportamentul personajelor recunoscute după faptele descrise;2.10 Utilizarea vocabularului însușit la alcătuirea enunțurilor.

Obiective operaţionale:O 1 - să lectureze corect, conștient, fluid un text literar, în scopul extinderii cîmpului vizual, a vitezei și a ritmului de citire;O 2 - să moduleze vocea în conformitate cu intenţiile vorbitorului;O 3 - să utilizeze cuvintele noi în contexte orale proprii, utilizînd un limbaj adecvat în diverse situaţii de comunicare;O 4 - să coopereze în grup la realizarea sarcinilor propuse, manifestînd răbdare şi buna înţelegere în colaborarea cu colegii;O 5- să deducă independent anumite concluzii în baza textului lecturat.

Strategia didactică:Metode și procedee: conversaţia, Jocul energizant „Soarele strălucește peste...” scrierea liberă, Dreptunghiul magic, Pomul cu idei, lectura ghidată, pe roluri, activitatea „4 colțuri”, activitatea „Asocieri libere”, Jocul didactic „Salvează cuvîntul”, braistorming, descoperirea, reportajul, scrisoarea didactică.Forme de învățămînt: individual, în grup.

Page 2: Sirguinta Proiect de Lectie 4

Resurse materiale: tablă, cretă, fișe cu dreptunghiul magic, fișe de lucru independent cu sarcina „ Desfășurarea planului de idei”, fișe cu afirmații, fișe de lucru în grup, fișe pentru jocul didactic „Salvează cuvîntul”, fișe cu completarea scrisorii didactice, soarele decupat, materiale pentru confecționarea medaliei, imagini cu diverse broscuțe, turn.Resurse umane: colectiv omogen de 15 elevi

Resurse temporale: 45 min

Suport bibliografic:

Curriculum şcolar modernizat, clasele I –IV. Chișinău: 2010 . Mariana Marin, Limba română, manual pentru clasa a IV-a, Chișinău: Ed. Cartier, 2008. Mariana Marin, Carte de lectură pentru clasa a IV-a, Chișinău: Ed. Cartier, 2008. Mariana Marin, Ghidul învățătorului pentru clasa a IV-a, Chișinău: Ed. Cartier, 2008. www.google.ro/imagini

Page 3: Sirguinta Proiect de Lectie 4

Scenariul didactic:Evenimente instrucțio-

nale

Obiectivele operaționale

Conținutul educațional Dozarea

Strategia didactică Evaluarea

Metode și procedee

Forme de activitate

Mijloace de învăța-

mîntI.Evocarea1. Moment organizatoric.

Elevii își pregătesc rechizitele necesare pentru lecție.30s

2. Captarea atenției.

O5 Joc energizant: Soarele strălucește peste...-toți care poartă prenumele cu prima literă a alfabetului;-toți acei al căror prenume conține 4 silabe;-care sunt născuți toamna,etc.Cuvîntul învățătorului: Soarele strălucește peste copiii care vor fi activi la lecție, care vor răspunde corect și complet la înterbări, care vor însuși tema nouă etc.

2min Joc energizant

Cuvîntul învățătorului

frontal Jucărie de pluș Soarele

Frontal

II.Realizarea sensului.3.Dirijarea învățării.

Lucrul în perechi:Descoperiți din Dreptunghiul magic cuvintele. Ce vă sugerează ele?

p o v e s t e ab r o s c u ț e iî n v i n g ă T o a r e

2min Dreptunghiul magicCercetare Descoperirea

În perechi Fișa de lucru cu cuvinte

Frontal

Page 4: Sirguinta Proiect de Lectie 4

Completarea Pomului cu idei:Pornind de la titlul poveștii, vă rog să vă gîndiți în ce momente ar putea fi broscuța cea mai bună. Scrieți pe fișe adezive.

3minBrainstormingPomul cu idei

independent

Fișe colorate

Frontal

O1O5O2O3

Haideți să parcurgem împreună și să descoperim care este povestea acestei broscuțe.I fragment: Se prezintă cuvintele – cheie: împărăție,

concurs,spectatori. Ce s-ar fi întîmplat?

Se citește prima lectură – model a textului.

Explicarea cuvîntului :Semeț= mîndru, falnic.● Lectura independentă.● Conversație:-Ce și-au propus să organizeze broscuțele?-Unde se înălța turnul?- Cum era această întrecere? De ce?

☼ Intitulați fragmentul.

5 min Lectura ghidată

expunerea

Brainstorminglectura

expunereConversația cercetareadescoperireaProblematizarea

Independent

Fișe cu cuvintele cheie

poster

fișă de l.independent

Frontal

O1O5O2O3

II fragment: Se prezintă cuvintele cheie: startul, teama, a

abandona.- Ce s-ar fi întîmplat?

Se citește model al II-lea fragment.

Explicarea cuvîntului:

5min Expunere

BrainstormingLectura

expunerea

Frontal

Fișe cu cuvintele cheie

Fișa cu textulFișa cu

Frontal

observarea

Page 5: Sirguinta Proiect de Lectie 4

O1O2O3O5

A resemna= a se supune, a accepta;

●Lectura în lanț a fragmentului.

●Conversație:- Cum au început să se cațăre broscuțele?- De ce broscuțele abandonau cursa?- Cum credeți, corect procedau?

☼ Intitulați fragmentul.Ce s-ar fi putut întîmpla?Activitatea 4 colțuri1) Toate broscuțele au abandonat cursa.2) Cursa a continuat.3) A cîștigat o broscuță.4) Toate broscuțele au ieșit învingătoare.

Argumentați alegerea.

3min

discuția ghidată

Braistorming

Activitatea.„ 4 colțuri”

Problematizarea

Individual

Frontal

independent

vocabularul nou

Fișe cu afirmații

evaluarea calității lecturii

Frontal

frontal

O1O2O3O5

III fragment: Se citește ultimul fragment a textului.●Lectura pe sărite a textului.●Conversație:- Cum a ajuns broscuța în vîrful turnului?- Ce a facut ea? Găsiți în text propoziția.

☼ Intitulați fragmentul.Lucrul cu cartea de lectură, pag.24.

●Lectura în gînd a moralei.

●Explicarea cuvintelor:Pesimist= persoană predispusă la o neîncredere.Optimist= persoana care tinde de a vedea latura bună.

4min

LecturaConversație dirijată,

Braistorming

cercetarea descoperireaexpunerea

frontal

frontal

frontal independent

Fișa cu fragmentul

Manual

Fișele cu cuvinte

Frontal

Observarea sistematică

Citirea integrală a textului. 2min Lectură independe Conținutu Observarea

Page 6: Sirguinta Proiect de Lectie 4

independentă

nt l textului sistematică

III.Reflecția4.Asigurarea retenției și a transferului.

O5 Joc didactic. Salvează cuvîntulCompletați cadranele:1) Scrieți pe primul cadran cel mai important cuvînt

din această lecție.2) Gîndiți-vă la sensul cuvîntului și elaborați cîmpul

lexical.3) Scrieți un proverb.4) Comentați proverbul.

4min Metoda cadranelor

independent

Fișă de lucru independent

Frontal

5.Obținerea performanțelor.

O4

O4O5O2

O5

Lucrul în echipe:I echipă.

Sarcina:Restabiliți poezia. Potriviți melodia și interpretați.

II echipă.Sarcina: Aflați ce înălțime are turnul. Colorați.

III echipă.Sarcina: Confecționați o medalie pentru broscuța – campion, folosind materialele necesare.

IV echipă.Sarcina: Sunteți prezentatorul unei emisiuni TV. Ați învitat –o pe broscuța învingătoare. Realizați un interviu cu ea.

10min

Cercetare descoperire interpretarea

Problematizarea

Problematizarea

Problematizarea Dramatizarea

Activitate în grup

Fișe de lucru în grup

Bonetă de brutar, mantie de judecător,Pungă cu galbeni

Evaluarea activității grupurilor

●Formularea concluziilor, prin completarea Scrisorii didactice.

Dragă broscuță,Mă bucur că ai ieșit învingătoare.Mă numesc.....................Vreau să-ți spun că azi la lecția de limbă și literatură română am învățat.........................

4min DeducțiaScrisoarea didactică

Independent

Fișa cu scrisoarea didactică

frontal

Page 7: Sirguinta Proiect de Lectie 4

Cred că...................................Voi ține minte că......................Știi că și eu azi am lucrat pe nota......................Îți mulțumesc pentru................

Cu drag............................ IV. Extinderea

Tema pentru acasă: 1.Lectura integrală a textului de la pag.24.2.Completarea fișei de lucru independent.

30 s. Fișă cu tema p/u acasă